Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
СТО И ПЕТНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, четвъртък, 26 март 1998 г.
Открито в 9,06 ч.
26/03/1998
    Председателствали: председателят Йордан Соколов и заместник-председателят Петя Шопова
    Секретари: Анелия Тошкова и Камен Костадинов



    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ (звъни): Откривам заседанието.
    На основание чл. 39, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, предлагам т. 1 от дневния ред да бъде разглеждане на молба и проекторешение за прекратяване пълномощията на народен представител, а т. 10 от гласуваната седмична програма да стане законопроектът за изменение и допълнение на Закона за одобрение и приложение на общия градоустройствен план на София.
    Срещу тези предложения има ли някой? Няма.
    Моля, гласувайте предложенията.
    Гласували 149 народни представители: за 118, против 3, въздържали се 28.
    Предложенията са приети.
    Преди да пристъпим към първа точка, позволете ми да честитя рождения ден на колегата Румен Такоров и да му пожелаем всичко най-хубаво! (Ръкопляскания.)

    Преминаваме към приетата точка първа от дневния ред:
    МОЛБА ОТ ЛЮДМИЛ АСЕНОВ МАРИНЧЕВСКИ, НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ 15.МНОГОМАНДАТЕН ИЗБИРАТЕЛЕН РАЙОН, ГРАД ПЛЕВЕН, ПАРЛАМЕНТАРНА ГРУПА НА ЕВРОЛЕВИЦАТА.

    "Уважаеми господин председател,

    На основание чл. 15, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви моля да бъда освободен от състава на Тридесет и осмото Народно събрание на Република България. Причините, за да отправя тази молба към Вас, са от личен характер.
    Като благодаря на моите колеги от всички парламентарни групи за съвместната работа и разбирателство, желая на всички и на Вас, господин председателю, здраве и ползотворна работа в името на Република България.
    С уважение: (п) Людмил Маринчевски,
                               народен представител."

    "Р Е Ш Е Н И Е
    за прекратяване пълномощията на народен
    представител

    Народното събрание на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от Конституцията на Република България

    Р Е Ш И:

    Прекратява пълномощията на Людмил Асенов Маринчевски, народен представител от 15.многомандатен избирателен район, Плевенски."
    По тази молба някой желае ли да се изкаже? Ако не, преминаваме към гласуване.
    Моля, гласувайте молбата на народния представител Людмил Маринчевски.
    Гласували 145 народни представители: за 135, против 3, въздържали се 7.
    Молбата и решението за прекратяване пълномощията на народния представител Людмил Маринчевски са приети.
    Позволете ми да изкажа благодарност от ваше и от мое име на колегата Маринчевски за досегашната му работа в Народното събрание. Ще си позволя и от ваше, и от мое име да изкажа и съжаление, че той напуска Народното събрание.

    Преминаваме към следващата точка от седмичната програма:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОГОДБАТА МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ФЕДЕРАЛНА РЕПУБЛИКА ГЕРМАНИЯ ЗА СОЦИАЛНА СИГУРНОСТ.
    Водеща комисия е Комисията по труда и социалната политика.
    Има думата госпожа Масларова, за да прочете становището на комисията.
    ДОКЛАДЧИК ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:

    "С Т А Н О В И Щ Е
    относно законопроект N 802-02-10 за ратифициране
    на Спогодбата между Република България и Федерална
    република Германия за социална сигурност, внесен от
    Министерския съвет на 4 март 1998 г.

    На 18 март 1998 г. на редовното си заседание Комисията по труда и социалната политика разгледа проекта за закон ратифициране на Спогодбата между Република България и Федерална република Германия за социална сигурност. Комисията отчете, че подписаната българо-германска спогодба е първа от този вид, сключена от Република България със страна от Европейския съюз.
    Тази спогодба се отнася до уреждането на взаимните отношения в областта на социалното осигуряване и създаването на нормативна основа на двустранно ниво по въпроси, свързани със социалното осигуряване.
    Спогодбата визира разпоредби за социалното осигуряване при злополуки във връзка с пенсии и еднократни плащания по отношение на пенсионното осигуряване, по допълнителното миньорско осигуряване, осигуряването на моряци и други.
    Обхватът на действие на спогодбата се отнася и до бежанците, лицата без гражданство по смисъла на съответните конвенции, ратифицирани от Република България, както и до други лица. Правото и размерът на пенсията за трудов стаж или осигуряваното време, придобито на територията на другата договаряща се държава, се определят съгласно нейното законодателство и се явяват като допълнителна част към пенсията. Съществуват определени възможности за доброволно осигуряване на българските граждани в германското пенсионно осигуряване. Ще се изплащат пенсии и за тези лица, обхванати от спогодбата, и когато те се намират на територията на трети страни.
    Документът е основан на общоевропейските принципи и в него са включени почти всички осигурителни рискове, упоменати в Конвенция 102 на Международната организация на труда. Тази спогодба създава редица възможности за ратифицирането й в областта на здравното осигуряване, за осигуряване при безработица и други социални области.
    Спогодбата ще допринесе за усъвършенстването и интегрирането в Обединена Европа на социалното ни законодателство и в частност за успешното развитие на българо-германските отношения в социалната област.
    С 13 гласа "за", без "против" и "въздържали се" Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да ратифицира със закон Спогодбата между Република България и Федерална република Германия за социална осигуреност, подписана в София на 17 декември 1997 г."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на госпожа Масларова. Определям по 30 минути на всяка парламентарна група.
    Има ли желаещи да се изкажат по Законопроекта за ратифициране на Спогодбата между Република България и Федерална република Германия за социална осигуреност? Няма желаещи.

    Моля, гласувайте на първо четене законопроекта.
    Гласували 163 народни представители: за 162, против няма, въздържал се 1.
    Законопроектът е приет на първо гласуване.
    Има думата за процедура госпожа Масларова.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (ДЛ): Господин председател, моля на основание чл. 67, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да преминем към второ четене на законопроекта.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря. Срещу това предложение някой желае ли да се изкаже?
    Моля, гласувайте направеното предложение да преминем към второ четене на законопроекта.
    Гласували 140 народни представители: за 137, против 3, въздържали се няма.
    Предложението е прието.
    Преминаваме към второ четене на законопроекта.
    Има думата госпожа Масларова.
    ДОКЛАДЧИК ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА: "Закон за ратифициране на Спогодбата между Република България и Федерална република Германия за социална осигуреност."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте заглавието на законопроекта.
    Гласували 146 народни представители: за 146, против и въздържали се няма.
    Заглавието е прието.
    ДОКЛАДЧИК ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА: "Член единствен. Ратифицира Спогодбата между Република България и Федерална република Германия за социална осигуреност, подписана в София на 17 декември 1997 г."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте член единствен на законопроекта.
    Гласували 158 народни представители: за 158, против и въздържали се няма.
    Законът е приет на второ гласуване.
    Преминаваме към осма точка от седмичната програма:
    ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ ЗА УЧАСТИЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В МНОГОНАЦИОНАЛНИТЕ СИЛИ ЗА СТАБИЛИЗИРАНЕ (СФОР) В БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА ПО МАНДАТ НА СЪВЕТА ЗА СИГУРНОСТ НА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ОБЕДИНЕНИТЕ НАЦИИ И ПОД КОМАНДВАНЕТО НА НАТО.
    Има думата господин Бехар да прочете становището на Комисията по национална сигурност.
    ДОКЛАДЧИК НАНСЕН БЕХАР: "Становище относно Проект за решение за даване на разрешение за участието на Република България в многонационалните Сили за стабилизиране (СФОР) в Босна и Херцеговина по мандат на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации и под командването на НАТО N 802-03-4, внесен от Министерския съвет на 12 март 1998 г.
    Комисията приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание на основание чл. 84, т. 11 от Конституцията на Република България да приеме следното решение:
    Разрешава участието на Република България в многонационалните Сили за стабилизиране (СФОР) в Босна и Херцеговина по мандат на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации и под командването на НАТО с транспортен взвод с обща численост до 28 души с личното си оръжие, боеприпаси, материални средства и 10 машини в състава на гръцкия военен контингент и за срока на мандата на СФОР, определен с Резолюция N 10-88 на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации от 12 декември 1996 г. и изтичащ на 20 юни 1998 г."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря.
    По проекта за решение някой желае ли да се изкаже? Няма желаещи.
    Прочитам проекта за решение:

    "РЕШЕНИЕ
    за даване на разрешение за участието на
    Република България в многонационалните Сили за
    стабилизиране (СФОР) в Босна и Херцеговина
    по мандат на Съвета за сигурност на Организацията на             обединените нации и под командването на НАТО

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 11 от Конституцията на Република България

    РЕШИ:

    Разрешава участието на Република България в многонационалните Сили за стабилизиране (СФОР) в Босна и Херцеговина по мандат на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации и под командването на НАТО с транспортен взвод с обща численост до 28 души с личното си оръжие, боеприпаси, материални средства и 10 машини в състава на гръцкия военен контингент и за срока на мандата на СФОР, определен с Резолюция N 1088 на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации от 12 декември 1996 г. и изтичащ на 20 юни 1998 г."
    Моля, гласувайте проекта за решение.
    Гласували 158 народни представители: за 125, против 32, въздържал се 1.
    Решението е прието.

    Преминаваме към точка девета от седмичната програма:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СТОКОВИТЕ БОРСИ И ТЪРЖИЩАТА - второ четене.
    Има думата председателят на Комисията по икономическата политика, която е водеща, господин Никола Николов.

    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ:

    "С Т А Н О В И Щ Е
    по Законопроект N 802-01-3 от 12 февруари 1998 г. за изменение и допълнение на Закона за стоковите борси и тържищата, внесен от Министерския съвет за второ четене

    На редовното си заседание на 11 март 1998 г. с участието на вносителя Комисията по икономическата политика обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Закона за стоковите борси и тържищата, постъпилите писмени предложения на народни представители, както и направените предложения по време на дискусията.
    Комисията по икономическата политика предлага на Народното събрание за обсъждане - "Закон за изменение и допълнение на Закона за стоковите борси и тържищата"."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По заглавието на законопроекта има ли желаещи да вземат отношение? Няма.
    Моля, гласувайте заглавието на законопроекта, както е предложено.
    Гласували 130 народни представители: за 130, против няма, въздържали се няма.
    Заглавието е прието.
    Има думата за процедура господин Благой Димитров.
    БЛАГОЙ ДИМИТРОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми госпожи и господа народни представители! Процедурното ми предложение е да бъде гласувано поканването в залата на господин Георги Михнев, председател на Комисията по стоковите борси и тържищата, във връзка с разглеждания законопроект. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има ли противно на това предложение? Няма.
    Моля, гласувайте направеното предложение.
    Гласували 147 народни представители: за 141, против 3, въздържали се 3.
    Предложението е прието.
    Квесторите да поканят господин Георги Михнев в залата.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 1. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 1 думата "възмездно" се заменя с "за възмездно ползване", думите "налични стоки" се заменят с "едро на налични хранителни продукти и на животни" и думите "срещу входни такси" се заличават.
    2.Създава се нова ал. 2:
    "(2) Организаторът на тържището осигурява равни условия за дейността на всички търговци на тържището, съобразно вида на търгуваните от тях стоки."
    3. Досегашната ал. 2 става ал. 3."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Някой желае ли да се изкаже по § 1? Няма желаещи.
    Моля, гласувайте § 1 на законопроекта така, както е предложен.
    Гласували 157 народни представители: за 130, против няма, въздържали се 27.
    Параграф 1 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Предложение на народния представител Александър Хаджийски:
    Създава се § 1а:
    "§ 1а. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Създава се нова ал. 2:
    "(2) Стокова борса се създава и организира само от акционерно дружество съгласно изискванията на глава четвърта."
    2. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и се променя така:
    "(3) За организиране на стокова борса се изисква разрешение, издадено при условията и по реда на този закон"."
    Предложението на Комисията по икономическата политика е вече гласуваният текст на правителственото предложение, 100 на сто включено в нашето предложение, и предложението на народния представител Александър Хаджийски, което е прието с определени изменения.
    В края на краищата предложението на комисията е § 1а да стане § 1, а § 1 така, както е предложен, става § 1а.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има думата вносителят на предложението господин Хаджийски.
    АЛЕКСАНДЪР ХАДЖИЙСКИ (СДС): Уважаеми господин председател, колеги! Още на първо четене направих констатация, че в този закон думите "стокова борса" се използват в два съвсем различни аспекта - веднъж като организирано място за провеждане на търговия, друг път в смисъл на акционерно дружество. Предложенията, които правя и които са приети от комисията, са точно в този смисъл - да бъде разграничено кога ние говорим за стокова борса като акционерно дружество и кога говорим като място, където се провежда тази организирана търговия.
    Общо взето, в комисията се разгоря доста дълъг дебат, в резултат на което комисията предложи един нов § 3а, в който перфектно бяха решени тези повдигнати от мен проблеми. И тъй като по-нататък всички предложения, които съм направил, имат точно тази цел, но те вече са решени от новото предложение на комисията, аз ги оттеглям, за да не ги гласуваме отделно. В това предложение комисията е изменила само думичката "само" с "като", така че приемам тази забележка.
    Благодаря на комисията и смятам, че дебатът по това нещо беше много ползотворен и законът стана по-изчистен и ясен. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Хаджийски.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Господин председателю, аз предлагам гласуваният от нас вече § 1 да се превърне в § 1а, а сега текстът, който ще гласуваме, да бъде § 1. 
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Това е с оглед на по-доброто подреждане и систематика.
    Моля, гласувайте предложението на народния представител Александър Хаджийски, което се приема от комисията, така както го предлага комисията, което предложение става § 1, а гласуваният § 1 става § 1а.
    Гласували 127 народни представители: за 110, против няма, въздържали се 17.
    Параграф 1 и параграф 1а са приети.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 2. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 2 се изменя така:
    "(2) За подпомагане дейността на комисията се създава извънбюджетна сметка, приходната част на която се набира от:
    а) петдесет на сто от таксите, събирани от комисията;
    б) петдесет на сто от глобите и имуществените санкции, събирани по реда на глава шеста от този закон;
    в) дарения и помощи по международни проекти и програми и от международни организации;
    г) приходи от лихви."
    2. Създават се алинеи 3, 4 и 5:
    "(3) Средствата по извънбюджетната сметка се използват за:
    1. издаване на информационен бюлетин на комисията;
    2. създаване и поддържане на информационна система и връзка с борсите и тържищата в страната и в чужбина;
    3. осъществяване на международно сътрудничество, включително и заплащане на членски внос в специализирани международни организации.
    (4) Министърът на финансите ежегодно утвърждава приходите и разходите по извънбюджетната сметка по ал. 2.
    (5) Превишението на приходите над разходите по извънбюджетната сметка в края на годината се отнася като преходен остатък към 1 януари на следващата година и се използва по предназначението й"."
    Предложение на Комисията по икономическа политика:
    "§ 2. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 2 се изменя, както следва:
    "(2) За финансиране дейността на комисията се създава извънбюджетна сметка, приходната част на която се набира от:
    а) петдесет на сто от таксите, събирани от комисията;
    б) петдесет на сто от глобите и имуществените санкции, събирани по реда на глава шеста от този закон;
    в) дарения и помощи по международни проекти и програми и от международни организации;
    г) приходи от лихви."
    2. Създават се алинеи 3, 4 и 5 със следното съдържание:
    "(3) Средствата по извънбюджетната сметка се използват за:
    1. издаване на информационен бюлетин на комисията;
    2. създаване и поддържане на информационна система и връзка с борсите и тържищата в страната и в чужбина;
    3. осъществяване на международно сътрудничество, включително и заплащане на членски внос в специализирани международни организации.
    (4) Министърът на финансите ежегодно утвърждава приходите и разходите по извънбюджетната сметка по ал. 2 по предложение на председателя на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
    (5) Превишението на приходите над разходите по извънбюджетната сметка в края на годината се отнася като преходен остатък към 1 януари на следващата година и се използва по предназначението й"."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По § 2 някой желае ли да се изкаже? Няма желаещи.
    Моля, гласувайте § 2 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 135 народни представители: за 124, против няма, въздържали се 11.
    Параграф 2 е приет.

    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 3. В чл. 14, ал. 3 се правят следните изменения:
    1. Точки 1 и 2 се изменят така:
    "1. заверен препис от съдебното решение за вписване на съответния търговец в търговския регистър, както и удостоверение за актуална съдебна регистрация;
    2. устройственият акт съобразно вида на търговското дружество, когато заявителят е търговско дружество."
    2. Точка 6 се изменя така:
    "6. официална скица-копие от застроителния и регулационен план за територията на тържището с приложено описание, съдържащо информация за местата и начина на предлагане на съответните видове стоки и стокови групи;"."
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "§ 3. В чл. 14, ал. 3 се правят следните изменения:
    1. Точки 1 и 2 се изменят както следва:
    "1. заверен препис от съдебното решение за вписване на съответния търговец в търговския регистър, както и удостоверение за актуална съдебна регистрация;
    2. устройственият акт съобразно вида на търговеца."
    2. Точка 6 се изменя както следва:
    "6. официална скица-копие за застроителния и регулационен план за територията на тържището с приложено описание, съдържащо информация за местата и начина на предлагане на съответните видове стоки и стокови групи;"."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По § 3 някой желае ли да се изкаже? Няма.
    Моля, гласувайте § 3 както е предложен от комисията.
    Гласували 126 народни представители: за 117, против няма, въздържали се 9.
    Параграф 3 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Комисията по икономическата политика предлага нов § 3а със следното съдържание:
    "В чл. 18, ал. 1 се правят следните изменения:
    "Чл. 18. (1) Окръжният съд вписва в търговския регистър извършваната дейност като стокова борса, след като му бъде представено разрешението, издадено от комисията, и обнародва вписването в "Държавен вестник"."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По предлагания § 3а някой желае ли да се изкаже? Няма.
    Моля, гласувайте § 3а както е предложен от комисията.
    Гласували 124 народни представители: за 118, против няма, въздържали се 6.
    Параграф 3а е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 4. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 2 се изменя така:
    "(2) Стоковата борса, членовете на съвета на директорите и служителите на борсата не могат:
    1. да извършват брокерска дейност;
    2. да бъдат членове на борсата или да сключват договори с членове на борсата пряко или чрез свързани лица;
    3. да сключват търговски сделки пряко или чрез свързани лица, освен ако това е необходимо за осъществяване дейността на борсата по чл. 2, ал. 1;
    4. да предоставят избирателно или предварително търговска информация на членове на стоковата борса, на техните клиенти или на други заинтересовани лица освен в случаите, предвидени в борсовия правилник."
    2. Създава се алинеи 4, 5, 6 и 7:
    "(4) Приходите на стоковата борса се формират от комисиони, такси за услуги, лихви и дарения.
    (5) Видът и размерите на таксите и комисионите се определят в борсовия правилник.
    (6) Превишението на приходите над разходите на стоковата борса се установява в края на счетоводната година и средствата по него се внасят във фонд "Резервен" на акционерното дружество.
    (7) Средствата по фонд "Резервен" освен за целите по чл. 246, ал. 3 от Търговския закон се използват и за покриване на разходи, свързани с дейността на стоковата борса"."
    Предложение на народния представител Александър Хаджийски:
    В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения.
    АЛЕКСАНДЪР ХАДЖИЙСКИ (СДС, от място): Аз го оттеглям.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Предложението се оттегля.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Предложение на народния представител Венко Вълчев:
    В чл. 22, ал. 2 думите "членовете на съвета на директорите" се заменят с думите "изпълнителните членове на съвета на директорите ".
    Комисията по икономическата политика приема предложението.
    Предложение на народния представител Иван Бойков:
    В чл. 22, ал. 2 отпадат думите "членове на съвета на директорите".
    Комисията по икономическата политика приема по принцип предложението.
    Предложение на народния представител Александър Праматарски:
    В чл. 22, ал. 2 думите "членовете на съвета на директорите" отпадат.
    Комисията по икономическата политика приема по принцип предложението.
    Предложение на народния представител Стефан Нешев - то е оттеглено.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "§ 4. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 1 се изменя както следва:
    "Чл. 22. (1) Стоковата борса е акционерно дружество с едностепенна система за управление, което има за единствен предмет на дейност създаването на организиран пазар по чл. 2, ал. 1."
    2. Алинея 2 се изменя както следва:
    "(2) Стоковата борса, изпълнителните членове на съвета на директорите и служителите на борсата не могат:
    1. да извършват брокерска дейност;
    2. да бъдат членове на борсата или да сключват договори с членове на борсата пряко или чрез свързани лица;
    3. да сключват търговски сделки пряко или чрез свързани лица, освен ако това е необходимо за осъществяване дейността на борсата по чл. 2, ал. 1;
    4. да предоставят избирателно или предварително търговска информация на членове на стоковата борса, на техните клиенти или на други заинтересовани лица освен в случаите, предвидени в борсовия правилник."
    3. Създават се алинеи 4, 5, 6 и 7 със следното съдържание:
    "(4) Приходите на стоковата борса се формират от комисиони, такси за услуги, лихви и дарения.
    (5) Видът и размерите на таксите и комисионите се определят в борсовия правилник.
    (6) Превишението на приходите над разходите на стоковата борса се установява в края на счетоводната година и средствата по него се внасят във фонд "Резервен" на акционерното дружество.
    (7) Средствата по фонд "Резервен" освен за целите по чл. 246, ал. 3 от Търговския закон се използват и за покриване на разходи, свързани с дейността на стоковата борса"."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря. Имаме приети предложения на народните представители Венко Вълчев, Иван Бойков, Александър Праматарски. Няма желаещи за изказване.
    Моля, гласувайте § 4 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 124 народни представители: за 117, против няма, въздържали се 7.
    Параграф 4 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 5. В чл. 23, ал. 1 числото "20" се заменя със "150"."
    Предложение на народния представител Венко Вълчев - в чл. 23, ал. 1 числото "20" се заменя с "250".
    Комисията по икономическата политика приема предложението.
    Предложение на народния представител Александър Праматарски - в чл. 23, ал. 1 чисолто "20" се заменя с "250".
    Комисията по икономическата политика приема и това предложение.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "§ 5. В чл. 23, ал. 1 числото "20" се заменя с "250"."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 5, а именно: "В чл. 23, ал. 1 числото "20" се заменя с "250".
    Гласували 129 народни представители: за 123, против няма, въздържали се 6.
    Параграф 5 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 6. Член 26 се изменя така:
    "Чл. 26. (1) Стоковата борса създава клирингова къща за гарантиране на задължението по сключените борсови сделки. Член на клиринговата къща, наричан по-нататък "клирингов член", може да бъде лице, което отговаря на изискванията, определени в частта от борсовия правилник, уреждаща дейността на клиринговата къща. Член на борсата, който не е клирингов член, може да търгува на борсата, ако има договор с клирингов член.
                  (2) Клиринговата къща осигурява:
    1. помещения с висока степен на сигурност;
    2. система за финансов контрол, която да осигурява:
    а) спазването на изискванията за капиталова адекватност на клиринговите членове, които се вписват в борсовия правилник;
    б) контрол на паричните маржин депозити;
    в) контрол на точното изпълнение на всички сделки;
    г) опазване на тайната относно стоковите позиции;
    3. условия за електронен трансфер на плащанията;
    4. събиране и плащане на маржин депозитите според стойността на откритите позиции и изравняването им при промяна на пазарните цени.
         (3) Стоковата борса създава Гаранционен фонд за гарантиране на плащания по борсови сделки. Всеки член на клиринговата къща внася в този фонд сума за гарантиране на сделките, за чието изпълнение отговаря, в размер, определен с борсовия правилник.
                  (4) Стоковата борса създава Резервно-осигурителен фонд. Средствата по този фонд се набират от таксите за услуги, предоставени от клиринговата къща, и се използват за гарантиране на плащанията по борсовите сделки на членовете на клиринговата къща при недостиг на средства от маржин депозитите им и за вноските им във фонда по ал. 3.
                   (5) При недостиг на средства в Резервно-осигурителния фонд за гарантиране на плащанията, се използват средства и от Гаранционния фонд.
                   (6) Средствата по Резервно-осигурителния фонд, в това число и лихвите, освен за целите по ал. 4, се използват и за издръжка на клиринговата къща. Тези средства могат да се използват и за закупуване на лихвоносни ценни книжа.
            (7) Условията и редът за използване на средствата от фондовете по ал. 3 и 4, се определят в устава на дружеството. Средствата по тези фондове се съхраняват в банка."
    Предложенията на Александър Хаджийски са оттеглени.
    Предложение на народния представител Венко Вълчев - в чл. 26, ал. 1, първото изречение се заменя с две нови изречения: "Стоковата борса в срок от една година от лицензирането си създава клирингова къща. До създаването на клиринговата къща, борсата може да сключи договор с банка за уравняване сметките на борсовите търговци и гарантиране на задълженията им един към друг по сключените фючърсни и форуердни сделки.".
    Комисията по икономическата политика не приема предложението.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "§ 6. Член 26 се изменя, както следва:
    "Чл. 26. (1) Стоковата борса създава клирингова къща за гарантиране на задълженията по сключените фючърсни и опционни сделки. Член на клиринговата къща, наричан по-нататък "клирингов член", може да бъде лице, което отговаря на изискванията, определени в частта от борсовия правилник, уреждаща дейността на клиринговата къща. Член на борсата, който не е клирингов член, може да търгува на борсата, ако има договор с клирингов член.
                  (2) Клиринговата къща осигурява:
    1. помещения с висока степен на сигурност;
    2. система за финансов контрол, която да осигурява:
    а) спазването на изискванията за капиталова адекватност на клиринговите членове, които се вписват в борсовия правилник;
    б) контрол на паричните маржин депозити;
    в) контрол на точното изпълнение на всички сделки;
    г) опазване на тайната относно стоковите позиции;
    3. условия за електронен трансфер на плащанията;
    4. събиране и плащане на маржин депозитите според стойността на откритите позиции в изравняването им при промяна на пазарните цени.
          (3) Стоковата борса създава Гаранционен фонд за гарантиране на плащания по борсови сделки. Всеки член на клиринговата къща внася в този фонд сума за гарантиране на сделките, за чието изпълнение отговаря, в размер, определен с борсовия правилник.
                   (4) Стоковата борса създава Резервно-осигурителен фонд. Средствата по този фонд се набират от таксите за услуги, предоставяни от клиринговата къща, и се използват за гарантиране на плащанията по борсовите сделки на членовете на клиринговата къща при недостиг на средства от маржин депозитите им и на вноските им във фонда по ал. 3.
                    (5) При недостиг на средства в Резервно-осигурителния фонд за гарантиране на плащанията се използват средства и от Гаранционния фонд.
                    (6) Средствата по Резервно-осигурителния фонд, в това число и лихвите, освен за целите по ал. 4, се използват за издръжка на клиринговата къща. Тези средства могат да се използват и за закупуване на лихвоносни ценни книжа.
                     (7) Условията и редът за използване на средствата от фондовете по ал. 3 и 4, се опредeлят в устава на дружеството. Средствата по тези фондове се съхраняват в банка.".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Желае ли някой да вземе отношение по предложението на народния представител Венко Вълчев, което не е прието от комисията?
    Моля, гласувайте предложението на народния представител Венко Вълчев.
    Гласували 124 народни представители: за 25, против 73, въздържали се 26.
    Предложението не се приема.
    Има думата за процедура господин Пламен Иванов.
    ПЛАМЕН ИВАНОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, искам да направя процедурно предложение до пленарната зала да бъдат допуснати Александър Тасев - заместник-министър и Райна Димитрова - главен юрисконсулт на Министерството на търговията и туризма.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Срещу това предложение има ли възражения? Няма.
    Моля, гласувайте направеното предложение.
    Гласували 125 народни представители, за 111, против 2, въздържали се 12.
    Предложението е прието.
    Моля квесторите да поканят господин Александър Тасев и госпожа Райна Димитрова в залата.
    Пристъпваме към гласуването на § 6 така, както е предложен от комисията.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 127 народни представители: за 116, против няма, въздържали се 11.
    Параграф 6 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 7. В чл. 27 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 1 се изменя и допълва, както следва:
    а/ създава се нова т. 8:
    "8. организира управлението и контрола върху фондовете на борсата, съгласно закона, устава на борсата и борсовия правилник;"
    б/ досегашната т. 8 става т. 9.
    2. Алинея 2 се изменя така:
    "(2) В стоковата борса по решение на общото събрание на акционерите се формира комисия, в която участват пропорционално представители на акционерите, членовете на борсата и брокерите в съотношение, определено в правилника на борсата, като член на комисията не може да бъде едновременно представител на акционер, член на борсата и брокер. Съветът на директорите съгласува решенията си по ал. 1, точки 1, 3, 4 и 7 с комисията, като може да й делегира правата по ал. 1, точки 3 и 7."
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "§ 7. В чл. 27 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 1 се изменя и допълва, както следва:
    а/ създава се нова т. 8 със следното съдържание:
    "8. организира управлението и контрола върху фондовете на борсата, съгласно закона, устава на борсата и борсовия правилник."
    б/ досегашната т. 8 става т. 9.
    2. Ал. 2 се изменя, както следва:
    "(2) В стоковата борса по решение на общото събрание на акционерите се формира комисия, в която участват пропорционално представители на акционерите, членовете на борсата и брокерите в съотношение, определено в правилника на борсата, като член на комисията не може да бъде едновременно представител на акционер, член на борсата и брокер. Съветът на директорите съгласува решенията си по ал. 1, точки 1, 3, 4 и 7 с комисията, като може да й делегира правата по ал. 1, точки 3 и 7."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По § 7 някой желае ли да се изкаже? Няма желаещи.
    Моля, гласувайте § 7, както е предложен.
    Гласували 136 народни представители: за 122, против 1, въздържали се 13.
    Параграф 7 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 8. В чл. 28 след думите "Общото събрание" се добавя "на акционерите" и накрая се добавя "след одобряване от комисията"."
    Комисията по икономическата политика подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 8 както е предложен.
    Гласували 136 народни представители: за 128, против няма, въздържали се 8.
    § 8 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 9. В чл. 29 се създават точки 12, 13 и 14:
    "12. реда, вида и начина за огласяване и публикуване на информацията относно търгуваните стоки и сключените сделки;
    13. принципите и реда за предоставяне на предварителна информация за търгуваните стоки, борсовите членове и представляващите ги брокери на лица, участващи в борсовата търговия;
    14. други въпроси, определени в този закон."
    Предложение на народния представител Стефан Нешев:
    В чл. 29, т. 2 в края на изречението точката и запетаята да се заменят със запетая и изречението да продължи с текста: "в това число и стоките, които с утвърдена номенклатура от Министерския съвет производителите могат да реализират на вътрешния пазар само чрез стокова борса".
    Комисията по икономическата политика не приема предложението.
    Предложението на Комисията по икономическа политика е да бъде подкрепен текстът на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По предложението на народния представител Стефан Нешев има думата вносителят. Заповядайте!
    СТЕФАН НЕШЕВ (ЕЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители, по обективни причини вие знаете, че все още между търсенето и предлагането на определени стоки, особено стоки за широко потребление, има дисбаланс в полза на търсенето. Според причинно-следствената връзка на диалектиката това е достатъчно, за да се създадат предпоставки за образуване на цени, които не отговарят на реалната търговска потребност, тоест създават се предпоставки за определяне на по-високи цени, отколкото действително трябва да заплащат потребителите.
    Тъй като в България нямаме закон, който урежда търговията на едро, аз смятам - и за това правя предложението, - че Министерският съвет, следейки търговската конюнктура, може да прави съответни предложения определени стоки, които са от особено значение за потребителското търсене, да се реализират между производителя и търговеца на дребно чрез стоковата борса. Това е установена практика в развитите страни. Мисля, че по такъв начин ние действително ще декларираме, че се грижим за това общество, да премахнем онези негативни фактори, които изнудват обществото да плаща цени или да създава изкуствен дефицит.
    Много съм притеснен от факта, че председателят на Комисията по икономическата политика заедно със заместник-председателите внесоха подобен закон за защита на потребителите при финансовите борси, а сега отказват да приемат един такъв съвсем нормален и положителен факт, какъвто е фактът определени стоки, определяни от Министерския съвет, да се реализират само на стоковите борси. Отказът ви да го подкрепите, а аз се надявам, че вие ще си изпълните партийната дисциплина, показва, че не се грижите за обществото, че вие де факто не искате да помогнете на това общество да живее в един по-добър и по-нормален икономически и социален свят. Но нека това общество да знае кой му пречи, как се разминават думи и дела, как говорите, че вие сте готови да заработите срещу мафиотски структури, как сте готови да работите срещу спекулативните цени и спекулативното създаване на изкуствен недостиг, а де факто не правите нищо в тази насока. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Нешев. По неговото предложение друг желае ли да се изкаже?
    Има думата господин Николов.
    НИКОЛА НИКОЛОВ (СДС): Нека да обясним за какво става дума. Господин Стефан Нешев предлага една голяма група от стоки да се реализират само чрез стоковата борса, като го чухте как обосновава това си предложение. (Неразбираема реплика от Стефан Нешев от място.) Поне така е записано предложението. Ти си записал "номенклатура", използвал си една друга дума за група. Аз смятам, че това просто не отговаря на развитието на пазарното стопанство, не отговаря на поетите ни ангажименти за либерализиране на търговията и въобще няма нищо общо с възможността да бъде защитен потребителят. Потребителят може да бъде защитен само ако има създадена среда на реална, остра конкуренция между предлагащите определена стока и по този начин цените да бъдат отговарящи първо, на качеството и второ, на покупателната възможност на гражданите в страната.
    Именно такава е и целта на този закон. Ние с тези промени правим възможността да има борса, да има реални тържища и се надяваме, че когато те функционират добре, това ще даде възможност наистина да бъде защитен интересът на потребителите.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Николов.
    За реплика има думата господин Иван Бойков.
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Николов! По принцип сте прав. Обаче конкуренция се създава на две места - на борсата, на тържището и ако успеем да вкараме такъв закон - и там, където се извършва търговия на едро. Това е така. Обаче ние трябва да гледаме какво става в момента. Има серия стоки, които не излизат наяве. Има серия от стоки, при които има спекулации. И ние с нищо не нарушаваме търговските принципи и пазарната икономика, ако кажем, че тези стоки трябва да се търгуват на борсата за срок от една-две години. Вие знаете какво става например с олиото, със захарта периодично, всяка година, какви цени се получават - спекулативни, как се крият, какво става. Ние точно това предлагаме във ваша полза, в полза на тези, които управляват - тези специални стоки, ограничен кръг, които ще определите вие, управляващите, да се търгуват точно на тези стокови борси. По-разумно от това предложение аз не виждам какво можем да ви предложим с оглед на избягване в момента на спекулации и създаване на конкурентни цени.
    Така че това, което говорите, е вярно в общ теоретичен план, но ние не живеем в това време, когато имаме разширена мрежа от стоки, от борси и тържища и там да става тази търговия. Тепърва ги създаваме. Може в един преходен период от една-две години това нещо да функционира. И това ще бъде разумно за всички граждани, включително и за вас като управляващи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Бойков.
    Има думата господин Стефан Нешев за реплика.
    СТЕФАН НЕШЕВ (ЕЛ): Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Николов! Вие ме притеснявате. Явно не разбирате философията на конкуренцията. Нормална конкуренция може да има, когато има баланс между търсенето и предлагането. И тогава тя е естественият регулатор. Но когато имаме стоки и като казвам - по определена номенклатура от Министерския съвет, това не значи, че трябва да бъдат хиляда. Могат да бъдат пет, може в един период от време Министерският съвет да прецени и да покаже нулев списък, тоест, да няма стоки, в които да има такъв крещящ дисбаланс между търсенето и предлагането, които да създават предпоставки за спекулативни цени за изкуствен дефицит. Вие знаете, че периодично олио изчезва - на олиото се вдигат цените, сирене изчезва - на сиренето се вдигат цените, да не говорим за други стоки. Ето една нормална регулативна форма на администрацията. А най-притеснителното е, че шефът на стоковата борса в София ви каза, че това е една много добра форма и те са готови да отреагират положително на нея. И ние го правим с доброто желание да помогнем и на вашата администрация, да има един нормален социален живот в страната. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Нешев.
    Има думата господин Николов за дуплика.
    НИКОЛА НИКОЛОВ (СДС): Аз се съгласявам с това, което каза Иван Бойков. Така е. Значи би следвало да създадем мрежа от борси и тържища, на която да се търгуват масово потребяваните стоки в страната, да създадем конкуренция между производителите и предлагащите тези стоки и тогава ще бъде защитен интересът на потребителя. Само че това не е направено и приемането на този закон е точно в тази стъпка.
    По никакъв начин не съм съгласен с господин Нешев, че търсенето и предлагането определят конкуренцията. Търсенето и предлагането определят цената, а предлагането на стоките е в зависимост от конкуренцията между производителите в страната, които се определят с ясни правила, които аз се надявам, че в новия Закон за конкуренцията сме приели. Законът за потребителите ще защити наистина потребителите от недобросъвестни търговци. Мисля, че с този пакет закони, който сега приемаме, наистина защитаваме правата на потребителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Николов.
    Пристъпваме към гласуване на предложението на народния представител Стефан Нешев.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 168 народни представители: за 49, против 103, въздържали се 16.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте § 9, както е предложен от комисията и от вносителя.
    Гласували 141 народни представители: за 126, против няма, въздържали се 15.
    Параграф 9 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 10. В чл. 30, ал. 3 се изменя така:
    "(3) Лице, на което е отказано да бъде прието за член на стоковата борса, може да иска от Общото събрание на акционерите на борсата отмяна на отказа. Жалбата срещу отказа се включва за разглеждане на първото следващо Общо събрание на акционерите.".
    Предложението на Комисията по икономическата политика е да бъде подкрепен текстът на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По § 10 някой желае ли да се изкаже? Няма желаещи.
    Моля, гласувайте § 10, както е предложен от вносителя и от комисията.
    Гласували 139 народни представители: за 127, против няма, въздържали се 12.
    Параграф 10 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 11. В чл. 37, ал. 2 след думите "Общото събрание" се добавя "на акционерите".
    Комисията по икономическата политика подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 11, както е предложен.
    Гласували 130 народни представители: за 120, против 1, въздържали се 9.
    Параграф 11 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 12. Член 43 се изменя така:
    "Чл. 43. (1) Брокерът води дневник, съдържащ информация за обслужваните клиенти, както и всяка друга информация относно възложената му и извършена от него брокерска дейност. Видът и съдържанието на брокерските дневници се определят в борсовия правилник. Дневниците се съхраняват от стоковата борса 5 години след приключването им.
                  (2) По искане на клиент борсата му предоставя информация относно изпълнението на неговата поръчка.".
    Предложението на Комисията по икономическата политика е да бъдe подкрепен текстът на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 12, както е предложен от вносителя и подкрепен от комисията.
    Гласували 133 народни представители: за 129, против няма, въздържали се 4.
    Параграф 12 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 13. Член 44 се изменя така:
    "Чл. 44. Информацията, съхранявана в брокерските дневници, представлява търговска тайна и не може да се предоставя под каквато и да е форма на лица, нямащи отношение към нейното съдържание.".
    Предложението на Комисията по икономическата политика е да бъде подкрепен текстът на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 13, както е предложен от вносителя и от комисията.
    Гласували 133 народни представители: за 120, против 1, въздържали се 12.
    Параграф 13 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 14. Член 52 се изменя, както следва:
    "Чл. 52. (1) Търговецът, който организира стоково тържище:
    1. няма право да сключва търговски сделки от свое или от чуждо име и за своя сметка със стоки, които се продават на тържището;
    2. не отговаря за изпълнението на задълженията по сделка, сключена между търговците на тържището;
    3. изисква стоките, предназначени за продажба на стоковото тържище, да се придружават от документи за произход, както и от документи за съответствие със задължителните изисквания за качество и безопасност и за съответствие със санитарните, ветеринарносанитарните, хигиенните и други норми, издадени от специализираните държавни контролни органи;
    4. предоставя необходимите работни помещения и създава условия за извършване на контрол за произхода на стоките и за тяхното качество и безопасност, за банково обслужване на търговците и други дейности, свързани с търговията на тържището;
    5. контролира качеството на стоките, влизащи на територията на тържището, като организира редовното вземане на проби чрез случаен подбор или по сигнали до държавни или обществени контролни органи от търговци или потребители.
    (2) По искане на купувач държавните контролни органи са длъжни да извършват проверка на качеството на стоките, продавани на тържището.
    (3) На тържището могат да се създават специализирани отдели за търговия на едро със стоки, различни от тези по чл. 3, ал. 1, като търговците на едро с тях са длъжни да спазват определени изисквания от Правилника за организацията и дейността на стоковото тържище, което се регламентира в договора им с организатора на тържището.".
    Предложение на народния представител Иван Бойков:
    Член 52, ал. 2, т. 1 отпада.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    Подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По предложенията на народния представител Иван Бойков няма т. 1 в ал. 2.
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ, от място): Оттеглям го.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Оттеглено. Добре.
    Тогава, моля, гласувайте, ако няма желаещ да се изкаже, § 14, както е предложен от вносителя и от комисията.
    Гласували 144 народни представители: за 125, против няма, въздържали се 19.
    Параграф 14 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 15. Чл.  53 се изменя така:
    "Чл. 53. Разпоредбите на тази глава не се отнасят за общинските пазари, за пазарите на производителите, за местните панаири и за седмичните пазари, на които се извършва търговия на дребно."
    Комисията по икономическата политика подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 15, както е предложен.
    Гласували 137 народни представители: за 133, против 1, въздържали се 3.
    Параграф 15 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 16. В чл. 54 думите "се определят" се заменят с "организаторът на тържището определя"."
    Комисията по икономическата политика приема текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 16, както е предложен.
    Гласували 136 народни представители: за 131, против няма, въздържали се 5.
    Параграф 16 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Комисията по икономическата политика предлага и § 16а със съдържание:
    "§ 16а. В чл. 55 думата "стоки" се замества с думите "хранителни продукти"."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По това предложение някой желае ли да се изкаже?
    Моля, гласувайте предложения от комисията § 16а.
    Гласували 135 народни представители: за 121, против няма, въздържали се 14.
    Параграф 16а е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 17. Чл. 58 се изменя така:
    "Чл. 58. Организаторът на тържището разрешава достъп на купувачи до стоковото тържище срещу заплащане на входна такса или свободно само през времето, определено за продажби."
    Комисията по икономическата политика подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 17, както е предложен.
    Гласували 139 народни представители: за 122, против 1, въздържали се 16.
    Параграф 17 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 18. В чл. 59, ал. 2 се изменя така:
    "(2) За сключените на тържището сделки се издава фактура. В случаите на плащане в брой се издава и касова бележка от регистриран електронен касов апарат с фискална памет."
    Комисията по икономическата политика подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 18, както е предложен.
    Гласували 129 народни представители: за 116, против 2, въздържали се 11.
    Параграф 18 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 19. Член 60 се изменя така:
    "Чл. 60. (1) За сключените на стоковото тържище сделки ежедневно се събира и обобщава информация за вида, количеството и цените на продадените стоки съобразно качеството им.
                  (2) За събиране на информацията по ал. 1 продавачът попълва и предава ежедневно на длъжностните лица, упълномощени от управлението на стоковото тържище, попълнен информационен фиш по образец, утвърден от комисията.
                   (3) Информация относно средните продажни цени, максималните и минималните продажни цени се оповестява от управлението на тържището в началото на следващия ден на места и по начин, определени в Правилника за организацията и дейността на стоковото тържище.
                   (4) Комисията ежегодно опредeля с решение вида и периодичността на информацията, която й се предоставя от управлението на стоковото тържище."
    Предложението на Комисията по икономическата политика е в подкрепа на текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 19, както е предложен от вносителя и от комисията.
    Гласували 136 народни представители: за 120, против няма, въздържали се 16.
    Параграф 19 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 20. В чл. 61, т. 5 думата "глоби" се заменя със "санкции"."
    Комисията по икономическата политика подкрепя текста на вносителя.
    ПРАДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 20, както е предложен.
    Гласували 137 народни представители: за 124, против няма, въздържали се 13.
    Параграф 20 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 21. В чл. 62 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Създава се нова т. 5:
    "5. разходи за възнаграждения на органите на управление и на работниците и служителите на организатора на тържището;".
    2. Досегашната т. 5 става т. 6 и се изменя така:
    "6. други разходи съобразно Закона за счетоводството, свързани с дейността на стоковото тържище, подробно описани в бюджета на тържището."
    Предложението на Комисията по икономическата политика е в подкрепа на текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 21, както е предложен.
    Гласували 125 народни представители: за 116, против няма, въздържали се 9.
    Параграф 21 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 22. Член 63 се изменя така:
    "Чл. 63. (1) След края на годишния отчетен период положителният финансов резултат на търговското дружество - организатор на тържище, се разпределя, както следва:
    1. 50 на сто се внасят в специализиран фонд "Развитие на тържището", като тези средства се използват за инвестиционни цели, свързани с дейността на тържището;
    2. остатъкът след облагане с данък върху печалбата и данък за общините се разпределя съгласно Търговския закон и предвиденото в Устройствения акт на дружеството.
         (2) Когато организатор на тържището е едноличен търговец, 50 на сто от облагаемия му доход преди облагането се внася във фонд "Развитие на тържището" и се използва за целите на този фонд, посочени в ал. 1, т. 1, а остатъкът се облага с данък върху общия доход.
          (3) Търговецът-организатор на тържището, води отделно счетоводство за тържищната си дейност."
    Предложение на народния представител Стефан Нешев: чл. 63 да отпадне.
    Комисията по икономическата политика не приема предложението.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    Член 63 се изменя, както следва:
    "Чл. 63. (1) На лицата, извършващи дейност като стоково тържище, се преотстъпва 50 на сто от дължимия данък върху печалбата при следните условия:
    1. преотстъпеният данък върху печалбата се отнася във фонд "Развитие на тържището";
    2. средствата по фонд "Развитие на тържището" се използват за инвестиционни цели, свързани с дейността на стоковото тържище.
                  (2) Когато организатор на тържището е едноличен търговец, 50 на сто от облагаемия му доход преди облагането се внася във фонд "Развитие на тържището" и се използва за целите на този фонд, посочени в ал. 1, т. 1, а остатъкът се облага с данък върху общия доход.
                  (3) Търговецът-организатор на тържището, води отделно счетоводство за тържищната си дейност.".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Предложението на народния представител Стефан Нешев е оттеглено.
    Моля, гласувайте § 22 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 140 народни представители: за 134, против няма, въздържали се 6.
    Параграф 22 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 23. В чл. 65, ал. 1 се създава изречение второ:
    "Същото наказание се налага и на лице, което не изпълни предписанията по чл. 64, т. 1."
    Предложението на Комисията по икономическата политика е да бъде подкрепен текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 23 както е предложен.
    Гласували 127 народни представители: за 125, против няма, въздържали се 2.
    Параграф 23 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 24. В § 2 от Допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
    1. Точка 2 се изменя така:
    "2. "Форуърдна сделка" е сделка, по която страните продават или купуват стока по цена, определена при сключването й, като са установили датата на доставянето."
    2. В т. 4 думата "такса" се заменя с "премия".
    3. Създават се точки 7, 8, 9 и 10:
    "7. "Маржин депозит" е сумата, която внасят продавачът и купувачът, за да гарантират, че ще действат съобразно условията на борсовия контракт (договор). Тя може да бъде обезпечена в пари или в други високоликвидни активи. Размерът и начинът на неговото допълване се определят в борсовия правилник.
    8. "Хранителен продукт" означава всяка субстанция или продукт, независимо дали е преработен, частично преработен или непреработен, предназначен за консумиране от хора, с изключение на тютюна, лекарствените средства по смисъла на Закона за лекарствените средства и аптеките в хуманната медицина и упойващите и психотропни вещества, контролирани по специален ред съобразно задълженията на Република България, произтичащи от международните договори в тази област.
    9. "Търговец на тържището" е всеки търговец, който търгува на едро на територията на тържището, като наема дълготрайни активи и ползва услуги от организатора на тържището.
    10. "Продажба на едро" е продажба на количество по-голямо от единичната транспортна опаковка, когато стоката е опакована, или количество, определено в Правилника за организацията и дейността на съответното тържище, когато стоката не е опакована."
    Комисията по икономическата политика подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 24 както е предложен от вносителя.
    Гласували 128 народни представители: за 122, против няма, въздържали се 6.
    Параграф 24 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Предложение на народния представител Стефан Нешев: създава се нов § 5а в Преходните и заключителни разпоредби със следното съдържание:
    "§ 5а. На всеки шест месеца Министерският съвет публикува в "Държавен вестник" номенклатурата на стоки, които производителите задължително реализират на вътрешния пазар чрез стоковите борси."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Това предложение се оттегля. То се обезмисля.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 25. В § 6 от Преходните и заключителни разпоредби думите "по прилагането на глава трета на закона" се заменят със "за разрешенията, издавани от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата"."
    Комисията по икономическата политика подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 25 така, както е предложен от вносителя и от комисията.
    Гласували 137 народни представители: за 126, против няма, въздържали се 11.
    Параграф 25 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ:

    "Допълнителна разпоредба

    § 26. Навсякъде в закона думите "министъра на търговията и външноикономическото сътрудничество" се заменят с "министъра на търговията и туризма"."
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 26 както е предложен.
    Гласували 135 народни представители: за 130, против няма, въздържали се 5.
    Параграф 26 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ:

    "Преходни и заключителни разпоредби

    § 27. За първите три календарни години след издаването на разрешение за извършване на дейност като стоково тържище, в това число и годината на издаване на разрешението, целият размер на положителния финансов резултат на стоковото тържище се внася във фонд "Развитие на тържището"."
    Комисията по икономическата политика не приема предложението на вносителя и предлага нов текст на този параграф.

    Предложение на народния представител Иван Бойков - § 27 отпада.
    Комисията по икономическа политика приема по принцип предложението.
    Предложение на народния представител Стефан Нешев - § 27 отпада.
    Комисията по икономическа политика приема по принцип предложението.
    Правя следното уточнение: с приетия текст в § 22 фактически беше приет текстът, който комисията предлага за § 22 и с малка добавка за § 27, така че предлагам да приемем предложенията на Иван Бойков и Стефан Нешев за отпадане на § 27.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте предложението на народните представители Иван Бойков и Стефан Нешев за отпадане на § 27.
    Гласували 144 народни представители: за 116, против 14, въздържали се 14.
    Параграф 27 отпада.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Комисията по икономическа политика предлага създаването на нови параграфи 28 и 29.
    "§ 28. Лицата, които извършват дейност като стокова борса или стоково тържище, са длъжни да преуредят дейността си в съответствие с изискванията на този закон в шестмесечен срок от влизането му в сила."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 28, както е предложен от комисията.
    Гласували 131 народни представители: за 125, против няма, въздържали се 6.
    Параграф 28 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "§ 29. Срочните договори за наем на складови, хладилни, търговски площи и други материални активи, сключени между търговеца, организатор на тържището, и търговец на тържището, се смятат за безсрочно сключени от момента на издаване на наемодателя на разрешение за организиране на стоково тържище."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 29, както е предложен от комисията.
    Гласували 134 народни представители: за 119, против няма, въздържали се 15.
    Параграф 29 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Комисията по икономическа политика предлага § 30 със съдържанието на § 28 на вносителя:
    "§30. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник"."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 30, както е предложен от комисията.
    Гласували 127 народни представители: за 118, против няма, въздържали се 9.
    Параграф 30 е приет, а с това и целият закон.
    Две съобщения:
    Днес в почивката ще се събере Групата за приятелство с Кралство Белгия;
    Утре в почивката от 10,30 ч. ще се избира председателство на Групата за приятелство "България - Канада".
    Почивка до 12,00 ч. (Звъни.)

    (След почивката.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА (звъни): Заседанието продължава.

    Преминаваме към точка десета - новата точка от нашата седмична програма:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОДОБРЕНИЕ И ПРИЛОЖЕНИЕ НА ОБЩИЯ ГРАДОУСТРОЙСТВЕН ПЛАН НА СОФИЯ.
    Заповядайте, господин Ботев, да докладвате законопроекта на второ четене.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! На вашето внимание предлагаме доклад по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за одобрение и приложение на Общия градоустройствен план на София.
    "На три свои редовни заседания Комисията по местното самоуправление, регионалната политика и благоустройството обсъди приетия на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за одобрение и приложение на Общия градоустройствен план на София.
    В заседанията присъстваха и взеха участие представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Столичната община и други.
    Комисията обсъди направените в установения срок предложения и предлага на Народното събрание да приеме на второ гласуване следния: "Закон за изменение и допълнение на Закона за одобрение и приложение на Общия градоустройствен план на София, (обн., ДВ, бр. 89 от 1961 г., изм., бр. 29 от 1973 г.)"."
    Комисията подкрепя наименованието на законопроекта, предложено от вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    Пристъпваме към гласуване на заглавието на законопроекта.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 123 народни представители: за 122, против няма, въздържал се 1.
    Заглавието е прието.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: Уважаема госпожо председател, правя има процедурно предложение - да бъдат поканени в залата арх. Стоян Янев - главен архитект на София, и госпожа Валентина Бакалова - началник отдел "Правен" в управление "Архитектура и градоустройство" в София.
    Моля да подложите предложението на гласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    Има ли противно на това предложение? Не виждам.
    Моля, гласувайте в заседанието да присъстват господин Стоян Янев и госпожа Валентина Бакалова.
    Гласували 116 народни представители: за 114, против няма, въздържали се 2.
    Предложението е прието.
    Моля квесторите да поканят господин Янев и госпожа Бакалова в пленарна зала.
    Заповядайте по § 1, господин Ботев.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "§ 1. В чл. 1, ал. 1 се изменя така:
    "(1) Одобрява се Общият градоустройствен план на София в мярка 1:10 000 за градския район и 1:25 000 за градския и околоградския район в обхвата на административно-териториалните граници на Столичната община, определени със Закона за териториалното деление на Столичната община и големите градове"."
    Комисията предлага следната редакция:
    "Чл. 1. Общият градоустройствен план на София, в мярка 1:10 000 за градския район и 1:25 000 за градския и околоградския райони, обхваща територията в административните граници на Столичната община, определени със Закона за териториалното деление на Столичната община и големите градове".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    Има ли желаещи да вземат отношение по § 1? Не виждам.
    Моля, гласувайте за § 1.
    Гласували 124 народни представители: за 121, против няма, въздържали се 3.
    Параграф 1 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "§ 2. В чл. 2 се правят следните изменения:
    1. Алинея 1 се изменя така:
    "(1) Общият градоустройствен план на София обхваща:
    1. градски район - частта от територията, включена в строителните граници на София;
    2. околоградски район - останалата територия на Столичната община".
    2. В ал. 2 изразът "с вилообразен (градински) характер" се заличава.
    3. Алинеи 5 и 6 се отменят."
    Предложение на народния представител Александър Джеров:
    В чл. 2, ал. 1, т. 2 придобива следната редакция:
    "2. частта от територията между тази, включена в строителните граници на София и административно-териториалните граници на Столичната община".
    Комисията подкрепя по принцип предложението.
    Комисията предлага следната редакция по чл. 2:
    "§ 2. В чл. 2 се правят следните изменения:
    1. Алинея 1 се изменя така:
    "(1) Общият градоустройствен план на София обхваща:
    1. градски район - частта от територията, включена в строителните граници на София;
    2. околоградски район - частта от територията между тази, включена в строителните граници на София, и административно-териториалните граници на Столичната община."
    2. В ал. 2 изразът "с вилообразен (градински) характер" се заличава.
    3. Алинеи 5 и 6 се отменят".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    Има ли желаещи за дискусия по § 2? Не виждам.
    Предложението на господин Джеров е взето предвид.
    Моля, гласувайте § 2 така, както беше предложен от господин Цоньо Ботев.
    Гласували 110 народни представители: за 109, против няма, въздържал се 1.
    Параграф 2 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "§ 3. Член 3 се изменя така:
    "Чл. 3. (1) Територията на градския и околоградския район се разпределя на зони по ред, определен с наредба на Министерския съвет.
    (2) Устройствените зони, нормите и правилата за застрояването им се определят съобразно функционалното използване и съществуващата изграденост на терените, екологичните, природо-географските и хигиенните условия, сеизмичното микрорайониране, както и възможностите за инфраструктурно съоръжаване и транспортно обслужване.
                  (3) Правилата и нормите за устройство и застрояване на София съдържат:
    1. реда за установяването на границите на крайградския район;
    2. условията и реда за промяна на предназначението на терените;
    3. условията и реда за прилагане на действащите подробни градоустройствени планове до одобряването на новия общ устройствен план, включително и случаите, в които предвиденото застрояване се отменя или не се прилага;
    4. реда и условията за преобразуване на вилни зони или части от тях в жилищни зони;
    5. специфичните норми за производствените зони (установяване на специфични норми за производствените зони).
                  (4) Границите, установени за грайградския район, устройствените зони и осъществените изменения на трасетата на първостепенната (главната) улична мрежа се отразяват в чертежите на общия градоустройствен план".
    Предложение на народния представител Александър Джеров:
    Член 3 от законопроекта придобива следната редакция:
    "Чл. 3. (1) Територията на градския и околоградския райони се устройва и застроява по ред и условия, и съгласно строителни правила и норми, определени в Правилника за приложение на този закон, съобразно функционалното използване и съществуващото застрояване на терените, екологичните и хигиенни условия, възможностите за инфраструктурно обезпечаване и транспортно обслужване.
                (2) С Правилника за приложението на закона се определят:
    1. устройствените зони и нормите и правилата за устройството и застрояването им;
    2. нормативи за пределно допустимото натоварване на средата с дейности и степента на тяхното развитие;
    3. редът за установяването на границите на околоградския район;
    4. редът и условията за промяна предназначението на терените в градския и околоградския райони;
    5. редът и условията за прилагане на действащите подробни градоустройствени планове до одобряването на новия общ устройствен план, включително и случаите, в които предвиденото застрояване се отменя или не се прилага;
    6. редът и условията за преобразуване на вилни зони или части от тях в жилищни зони;
    7. редът и условията за установяване на специфични норми за производствените зони;
    8. редът и условията за установяване на специфични норми и изисквания за озеленените площи за обществено ползване.
       (3) Границите, установени по реда на т. 3 от предходната алинея, устройствените зони и осъществените изменения на трасетата на първостепенната (главната) улична мрежа, се отразяват в чертежите на общия градоустройствен план."
    Комисията подкрепя предложенията по принцип и предлага следната редакция на чл. 3:
    § 3. Член 3 се изменя така:
    "Чл. 3. (1) Територията на градския и околоградския райони се устройва и застроява по ред и условия, и съгласно строителни правила и норми, определени в Правилника за приложение на този закон, съобразно функционалното използване и съществуващото застрояване на терените, сеизмичните, екологичните и хигиенни условия, възможностите за инфраструктурно обезпечаване и транспортно обслужване.
       (2) С Правилника за приложението на закона се определят:
    1. устройствените зони и нормите и правилата за устройството и застрояването им;
    2. нормативи за пределно допустимото натоварване на средата с дейности и степента на тяхното развитие;
    3. редът за установяването на границите на околоградския район;
    4. редът и условията за промяна предназначението на терените в градския и околоградския райони;
    5. редът и условията за прилагане на действащите подробни градоустройствени планове до одобряването на новия общ устройствен план, включително и случаите, в които предвиденото застрояване се отменя или не се прилага;
    6. редът и условията за преобразуване на вилни зони или части от тях в жилищни зони;
    7. редът и условията за установяване на специфични норми за производствените зони;
    8. редът и условията за установяване на специфични норми и изисквания за озеленените площи за обществено ползване.
       (3) Границите, установени по реда на т. 3 от предходната алинея, устройствените зони и осъществените изменения на трасетата на първостепенната (главната) улична мрежа се отразяват в чертежите на общия градоустройствен план."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    Желаещи да се изкажат по § 3 има ли?
    Думата има народният представител Иван Бойков.
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Вгледайте се внимателно в текста, който предлага вносителят, и в текста, който излиза от комисията.
    В първия текст: "Територията на градския и околоградския райони се разпределя на зони по ред, определен с наредба на Министерския съвет".
    И какво се получава във втория текст: "Територията на градския и околоградския райони се устройва и застроява по ред и условия, и съгласно строителни правила и норми, определени с Правилника за приложение на този закон".
    Ако ме следите внимателно, забелязвате каква е огромната разлика между двата текста. В единия текст се определят ред и норми, по които се изготвя общия градоустройствен план на София, а в другия се акцентира, че чрез правилник, подведомствен правилник, на база на този закон ще се строи и застроява София. Къде отива общият градоустройствен план на София в случая? За какво говорим в момента?
    Ние даваме право с някакъв правилник, определен от органа, който ще изпълнява този закон, да се извършва строителство на тези територии, а не по план. Можете да си представите в тази ситуация какво ще се получи в начина на застрояване и строителство в София, съгласно това изменение, което се предлага в момента.
    Вижте заглавието на закона какво касае и вижте какво касае съдържанието на този текст, който е тук в момента. Винаги София се е застроявала на база на общ план, който е бил приет по съответния ред и начин, съгласно този закон. Сега ние даваме право на някой чрез правилник да определя реда и начина и способите, по които ще се застрояват определени терени. Аз не разбирам този подход или ако го разбирам, не искам да го споделя тук с вас по микрофона, защото това ме навява на много далечни мисли.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Какво предлагате, господин Бойков?
    ИВАН БОЙКОВ: Аз предлагам да се приеме текстът на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Текстът на вносителя по ал. 1?
    ИВАН БОЙКОВ: Да, точно така.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря Ви.
    Други желаещи за изказване? Заповядайте, господин Хубенов.
    ГЕОРГИ ХУБЕНОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, колеги! Предлагам в чл. 3, ал. 1, т. 5 вместо "устройствен", да се чете "градоустройствен план".
    Освен това, искам да допълня преждеизказалия се, че правилникът се приема също от Министерския съвет, така че не е никакъв проблем.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    За дуплика думата има господин Бойков.
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колега! Така е, само че Министерският съвет се сменя на определен период от време, а Законът за устройство на София и София не може да смените, т.е. трябва да има твърд, ясен и точен статут за всичките, които управляват София, как да се управлява и как да се застроява София. И като се прави план за строителство на метрополията и на такъв град, той се прави за перспектива от 20-30-50 години напред, а не чрез правилник, който, както идва на власт, да се опитва да го сменя по някакви неясни съображения. Затова имаме специален Закон за София.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Бойков.
    Той прави едно предложение, което чрез гласуване залата ще реши.
    Други предложения и мнения има ли? Заповядайте, господин Костадинов.
    ТОДОР КОСТАДИНОВ (ДЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Аз се присъединявам към становището на колегата Бойков, че разработването на такъв важен въпрос като общия градоустройствен план става с поднормативен документ, с постановление на Министерския съвет. Засега обаче в комисията не можа да постъпи текст, който да гарантира чрез законови норми да се даде рамката на общия градоустройствен план.
    Смея обаче да твърдя, че предложението, което направи проф. Джеров за съдържанието на необходимите елементи в правилника, е по-съдържателно и по-сериозно, отколкото на вносителя. И в този смисъл може би ние сме принудени да направим компромис дотолкова, доколкото става дума за постановление, което да очертае нормите за подготовката на самия общ градоустройствен план, което след това ще бъде прието със закон и оттук нататък този правилник няма да действа.
    Въпросът е наистина принципен - дали ще създаваме нещо, което е изключително важно, отнася се до столицата на една република, един градоустройствен план, който ще действа 25 - 30 години със закон или с поднормативен документ.
    Мисля, че на този етап като начин на мислене сме убедени, че трябва да стане със закон. Като начин на подготовка ми се струва, че не сме готови да предложим текстовете в закона. И може би компромисът ще дойде по линия на един обществен граждански контрол върху съдържанието на постановлението и специфичните норми на това постановление, което трябва да гарантира наистина една добра основа за общия градоустройствен план.
    Правя само едно допълнение, което ми се струва, че сме го пропуснали. По никакъв начин не са подчертани съществуващите жилищни комплекси в момента и необходимостта от специфични норми и правила за тяхната рехабилитация и поддържане. Това би могло според мен да се добави в т. 7 на ал. 2, където става дума за реда и условията за установяване на специфични норми за производствени зони и жилищни комплекси.
    Не е най-доброто място, но според мен няма да противоречи на необходимостта. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костадинов.
    Други желаещи? Не виждам.
    Господин Ботев, съгласен ли сте с редакционните предложения?
    Има ли други желаещи? Заповядайте, господин Йорданов, не Ви видях. Извинявайте.
    ЕМАНУИЛ ЙОРДАНОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Струва ми се, че ние навлизаме в един спор, който говори за непознаване на проблема. Правилник за приложение на закона е нормативен акт, който в йерархията на нормативните актове стои непосредствено след законите. Така че не може да се говори за това, че има някаква опасност относно начина на регламентиране на тези обществени отношения.
    Що се отнася до това, че правилникът може би щял да бъде нестабилен, това опасение също е неоснователно, защото така, както се изменя един правилник, по същия начин може да бъде изменен и законът. Правилникът се приема от Министерския съвет, законът се приема от Народното събрание. А ние всички знаем каква е връзката между Министерски съвет и Народно събрание в рамките на един мандат.
    Ако обърнете внимание на ал. 2, ще видите, че в нея конкретно са изброени въпросите, които се уреждат с правилник за приложение на закона и тези въпроси по мое мнение много трудно биха могли да бъдат уредени в самия закон. Това означава законът да получи един огромен обем.
    И не на последно място, макар че дойде на последно място в изложението ми, нека да не забравяме, че всички тези въпроси се регламентират и от други нормативни актове. Има Закон за териториално и селищно устройство, има правилник за приложението му, има Наредба N 5 и т. н. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Йорданов.
    Господин Бойков желае думата за реплика вероятно.
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ): Уважаема госпожо председател! Уважаеми колега! Вие си играете с думите. Нормативният акт, приет от Народното събрание, е много по-стабилен, отколкото един правилник, приет от Министерския съвет. Действително вие го знаете много добре това. Тук се приема от 240 човека и с опоненти, а там се приема от екип, който управлява. Но да не навлизам в подробности.
    Вие не искате да прочетете това, което пише. Този закон трябва да създаде реда и нормите, по които се изготвя общ градоустройствен план на София и нищо друго. А вие вкарвате в този закон ред и начин, по който се строи в тези зони. Прочетете челните места на членовете. В едното пише, че се създава ред и условия, по които може да се направи планът, а в другия пише: "устройва и се строи". Огромна е разликата между двете предложения. С едното се дава право да се строи директно въз основа на правилника, а с другото се прави план, въз основа на който се строи.
    Ако вие това не можете да го разберете, съжалявам.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    Желаете ли думата за дуплика, господин Йорданов? Не желаете.
    Други желаещи за изказване? Жалко, че няма представители на вносителя. Хубаво е да има. Министерският съвет е вносител, господин Ботев.
    Сега пристъпваме към гласуване. Но преди това да уточним редакционните бележки, ако ги приемем и двете за редакционни.
    В т. 5 беше предложено от господин Георгиев да бъде "градоустройствен".
    Приемате ли тази редакционна бележка, господин Ботев? Да.
    В т. 7 господин Костадинов като редакционна бележка добави думите "и жилищни комплекси". Също ги приемате, господин Ботев? Добре.
    Пристъпваме към гласуване по поредността им.
    Най-напред ще гласуваме по предложението на господин Иван Бойков в § 3 само чл. 3, ал. 1 така, както е предложен от Министерския съвет. Текстът гласи:
    "Територията на градския и околоградския район се разпределя на зони по ред, определен с наредба на Министерския съвет."
    Моля, гласувайте.
    Гласували 138 народни представители: за 55, против 37, въздържали се 46.
    Предложението не се приема.
    Сега пристъпваме към гласуването на § 3 така, както беше докладван от господин Цоньо Ботев с направените две редакционни поправки.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 144 народни представители: за 126, против 2, въздържали се 16.
    Параграф 3 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "§ 4. В чл. 4, ал. 2 се изменя така:
    "(2) Град Банкя и селата Владая, Бистрица и Панчарево се определят за предимно малкоетажно застрояване."
    Комисията подкрепя текста на вносителя по принцип и предлага следната редакция на чл. 4, ал. 2:
    "(2) Град Банкя и селата Владая, Бистрица и Панчарево се определят предимно за малкоетажно застрояване."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    Желаещи за изказване по § 4? Не виждам.
    Моля, гласувайте § 4.
    Гласували 145 народни представители: за 144, против няма, въздържал се 1.
    Параграф 4 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "§ 5. В чл. 5, ал. 2 думата "регулационни" се заменя с "градоустройствени", а думата "застроителни" се заличава."
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    Желаещи за коментар по § 5? Не виждам.
    Моля, гласувайте § 5.
    Гласували 139 народни представители: за 133, против няма, въздържали се 6.
    Параграф 5 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "§ 6. Член 6 се изменя така:
    "Чл. 6. Устройството на народните паркове "Витоша", "Люлин" и на околностите на язовир "Искър" в границите на общия градоустройствен план се извършва съгласно подробни градоустройствени планове, приети от съответните общински съвети и одобрени от министъра на териториалното развитие и строителството."

    Предложение на народния представител Тодор Костадинов - в чл. 6 накрая се добавя "и министъра на околната среда и водите".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народния представител Александър Джеров - чл. 6 се отменя.
    Комисията подкрепя предложението и предлага чл. 6 да отпадне.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    Заповядайте, господин Тошев.
    ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ (СДС): Благодаря.
    Аз, разбира се, подкрепям предложението на господин Джеров, тъй като защитени територии, каквито в случая са Витоша или вододайните зони около язовир "Искър", би трябвало да се устройват по други закони - по Закона за защитените територии или по Закона за водите. Това е моето съображение за това, че този текст така, както е даден, би трябвало да отпадне.
    Подкрепям предложението на господин Александър Джеров.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря много.
    Господин Костадинов, желаете ли думата? Заповядайте.
    ТОДОР КОСТАДИНОВ (ДЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Аз мисля, че по-нататък в проектозакона се намира решение на въпроса. Може би единствено ако има смисъл да остане този текст, това е свързано с установяване на окончателните граници на Столична община със Самоковска. Нещо, което може да се реши без текст в закона, но на практика още не е решено.
    Използвам случая да подчертая тук позицията, че при такива проблеми, които опират до екология, до опазване на околна среда, до лесопаркове, водни паркове, водоизточници и т.н. съвсем естествено, модерно и европейски е не само в момента, а и в бъдеще по този въпрос да се произнасят и компетентните екологични институции. В случая - Министерството на околната среда и водите. Но аз мисля, че по-нататък този аргумент намира подкрепа в съответните текстове. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костадинов.
    Не виждам други желаещи за изказване. Смятам да подложа на гласуване направо предложението на комисията. Има ли възражения? Няма.
    Моля да гласувате § 6, който да гласи: "Член 6 се отменя."
    Гласували 138 народни представители: за 123, против няма, въздържали се 15.
    Параграф 6 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "§ 7. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Ал. 1 се изменя така:
    "(1) Промишлеността се съсредоточава главно в следните промишлено-складови зони: гара Искър, "Левски-север", "Сгуроотвала", "Хаджи Димитър - Малашевци", "Христо Ботев - Слатина", Къро, Горубляне, Дианабад, Хладилника, Средец, Югозападен град, Задгаровия район и в северния и западния район, включително по бул. "Сливница", при спазване на санитарно-хигиенните изисквания."
    2. В ал. 3 думите след "Световрачане" се заменят с "Нови Искър - Курило, Казичене, Волуяк и гара Яна"."
    Предложение на народния представител Александър Джеров - в § 7 се добавя нова т. 2 със следното съдържание:
    "2. Ал. 2 се отменя."
    Комисията подкрепя предложението и предлага ал. 2 да отпадне.
    Комисията предлага ал. 3 да стане ал. 2, а т. 2, предложена от вносителя, придобива следната редакция:
    "2. В ал. 2 думите след "Световрачане" се заменят с "Нови Искър - Курило, Казичене, Волуяк и гара Яна"."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    Желаещи за изказване по § 7? Заповядайте, господин Симов.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! В комисията, когато сме обсъждали, вероятно ни е убягнало от вниманието и затова предлагам в § 7, в предложения текст на ал. 1 след "западния район", текстът "включително по бул. "Сливница" да отпадне, тъй като недоумявам как непосредствено до централната част на града, това е зона "С", бул. "Сливница" разделя зона "С" в частта си от бул. "Васил Левски" посока към Централна гара. И изведнъж там, от другата страна, в жилищните райони ние ще образуваме промишлено-складова зона. Може би не сме огледали достатъчно добре този текст. Съгласен съм с другите предложения, които са отдалечени, изнесени са в покрайнините на града, но точно това предложение стои странно тук в рамките на централната част на града, до нея. Затова ви моля да предложите този текст да отпадне.
    Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Текстът "включително по бул. "Сливница"?
    ВАЛЕНТИН СИМОВ: Да.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    Има ли други мнения по § 7? Заповядайте, господин Костадинов.
    ТОДОР КОСТАДИНОВ (ДЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Аз ще опонирам на колегата Симов по текста за бул. "Сливница". Първо, такава инфраструктура има изградена и е свързана главно със складова дейност; освен това има транспортен възел, който не може да бъде пренебрегнат и няма логика да бъде пренебрегнат в близко време. И немаловажният аргумент, според мен: в централните части на много столици има цигарени фабрики и циментови фабрики, но технологията е такава, че няма никаква екологична опасност. Струва ми се, че в случая имаме една класическа стопанска дейност по бул. "Сливница" и по част от него и мисля, че няма защо да се лишават стопанските субекти от тези възможности. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костадинов.
    Имате думата за дуплика.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Госпожо председател, аз съм съгласен и с казаното от господин Костадинов. Така е. Обаче нека се поставим на мястото на тези граждани, които живеят в тази част на София. Вярно е, че текстът е много спорен, защото не цялата част от бул. "Сливница" граничи с централната зона на града. Може би трябва някакво по-специфично, диференцирано разглеждане на тази част от бул. "Сливница", която не граничи с централните части. Там да се обособяват и там вече има обособени такива зони. Но в частта си, примерно, от бул. "Мария Луиза" до бул. "Васил Левски" това е зона "С". Даже мисля, че и до бул. "Христо Ботев" се води зона "С".
    Аз предлагам, ако господин Цоньо Ботев не възразява, специално този текст да го върнем за доразглеждане в комисията. Въпросът е много труден.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Какво е Вашето предложение?
    ВАЛЕНТИН СИМОВ: Едното е за отлагане, а другото е да отпадне текстът.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Трябва да предложите едно от двете.
    АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (НС, от място): Най-добре е за отлагане.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ: Господин Джеров ме подсеща - за отлагане на текста.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Заповядайте, господин Ботев.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: Аз искам все пак да стане ясно на всички народни представители, че измененията в този закон ще бъдат дотогава, докато се разработи нов общ градоустройствен план на София, който ще влезе с нов закон. Аз мисля, че и сега в тази територия, която е включена в текста, има и складови бази, и дори някои предприятия. Така че не е толкова фатално този текст да остане в този вид. Не вярвам до три години да станат кой знае какви промени в този район.
    Отлагането ще значи да продължат затрудненията на Софийската община по отношение на градоустройствения план на София.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря, това е мнението на председателя на комисията.
    Сега пристъпваме към гласуване.
    Най-напред подлагам на гласуване предложението на народния представител Валентин Симов за отпадане на текста "включително по бул. "Сливница".
    Гласували 128 народни представители: за 23, против 85, въздържали се 20.
    Предложението не се приема.
    Подлагам на гласуване второто предложение на господин Симов за отлагане гласуването на целия § 7 за следващо заседание.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 132 народни представители: за 26, против 86, въздържали се 20.
    Предложението не се приема.
    Подлагам на гласуване § 7, както беше докладван от председателя на комисията.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 130 народни представители: за 106, против няма, въздържали се 24.
    Параграф 7 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "§ 8. Създава се нов раздел II: "Раздел II - "Прилагане на общия градоустройствен план и режим на собствеността на недвижимите имоти"."
    Комисията подкрепя наименованието, предложено от вносителя за нов раздел II.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Поставям на гласуване наименованието на раздел II.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 135 народни представители: за 134, против няма, въздържал се 1.
    Наименованието на раздел II е прието.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "Чл. 8. (1) С първоначален застроителен и регулационен план може да се опредeля съотношението на площите, необходими за изграждане на улици, площади и необходимата техническа инфраструктура, изразено в процент спрямо общата площ на регулираната територия. За осъществяване на тези мероприятия собствениците на недвижими имоти с влизането в сила на плана отстъпват безвъзмездно на общината части от имотите си съобразно определения процент, но не повече от 30 на сто от общата им площ.
    (2) В случаите по ал. 1 на всеки собственик на недвижим имот се определя парцел (парцели) с пазарна стойност не по-малка от пазарната стойност на имота преди регулацията му, като собствеността на парцела се придобива с влизането в сила на плана. Вещните тежести върху имотите преди регулацията им преминават върху новосъздадените парцели, определени за съответните собственици.
    (3) Общината придобива отстъпените й части от недвижими имоти без всякакви тежести."
    Предложение на народния представител Иван Бойков:
    В чл. 8, ал. 1 да отпадне думата "безвъзмездно".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Второ предложение на народния представител Иван Бойков:
    В чл. 8, ал. 2 след израза "недвижим имот" се добавят думите "общината определя равностоен парцел (парцели) и т.н.".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народния представител Светослав Лучников:
    Да отпадне чл. 8. С този текст се нарушават правата на собствениците и чл. 17, ал. 3 и 5 от Конституцията на Република България. Всички отчуждавания за държавни и общински нужди трябва да се извършват съгласно реда, предвиден съответно в Закона за държавната собственост и в Закона за общинската собственост. Не могат да се налагат и ограничения за използването и разпореждането с частна собственост.
    Комисията подкрепя предложението.
    Предложение на народния представител Александър Джеров:
    Член 8 от законопроекта става чл. 21а от Закона за териториалното и селищно устройство.
    Комисията подкрепя по принцип предложението и предлага текстът да се обсъди при разглеждането на Преходните и заключителните разпоредби.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    По реда на предложенията господин Иван Бойков има думата.
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Подкрепям предложението на господин Лучников и оттеглям моите предложения - те се съдържат в неговото. Затова предлагам да не ги гласуваме.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Много Ви благодаря, господин Бойков.
    Господин Лучников, желаете ли да мотивирате Вашето предложение?
    СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ (СДС, от място): Този текст трябва да отпадне оттук.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Вие сте удовлетворен.
    Комисията подкрепя Вашето предложение.
    Други желаещи да се изкажат? Не виждам.
    Моля да гласуваме предложението на народния представител Светослав Лучников, подкрепено от комисията, чл. 8 да отпадне от проекта.
    Гласували 142 народни представители: за 138, против няма, въздържали се 4.
    Член 8 от законопроекта отпада.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "Чл. 9. (1) Общият градоустройствен план на София определя строителното предназначение на земеделските земи, включени в строителните граници на населените места, разположени на територията на Столичната община и за тях не се провежда процедурата за определяне на площадка по чл. 20 от Закона за опазване на земеделските земи. Окончателната площадка или трасе по смисъла на чл. 21 от Закона за опазване на земеделските земи се утвърждава с решение на Комисията за земеделските земи по искане на кмета на Столичната община въз основа на проект за подробен градоустройствен план, съгласувано с Министерството на земеделието и хранителната промишленост.
    (2) Одобряването на подробните градоустройствени планове се извършва в съответствие с решението по ал. 1 на Комисията за земеделските земи.
    (3) Разрешението за строителство на обектите, предвидени с подробните градоустройствени планове по ал. 2, се издава въз основа на решението по ал. 1 на Комисията за земеделските земи и след заплатени такси по чл. 30, ал. 1 от Закона за опазване на земеделските земи.
    (4) Таксата по чл. 30, ал. 1 от Закона за опазване на земеделските земи за мероприятия на държавата и общината се дължи от съответния инвеститор."
    Предложение на народния представител Александър Джеров:
    Член 9 да стане чл. 26а от Закона за териториалното и селищно устройство.
    Комисията подкрепя по принцип предложението и предлага то да се обсъди при разглеждането на Преходните и заключителните разпоредби.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    По молба на вносителя даваме време за редакционно уточнение и преминаваме към член 10. 
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "Чл. 10. Застроителен и регулационен план за част от нерегулирана територия на населено място, разположено на територията на Столичната община, могат да бъдат одобрявани само ако с тях се предвижда и необходимата улична мрежа и обществените мероприятия на общината и държавата за цялата нерегулирана територия."
    Предложение на народния представител Александър Джеров: чл. 10 от законопроекта отпада.
    Комисията подкрепя предложението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Желаещи за изказване по чл. 10?
    Има думата господин Костадинов.
    ТОДОР КОСТАДИНОВ (ДЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! И при обсъждането в комисията зададох въпрос какво цели чл. 10 и какво стимулира. В резултат може би на този въпрос се предложи този член да отпадне. Бяха приведени аргументи, че съвременното европейско планиране и градоустройство предвиждат точно такъв подход. Ние сме европейци, но все пак в периферията на Европа. Освен това в Софийска община има около 30-35 селища, които имат нерегулирана територия, има и някои квартали с недокрай регулирана територия. И ако този текст отпадне, всъщност ще се създадат предпоставки за много конфликти по-нататък. Ще имаме територии, които няма да имат улици или незнайно какви улици, ще имаме територия без инфраструктура или пък инфраструктурата трябва да се предвижда съобразно отделни частни интереси на отделни собственици на отделен парцел. Дори нещо повече, според мен трябва да се започне от кадастъра, за да може да се изгради територията. В случая се отхвърля един такъв член, който дава някаква предварителна предпоставка и гаранция, че устройството на неустроената територия ще отговаря на европейските стандарти и това ще бъде част от една столица, а не част от някаква страна извън Европа. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костадинов.
    Има думата господин Иван Бойков.
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Аз бих искал наистина да чуя какво е имал предвид господин Джеров с това предложение - да отпадне чл. 10. Няма такова чудо в европейската практика - аз съм бил десет години строител-предприемач - да се строи къща без улица, да се прави план, без да има улична мрежа. Какво искаме да направим - да строим гето ли, какво да узаконим? Аз не мога да разбера смисъла на това предложение. Затова бих помолил господин Джеров, преди да се изкаже по същество, да се мотивира. Просто не може да има план без улична мрежа и без инфраструктура. Такова чудо няма. Какво значи това? За какво е това предложение?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Иван Бойков.
    Има думата господин Джеров.
    АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (НС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Разбира се, че никой, даже който е далечен на градоустройственото планиране, не може да поддържа, че няма да има улици. Това никой не е мислил и така не би могъл да се постави въпросът.
    Предложението ми, което е възприето от комисията, за отпадане на чл. 10, се дължи на факта, че подобен текст или същия текст имаме в Закона за териториалното и селищното устройство. И след като го има за цяла България, ние не можем да го повтаряме в един специален закон като нещо и за София. София е част от България и принципите на уличната регулация - използвам един стар термин - и на дворищната регулация, са факт. Затова предлагам да отпадне, а комисията го е възприела, защото имаме повторение на действащ текст.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Джеров.
    За реплика има думата господин Бойков.
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господин Джеров! Ами тогава не трябва да имаме закон за устройство на София, защото имаме за устройство на всички общини в страната, по тази логика и по този начин на разсъждение. Текстът не пречи - така ви разбирам, текстът е нормален, добре сложен, но е повторение. Ами и Законът за изграждане на София е повторение на закона за изграждане на всяко населено място по тази логика. И какво пречи този текст да го има тук като задължителен, след като повтаря някаква норма, която всички сме приели? Нещо по-различно ли ще стане в този закон, ще въведем някакво ограничение ли?
    Значи сме коректни в случая и текстът е сложен на място. Той повтаря от общите градоустройствени решения на страната. Има специален закон за устройство на София и тук има специален текст по този закон. Всичко е нормално и логично построено. Аз не разбирам смисъла.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Бойков.
    За реплика има думата господин Стефан Нешев.
    СТЕФАН НЕШЕВ (ЕЛ): Уважаема госпожо председател, благодаря Ви за вниманието. Уважаеми господин професор Джеров, аз съм съгласен с Вашата логика. Но има една предпоставка, която искам да споделя с Вас, и ако Вие ме убедите, че тя не може да даде възможност на общината да не изпълни задълженията си по Закона за градоустройствените планове, да създаде инфраструктурите на новостроящите се райони, съм съгласен. И нека да пишем първо, че инфраструктурата се урежда с еди-кой си закон, защото така ще освободим общината. А те вече се опитват поради липса на средства да не се ангажират с построяването на инфраструктурата. И тогава всичко остава за сметка на онези, които строят или на които им се дават петна за строеж. Това е финансово ощетяване на строящите, на личността в обществото. Това ме смущава, ако ме разбрахте. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Нешев.
    За дуплика има думата господин Джеров.
    АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (НС): Госпожо председател, благодаря Ви. Има един правен принцип, защото тук имаме лекс специалис. Когато в общия закон, който важи за цялата страна, тоест за всички населени места има текст, не можем да го повтаряме. Това е въпрос на правно-технически изисквания и т.н. Не можем да повтаряме: има го. Тъй че аз не възразявам срещу принципа. Естествено не. Защото ако възразя, това означава, че не познавам материята. Но регулиран въпрос не може да се повтаря.
    Това е също така и отговор на господин Нешев. Да, принципът е правилен, принципът е такъв и той се възприема за цяла България. Но да пишем повторение, че и за София важи този принцип, не е редно от правно-техническа гледна точка. Пак повтарям, София е едно от населените места по смисъла на Закона за териториалното и селищното устройство. Общите правила на Закона за териториалното и селищното устройство важат и за София. А този закон е малко по-специален. Тук с оглед качеството на София като столица и някои по-големи изисквания този закон поставя малко по-други правила. И само другите правила ще ги включим в закона. Онова, което си е текст на основния Закон за териториалното и селищното устройство, не трябва да го повтаряме. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин професор Джеров, който е професор точно по тази материя.
    Има ли други желаещи да се изкажат? Не виждам.
    Подлагам на гласуване най-напред, така както е по правилника, предложението за отпадане на чл. 10 от законопроекта, направено от господин Александър Джеров и подкрепено от комисията.
    Гласували 136 народни представители: за 95, против 25, въздържали се 16.
    Предложението е прието.
    Искам да уверя колегите, че това няма да бъде вредно за София, а така е правно-технически.
    Връщаме се на чл. 9.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: Уважаема госпожо председател, няма нещо, което да ни попречи да гласуваме по чл. 9, след консултациите, които бяха проведени. Така че аз предлагам да гласуваме фактически чл. 9 да отпадне, тъй като чл. 26а се разглежда по-нататък в законопроекта - в Преходните и заключителни разпоредби.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    Има ли мнение по това да отпадне чл. 9? Не виждам.
    Моля, гласувайте за отпадане на чл. 9.
    Гласували 124 народни представители: за 96, против 3, въздържали се 25.
    Прието е предложението да отпадне чл. 9.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "Чл. 11. (1) Срокът за завземане на недвижими имоти, определени по общия и подробните градоустройствени планове за изграждане на обекти - публична държавна или публична общинска собственост, е 25 години. Срокът започва да тече от датата на влизане в сила на подробния градоустройствен план за съответната територия.
    (2) Режимът на ползване и застрояване на имотите по ал. 1 се определя с правилника за прилагане на закона."
    Предложение на народния представител Светослав Лучников:
    "Да отпадне чл. 11".
    Вносителят оттегля предложението.
    Предложение на народния представител Александър Джеров:
    "Член 11 от законопроекта става чл. 8 със следната нова редакция:
    "Чл. 8. (1) Срокът за отчуждаване на недвижими имоти, определени по общия и подробните градоустройствени планове за изграждане на обекти публична държавна или публична общинска собственост, е 10 години. Срокът започва да тече от датата на влизане в сила на подробния градоустройствен план за съответната територия.
    (2) Режимът на ползване и застрояване на имотите по ал. 1 се определя с правилника за прилагане на закона.
    (3) Държавата или Столичната община имат право на предимство, при равни условия с други купувачи, да закупят недвижим имот в случаите, когато по общия или подробния градоустройствен план същият е предвиден за изграждане на обект публична държавна или публична общинска собственост. Собственикът може да продаде недвижимия имот по ал. 1 или част от него на трето лице при съответно приложение разпоредбите на чл. 33 от Закона за собствеността."
    Комисията подкрепя по принцип предложенията.
    Комисията предлага чл. 11 от законопроекта да стане чл. 8 със следната редакция:
    "Чл. 8. (1) Срокът за отчуждаване на недвижими имоти по Закона за държавната собственост и по Закона за общинската собственост, определени по общия и подробните градоустройствени планове за изграждане на обекти публична държавна или публична общинска собственост, е 10 години.
    (2) Режимът на ползване и застрояване на имотите по ал. 1 от собствениците им за жилищни нужди и стопански, търговски и занаятчийски цели се определя с правилника за прилагане на закона.
    (3) Държавата или Столичната община имат право на предимство, при равни други условия с други купувачи, да закупят недвижим имот в случаите, когато по общия или подробния градоустройствен план същият е предвиден за изграждане на обект, публична държавна или публична общинска собственост. Собственикът може да продаде недвижимия имот по ал. 1 или част от него на трето лице при съответно приложение разпоредбите на чл. 33 от Закона за собствеността.".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    Господин Джеров, удовлетворен ли сте от редакцията?
    АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (СДС, от място): Да, да.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    Има ли други желаещи?
    Има думата господин Тодор Костадинов.
    ТОДОР КОСТАДИНОВ (ДЛ): Благодаря, госпожо председател. Уважаеми колеги! Този член може би беше един от най-трудните, но в края на краищата се постигна, според мен, а и според комисията, една много добра редакция, която гарантира едновременно интересите и на общината, и на собственика на съответния имот. Създава се условие и държавата, и общината да имат определен приоритет, при равни други условия, като купувач, за имоти, които са свързани с публична собственост.
    Създава се и условие планът да бъде сравнително устойчив, като се гарантира определен период от време, в който задължително имотът е общински или след неговото отчуждаване.
    Възникват два въпроса - единият в комисията, единият възниква сега. Първият въпрос е: ние предлагахме този срок от 10 години да бъде 15 години. Разбира се, с всички тежести, които съзнаваме, че има върху имота, но и с всички възможности, които са посочени в ал. 3. Идеята беше да се даде по-голяма трайност и гаранция на общината за разполагане с такива имоти. Възраженията са естествени, че се ограничават възможностите на собственика на имота. Но ми се струва, че и в залата би могло да се дискутира този въпрос, би могло да се подложи на гласуване дали да бъдат 10 години или 15 години.
    Вторият въпрос, който възниква, е: втора алинея, всъщност, се отнася за правилник за прилагане на закона, с който ще се одобри общият градоустройствен план. Струва ми се, че тази алинея може да отпадне, а да я има при бъдещия закон, с който ще се одобри изработеният общ градоустройствен план. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря. Всъщност предлагате да отпаднат думите "се определят с правилника за прилагане на закона", в ал. 2.
    ТОДОР КОСТАДИНОВ: Очевидно става дума за другия закон.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Да. Господин Костадинов, искам да Ви напомня правилника, че никъде няма формално предложение за 15 години, а се обсъждат само предложенията,внесени от народни представители или от комисията, на второ четене. Съжалявам, че това е така, но не мога да го подложа на гласуване.
    ТОДОР КОСТАДИНОВ: Обсъждахме го в комисията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Сигурно. Трябвало е да го внесете и в писмен вид.
    Не мога да подложа на гласуване това предложение.
    Има ли други желаещи да се изкажат? Няма.
    Подлагам на гласуване предложението на народния представител Тодор Костадинов, в чл. 8, ал. 2 да отпаднат думите "се определят с правилника за прилагане на този закон".
    Моля, гласувайте.
    Гласували 125 народни представител: за 31, против 91, въздържали се 3.
    Предложението не се приема.
    Подлагам на гласуване предложението на народния представител Александър Джеров, подкрепено от комисията. Фактически гласуваме чл. 11 от законопроекта, който става чл. 8.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 114 народни представители: за 100, против няма, въздържали се 14.
    Член 8 е приет.

    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "Чл. 12. По решение на Столичния общински съвет за терените, върху които са изградени изцяло или частично жилищни комплекси, и за квартали, застроени по предвиждане за обществено жилищно строителство, могат да се изработват и одобряват застроителни и регулационни планове с дворищно регулационни парцели за отделните сгради или група от сгради, когато с това се подобряват условията за стопанисването на земята и обитаването."
    Предложение на народния представител Александър Джеров:
    Член 12 от законопроекта да отпадне.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    Господин Джеров желае думата да обоснове своето предложение. Заповядайте.
    АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (НС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Съображението е същото. С член 10, така както е заложен в тялото на закона, се повтаря текст, който го има и в други закони. След като го има в Закона за държавната собственост и в Закона за общинската собственост, неправилно би било отново да го повторим тук. Това е текст, който важи за цялата страна. Няма нищо специално и затова не трябва да го повтаряме.
    Това е моят мотив, за да предложа на уважаемите колеги за отпадането на текста. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Джеров.
    Желаещи за изказване по чл. 12? Не виждам.
    Гласуваме предложението на народния представител Александър Джеров, подкрепено от комисията, чл. 12 да отпадне.
    Тъй като господин Цонев не може да гласува, как гласувате Вие - за или против? За.
    Значи гласували са 124 народни представители: за 122, против няма, въздържали се 2.
    Предложението се приема. Член 12 отпада.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "Чл. 13. (1) Държавата и Столичната община имат право на предимство, при равни условия с други купувачи, да закупят недвижим имот в случаите, когато имотът не е застроен и по общия или подробния градоустройствен план е предвиден за изграждане на обект - публична държавна или публична общинска собственост.
    (2) Не се считат застроени по смисъла на предходната алинея недвижимите имоти, в които са изградени временни и второстепенни постройки.
    (3) Недвижимите имоти, за които се установява правото на държавата и общината по ал. 1, се определят конкретно с общия или подробния градоустройствен план или с решение на Столичния общински съвет, съответно със заповед на областния управител. Това обстоятелство се отбелязва в скиците и удостоверенията за цената на имота, издавани от техническата служба на общината."
    Предложение на народния представител Иван Бойков...
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ, от място): Оттеглям ги и двете.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: Господин Бойков оттегля и двете предложения.
    "(4) Собственикът може да продаде недвижимия имот по ал. 1 или част от него на трето лице след съгласие за това от държавата, съответно от Столичната община."
    Господин Бойков оттегли предложението си, господин Костадинов - също.
    "(5) Когато недвижимият имот по ал. 1 е съсобствен с държавата или общината, при делба, ако имотът не е поделяем, се възлага на държавата, съответно на общината.
    (6) Правата на държавата и общината по предходните алинеи не се прилагат, когато купувачът е роднина на продавача по права или по съребрена линия до шеста степен."
    Предложения на народния представител Светослав Лучников и народния представител Александър Джеров:
    Член 13 да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    Господин Джеров, заповядайте.
    АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (НС): Госпожо председател, уважаеми колеги! Предлагаме с колегата Лучников единно за отпадане на чл. 13. Защо?
    Мотивът е: въпросът го уредихме вече. В чл. 8 е казано съвсем точно за какво става дума. Този текст повтаря онова, което вече гласуваме. Затова предлагам на уважаемите колеги да гласуват в полза на отпадане на този текст, за да не повтаряме в малко по-лош вид онова, което гласувахме преди малко.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Джеров.
    Други желаещи? Не виждам.
    Подлагам на гласуване предложението на народните представители Светослав Лучников и Александър Джеров за отпадане на чл. 13, подкрепено от комисията.
    Моля, гласувайте.
    Струва ми се, че Министерският съвет трябва много да Ви благодари, господин Джеров. И да се консултира предварително като че ли.
    ГЛАС ОТ ЗАЛАТА: Не е лошо и да идва някой от тях.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Не е лошо и да идва някой - да.
    Гласували 123 народни представители: за 122, против 1, въздържали се няма.
    Предложението е прието. Член 13 отпадна.
    Процедура. Заповядайте, госпожо Михайлова.
    ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (СДС): Уважаема госпожо председател, моля да бъде допуснат до залата господин Петко Еврев - заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря Ви.
    Ето че Министерският съвет чу това, което ние си говорим.
    Моля, гласувайте за допускане в залата на заместник-министър Петко Еврев.
    Гласували 121 народни представители: за 117, против 1, въздържали се 3.
    Предложението е прието. Моля господин Еврев да бъде поканен от квесторите в залата.
    Господин Ботев, ние продължаваме.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "Чл. 14. (1) Столичният общински съвет може да реши да се определи повишената стойност на земята без сградите и другите подобрения - собственост на физически и юридически лица, когато тази стойност е пряка и непосредствена последица от предвижданията на общия или подробните градоустройствени планове, в следните случаи:
    1. включване на земи в строителните граници на населените места;
    2. промяна на характера и начина на застрояването (линиите и границите на застрояването) на части от територията, с което съществено се повишават възможностите за застрояване на имотите спрямо действащия норматив за съответната устройствена зона;"
    Предложение на народния представител Тодор Костадинов:
    В чл. 14, ал. 1 се създава нова точка 2а:
    "2а. повишена стойност се определя за всички имоти, включени в регулация след 13 юли 1991 г."
    Комисията не подкрепя предложението.
    "3. предвиждане на нови благоустройствени, комуникационно-транспортни, санитарно-хигиенни и екологични мероприятия или такива, чиято реализация е започнала."
    Предложение на народния представител Тодор Костадинов:
    В чл. 14, ал. 1, т. 3 думите "предвиждане на нови" се заменят с "осигурени с бюджета".
    Комисията не подкрепя предложението.


    "(2) Повишената стойност се определя по местности, квартали или други части от територията спрямо действителната пазарна цена на недвижимите имоти в деня на приемане на решение за създаване на плана, съответно за реализиране на мероприятието. Размерът на повишената стойност се установява по ред, определен от Министерския съвет.
    (3) Решението на Столичния общински съвет се обнародва в "Държавен вестник". Заинтересуваните могат в едномесечен срок да го обжалват пред Софийския градски съд. За подаването, разглеждането и решаването на жалбите се прилагат разпоредбите на Закона за административното производство.
    (4) Сумата на повишената стойност се разпределя: за собственика на недвижимия имот - двадесет и пет процента, а останалата част - за Столичната община.
    (5) Дължимите от собствениците суми за повишена стойност на имотите се събират на равни годишни безлихвени вноски в продължение на тридесет години, начиная от следващата календарна година на определянето й. При прехвърляне на собственост на недвижим имот сумата се изплаща изцяло, освен ако приобретателят е роднина по права или по съребрена линия до втора степен включително.
    (6) Не се събира повишена стойност:
    1. за недвижими имоти - собственост на държавата или общината, или закупени от общината по реда на чл. 13;
    2. за недвижими имоти, които към деня на обявяване на плана, съответно реализацията на мероприятието по ал. 1, са имали площ до 300 кв. м включително и се определят за малкоетажно жилищно строителство;
    3. за недвижимите имоти по чл. 8.
    (7) При предсрочно плащане на дължимата сума се прави намаление двадесет процента, ако се плати изцяло, или десет процента, ако се плати част от сумата, дължима за не по-малко от две години. Дължимите суми се събират по реда за събиране на държавните вземания.
    (8) Сумите за повишената стойност може да се прихванат срещу други вземания на собственика към общината.
    (9) Сумите за повишената стойност, определени за общината, се внасят във фонд "Градоустройство" на Столичната община.
    (10) Копие от влязлото в сила решение на Столичния общински съвет по ал. 1 се изпраща на службата по вписванията по местонахождение на недвижимия имот. Съдията по вписванията не допуска вписването на актове за прехвърляне на собственост на недвижими имоти за местности, райони или квартали, за които е определена повишена стойност на недвижимите имоти, без представяне на удостоверение от общината, че повишената стойност е изплатена или че същата не подлежи на събиране.
    (11) При изключване на недвижим имот от строителните граници на населените места платената на общината сума за повишена стойност се връща на собственика по ред, установен с правилника за прилагане на закона."
    Предложение на народния представител Светослав Лучников:
    Член 14 да отпадне.
    Мотиви: Стойността на земите не само в София, но и в цялата страна се определят съгласно Приложение N 1 и Приложение N 2 от Закона за местните данъци и такси. Ако междувременно земята промени категорията си, с това се променя и нейната стойност. В резултат на това се увеличава и данъкът, с който тя се облага. В предлагания проект се предвижда произволно преоценяване на земята и заплащане от собственика на полученото увеличение. Това всъщност представлява увеличение на данъка за следващите тридесет години.
    Предлаганите разпоредби на чл. 13 нарушават чл. 17, ал. 3 и чл. 60 от Конституцията. Освен това те създават и неоправдано привилегировано положение на Софийската община пред всички останали.
    Вносителят оттегля предложението.
    Предложение на народния представител Александър Джеров:
    Член 14 от законопроекта става чл. 9 със следната нова редакция:
    "Чл. 9. (1) Столичният общински съвет определя местностите, районите и кварталите, в които земята без сградите и другите подобрения, собственост на физически и юридически лица, ще има повишена стойност като пряка и непосредствена последица от предвижданията на общия или подробните градоустройствени планове, в следните случаи:
    1. включване на земи в строителните граници на населените места;
    2. промяна на характера и начина на застрояване (линиите и границите на застрояване) на части от територията, с което съществено се повишават възможностите за застрояване на имотите спрямо действащия норматив за съответната устройствена зона;
    3. предвиждане на нови благоустройствени, комуникационно-транспортни, санитарно-хигиенни и екологически мероприятия или такива, чиято реализация е започнала.
    (2) Повишената стойност се определя по местности, райони и квартали спрямо действителната пазарна цена на недвижимите имоти в деня на приемане на решение за създаване на плана, съответно за реализирането на мероприятието.
    Въз основа на решението на Столичния общински съвет по ал. 1, кметът на Столичната община установява със заповед размера на повишената стойност на конкретните парцели (имоти) въз основа на решение на комисия в състав и по ред и условия, определени в правилника за прилагане на закона.
    (3) Заповедта по ал. 2 се обнародва в "Държавен вестник" и подлежи на обжалване пред Софийския градски съд в едномесечен срок от обнародването по реда на Закона за административното производство.
    (4) Сумата на повишената стойност се разпределя: за собственика на недвижимия имот - 25 на сто, а останалата част - за Столичната община.
    (5) Дължимите от собствениците суми за повишена стойност на имотите се събират на равни годишни безлихвени вноски в продължение на 30 години, начиная от следващата календарна година на определянето й. При прехвърляне на собственост на недвижимия имот, сумата се изплаща изцяло, освен ако приобретателят е роднина по права или по съребрена линия до втора степен включително.
    (6) Не се събира повишена стойност:
    1. за недвижими имоти, собственост на държавата и общината или закупени от общината по реда на чл. 8, ал. 3;
    2. за недвижими имоти, които към деня на обявяване на плана, съответно реализацията на мероприятието по ал. 1, са имали площ до 300 кв. м включително и се определят за малкоетажно жилищно строителство;
    3. за недвижимите имоти по чл. 8 и по чл. 21а от Закона за териториално и селищно устройство.
    (7) При предсрочно плащане на дължимата сума се прави намаление 20 на сто, ако се плати изцяло, или 10 на сто, ако се плати част от сумата, дължима за не по-малко от две години. Дължимите суми се събират по реда за събиране на държавните вземания.
    (8)Сумите за повишената стойност, определени от общината, се внасят във фонд "Градоустройство" на Столичната община.
    (9) Копие от влязлото в сила решение на Столичния общински съвет по ал. 1 се изпраща на службата по вписванията по местонахождение на недвижимия имот. Съдията по вписванията не допуска вписването на актове за прехвърляне на собственост на недвижими имоти за местности, райони или квартали, за които е определена повишена стойност на недвижимите имоти, без представяне на удостоверение от общината ,че повишената стойност е изплатена,или че същата не подлежи на събиране."
    Комисията подкрепя по принцип предложението.
    Комисията предлага чл. 14 от законопроекта да стане чл. 9 със следната редакция:
    "Чл. 9. (1) Столичният общински съвет определя местностите и кварталите, в които земята без сградите и другите подобрения, ще имат повишена стойност, като пряка и непосредствена последица от предвижданията и реализацията на общия или подробните градоустройствени планове в следните случаи:
    1. при промяна на функционалното предназначение на земи, определено с градоустройствен план;
    2. при промяна на функционалното предназначение, характера и начина на застрояване на части от територията, в резултат на изменение на действащия общ градоустройствен план на София, с която съществено се повишават възможностите за застрояване спрямо възможностите, определени по чл. 3;
    3. при реализация на благоустройствени, комуникационно-транспортни, санитарно-хигиенни и екологични мероприятия, засягащи имота.
    (2) Повишената стойност се определя от удвоената разлика в оценката на земята при приемане на решението по ал.1 и след евентуалната реализация на градоустройствения план по реда на Приложение N 1 към Закона за местните данъци и такси.
    (3) Сумата на повишената стойност се разпределя: за собственика на недвижимия имот - 25 на сто, а останалата част - за Столичната община.
    (4) Дължимите от собствениците суми за повишена стойност на имотите се събират:
    1. при прехвърляне на собствеността или при учредяване на право на строеж на недвижимия имот, освен ако приобретателят е роднина, по права или по съребрена линия до втора степен включително, на собствениците на земята;
    2. при разрешаване на строителство, с което се реализират предвижданията на плана.

    (5) Дължимите суми се събират по реда за събиране на държавните вземания.
    (6) Сумите за повишената стойност, определени за общината, се внасят във фонд "Градоустройство" на Столичната община.
    (7) Копие от влязлото в сила решение на Столичния общински съвет по ал. 1 се изпраща на службата по вписванията по местонахождение на недвижимия имот. Нотариусът съставя нотариалния акт, а съдията по вписванията допуска вписването на актове за прехвърляне на собственост на недвижими имоти и учредяване на право на строеж за местности или квартали, за които е определена повишена стойност на недвижимите имоти след представяне на удостоверение от общината, че повишената стойност е изплатена или че същата не подлежи на събиране.
    (8) Не се събира повишена стойност:
    1. за недвижими имоти, собственост на държавата или общината или закупени от общината по реда на чл. 8, ал. 3;
    2. за парцели, които към деня на одобряване на плана, съответно реализацията на мероприятието по ал. 1, са имали площ до 300 кв. метра включително;
    3. за недвижимите имоти по чл. 8, ал. 1 и по чл. 21а от Закона за териториално и селищно устройство;
    4. за недвижимите имоти, чиито собственици или носители на ограничено право на строеж финансират или изграждат нови или реконструкция на съществуващи обекти и съоръжения от техническата инфраструктура, или други благоустройствени мероприятия на стойност не по-малка от размера на повишената стойност, определена по реда на ал. 2."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Цоньо Ботев.
    Започваме по реда на предложенията. Господин Тодор Костадинов е направил първите предложения.
    Заповядайте, господин Костадинов.
    ТОДОР КОСТАДИНОВ (ДЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Вземам думата не толкова за предложението, което съм направил - аз ще го отстоявам, - но за да подчертая, че този член също беше много тежък и в края на краищата се стигна до една редакция, която според комисията и лично според мен е възможно най-добрата.
    Има много интересен момент, който опира в ал. 8, т. 4, което решава все пак донякъде проблеми на инвеститорите в София, макар и да не ги решава изцяло. Тоест, дава се една възможност инвеститорът, който изгражда жилище, в същото време и инфраструктура на обект, който предоставя на общината, да отчете този принос към общинската инфраструктура.
    Има и един опасен момент особено за гражданите, които искат да изграждат индивидуални жилищни сгради. Те са в т. 5 на ал. 4, че трябва да платят като държавно вземане. Но на този етап не можа да се намери друго, по-гъвкаво решение.
    Искам да апелирам предложението, което съм направил, да се отрази в ал. 1, т. 1 накрая. За какво става дума? Предвижда се при промяна на функционалното предназначение на земите да има повишена стойност. Това е един от безспорните фактори за повишената стойност. В същото време през последните 7-8 години не само в София, но ние гледаме сега план за София, се извърши доста интензивно и в големи размери включване на земеделски земи в регулация. Дали това са само на отделни собственици на земи или това засяга бизнесплановете на групировки, това е отделен въпрос, но е факт, че много земеделски земи влязоха в регулация. Цената на нивата в София е висока, но цената на парцел в София е още по-висока. При това имаме случаи, когато цената нараства в пъти, даже десетки пъти нараства цената на нивата, когато стане парцел.
    И в този смисъл беше предложението, което направих по повод на друг текст, разбира се, а сега предлагам това да бъде в края на т. 1, след "градоустройствен план" да се постави запетая, а след това думите "включително след 13 юли 1991 г.". Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костадинов.
    Други желаещи за изказване по чл. 14? Няма.
    Господин Костадинов, Вие поддържате и второто си предложение по ал. 1, т. 3, нали, да се заменят думите "предвиждане на нови" с "осигурени с бюджета"?
    ТОДОР КОСТАДИНОВ (ДЛ, от място): Това вече го няма в текста.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: И няма смисъл да се поддържа, да, благодаря.
    Желаещи да се изкажат по чл. 14 не виждам.
    Подлагам на гласуване предложението на народния представител Тодор Костадинов за допълнение в чл. 14, ал. 1, което гласи: "повишена стойност се определя за всички имоти, включени в регулация след 13 юли 1991 г.", или сега редакционно "включително след 13 юли 1991 г.".
    Моля, гласувайте.
    Гласували 140 народни представители: за 38, против 92, въздържали се 10.
    Предложението не се приема.
    Сега подлагам на гласуване чл. 14 в редакцията, която беше предложена от председателя на комисията господин Цоньо Ботев. Фактически чл. 14 става чл. 9.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 136 народни представители: за 119, против няма, въздържали се 17.
    Текстът е приет. Член 14 става сега член 9.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "Чл. 15. (1) Създава се фонд "Градоустройство" за подпомагане на дейността по прилагане и поддържане на общия градоустройствен план на София.
    (2) Средствата на фонда се набират от:
    1. събраната повишена стойност на недвижимите имоти по чл. 13;"
    Предложение на народния представител Светослав Лучников:
    В чл. 15, ал. 2 точка 1 да отпадне по съображенията, изложени по-горе, за отпадане на чл. 14.
    Вносителят оттегля предложението.
    "2. таксите и глобите, плащани на територията на Столичната община по Закона за териториално и селищно устройство, този закон, както и по Закона за местните данъци и такси, предвидени за техническо обслужване и за заемане на части от тротоари и улични плана за строителни площадки;
    3. суми, предоставяни ежегодно от държавния и общинския бюджет;
    4. целеви постъпления от физически и юридически лица;
    5. дарения;
    6. лихви.
    (3) Средствата на фонда се разходват само за осъществяване на мероприятия на общината по плана, определени с решение на Столичния общински съвет.
    (4) Набраните суми се съхраняват в отделна приходно-разходна извънбюджетна сметка на Столичната община. План-сметката за приходите и разходите на фонда се одобрява ежегодно от Столичния общински съвет.
    (5) Столичният общински съвет приема наредба за управление на фонда."
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя.
    Предложение на народния представител Иван Бойков - в чл. 15, ал. 5 се добавят думите "в срок от три месеца след влизане в сила на този закон".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народния представител Александър Джеров - чл. 15 от законопроекта става чл. 10 със следната нова редакция:
    "Чл. 10. (1) Създава се фонд "Градоустройство" за подпомагане на дейността по изработване, прилагане и поддържане на градоустройствените планове на София.
                 (2) Средствата на фонда се набират от:
    1. събраната повишена стойност на недвижимите имоти по чл. 9;
    2. суми, предоставяни ежегодно от държавния и общинския бюджет;
    3. целеви постъпления от физически и юридически лица;
    4. дарения;
    5. лихви.
                 (3) Столичният общински съвет приема наредба за управление на фонда.".
    Комисията подкрепя по принцип предложението.
    Комисията предлага чл. 15 от законопроекта да стане чл. 10 със следната редакция:
    "Чл. 10. (1) Създава се фонд "Градоустройство" за реализация на благоустройствени мероприятия и изграждане или реконструкция на обекти и съоръжения на техническата инфраструктура, както и за подпомагане на дейността по изработване, прилагане и поддържане на градоустройствените планове на София.
                 (2) Средствата на фонда се набират от:
    1. събраната повишена стойност на недвижимите имоти по чл. 9;
    2. суми, предоставяни ежегодно от държавния и общинския бюджет;
    3. целеви постъпления от физически и юридически лица;
    4. дарения;
    5. лихви.
                 (3) Столичният общински съвет приема наредба за управление на фонда.".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Цоньо Ботев.
    Господин Лучников е оттеглил предложението си.
    Господин Бойков, желаете ли да мотивирате предложението си? Заповядайте.
    Има думата народният представител Иван Бойков.
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Аз виждам, че и другите ми предложения от този тип са отхвърлени, но ако срокът е малък, нека колегите посочат нормално необходимия срок за изготвяне на наредбите по този закон. Ние имаме практика в това Народно събрание, аз съм правил справка с други закони навсякъде да слагаме срок за тези наредби. В противен случай се получава силно разминаване между това, което искаме да направим със закона, и действията на общинската администрация, а и по принцип на бюрокрацията в страната. Затова съм направил това предложение. Ако вие го отхвърляте по принцип, аз го разбирам. А ако го отхвърляте само заради това, че срокът е малък, също го разбирам. Но един такъв принцип трябва да действа при всички закони, които приемаме. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Бойков.
    Има думата за реплика господин Цоньо Ботев.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Бойков! Предложението не беше прието, защото става дума, че наредбата трябва да се приеме от Столичния общински съвет, който е част от местното самоуправление в страната и е редно проблема да си го решат те, а не Народното събрание да им дава срокове. Мисля, че целият закон е в интерес точно на Столичната община и не вярвам, че те ще дочакат дори и тримесечния срок.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Цоньо Ботев.
    Има думата за дуплика господин Иван Бойков.
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ): Така е, господин Ботев и уважаеми колеги, само че това е пожелание. Законът го правим ние, а ще го изпълнява Столичната община с кмета и сроковете трябва да ги определим ние. И казваме, че законът ще работи, докато приемем новия градоустройствен план след пет години. Ами като забавим наредбите, както има случаи и по другите закони на неспазени срокове, какво правим? Поправяме закона с цел да удължим срока. Трябва да имаме конкретни и ясни точки, за да може да заработи този закон бързо.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Иван Бойков.
    Други желаещи да вземат отношение по неговото предложение и въобще по чл. 15, който става чл. 10? Няма желаещи.
    Подлагам на гласуване предложението на народния представител Иван Бойков в чл. 15, ал. 5 да се добавят думите "в срок от три месеца след влизане в сила на този закон".
    Това не е вмешателство в местното самоуправление, колеги, ще си позволя да коментирам.
    Гласували 119 народни представители: за 29, против 59, въздържали се 31.
    Предложението не се приема.
    Подлагам на гласуване чл. 15, който става чл. 10, така както беше предложен от председателя на комисията господин Цоньо Ботев.
    Гласували 129 народни представители: за 117, против няма, въздържали се 12.
    Член 10 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЦОНЬО БОТЕВ: "Чл. 16. (1) Столичният общински съвет с наредба определя условията и реда, при които инвеститори на ново строителство могат да финансират и изграждат обекти и части от техническата инфраструктура, предназначена за общо ползване.
    (2) Инвеститор, който със съгласието на Столичната община изгради обект или част от техническата инфраструктура и ги прехвърли безвъзмездно на общината, има право да прихване от печалбата преди облагането й с данък до 50 процента от стойността на обекта. Взаимоотношенията между инвеститора и Столичната община се уреждат с наредбата по предходната алинея."
    Комисията не подкрепя предложения текст.
    Предложение на народния представител Тодор Костадинов - в чл. 16, ал. 2 текстът "до 50 процента" става "до 90 процента".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народните представители Александър Джеров и Иван Бойков - чл. 16 от законопроекта да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Ботев.
    По реда на предложенията господин Тодор Костадинов пръв ще мотивира своето предложение.
    ТОДОР КОСТАДИНОВ (ДЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Тук проблемът не е толкова дали ще бъде 50 процента или 90, колкото до това, че сега практиката е такава и никъде не е решено по нормативен път Инвеститорът, кооперацията, която изгражда жилищен блок, в повечето случаи или в отделни случаи са принудени да изграждат част от инфраструктурата на общината - трафопостове, канализация, водопроводи, телефонизация и т.н. Това става на договорна основа безспорно, но то става по принуда, тъй като кооперацията или обектът на инвеститора, на предприемача е на 200 или 150 м отдалечена от съответната инфраструктура.

    Този обект се строи, с което се увеличава цената или себестойността на съответния жилищен обект, на съответния апартамент, който се продава на гражданина. От друга страна пък предприемачът е принуден да подари този обект на общината, нещо, което не е лошо, но той е принуден да плати и данъци върху това дарение, което прави на общината. И идеята на този текст е да се създадат определени облекчения на инвеститора, който изгражда инфраструктура за общината, дарява я и на всичко отгоре плаща и данъци.
    Аргументът да отпадне този текст опира до това, че трябва да се реши цялостно и за другите общини в друг закон. Може би в някои от данъчните закони или в Закона за териториалното и селищно устройство, той ще се реши. Но кога ще стане това, не е ясно. Сега такава норма, такова облекчение няма.
    Затова аз съм против отпадането на този текст и защитавам необходимостта от 90 на сто, за да може да се облекчи и предприемачът, и инвеститорът, и кооперацията, която изгражда такъв обект в София. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костадинов.
    Има думата по следващото предложение господин Иван Бойков.
    ИВАН БОЙКОВ (ЕЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Точно това е било съображението ни да искаме този текст да отпадне. Ако си говорим 1:1, в момента общината рекетира строителите и ги кара да правят инфраструктурата там, където изграждат, имат дадени петна, защото иначе пък не могат да пуснат жилищния блок в действие. Това е нормално по принцип за каквато и да е друга постройка.
    Този въпрос следва да се реши в Закона за териториалното и селищното устройство, където трябва да се задължи общината или общинските съвети за цялата страна да са отговорни и длъжни да инвестират и да изграждат инфраструктурата. Това им е задължение по принцип.
    Затова в този закон не може по този начин специално да уреждаме сложили се ненормално взаимоотношения. Това, което се получава сега между общината и строителя, не е договор, а изнудване. Абсолютно изнудване!
    Сега, като го узаконим, какво ще постигнем с това? Ще стане практика. Това не са редът и начинът, по който може да се изграждат такъв тип обекти. Не трябва да слагаме такова законодателство в страната. Тук е частен случай, но това е практика в цялата страна. Тези от вас, които се занимават с тези въпроси го знаят много добре.
    Затова моето предложение, а както виждам и на уважаемия господин Джеров, е този текст по принцип да отпадне. Не може да уреждаме такива взаимоотношения и да ги узаконяваме по този начин.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Иван Бойков.
    Има ли други желаещи за изказване? Не виждам.
    Подлагам най-напред на гласуване предложението на народните представители Александър Джеров и Иван Бойков, подкрепено от комисията, чл. 16 от законопроекта да отпадне.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 138 народни представители: за 116, против няма, въздържали се 22.
    Предложението е прието - чл. 16 отпада.
    Прекъсваме обсъждането за днес дотук. Утре ще започнем от раздел трети.
    Няколко съобщения за утрешния пленарен ден.
    Най-напред за парламентарния контрол:
    1. Заместник министър-председателят и министър на промишлеността Александър Божков ще отговори на три актуални въпроса от народните представители Арлин Антонов, Кемал Еюп и Калчо Чукаров.
    2. Заместник министър-председателят и министър на образованието и науката Веселин Методиев ще отговори на три актуални въпроса от народните представители Тодор Костадинов, Иво Атанасов и Димитър Димитров и на питане от народния представител Велко Вълканов.
    3. Министърът на отбраната Георги Ананиев ще отговори на актуален въпрос от народния представител Георги Михайлов и на питане от народния представител Иван Николов Иванов.
    На основание чл. 76, ал. 3 и чл. 79, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание отлагане на отговори със 7 дни са поискали:
    1. Заместник министър-председателят и министър на регионалното развитие и благоустройството Евгений Бакърджиев - на актуални въпроси от народните представители Георги Михайлов, Иван Бойков и Тодор Костадинов.
    2. Заместник министър-председателят и министър на промишлеността Александър Божков - на актуален въпрос от народния представител Елена Поптодорова.
    3. Министърът на труда и социалната политика Иван Нейков - на актуален въпрос от народния представител Иван Борисов Цонев.
    4. Министърът на транспорта Вилхелм Краус - на актуален въпрос от народния представител Иван Цонев.
    5. Министърът на здравеопазването Петър Бояджиев - на актуален въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Асен Гагаузов.
    6. Министърът на финансите Муравей Радев - на питане от народния представител Елена Поптодорова.
    Поради отсъствие от страната не могат да отговарят:
    1. Министър-председателят Иван Костов на актуален въпрос от народния представител Емилия Масларова и на питане от народните представители Дора Янкова и Петър Мутафчиев.
    2. Министърът на външните работи Надежда Михайлова на актуален въпрос от народния представител Жорж Ганчев и на питане от народния представител Жорж Ганчев.
    3. Министърът на земеделието, горите и аграрната реформа Венцислав Върбанов на актуални въпроси от народните представители Георги Манов, Красимир Каракачанов и Кирил Йорданов.
    4. Министърът на здравеопазването Петър Бояджиев на актуални въпроси от народните представители Кънчо Марангозов и Илия Баташки.
    5. Министърът на транспорта Вилхелм Краус на актуален въпрос от народния представител Михаил Миков.
    6. Министърът на труда и социалната политика Иван Нейков на актуален въпрос от народния представител Емилия Масларова.
    7. Министърът на търговията и туризма Валентин Василев на актуален въпрос от народния представител Калчо Чукаров.
    Съобщения за заседания на комисии:
    1. Комисията по правата на човека, вероизповеданията и по жалбите и петициите на гражданите ще проведе заседание днес, от 14,30 ч. в зала N 130 на пл. "Княз Александър Батенберг" N 1 при следния
    Дневен ред:
    - Обсъждане на трите законопроекта за българите в чужбина.
    2. Комисията по икономическата политика ще заседава извънредно днес, 26 март, четвъртък, от 14,30 ч. в зала "Запад" при следния
    Дневен ред:
    - Обсъждане на законопроекта за измерванията, внесен от Министерския съвет - второ четене.
    - Обсъждане на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества - второ четене.
    - Предоставяне на отчет за изпълнението на програмата за приватизация на държавните предприятия за периода 1 юни - 31 декември 1997 г., внесен от Министерския съвет.
    3. Комисията по енергетика и енергийните ресурси ще проведе заседание на 1 април, сряда, от 16,00 ч. в зала 134 при следния
    Дневен ред:
    - Проблеми на геолого-проучвателната и добивната дейност в Република България и промяна на законодателството в тази област.
    - Обсъждане на законопроекта за електроенергетиката, N 51-01-113, внесен от Веселин Бончев.
    4. Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол ще проведе заседание днес, четвъртък, 26 март, от 15,00 ч. в зала N 248 при следния
    Дневен ред:
    - Законопроект за гарантиране на влоговете в банките. Вносител е Министерският съвет.
    - Бюджет на Българската народна банка.
    - Други.
    5. Комисията по здравеопазването, младежта и спорта ще проведе заседание днес, 26 март, от 15,00 ч. в сградата на пл. "Княз Александър Батенберг" N 1 в зала N 42 - мецанин, при следния
    Дневен ред:
    - Законопроект за здравното осигуряване, внесен от Министерския съвет.
    - Разни.
    6. Комисията по външна и интеграционна политика ще проведе редовното си заседание днес, 26 март, от 15,00 ч. в сградата на пл. "Княз Александър Батенберг" N 1 в зала N 238.
    7. Комисията по културата и медиите ще проведе заседание днес, от 15,00 ч. в зала N 134 на пл. "Княз Александър Батенберг" N 1 при
    Дневен ред:
    - Проект за Закон за закрила и развитие на културата.
    8. Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията ще проведе заседание днес в зала N 356 от 14,30 ч. на пл. "Княз Александър Батенберг" N 1 при дневен ред от 8 точки, които са известни на комисията.
    Следващото заседание е утре от 9,00 ч.
    Закривам заседанието. (Звъни.)

    (Закрито в 14,03 ч.)

    Председател:
      Йордан Соколов

    Заместник-председател:
     Петя Шопова

    Секретари:
             Анелия Тошкова
            Камен Костадинов
    Форма за търсене
    Ключова дума
    ТРИДЕСЕТ И ОСМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ