Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ТРИСТА ДВАДЕСЕТ И ОСМО ЗАСЕДАНИЕ
София, петък, 26 ноември 1999 г.
Открито в 9,02 ч.
26/11/1999
    Председателствали: заместник-председателите Иван Куртев и Благовест Сендов
    Секретари: Христо Димитров и Калчо Чукаров

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ (звъни): Откривам заседанието.

    Продължаваме работата по втора точка от седмичната програма:
    ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ПУБЛИЧНО ПРЕДЛАГАНЕ НА ЦЕННИ КНИЖА.
    Господин Николов, имате думата.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Уважаеми господин председателю, колеги! По чл. 149 има направено предложение от народния представител Руси Статков - в чл. 149 числото "95" се заменя с числото "67".
    Има предложение на народния представител Венко Вълчев:
    "Чл. 149. Лице, което е придобило пряко или чрез свързани лица повече от 90 на сто от гласовете в общото събрание на публично дружество, задължително отправя търгово предложение към останалите акционери с право на глас за възмездно придобиване на техните акции. На същото основание лицето има право да направи търгово предложение и към всички или част от акционерите, притежаващи акции без право на глас."
    Комисията не приема това предложение.
    Има предложение на народния представител Илиян Попов, което всъщност е нова редакция на чл. 149.
    Комисията приема предложението.
    И предложение на Комисията по икономическата политика:
    "Чл. 149. (1) Лице, което придобие пряко или чрез свързани лица, с изключение на случаите на първично публично предлагане, повече от 50 на сто от гласовете в общото събрание на публично дружество, е длъжно в срок от 14 дни от придобиването, съответно от узнаване за придобиването:
    а) да регистрира в комисията съгласно чл. 151 търгово предложение към останалите акционери с право на глас за закупуване на техните акции и/или за замяната им с акции, които ще бъдат издадени от предложителя за тази цел; или
    б) да прехвърли необходимия брой акции, така че да притежава пряко или чрез свързани лица по-малко от 50 на сто от гласовете в общото събрание на дружеството.
         (2) Разпоредбите на ал. 1 се прилагат и:
    1. спрямо лица, които притежават заедно повече от 50 на сто от акциите с право на глас и са сключили споразумение за обща политика по управление на съответното дружество чрез съвместно упражняване на притежаваните от тях права на глас;
    2. когато други лица притежават за сметка на лицето по ал. 1 акции с право на глас и общият им брой гласове е повече от 50 на сто от всички гласове в общото събрание.
         (3) При придобиване чрез свързани лица, както и в случаите на ал. 2, т. 1, предложител е лицето, което притежава най-голям от общия брой притежавани гласове, а в случаите на ал. 2, т. 2 - лицето, за чиято сметка се притежават акциите.
         (4) В случаите на ал. 2 предложителят е длъжен да регистрира в комисията търгово предложение в срок от 14 дни от сключване на споразумението, съответно от придобиването на акциите за сметка на лицето по ал. 1.
                   (5) До публикуването на търговото предложение по реда на чл. 154, съответно до прехвърлянето на акциите, лицата по ал. 1 и 2 нямат право да упражняват правото си на глас в общото събрание.
                   (6) Лице, което в случая по ал. 1 е осъществило търгово предлагане, има право да регистрира търгово предложение за закупуване на акциите на останалите акционери, ако впоследствие придобие пряко или чрез свързани лица повече от 90 на сто от гласовете в общото събрание.
                   (7) Независимо от разпоредбата на ал. 6, лицето по ал. 6 е длъжно при поискване да закупи акциите на всеки акционер. В този случай се прилага съответно чл. 150, ал. 6.
                   (8) Лицата по ал. 1, 2 и 6 са длъжни да осъществят търговото предлагане чрез упълномощен от тях инвестиционен посредник.
                   (9) С наредба могат да бъдат определени срокове, различни от сроковете по ал. 1 и 4, както и изключения от задължението за регистриране и/или публикуване на търгово предложение, когато равнопоставеността и интересите на акционерите са защитени."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Господин Венко Вълчев има думата.
    ВЕНКО ВЪЛЧЕВ (ЕЛ): Уважаеми колеги, материята, която се разработва в чл. 149 за мен е една от най-важните в закона. Начинът, по който обаче беше предложена тя в първоначалния вариант, беше много непълна, бих казал даже, лекомислена. Признавам си, че и моето предложение е нещо подобно.
    Това, което е предложено като втори вариант от комисията, е наистина много по-сериозно и аз с удоволствие го подкрепям и оттеглям своето предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Вълчев.
    Предложението на Руси Статков е към другия текст.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Уважаеми господин председател, както каза и Венко Вълчев, наистина това е най-сериозният текст в закона, който касае затварянето на едно публично дружество и е разписан много подробно, но от предложителите на тези предложения Руси Статков го нямаше в комисията, така че просто сте принуден да го подложите на гласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Аз и да го подложа на гласуване, то се отнася към текста на вносителя и няма никакво отношение към новопредложения текст.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Има отношение към ал. 6.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Към ал. 6 ли? А, добре.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Но Вие решете. Той просто би го оттеглил, вероятно. Там идеята е...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Тъй като го няма господин Статков, сега в ал. 6 е предвидено 90, а не 95, господин Статков предлага друго число - 67, подлагам на гласуване предложението на господин Статков леко променено, с оглед на променения текст, който предлага и комисията.
    Гласували 120 народни представители: за 31, против 82, въздържали се 7.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 149 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 104 народни представители: за 92, против няма, въздържали се 12.
    Член 149 е приет.
    За процедура има думата господин Благой Димитров.
    БЛАГОЙ ДИМИТРОВ (СДС): Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми колеги, правя процедурно предложение за насрочване на извънредно заседание на Народното събрание във вторник, 30 ноември 1999 г. от 15,00 ч. със следния дневен ред:
    1. Законопроект за Кодекс за задължителното обществено осигуряване.
    2. Законопроект за публичното предлагане на ценните книжа.
    Това са предложения на четенията по двата законопроекта на второ четене. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Благой Димитров.
    Има ли противоположно становище? Няма.
    Поставям на гласуване предложението на господин Благой Димитров.
    Гласували 152 народни представители: за 91, против 47, въздържали се 14.
    Предложението е прието и на 30 ноември, вторник, от 15,00 ч. ще имаме заседание по предложения от господин Благой Димитров дневен ред.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 150 има предложение от народния представител Илиян Попов, прието от комисията.
    Предложение на комисията:
    "Чл. 150. (1) Търговото предлагане се осъществява в съответствие със следните принципи:
    1. осигуряване на равнопоставеност на намиращите се в еднакво положение акционери в дружеството, обект на търгово предложение;
    2. предоставяне на достатъчно време и информация на акционерите в дружеството за точна оценка на предложението и вземане на обосновано решение относно приемането му;
    3. поведението на управителните органи да е в интерес на дружеството, неговите акционери и лицата по трудов договор;
    4. недопускане на пазарни манипулации с ценните книжа на дружеството, обект на търгово предложение, както и на други дружества, засегнати от търговото предлагане.
         (2) Предложението по чл. 149, ал. 1 трябва да съдържа следната информация:
    1. името или наименованието, седалището и адреса на предложителя и на упълномощения от него инвестиционен посредник;
    2. броя на акциите с право на глас, които предложителят не притежава и е длъжен да поиска да придобие;
    3. предлаганата цена за акция, издадена от дружеството, обект на търгово предложение, и/или съотношението й на замяна с акции по чл. 149, ал. 1, буква "а", емисионната стойност и сведения за правата по тези акции;
    4. сведения за видовете и броя на акциите, които предложителят притежава пряко или чрез свързани лица, както и при условията на чл. 149, ал. 2 в дружеството, обект на търгово предложение;
    5. срока за приемане на предложението;
    6. условията, при които предложителят ще финансира придобиването на акциите;
    7. намеренията на предложителя относно бъдещата дейност на дружеството, обект на търгово предложение, включително относно неговия персонал и промени в условията по трудовите договори;
    8. срока за изпълнение на задълженията при приемане на търговото предложение;
    9. данните по чл. 82, ал. 1, когато се предлага и замяна на акции;
    10. други данни и документи, определени с наредба или поискани от комисията по реда на чл. 152, ал. 1.
         (3) Търговото предложение по чл. 149, ал. 6 трябва да указва, че след изтичане на срока за приемането му, дружеството може да престане да бъде публично, дори и да не е изпълнено условието по чл. 119, ал. 1, т. 1, както и дали предложителят възнамерява да поиска отписване на дружеството от регистъра на комисията. Относно това търгово предложение не се прилагат т. 2 и т. 9 на ал. 2.
                   (4) Предложението се подписва от предложителя и от инвестиционния посредник по чл. 149, ал. 8, които декларират, че то съответства на изискванията на закона.
                   (5) Предложителят и подписалият предложението инвестиционен посредник отговарят солидарно за вредите, причинени от неверни, заблуждаващи или непълни данни в предложението.
                   (6) Цената по ал. 2, т. 3 не може да бъде по-ниска от средната претеглена цена на акциите, предмет на предложението, на пазара с най-голям обем на търговия за последните 3 месеца. За класовете акции, които нямат пазарна цена, цената не може да бъде по-ниска от най-високата цена, заплатена от предложителя през последните 6 месеца преди регистрацията на предложението.
                   (7) Към предложението по ал. 2 се прилага обосновка на предлаганата цена, съдържаща описание на използваните критерии и методи за оценка на дружеството и за нейното формиране, както и други данни, определени с наредба.
                   (8) Предложението за замяна на акции задължително трябва да съдържа и алтернативна възможност за закупуване на акциите с право на глас на останалите акционери.
         (9) Срокът по ал. 2, т. 5 не може да бъде по-кратък от 28 дни и по-дълъг от 70 дни от деня на публикуването на търговото предложение."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Има думата господин Божинов.
    ГЕОРГИ БОЖИНОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Член 150 е един изключително важен момент от закона и урежда много важни и съществени обществени отношения. Но аз заставам отново на тази трибуна с голяма тревога. Нашите усилия и нашата дейност се обезсмислят от практиката, която се налага. Ние наистина ставаме страна без закони, без норми и без съд.
    Питах по повод на чл. 15 уважаемия господин Цончев за един колосален грабеж, който се извърши в настоящото време. Той много точно, много коректно ме увери, и вас уважаеми колеги народни представители, че с приемането на този закон манипулациите са недопустими. Ето тук, т. 4 на приемания от нас текст на чл. 150 гласи: "Недопускане на пазарни манипулации с ценни книжа на дружеството, обект на търговско предложение, както и на други дружества, засегнати от търговото предлагане".
    Каква е практиката? Това, което от тази трибуна беше наречено "кражба", беше наречено "недопустим прецедент", е регистрирано от съда. Значи ние с вас приемаме закони, опитваме се да уредим обществените отношения, но нашият труд, нашата дейност нямат стойност. Намират се хора, които могат да платят, намират се хора, които получават това, което се плаща и действат точно обратното. Какво означава? Ние ще си приемаме закона, а животът ще си върви по друг начин. Значи тези акции, придобити с грабеж, господин Цончев, променят хода на решението на събранието на акционерите, тези, които са се възползвали от злоупотребата...
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (ДЛ, от място): Кражбата!
    ГЕОРГИ БОЖИНОВ: ... кражбата, извинявам се, се назначават за управители на дружеството, съдът го регистрира, а ние записваме текст, че няма да допускаме манипулации.
    Тоест, аз с тревога констатирам, че текстът е много добър, но той не работи. Животът, корупцията и грабежът стават по-силни от нас и от държавата.
    Затова аз с тревога говоря по този въпрос. Ще подкрепя текста, но не съм сигурен, че когато ние с вас го приемем, това ще бъде нормата, това ще бъдат отношенията в страната. По-силен от нас е грабежът, корупцията и мафията в България. Казвам го със съжаление - текстът, макар и гласуван, се съмнявам дали ще работи и ще уреди отношенията. България Ви, господин председател.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Божинов. Господин Божинов, Вие нищо не предложихте?! Направихте нещо като декларация, изплакахте си болката. Това е хубаво, но все пак сме на второ четене!
    ГЕОРГИ БОЖИНОВ (ДЛ): Не, аз протестирам, че работим безсмислено.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Не, тя е обща болката. Не е само Ваша. А безсмислено никое Народно събрание не работи и не е работило досега. Ако след това законите не са били добре прилагани, най-малко вина за това имат народните представители. И мисля, че всички са съгласни с мен.
    Има думата господин Никола Николов.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Аз приех изказването на господин Божинов като подкрепа за текстовете, които се предлагат от комисията. Истината е, че в комисията ние положихме доста усилия, за да усъвършенстваме онези текстове на вносителя, които касаеха една практика, която наистина съществува и по която тревогата е голяма, а именно ограбването на сметките на акционерите чрез директно нарушаване на закона.
    Случаят, за който говори миналия път и сега господин Божинов е достатъчно тревожен, но той е извършен с престъпление и то несвързано с този закон. Там компетентните органи сега се занимават с този проблем.
    Аз искам да уверя всички, че включително и Народното събрание в лицето на Комисията по икономическата политика е разтревожено от това, което се случва. И ние и днес ще направим такава работна среща с всички, които са в технологичния цикъл на прехвърлянето на собствеността на акциите, така че ще излезем с ясно становище какво трябва да се направи и как трябва да се усъвършенства уредбата и технологията за това прехвърляне, за да не допускаме повече подобни инциденти.
    Междупрочем усилията, които всички народни представители полагаха с промените на Закона за ценните книжа бяха точно в тази посока - недопускане ощетяването на малките акционери един път чрез спекулации и търгове, и втори път - недопускане на възможност едни акционери да превземат отвътре акционерното дружество, което е с голяма значимост, сиреч е публично дружество. Това и направихме преди една година. Сега просто с този закон правим норми, които са непреодолими за мошениците, според мен.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов. И той като господин Божинов се върна на първо четене.
    РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА ДЛ: Много хубаво!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Да, много хубаво, но всичко това са неща, които знаете кога им е времето.
    РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА ДЛ: Той подкрепя текста.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Подкрепя текста, да.
    Поставям на гласуване чл. 150 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 126 народни представители: за 126, против и въздържали се няма.
    Член 150 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По следващия член - 151, има предложение на народния представител Илиян Попов, което е прието от комисията.
    Предложение на комисията за окончателен текст:
    "Чл. 151. (1) Предложенията по чл. 149, ал. 1, 2 и 6 се регистрират в комисията и могат да бъдат публикувани, ако в срок от 14 работни дни комисията не издаде забрана.
    (2) В деня на регистрацията по ал. 1 предложителят е длъжен да представи предложението на управителния орган на дружеството, обект на търгово предложение, както и на регулирания пазар, на който са приети за търговия акциите на дружеството. В уведомленията до тях изрично се посочва, че комисията още не е взела отношение по предложението.
     (3) Управителният орган на дружеството в 3-дневен срок от получаване на предложението може да представи в комисията и на предложителя становище по предложената сделка, взимайки предвид интересите на дружеството, неговите акционери и лицата по трудов договор. Становището трябва да съдържа и информация относно съществуването на евентуални споразумения по упражняване на правото на глас по акциите на дружеството, обект на търговото предложение, доколкото такава е известна на управителния орган, както и сведения за броя акции от дружеството, притежавани от членовете на управителния му орган и дали те възнамеряват да приемат предложението.
     (4) След получаване на предложението по ал. 2 до публикуване на резултатите от търговото предлагане, съответно неговото прекратяване, дружеството, обект на търговото предложение, не може да издава акции, права, варанти, както и други ценни книжа, които могат да бъдат превърнати в акции с право на глас, да сключва сделки, които биха довели до значителна промяна в неговото имущество, да изкупува обратно акции, както и да извършва всякакви други действия, чиято основна цел е осуетяване приемането на търговото предложение или създаване на значителни затруднения или значителни допълнителни разходи за предложителя."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Моля, гласувайте чл. 151 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 125 народни представители: за 123, против няма, въздържали се 2.
    Член 151 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 152 има предложения на народния представител Илиян Попов.
    Предложението е прието.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "Чл. 152. (1) Ако представените документи са нередовни, нужна е допълнителна информация или доказателства за верността на данните, в срок от 7 работни дни от регистрацията на предложението комисията издава временна забрана за публикуване на предложението и изпраща съобщение за констатираните непълноти и несъответствия или за исканата допълнителна информация и доказателства.
    (2) Лицето отстранява посочените непълноти или несъответствия или представя исканата допълнителна информация и документи в срок до 7 работни дни след получаване на съобщението за това."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Моля, гласувайте чл. 152 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 124 народни представители: за 122, против няма, въздържали се 2.
    Член 152 е приет.

    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 153 има предложение на народния представител Юрий Юнишев.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Юнишев оттегля предложението си.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Има прието предложение на народния представител Илиян Попов.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "Чл. 153. (1) Ако в срок от 7 работни дни от получаването на исканите документи комисията не издаде окончателна забрана за публикуване на предложението, предложителят може да го публикува.
    (2) Комисията може мотивирано да издаде забраната по ал. 1, само ако приложението и предложенията към него не отговарят на изискванията на този закон и на актовете по прилагането му.
    (3) Комисията не носи отговорност за верността на съдържащите се в предложението данни.
    (4) Комисията може мотивирано да прекрати търговото предлагане преди изтичане на срока за приемане на предложението, ако при и след публикуването му бъдат нарушени изискванията на този закон и актовете по прилагането му. Приемането на предложението от акционерите преди прекратяване на търговото предлагане не поражда действие.
    (5) В случаите, когато комисията е издала окончателна забрана по ал. 1 или е прекратила търговото предлагане по ал. 4, се възстановява действието на забраната по чл. 149, ал. 5 до публикуването на последващо търгово предложение."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Моля, гласувайте чл. 153 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 108 народни представители: за 108, против и въздържали се няма.
    Член 153 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 154 има предложение на народния представител Илиян Попов, което е прието от комисията.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "Чл. 154. (1) В тридневен срок от изтичане на срока по чл. 151, ал. 1, съответно по чл. 153, ал. 1, предложителят публикува в два централни ежедневника търговото предложение и становището на управителния орган на дружеството относно придобиването, ако то бъде дадено. С наредба могат да бъдат предвидени и допълнителни изисквания за оповестяване на информацията по изречение първо.
    (2)  Рекламите и публикациите във връзка с търговото предлагане трябва да посочват броя и датата на централните ежедневници по ал. 1."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Моля, гласувайте чл. 154 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 118 народни представители: за 113, против няма, въздържали се 5.
    Член 154 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 155 има прието предложение на народния представител Илиян Попов.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "Чл. 155. (1) След публикуването му, търговото предложение не може да бъде оттеглено от страна на предложителя. Изключения се допускат само когато предложението не може да бъде осъществено поради обстоятелства, намиращи се извън контрола на предложителя, не е изтекъл срокът за приемането му и е налице одобрение на комисията. Член 151, ал. 1 и 2, чл. 152 и чл. 153 се прилагат съответно. В 7-дневен срок от уведомяването му за издаденото одобрение предложителят публикува в два централни ежедневника съобщение за оттегляне на предложението.
    (2) При оттегляне на търговото предложение съгласно ал. 1 се възстановява действието на забраната по чл. 149, ал. 5 до публикуването на последващо търгово предложение.
    (3) Комисията незабавно уведомява регулирания пазар, както и банката или централния депозитар, в които са депозирани удостоверителните документи за акциите за оттегляне на предложението. В 3-дневен срок от получаването на уведомлението банката или централният депозитар осигуряват условия за връщане на удостоверителните документи на приелите предложението акционери.
    (4) Предложителят може да удължи срока за приемане на предложението в рамките на максимално допустимия срок по чл. 150, ал. 9, както и да увеличи предложената цена за акция. В този случай закупуването на акциите се извършва на по-високата цена по отношение на всички акционери, приели предложението преди или след увеличението. Предложителят може да извърши други промени в предложението след одобрение от комисията.
    (5) Промените по ал. 4 се регистрират в комисията и се публикуват незабавно в два централни ежедневника, ако в срок от три работни дни комисията не издаде забрана. Член 151, ал. 2, чл. 152 и чл. 153 се прилагат съответно."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Има думата господин Велко Вълканов.
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (ДЛ): Уважаеми колеги, има неясноти. В ал. 1 на текста се говори за 7-дневен срок. Преди това в чл. 152 обаче вие говорите за срок от 7 работни дни. След това в ал. 5 на същия чл. 155 отново се говори за 3 работни дни.
    Защо в ал. 1 срокът е 7-дневен, без да се укаже, че става дума за работни дни? Съзнателно ли е това или е просто грешка? Защото хората ще се питат за работни дни ли става дума, както в останалите текстове, или просто са календарни дни. Аз бих искал да внесете яснота по този въпрос. Предполагам, че просто е грешка. В ал. 1 става дума за календарни дни. Струва ми се, че тук има неяснота.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Не е грешка, а става дума за срок за уведомление, не е свързан с работни дни.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Вълканов.
    Господин Николов, Вие ли ще вземете отношение или господин Цончев?
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Аз предлагам отношение да вземе господин Цончев, тъй като той ще изпълнява тези срокове.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря ви.
    Господин Цончев, заповядайте. Става дума защо един път се работи с календарни дни, а в други случаи се работи с работни дни.
    РАДОСЛАВ ЦОНЧЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Вълканов! В случая става дума за реакция след подадено търгово предлагане, за реакция, при която е възможно някой от акционерите да са приели предложението и да са платили. Промяната на предложението, било в цена, било в срокове, изисква по-късо време, отколкото 7 работни дни. Това е било съображението и на Комисията по икономическата политика.
    Разбира се, тук може би трябва да имаме предвид, ако има такова изискване от чисто юридическа гледна точка. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цончев.
    Моля, гласувайте чл. 155 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 111 народни представители: за 96, против няма, въздържали се 15.
    Член 155 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 156 има прието предложение на народния представител Илиян Попов.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "Чл. 156. (1) Търговото предложение се приема с изрично писмено волеизявление и с депозиране на удостоверителните документи за акциите в банка или в централния депозитар, както и с извършване на други необходими действия във връзка с прехвърлянето. Приемането на предложението може да бъде оттеглено до изтичането на срока по чл. 150, ал. 2, т. 5, съответно на удължения срок по чл. 155, ал. 4.
    (2) Сделката се смята за сключена към момента на изтичането на срока по чл. 150, ал. 2, т. 5, съответно на удължения срок по чл. 155, ал. 4.
    (3) Плащането на цената, съответно замяната на ценните книжа, се извършва в срок от 7 работни дни след приключване на сделката съобразно ал. 1.
    (4) Правата по акциите, предмет на търговото предложение, преминават върху предложителя с регистрацията на прехвърлянето на акциите в централния депозитар."


    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Моля, гласувайте чл. 156 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 107 народни представители: за 92, против няма, въздържали се 15.
    Член 156 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 157 има прието от комисията предложение на народния представител Илиян Попов:
    "Чл. 157. След изтичане на срока за приемане на предложението предложителят незабавно публикува резултата от търга по реда на чл. 154 и уведомява комисията и регулирания пазар."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Моля, гласувайте чл. 157 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 96 народни представители: за 81, против няма, въздържали се 15.
    Член 157 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "Глава дванадесета - Вътрешна информация и вътрешни лица. Недобросъвестна търговия и манипулиране на пазара на ценни книжа.".
    Комисията подкрепя текста на вносителя за заглавието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте заглавието на глава дванадесета така, както е предложено от вносителя.
    Гласували 97 народни представители: за 84, против няма, въздържали се 13.
    Заглавието на глава дванадесета е прието.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 158 има предложение на народния представител Михаил Миков, което е прието от комисията.
    "Чл. 158. По смисъла на този закон вътрешна информация са всякакви данни, за които не съществува задължение да бъдат огласени публично или които още не са публично огласени, отнасящи се до публично дружество или до емитент на търгувани на регулирани пазари ценни книжа, или до самите ценни книжа, търгувани на регулирани пазари, или други такива данни, ако публичното им огласяване може да окаже влияние върху цената на търгувани на регулирани пазари ценни книжа."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има ли бележки по чл. 158? Няма.
    Моля да гласувате съдържанието на чл. 158 така, както е предложено от комисията, в който е включено и предложението на народния представител Михаил Миков.
    Гласували 98 народни представители: за 90, против няма, въздържали се 8.
    Член 158 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 159 няма предложения.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    "Чл. 159. (1) По смисъла на този закон за вътрешно лице се смята:
    1. всеки член на управителен или контролен орган на дружеството по чл. 158;
    2. всеки член на управителен или контролен орган или неограничено отговорен съдружник в свързано с дружеството по чл. 158 търговско дружество.
    (2) За вътрешно лице се смята и всяко лице, притежаващо пряко или чрез свързани лица над 10 на сто от гласовете в общото събрание на дружеството по чл. 158, ако има достъп или разполага с вътрешна информация, както и всяко друго лице, което поради своята професия, дейност, задължения или отношения на свързаност с дружеството по чл. 158 или с лицата по ал. 1 има достъп или разполага с вътрешна информация"
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има ли бележки по този член? Няма.
    Моля да гласувате чл. 159 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 101 народни представители: за 98, против няма, въздържали се 3.
    Член 159 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ:
    "Чл. 160. (1) Забранява се на вътрешно лице:
    1. да придобива или да прехвърля за своя или за чужда сметка ценни книжа, за които притежава вътрешна информация;
    2. да предава притежаваната от него вътрешна информация на друго лице, което няма качеството на вътрешно лице, без разрешение на общото събрание на дружеството по чл. 158, за което се отнася тази вътрешна информация;
    3. да препоръчва на друго лице въз основа на притежаваната от него вътрешна информация да придобива или да прехвърля за своя или за чужда сметка ценните книжа, за които се отнася притежаваната от вътрешното лице вътрешна информация.
    (2) Забраната по ал. 1, т. 1 се отнася и за всяко лице, което без да е вътрешно лице съзнателно притежава вътрешна информация, произхождаща пряко или косвено от вътрешно лице.
     (3) Всяко лице, което сключва сделка с ценни книжа, които се търгуват на регулирани пазари ценни книжа, е длъжно да декларира пред инвестиционния посредник дали притежава вътрешна информация по чл. 158."
    Има предложение на народния представител Венко Вълчев в ал. 1 т. 1 да отпадне.
    Комисията не приема това предложение.
    Има предложение и на народния представител Михаил Миков - в чл. 160, ал. 2 думите "произхождаща пряко или косвено от вътрешно лице" да отпаднат.
    И това предложение не се приема от комисията.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има думата народният представител Венко Вълчев.
    ВЕНКО ВЪЛЧЕВ (ЕЛ): Уважаеми колеги, уважаеми господин Цончев, уважаеми господин Николов! Дайте да вникнем какво пише в тази ал. 1, т. 1! Това е един абсурд! Вижте какво пише тук! Ние забраняваме на вътрешното лице да придобива акции на дружеството, за което то има информация. А в горния чл. 159 казваме кое е "вътрешно лице" - всеки член на управителния орган.
    Ами, може ли ние да забраним акционери да бъдат членове на този управителен орган?! А можем ли да забраним на директора на едно предприятие да придобива акции на предприятието си? Това е абсурд!
    В цял свят се стремят хората, които управляват едно дружество, да станат собственици на това дружество чрез акции и по този начин да се грижат по-добре за него, а ние им забраняваме да придобиват акции.
    Освен това забраняваме на лице, което има над 10 на сто от гласовете в общото събрание, да придобива акции. Ами, какво е това? Просто нещо невероятно! Тук нещо не се връзва. Нещо повече, не само то да притежава над 10 на сто, но и в съдружие с други, ако има такава възможност.
    Мисля, че тук просто не сме догледали нещо. Може би нещо друго сме искали да кажем. Ако това нещо стане, ще стане пълна бъркотия с управлението на акционерните дружества, които са публични.
    Аз ви моля да вникнем в същността на тази точка.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има думата народният представител Велко Вълканов.
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (ДЛ): Уважаеми колеги! Текстът наистина поставя съществени въпроси. Ето, например в ал. 2 се говори за това лице да притежава "съзнателна вътрешна информация". Какво значи съзнателно да притежава? Може ли несъзнателно да притежава? Съзнателно да придобива би могло да се мисли, в смисъл нарочно, целенасочено - искам да придобия, полагам усилия, придобивам, но "притежавам съзнателно"!...
    Изобщо това са понятия, които не могат да бъдат дефинирани и не могат да обслужват целите на текста.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Може би подсъзнателно?
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ: "Подсъзнателно" - да. Човек започва да се пита дали пък и така не трябва да се разбира текстът? Шегуваме се, шегуваме се.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има ли други бележки?
    Да, заповядайте. Има думата господин Радослав Цончев - председател на Комисията по ценните книжа и фондовите борси.

    РАДОСЛАВ ЦОНЧЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Вълканов, господин Вълчев!
    Действително вътрешната информация и търговията с вътрешна информация е, бих казал, най-сложната материя по отношение на ценните книжа. Светът не се е справил с това и това, което ние имаме в закона, респективно Комисията по икономическата политика е приела, са текстове, изрично посочени в директивата на Европейския съюз.
    Конкретно по тези въпроси - няма никакъв парадокс в това, че забраняваме на управителите да купуват акции тогава, когато те притежават информация, а останалите не я притежават. Например, имахме такъв случай - взема се решение от управителния съвет, било за разделяне, било за отделяне от дружеството, било за сключване на много важен за дружеството договор. На следващия някой от управителния съвет купува акции. След като стане публична тази информация, цената на акцията се повишава. И аз мога да продам тогава моите акции и да спечеля от разликата, само защото съм притежавал информация в този период от време.
    Ето защо практиката, която е по света и който не я прилага бива много лошо наказван, това е - в момента, в който се вземе това решение - дали е публикувано, дали е гласувано от общото събрание на дружеството дори, веднага се публикува, веднага се викат медиите и се съобщава за съответното решение, за да не остава тази информация само в членовете на управителния съвет. Ето това е случаят, който се забранява с т. 1.
    По отношение на "съвестно", господин Вълканов, може би да предложите някакъв точен израз, но "съвестно" се има предвид именно "целенасочено", именно "нарочно търся такава информация", въпреки че в някои законодателства е наказуемо тогава, когато без да искам съм получил тази информация - просто пътувам с някой и научавам, че е гръмнал един от заводите на рафинерията. И веднага подавам сигнал, за да си продам акциите, защото цената им ще падне. Значи, това е също наказуемо в някои законодателства. Ние сме посочили тук случаите само тогава, когато това е съзнателно, целенасочено, нарочно. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Прощавайте, че се намесвам, но няма на кого да оставя председателството сега. Може би трябва да се добави "притежавана вътрешна информация преди тя да стане публична"? Щом като стане публична, тя вече не е вътрешна. Но, понеже ние сме с впечатлението, че вътрешна информация е един път завинаги вътрешна информация, се създава това впечатление.
    Разрешавам още един път на господин Венко Вълчев да вземе думата за изяснение.
    ВЕНКО ВЪЛЧЕВ (ЕЛ, от място): Не, аз искам думата за процедура.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Добре, процедура.
    ВЕНКО ВЪЛЧЕВ (ЕЛ): Уважаеми колеги, аз предлагам да отложим гласуването по този текст, за да обсъдим още веднъж нещата. Аргументите на господин Цончев са изключителни - подчертавам, изключителни - от гледна точка на контрола, но ако абсолютизираме и гледната точка на контрола ние стигаме до един момент, в който започваме да пречим на нормалната работа. Добросъвестната нормална работа е в 90 на сто от случаите. Има вероятност 10 на сто да се намесим или да разсъждаваме по този начин, по който казва господин Цончев. Не бива те да бъдат определящите.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има ли някой против това предложение? Няма.
    Моля да гласувате предложението на народния представител Венко Вълчев да бъде отложено обсъждането и гласуването на чл. 160.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 120 народни представители: за 95, против 25, въздържали се няма.
    Предложението се приема - отлагаме чл. 160.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Аз ще помоля и господин Венко Вълчев и господин Цончев наистина да помислят по този текст - за точен текст, когато става дума за ново придобиване или за прехвърляне на тези акции. Значи, има по-прецизен текст, който би касаел точно тези случаи, когато вече си член на управителния или на контролния съвет, когато имаш вътрешна информация, тогава е забранено ти да прехвърляш своите акции като се освобождаваш от тях като видиш какво е финансовото състояние или, обратното, да придобиваш по-голям пакет акции, когато видиш, че финансовото състояние е подходящо или си сключил важен договор. Значи, тук става дума за действието, което води до спекулация на пазара. Ето това, наистина, би следвало да бъде забранено за управителните и контролните органи и има коректен текст, който може да бъде наистина разписан в този член - чл. 161.
    СТЕФАН СТОИЛОВ (ДЛ, от място): Да, преди да бъде публична информацията!
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Точно така, преди да е публична. След като е публична вече той би следвало да има право да закупува акции, както всеки друг.
    "Чл. 161. (1) Забранява се сключването на една или повече сделки с ценни книжа, търгувани на регулиран пазар, разпространяване на неверни слухове и прогнози, както и извършването на други действия, чрез които се цели създаване на невярна представа за цената, нейното изменение или обема на търговия с тези ценни книжа.
    (2) Забранява се извършването на привидни сделки с ценни книжа, както и въвеждане на поръчки за покупка или продажба на ценни книжа на регулиран пазар със знанието, че ще бъде въведена насрещна поръчка за същите по вид, количество и цена ценни книжа.
    (3) Забранява се воденето на преговори и/или сключването на договори за покупко-продажба, замяна и заем на ценни книжа, както и предоставянето на инвестиционни консултации за ценни книжа или друга информация относно ценни книжа, като се използват неистински благоприятстващи данни или се премълчават неблагоприятни такива, които са от съществено значение за вземане на решение за придобиване или разпореждане с ценни книжа".
    Има предложение на народния представител Михаил Миков чл. 161 да отпадне.
    Комисията по икономическата политика не подкрепя предложението.
    Комисията по икономическата политика подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има ли бележки?
    Народният представител Велко Вълканов има думата.
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (ДЛ): Уважаеми колеги, това е една забрана, която поставя съществени въпроси. Ето, например, сега - забранява се разпространяването на неверни слухове и прогнози. Адресат на тази забрана е всеки, щото всеки може да разпространява неверни слухове. Пита се, каква е санкцията в този случай спрямо това лице, което нарушава забраната? Една забрана, която не е свързана със санкции няма никакъв смисъл.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Моля да не се разговаря по мобифон в залата!
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ: По отношение на другите адресати, например, да се сключват сделки с ценни книжа - в този случай санкцията може да бъде обявяването на сделката за нищожна. Ето ви санкцията - сделката е нищожна, правен ефект няма, но когато разпространявам аз като гражданин неверни слухове, какво може да се каже в този случай като санкция за мен? Нищо. Така че в огромния брой случаи тук става дума просто за думи, които нямат никакво правно значение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, проф. Вълканов.
    Моля квесторите да обяснят на народния представител, че в Народното събрание не се говори по мобифон!
    Други бележки има ли? Няма.
    Преминаваме към гласуване най-напред на предложението на господин Миков чл. 161 да отпадне.
    Моля да гласувате.
    Гласували 129 народни представители: за 54, против 71, въздържали се 4.
    Предложението не се приема.
    Моля да гласувате чл. 161 така, както е представен от вносителя.
    Гласували 100 народни представители: за 88, против няма, въздържали се 12.
    Член 161 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ:
    "Чл. 162. Сключването на сделки в противоречие със забраните по чл. 160 и чл. 161 не води до тяхната недействителност.
    Чл. 163.  Министерският съвет приема наредба за мерките за предотвратяване и разкриване на сделките и действията по чл. 160 и чл. 161."
    Комисията подкрепя текста на вносителя за двата члена.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има ли бележки по тези два текста?
    Има думата народният представител Михаил Миков.
    МИХАИЛ МИКОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаеми акад. Сендов! Аз предлагам чл. 163 да отпадне с част от мотивите, които изложи и проф. Вълканов. Защото Министерският съвет не може да приема наредба за мерките за предотвратяване и разкриване на сделки и действия, доколкото част от тях могат да бъдат и престъпни състави. В този смисъл значително ще бъде надскочена компетентността на Министерския съвет с оглед Конституцията и разделението на властите.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Други бележки? Няма.
    Моля да гласувате предложението на народния представител Михаил Миков чл. 163 да отпадне.
    Гласували 134 народни представители: за 41, против 86, въздържали се 7.
    Предложението не се приема.
    Моля да гласувате чл. 162 и чл. 163, както са предложени от вносителя.
    Гласували 103 народни представители: за 85, против 1, въздържали се 17.
    Член 162 и член 163 са приети.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "Дял IV - Инвестиционни дружества", "Глава тринадесета - Общи положения".
    Комисията подкрепя текстовете на вносителя за заглавия на дял четвърти и глава тринадесета.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: По названията на дял четвърти и глава тринадесета има ли бележки? Няма.
    Моля да ги гласувате.
    Гласували 118 народни представители: за 104, против няма, въздържали се 14.
    Двете заглавия са приети.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 164 има предложение на народния представител Даниела Николова, което е прието от комисията.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "Чл. 164. (1) Инвестиционното дружество е акционерно дружество, чийто предмет на дейност е инвестиране в ценни книжа на парични средства, набрани чрез публично предлагане на акции, и което действа на принципа на разпределение на риска.
    (2) Инвестиционното дружество се учредява само при условията на чл. 169 от Търговския закон."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има ли бележки по чл. 164? Няма.
    Моля да го гласувате.
    Гласували 107 народни представители: за 104, против няма, въздържали се 3.
    Член 164 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ:
    "Чл. 165. Инвестиционното дружество може да бъде от отворен или от затворен тип."
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Моля, гласувайте чл. 165, както е предложен от вносителя.
    Гласували 115 народни представители: за 105, против няма, въздържали се 10.
    Член 165 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 166 има предложение на Даниела Николова, което е прието от комисията.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "Чл. 166. (1) Капиталът на инвестиционното дружество от отворен тип винаги е равен на нетната стойност на активите му. Той не може да бъде по-малък от 500 хил. лв. В търговския регистър се вписва капиталът, с който дружеството е учредено.
    (2) Инвестиционното дружество от затворен тип трябва да разполага с не по-малко от 500 хил. лв. внесен капитал към момента на издаване на разрешението.
    (3) Вноските в капитала могат да се състоят само от пари.
    (4) Не по-малко от 25 на сто от капитала по ал. 1 или ал. 2 трябва да бъде внесен при подаване на заявлението за издаване на разрешение, а останалата част - при получаването му."
    Тук имам предложение за редакционна поправка - ал. 3 да звучи така:
    "(3) Вноските в капитала могат да се правят само в пари."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Има думата господин Михаил Миков.
    МИХАИЛ МИКОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Формалното ми предложение е в чл. 166, ал. 1 изречение първо да отпадне - "Капиталът на инвестиционното дружество от отворен тип винаги е равен на нетната стойност на активите му.". Ще ви прочета т. 21 от този свитък, от който разглеждаме текстовете, какво означава нетна стойност на активите и ще видите, че е невъзможно винаги да има такава нетна стойност, тоест капиталът винаги ще бъде една променлива величина.
    "21. "Нетна стойност на активите" е сумата от пазарната стойност, а когато такава не е налице - оценената съобразно одобрени от комисията принципи и методи на стойност или балансовата им стойност на ценните книжа в портфейла на инвестиционно дружество, вземанията за лихви и дивиденти от тези ценни книжа, паричните средства по банкови сметки на каса и други активи, намалена с оценената съобразно одобрени от комисията принципи и методи стойност или балансовата стойност на задълженията за управление, по получени заеми и други."
    От така формулираната нетна стойност на активите се вижда, че това е една винаги променлива величина. А капиталът, както ни е известно, е една величина, която е твърда величина и се отразява в съдебния регистър. Едно такова дефиниране, че капиталът винаги е равен на нетната стойност на активите, просто ще бъде невярна. То не може да бъде и проверено, доколкото всеки път, за да се провери това, трябва да се прави оценка. Капиталът нека да си остане тази величина, която се регистрира в съда и която за всяко едно търговско дружество е твърда величина. Нетната стойност на активите е нещо съвсем различно и то зависи от оценката, от финансовото състояние на дружеството и от ред други фактори.
    Така че предлагам този текст да отпадне.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Миков.
    Господин Цончев, имате думата.
    РАДОСЛАВ ЦОНЧЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Миков! Да, действително е така и затова изрично е записано, че капиталът на едно отворено инвестиционно дружество е равен на нетната стойност на активите, а не на капитала. Значи това принципно е нов вид дружество, това е дружество, чийто капитал пулсира непрекъснато. И затова измененията в неговия капитал по-нататък не се вписват в търговския регистър, то е отворено от двете страни - изкупува акциите от своите акционери, които е предало преди това, и в същото време непрекъснато емитира акции. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цончев.
    Господин Миков, оттегляте ли предложението си след обяснението или не?
    МИХАИЛ МИКОВ (ДЛ, от място): Не.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте предложението на господин Михаил Миков за отпадане на първото изречение от ал. 1.
    Гласували 126 народни представители: за 30, против 88, въздържали се 8.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 166, както е предложен от комисията, с редакционната поправка в ал. 3 - думата "състоят" се заменя с думата "правят".
    Гласували 86 народни представители: за 79, против 1, въздържали се 6.
    Член 166 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 167 има предложение на народния представител Даниела Николова, прието от комисията.
    Предложение на комисията:
    "Чл. 167. За членовете на управителния и на контролния орган на инвестиционното дружество се прилага съответно чл. 60."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 167, както е предложен от комисията.
    Гласували 99 народни представители: за 92, против няма, въздържали се 7.
    Член 167 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 168 има предложение на народния представител Атанас Папаризов:
    1. Алинея 1 се изменя така:
    "(1) Дейността на инвестиционното дружество може да бъде управлявана от управляващо дружество или от лицата по чл. 54, ал. 2 съгласно сключен договор."
    2. В ал. 2 и 3 след думите "управляващото дружество" се добавят думите "или лице по чл. 54, ал. 2".
    Комисията не приема това предложение.
    Предложение на Комисията по икономическата политика:
    "Чл. 168. (1) Дейността по чл. 164, ал. 1 на инвестиционното дружество от отворен тип се управлява само от управляващо дружество съгласно сключен договор, а на инвестиционно дружество от затворен тип - от управляващо дружество или от управителния орган на инвестиционното дружество.
                    (2) Договорът с управляващото дружество може да бъде прекратен от инвестиционното дружество с 3-месечно предизвестие.
          (3) При разваляне на договора по ал. 1 от инвестиционното дружество поради неизпълнение на задълженията на управляващото дружество, последното прекратява незабавно управлението на дейността по чл. 164, ал. 1. До сключване на договор с друго управляващо дружество, управителният орган на инвестиционното дружество от отворен тип извършва по изключение управителни действия по чл. 164, ал. 1 за период не по-дълъг от един месец.
                    (4) Недействително е всяко условие на договора по ал. 1, което ограничава правото на инвестиционното дружество по ал. 2 или ал. 3.
                    (5) Ако дейността на инвестиционното дружество от затворен тип се управлява от неговия управителен орган, дружеството сключва договор с лице по чл. 61, което има право да извършва инвестиционни консултации."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Моля, гласувайте предложението на народния представител Атанас Папаризов.
    Гласували 122 народни представители: за 33, против 76, въздържали се 13.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 168, както е предложен от комисията.
    Гласували 102 народни представители: за 88, против няма, въздържали се 14.
    Член 168 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 169 има предложение на народния представител Атанас Папаризов - в ал. 1 и ал. 2 след думите "управляващото дружество" се добавят думите "или лице по чл. 54, ал. 2".
    Комисията не приема това предложение.
    Предложение на комисията:
    "Чл. 169. (1) Инвестиционното дружество не може да упражнява контрол върху управляващото дружество.
                    (2) Управляващото дружество не може да упражнява контрол върху инвестиционното дружество."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Моля, гласувайте предложението на народния представител Атанас Папаризов.
    Гласували 106 народни представители: за 6, против 91, въздържали се 9.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 169, както е предложен от комисията.
    Гласували 92 народни представители: за 87, против 1, въздържали се 4.
    Член 169 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ:
    "Чл. 170. (1) Лицата по чл. 167, управляващото дружество и всяко лице, което взема решения по управление на инвестиционната дейност на дружеството, не могат да бъдат едно и също лице или свързани лица с инвестиционния посредник, чрез който се сключват и изпълняват инвестиционните сделки.
                    (2) Управляващото дружество не може да използва и залага имуществото на инвестиционното дружество за покриване на свои задължения, които не са свързани с управлението на дейността на дружеството."
    Има предложение на народния представител Атанас Папаризов - в чл. 170, ал. 1 и 2 след думите "управляващото дружество" да се добавят думите "или лице по чл. 54, ал. 2", което предложение е отхвърлено от комисията.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Моля, гласувайте предложението на народния представител Атанас Папаризов.
    Гласували 102 народни представители: за 17, против 73, въздържали се 12.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 170, както е предложен от вносителя.
    Гласували 100 народни представители: за 81, против 1, въздържали се 18.
    Член 170 е приет.

    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: "Чл. 171. Всички разходи, свързани с дейността на инвестиционното дружество, включително годишното възнаграждение на управляващото дружество, възнаграждението на лицата по чл. 167, на банката депозитар, на дипломирания експерт-счетоводител, не могат да надвишават 5 на сто от средната годишна нетна стойност на активите по баланса на инвестиционното дружество."
    Предложение на народния представител Атанас Папаризов - след думите "... управляващото дружество" се добавят думите "... или лице по чл. 54, ал. 2".
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Поставям на гласуване предложението на народния представител Атанас Папаризов.
    Гласували 109 народни представители: за 27, против 75, въздържали се 7.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 171 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 108 народни представители: за 91, против няма, въздържали се 17.
    Член 171 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 172 има предложение на народния представител Атанас Папаризов - след думите "... управляващото дружество" се добавят думите "... или лице по чл. 54, ал. 2".
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Предложение на комисията:
    "Чл. 172. (1) Членовете на управителен или на контролен орган на управляващото дружество, съответно членовете на управителния орган или други лица, които изпълняват управителни или контролни функции в инвестиционното дружество, не могат да инвестират средствата на инвестиционното дружество в ценни книжа, издадени от самите тях или от свързани с тях лица.
    (2) Членовете на управителен или контролен орган на инвестиционно дружество или на управляващото дружество и свързани с тях лица не могат да бъдат страна по сделки с инвестиционното дружество, освен в качеството им на негови акционери."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Поставям на гласуване предложението на народния представител Атанас Папаризов.
    Гласували 100 народни представители: за 14, против 76, въздържали се 10.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 172 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 105 народни представители: за 101, против няма, въздържали се 4.
    Член 172 е приет.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: По чл. 173 има предложение на народния представител Руси Статков, което е прието от комисията.
    Предложение на комисията:
    "Чл. 173. (1) Безналичните ценни книжа, притежавани от инвестиционното дружество, се вписват в регистъра на централния депозитар към подсметка на банката депозитар, а паричните му средства и други ценни книжа се съхраняват в банка депозитар. Банката депозитар извършва всички плащания за сметка на инвестиционното дружество.
    (2) Банката депозитар не може да бъде банка, спрямо която е образувано производство по ликвидация или несъстоятелност по реда на чл. 22 от Закона за банките, или тя не е в състояние да гарантира точното изпълнение на задълженията по ал. 6. Комисията и Българската народна банка одобряват списък на банките, които отговарят на изискванията по изречение първо.
    (3) Банката депозитар не може да бъде едно и също лице или свързано лице с управляващото дружество, с лицата по чл. 167 или с друго лице, което изпълнява управителни или контролни функции в инвестиционното дружество, с инвестиционния посредник, чрез който се сключват и изпълняват инвестиционните сделки, както и с лица, които контролират инвестиционното дружество.
    (4) Банката депозитар не може да бъде кредитор или гарант на инвестиционното дружество освен за вземанията си по договора за депозитарни услуги.
    (5) Банката депозитар отчита отделно паричните средства и други активи на инвестиционното дружество и отделя непаричните активи на инвестиционното дружество от собствените си активи. Депозитарят не отговаря за задълженията си към своите кредитори с паричните средства, които дължи на инвестиционното дружество.
    (6) Банката депозитар е длъжна:
    1. да осигури издаването, продажбата, обратното изкупуване и обезсилването на акциите на инвестиционното дружество в съответствие със закона и с неговия устав;
    2. да осигури плащанията, свързани със сделки с активите на дружеството, да бъдат превеждани в рамките на нормативно определените срокове, освен ако насрещната страна е неизправна или са налице достатъчно основания да се смята, че е неизправна;
    3. да осигури събирането и използването на приходите на дружеството в съответствие със закона и с неговия устав;
    4. да се разпорежда с поверените му активи на инвестиционното дружество само по нареждане на оправомощените лица, освен ако те противоречат на закона, на устава на дружеството или на договора за депозитарни услуги;
    5. редовно да се отчита пред инвестиционното дружество за поверените активи и извършените операции.
    (7) Банката депозитар съдейства на инвестиционното дружество за получаване на информация и участие на общи събрания на емитентите, в чиито ценни книжа то е инвестирало, както и да поема други задължения, свързани с поверените активи, съгласно сключения договор. Възнаграждението на банката депозитар не може да надвишава обичайното за извършваните услуги.
    (8) При изпълнение на задълженията си банката депозитар се ръководи от интересите на инвестиционното дружество."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
    Моля, гласувайте чл. 173 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 108 народни представители: за 102, против няма, въздържали се 6.
    Член 173 е приет.
    Половин час почивка. (Звъни.)


    (След почивката.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ (звъни): Заседанието продължава с:

    ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ.
    Новопостъпили питания в периода от 19 ноември до 25 ноември 1999 г.
    Постъпило е питане от народния представител Христо Стоянов към Муравей Радев - министър на финансите, относно изпълнението на чл. 14, ал. 1, т. 6 от Закона за подпомагане на земеделските производители. Следва да се отговори в пленарното заседание на 3 декември.
    Писмен отговор от министъра на държавната администрация Марио Тагарински на актуален въпрос от Лъчезар Тошев.
    Писмен отговор от министъра на вътрешните работи Богомил Бонев на актуален въпрос от народния представител Ангел Найденов.
    Писмен отговор от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа Венцислав Върбанов на актуален въпрос от народните представители Иван Зънзов и Златко Златев.
    И сега има писмени отговори от министъра на финансите Муравей Радев на актуални въпроси от народните представители: Любен Корнезов, Георги Божинов, Кънчо Марангозов, Велко Вълканов, Гиньо Ганев, Георги Карабашев, Любомир Божков, Стефан Стоилов Атанас Папаризов, Петър Башикаров и Станимир Калчевски, Ангел Найденов, Татяна Дончева, Иван Николов Иванов, Евгени Кирилов, Иван Костадинов Иванов, Петър Димитров, Георги Пирински, Янаки Стоилов Иво Атанасов, Ангел Такев, Дора Янкова, Бойко Великов, Румен Овчаров, Румен Такоров и Михаил Миков.
    От името на парламентарна група думата има госпожа Емилия Масларова.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Вече две денонощия пенсионерите в България - нашите родители, немеят изтръпнали. Спотаили дъх, те не вярват, че едно правителство, едно управление, което почти ни е вкарало през парадния вход в Европа, изведнъж обявява в края на годината, че парите в най-големия фонд - пенсионният, ги няма.
    Напоследък на много политически театрални постановки сме свидетели, но като тази, на която премиерът и министърът на труда и социалната политика изпълниха, в която те констатираха учудено, че липсва резерв от 142 млн. лв. в Националния осигурителен институт и че този институт излиза с дефицит от близо 36 млн. лв., такъв театър не бяхме виждали. Защото, ако на младите хора в България могат да им се кажат куп неверни неща за годините до 1990, защото те просто са били малки и не помнят, едва ли някой от нас поставя под съмнение факта, че министрите в Република България не помнят какво са говорили само преди осем месеца.
    На 2 април 1999 г. е поставен актуален въпрос на министър-председателя, който впоследствие е отклонен към министър Нейков. Уважаеми колеги, пред мен е стенограмата и аз ще ви прочета въпроса към министър Нейков:
    "Уважаеми господин Нейков, поставям един актуален въпрос, който касае бъдещето и стабилността на фонд "Обществено осигуряване" - фонд, който е свързан с благополучието и начина на живот на над 2 млн. и 400 хил. пенсионери. Позволявам си да го поставя сега, господин министър, в края на първото тримесечие, за да не бъдем обвинени в края на годината, че спекулираме или че сме се обадили късно.
    Имам предвид, господин Нейков, и факта, че Международният валутен фонд при поставяне на различни условия има изискването този самостоятелен фонд, който е най-големият и е източник на приходи за пенсионерите, да има своя независимост, своя самостоятелност и, разбира се, свой резерв, който да бъде минимум едно плащане занапред.
    Какво е състоянието сега на фонда, господин Нейков, като знаем, че януари, февруари и март фондът тегли кредит в резултат на това, че влезе в 1999 г. не с необходимите 164 млрд. стари лева резерв, а само с 68 млрд., поради факта, че бяха раздадени коледни плащания, но те не бяха дадени от държавния бюджет, както беше предвидено, а беше натоварен, беше източен резервът на самия фонд.
    Господин Нейков, достатъчен ли ще бъде резервът и ще бъде ли гарантирана до края на годината стабилността и независимостта на фонд "Обществено осигуряване".
    Ето отговора на министър Нейков, отново цитирам стенограмата:
    "Уважаема госпожо Масларова, веднага искам да Ви уверя, че финансовата стабилност на фонда е гарантирана. Отговорът на Вашия въпрос, а именно: "Има ли заплаха за финансовата стабилност на фонд "Обществено осигуряване", е: категорично не. И всичко онова, което предвиждаме да бъде реализирано, ще бъде направено."
    По-нататък министърът казва, цитирам отново: "Против съм да се формира самоцелен резерв за сметка на намалените приходи на пенсионерите."
    Уважаеми колеги, редно е днес ние да поставим няколко въпроса и то точно днес.
    Първо, кога господин Нейков казва истината - в началото на април или в края на месец ноември?
    Второ, кога уважаемите господа управляващи спазват изискванията на Международния валутен фонд и кога ги използват за свои цели - когато фондът настояваше да има резерв на НОИ от 160 млн. лева и всъщност, когато констатираме, че резервът е самоцел - цитирам думите на министър Нейков? Резерв на фонд "Обществено осигуряване" трябва да има поради няколко причини. Едните са външни, примерно войната в Косово. Но другите са вътрешни, примерно невъзможност да се управлява този фонд от управляващите. Освен това резервът е елемент от прехода към капиталово-покривна система и никой в цивилизования свят не посяга на този резерв. Ако правителството има нужда от пари, с които да си постила предизборни резултати, то да емитира държавни ценни книжа, срещу които да получи парите от фонд "Обществено осигуряване". Другото е грабеж. Извинете ме, недопустимо е грабителят да казва, че ограбеният няма пари.
    Трето, как така министър-председателят чак сега, на края на ноември, разбра, че вместо резерв Националният осигурителен институт има дефицит? Не му ли е известно на господин Костов, който същевременно беше и повече от три години министър на финансите, че решенията в Националния осигурителен институт ги взима Надзорният съвет, че тези решения стават факт само при условие, че държавните служители в него, които са над 50 на сто, гласуват "за". Не знае ли господин Костов, че тези хора в Надзорния съвет са от неговия екип? Там е заместник-министърката Златка Русева, там е господин Радев от Министерството на финансите, там е д-р Илко Семерджиев от Министерството на здравеопазването, сега шеф на Здравноосигурителната каса, там начело на този Надзорен съвет е министърът на труда и социалната политика господин Иван Нейков.
    Четвърто, докога, господа управляващи, ще продължавате порочната практика да налагате на Националния осигурителен институт ваши решения, за които всички сме свидетели, че не са достатъчно целесъобразни, и да влизате в схемата на крадеца, който вика: "Дръжте крадеца!"?
    На следващо място питаме още: освен че източихте резерва на Националния осигурителен институт, защо смятате, че проблемите на сенчестата икономика са единствено и само проблеми на този институт? Не смятате ли, че това е въпрос, първо, на законодателната власт, в която управляващите днес имат мнозинство, и след това на правителството, а след това да търсим съответната отговорност от тези, които не са си свършили работата?
    Кога и кого мамим с размера на заетите и безработните в Република България? Уважаеми колеги, не допускам, че господин Костов вярва, че в България има 3 млн. заети. Защото не е ли време вече по проблемите на заетостта и безработицата да не се крием с фалшиви статистически данни, а да ги покажем такива, каквито са, защото те и в бъдеще ще рефлектират върху осигурителните плащания.
    Съжалявам, че днес премиерът го няма. Но на мен много ми се иска да му кажа, че както в здравната реформа, така и по проблемите на Националния осигурителен институт ние много пъти ви предупреждавахме. Внесохме и проекти на закони, защото искаме реално да помогнем. За нас няма значение кой с каква бюлетина е гласувал. За съжаление законопроектите събират прах, а всъщност вие продължавате да не се вслушвате в това, което съвсем добросъвестно и отговорно опозицията поставя на вашето внимание.
    Днес Парламентарната група на Демократичната левица настоява и ще подкрепи предложението неправомерно източеният от правителството резерв на независимия фонд "Обществено осигуряване" да бъде възстановен от държавния бюджет. А на министър-председателя искаме да кажем: господин Костов, не бийте самара, добре е добре да натупате магарето!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на госпожа Масларова.
    Има думата министър Радев.
    МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Благодаря Ви, господин председател! Госпожо Масларова, министър-председателят го няма, но финансовият министър е тук и ще се опитам да отговоря на това, което казахте преди малко. Защото всичко онова, което чух, може да бъде обяснено само с едно от двете неща: или правите опит за манипулация и то много лошо скроен опит за манипулация, или проявявате абсолютно дълбоко непознаване на бюджетния процес, при това сте доста време народен представител, при това сте бивш министър на България. Непростимо би било да не знаете няколко елементарни неща. Сега ще ги чуете от мен.
    Научете ги, госпожо Масларова, защото Вие трябва да знаете, че държавният бюджет на Република България има съставни части. Едната от тях е Републиканският бюджет, която е право и отговорност на правителството на Република България. Но то има много други съставни бюджети, които имат независим живот. Те се съставят от съответните органи, които имат право да направят това и се приемат от вас, от народните представители, независимо и отделно от становището на Министерския съвет. В този смисъл те са абсолютно независими и финансово. Тези средства, техните средства - собствени приходи и бюджетна субсидия - се управляват така, както сте гласували в съответния бюджет, подчертавам това, независимо от правителството на Република България. Един от тези бюджети е този, за който Вие преди малко говорихте.
    Вижте къде е разликата сега. Освен всички тези съставни бюджети има още едно нещо, наречено консолидиран държавен бюджет. Той е сбор от всички тези бюджети. Този консолидиран държавен бюджет има параметри - приходи, разходи, дефицит. Тази година дефицитът трябва да бъде 1,5 на сто. И това вече е споразумението на Република България, на държавата България с Международния валутен фонд. И тогава, когато една от тези системи изведнъж не постигне своите параметри и постигне точно обратното - постигне дефицит вместо излишък, такъв, какъвто е гарантирала и е записан в нейния бюджет, тогава знаете ли какво става? Тогава, за да се компенсира онова изоставане на някоя от тези системи, се налага Републиканският бюджет да търси резерви. Откъде да ги намери? Ами като създава излишък, който да покрие онзи, появил се по отчет дефицит в системи, за които правителството не отговаря и не ръководи.
    Ето там е цялата работа и тук е опитът за манипулация, според мен, който Вие се опитвате да прехвърлите от болната на здравата глава.
    Публична истина в България е, че някои системи от т.нар. независими съставни части на държавния бюджет не могат да осигурят достатъчно висока събираемост на собствените си приходи. Нали разбирате това? И понеже всички ние го разбираме, затова вероятно от следващата година ще се наложи всички тези приходи, включително тези на Здравноосигурителната каса, включително тези на Националния осигурителен институт и на фонд "ПКБ", да се концентрират в една обща агенция, държавна агенция. Разбирате ли, че ангажиментът на правителството се свежда до отговорността му по отношение на Републиканския бюджет. А дори и да иска да отговаря за другите, няма законовата възможност.
    Как може това да се премахне? Ето това е нещо, което с вас трябва да търсим, защото не може всеки един от тези независими съставни бюджети, когато създаде положителен ресурс, да го ползва така, както намери той за целесъобразно, независимо от правителството, а тогава, когато създаде дефицит, да прехвърля дефицита и отговорностите на правителството. Това просто няма логика да искате да стане. И точно вие трябва да знаете тези механизми.
    Сега искам да успокоя хората, може би и вас като представители на хората, които са ви пратили в парламента, но най-вече пенсионерите, госпожо Масларова. Не се опитвайте да създавате по този начин в България едва ли не някаква психоза, че утре няма да има пенсии - декември или януари, или февруари. Пенсии ще има, госпожо Масларова, в сроковете и в размерите така, както са предвидени и всички хора ще си получат средствата. Това Ви го казвам в качеството си на финансов министър. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    За процедура има думата госпожа Масларова.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (ДЛ): Уважаеми господин председател! Господин Радев, настоявам от тази трибуна да ми се извините веднага.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Това не е процедура.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА: Процедура е. Искам Вие, господин председател, да поискате министърът на финансите...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Госпожо Масларова, ако съм чул някой да обижда някого в тази зала, винаги съм реагирал. Не съм чул никакви обвинения по Ваш адрес от господин Радев.
    И тъй като това не е процедура, моля Ви да напуснете трибуната. (Господин председателят изключва микрофоните на госпожа Масларова, тя продължава да говори.)
    Госпожо Масларова, моля Ви, напуснете трибуната. Госпожо Масларова, не ме принуждавайте да Ви отстранявам. Моля Ви! Помолих Ви да напуснете трибуната.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА: Вие не сте чули процедурата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Вие не искате процедура, искате извинение. Ако се чувствате засегната от някого, може да поискате в края на заседанието три минути за лично обяснение. Има ясна процедура в правилника за такива случаи.
    Актуален въпрос към министъра на финансите Муравей Радев от народния представител Жорж Ганчев относно прогнозите на ТУДА по общини.
    След това, господин Атанасов, ще Ви дам думата за процедура. Господин Ганчев е застанал пред трибуната, ще го изслушаме.
    Господин Ганчев, заповядайте. Аз давам думата в парламента, а не Иво Атанасов.

    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим): Господин министър Радев, знаете, ние сме земляци - от Пловдив. Моето питане към Вас е добронамерено. Но желая да ми отговорите много специфично, тъй като аз представлявам в това Народно събрание изконните и европейски градове Бургас и Варна.
    Варна започва с 20 млн. марки дефицит и Кирил Йорданов наистина се нуждае от помощ, нуждае се от рамо. Градът Варна - също. За него не мога да говоря днес, тъй като не получих специфичните документи, които се молих да ми бъдат пратени от Варна. Но за града Бургас имам да Ви питам три неща.
    Какви са разчетените промени по Закона за лечебните заведения и Закона за здравното осигуряване и как са разчетени и гарантирани необходимите приходи в общините за цялостно покриване на разходите за заплати, медикаменти до преобразуването им?
    Въпросът е извънредно сложен, извънредно важен. Много хора чакат Вашия отговор.
    Колеги, може ли да замълчите за малко? Малко уважение е нужно по две причини. Знаете много добре, че съм притиснат и отляво, и отдясно вече три години и знаете, че аз не съм само народен представител. Аз съм една политическа институция в този парламент. Повтарям ви го, аз съм политическа институция, ще го разберете след година и десет месеца.
    В приложението си към проекта на методика за определяне субсидиите относителният дял на разходите за издръжка на здравни заведения е около 25 на сто - във втория показател, а като абсолютни стойности субсидиите са намалени в пъти. Повтарям, намалени са в пъти. Защо?
    Вторият въпрос е доста специфичен. Моля Ви за ясен отговор. С прогнозите на ТУДА, или Териториално управление на данъчната администрация, по общини, гарантира ли за разходната част на бюджетите за 2000-а година, както и натрупаните задължения към 31 декември 1999 г.?
    Ако не сте разбрали въпроса ми, мога да го повторя.
    Ще се включи ли в разчетите на резерва по чл. 1, ал. 2, т. 5 от законопроекта покриване задълженията на "Чавдар" ЕАД към Фонда за реконструкция и развитие, респективно - Министерство на финансите - в размер на 5 млн. щатски долара? Много работни места в Бургас зависят от един нормален транспорт. Умолявам Ви, обърнете сериозно внимание на този проблем и помогнете на кмета Йоан Костадинов да се справи с нещо, което би дало добър шанс поне за 200 хил. граждани там. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Ганчев.
    Имате думата, господин министър.
    МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Ганчев! Независимо от това дали сте или не сте институция, Вие сте народен представител в момента и аз отговарям на това, което сте ме питали. Вие сте ме питали нещо съвсем точно. Сега ми говорите за Варна, Бургас, за не знам кое предприятие, друго, трето, пето. Ако бяхте го написали, господин Ганчев, това, което сега ме питате, щяхте да получите точно толкова изчерпателен отговор, колкото ще получите сега на Вашия директен въпрос. А той е с две изречения. Това, което сте ми писали и което не казахте тук, се свежда до следното.
    "Уважаеми господин Радев, с прогнозите на ТУДА по общини гарантира ли се разходната част на бюджета за 2000 г., както и натрупаните задължения към 31 декември 1999 г.?"
    Това е Вашият писмен въпрос. Сега ще получите отговор на него, а и разяснение по онова, което питахте извън него, въпреки че, пак казвам, Вие говорите за добронамереност, но задавайте точни въпроси, за да мога тук да Ви дам точния отговор.
    Сега за това предприятие няма да ви кажа, защото не познавам случая. Ще го разбера, ако ме бяхте питали, и щях да Ви отговаря, ако бяхте постъпили по общовъзприетия начин.
    Вие ме питате, но аз мога да си позволя в резултат на така формулирания въпрос едно насрещно питане към Вас. Аз имам едно питане, свързано с уточняващ въпрос, бих казал. Знаете ли, не Ви е точно зададен въпросът, защото Вие питате за разходната част на бюджета и отношението на прогнозата на ТУДА или на ГУДА към него. За кой бюджет говорим? За държавния бюджет за 2000 г., защото така се разбира от Вашия въпрос, или за бюджета на общините? За кой от двата? Мога да говоря и по двата въпроса, но кажете кой Ви интересува?
    Вторият, за бюджета на общините вероятно имате предвид , ако изхождам от това, което казахте преди малко.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим, от място): Съвсем ясно Ви помолих: по въпроса за общините.
    МУРАВЕЙ РАДЕВ: Така, както е формулиран въпросът, знаете ли какъв може да бъде отговорът? Не, господин Ганчев, прогнозите на ТУДА нямат отношение към разходната част на бюджета на България. Разбирате ли това?
    Аз отивам нататък да Ви отговарям, като си представям какво точно искате да запитате, а не това, което сте написали. В този смисъл Ви казвам следното:
    Вероятно говорите за разходната част на общинския бюджет. Това, първо.
    Второ, разходната част на общинския бюджет е нещо, което се гласува от общинските съвети и прогнозата на ТУДА, на СУДА или на ГУДА, ако щете, няма никакво отношение към тази разходна част. Може би трябваше да питате за приходната част и нейната връзка с разходната.
    Ето, отивам по-нататък, за да направя въпроса Ви логичен. Вие питате за приходната част - дали тези приходи, които ГУДА и съответните нейни териториални органи по общини са дали, са достатъчни, за да покрият разходната част на тези общини? Предполагам, че това искате да попитате. Така ли е? Добре.
    Ако е така, тогава Ви отговарям по същество. Но трябваше да го уточня с Вас.
    Разходната част е зависима от приходната част на всеки един общински бюджет. А той има две съставни части, господин Ганчев. Едното е държавна субсидия и тя е съвсем неутрална по отношение на тази прогноза на съответната териториална служба на данъчната администрация, за която питате, и второто са собствени приходи. Там вече има отношение прогнозата на териториалните данъчни органи.
    Тази прогноза се изготвя на базата на няколко основни момента. Най-напред - на базата на утвърдената макрорамка на бюджета за съответната година. Това е нещо, което се взема под внимание от съответните териториални органи.
    Освен това много е важно да се вземат предвид очерталите се тенденции и динамика в социално-икономическата обстановка във всеки един регион поотделно.
    На следващо място, отчита се специфичността на всяка една община сама за себе си. След това се анализира изпълнението на собствените приходи към настоящия момент, когато тази прогноза се прави, тоест, отчета за събраните приходи към момента. Отделно от това се вземат под внимание очакваните приходи, които ще постъпят до края на съответната година и се стъпва на една прогнозна база към края, в случая - 1999 г. Едва тогава се анализират възможните процеси, които биха влияли върху тази събираемост за следващата година и състоянието и прогнозното развитие на онези основни, да ги наречем, донори - предприятия и източници на тези собствени средства. И чак тогава на базата на тези неща се прави прогнозата на териториалните данъчни структури за всяка една община поотделно.
    Трябва да знаете също така, че от тези 262 общини, 11 от тях освен че събират общо едни приходи, те имат по-голям източник на тези собствени приходи и са на вноска, тоест те нямат субсидия от държавния бюджет, а обратно - имат вноска, която постъпва в приходите на републиканския бюджет.
    Също така много пъти от тази трибуна съм говорил, че разпределянето на държавната субсидия по места става на базата на обективна методика за разпределяне на тези държавни субсидии. Народните представители от БСП получиха за всяка една област - това раздаваше преди малко председателят - писмен отговор от министъра на финансите по отношение на това как точно е определена субсидията на всяка една община на базата на тази методика, за която говорим, което доказва абсолютното безпристрастие и неутралност на субсидията по отношение цвета на различните общини. Надявам се, че народните представители от БСП внимателно ще прочетат това, което им изпратихме днес и следващия път ще бъдат любезни да направят това признание, че нямат цвят по отношение на превеждането на субсидията или на залагането на субсидията за следващата година в бюджета на България. Така както нямаше цвят за тази година и за предходните години. Надявам се, че имате достатъчно материал, за да направите този извод.
    След това, господин Ганчев, разходната част на общините в държавния бюджет за следващата година е разработена, след като редица мерки, които държавата предприе и се транслират там, ще бъдат осъществени, включително 10-процентно съкращение на персонала на най-големите системи, които са основна част на бюджета на всяка една община и съкращение в тяхната централна администрация. Така че това са основните моменти на държавния бюджет, които аз се надявам много скоро в тази зала съвсем подробно да бъдат дискутирани от всички вас.
    Трябва да ви кажа още нещо, което има отношение към Вашия въпрос. Извън сумите, които са предвидени като субсидия и са пряко записани по отделни общини, има още една голяма величина, една голяма сума, която ще отиде в общините, но в момента не е изразена в техните бюджети. Това е сума, заделена за особени целеви разходи. Това са около 145 млн. нови български лева, които ще влязат в течение на годината в общините под формата на целеви техни средства, с които ще се извършат строго определени разходи. Например, сега се сещам за това подпомагане на социално слаби семейства в България, свързано с помощта за отопление за зимния сезон. Петдесет милиона лева са предвидени за това нещо. Също така и покриването на социалните вноски предвид измененията в закона. Тази сума ще бъде предоставена също така на общините, но целево само за тази цел в размер, в който тези разходи ще бъдат осъществявани. По 5-6 такива целеви разходи тези средства ще бъдат осигурени и предоставени на всички общини, които имат такива разходи, в размера на този разход.
    Вие ме питахте обаче за неразплатените разходи. Мисля, че с това накрая приключихте въпроса си. Неразплатените разходи, господин Ганчев, не са елемент на планиране и на залагане при съставянето на прогнозата за бюджета за следващата година. Неразплатените разходи са нещо, което е извършено в разрез на действащото законодателство. Това означава да похарчиш повече пари, отколкото имаш. И не може да искаш в този случай някой друг да плаща вместо теб. Тази картина беше много ясно отчетена тази година, 1999 г. С повече от 220 млн. нови лева се очаква общините да приключат годината. Разходи, които са извършени, но неплатени. Това е онази сметка, за която говорехме. Някой е направил сметката, друг трябва да я плати. Кой е другият? Републиканският бюджет и в крайна сметка ако щете българският данъкоплатец.
    Значи тук това, което се споразумяхме, и това може би е важно като позитивна част от целия този отговор, който надявам се искрено и добронамерено Вие търсите, господин Ганчев, една голяма част от тези неразплатени разходи правителството ще покрие, но след като се споразумя с Националното сдружение на общините в Република България по един много ясен и категоричен начин, един протокол, който е подписан, и една програма, която е съставена, които програма и протокол изразяват нещо много ясно. Там е казано, че тези средства, които държавата ще отпусне, а те ща бъдат целево дадени за покриване на онези неотложни и много приоритетни разходи като заплати, лекарства, социални помощи, социално осигуряване, стипендии, храна в болниците - всичко това ще бъде осигурено от бюджета до размера на неразплатените разходи, но срещу ясен ангажимент, че това повече няма да се повтори. Как няма да се повтори? Със законови промени, които ще предложим най-скоро. И втори път, чрез поемане на ясен ангажимент за 10-11 конкретни действия, които всяка една община, която иска нови пари допълнително, ще трябва да приеме. Изпълнението на тези ангажименти в крайна сметка ще доведе до истинско преструктуриране, оптимално преструктуриране на общински функции и ресурси за задоволяването на тези функции. Тогава вече можем да кажем, че общините ще създадат необходимите предпоставки за постигане на така необходимата финансова стабилност и на общинско равнище. Освен на държавно, и на общинско равнище.
    Когато тези програми бъдат приети от общинските съвети, правителството ще отпусне онези средства, които са им необходими за тези приоритетни разходи, при това, забележете, вземайки ги от другите бюджетни системи. Защото тази година правителството обезпечи онзи дефицит, който е плануван в държавния бюджет. Няма да го прескочи, но няма да има и онзи излишък, който миналата година бяхме създали. Много са причините, това е друга тема. Но в рамките на планувания дефицит, за да се поберем в него, ние ще вземем ресурс от други системи, в това число образование, в това число здравеопазване, в това число въоръжени сили, полиция и т. н. Спираме този ресурс, фонд "Земеделие", земеделското стопанство и т. н. За да може този ресурс да отиде в общините, но казвам също ясни ангажименти, че това повече няма да се повтори. Надявам се на коректност от тези общини, които ще поискат парите, защото ако те не изпълнят тези свои ангажименти, следващата година субсидията им ще бъде намалена с онзи размер, с който сега правителството допълнително им даде пари, за да приключат тази година нормално, спокойно и естествено. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    За реплика има думата господин Жорж Ганчев.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим): Благодаря Ви, господин министър. Добра Ви е идеята да компенсирате с тези пари, с които завършихте Вашето обяснение, "закъсалите" общини и се надявам, че няма да има партиен подход и селективност в тази задача, иначе ще бъде една трагедия за България.
    Аз бях достатъчно специфичен в моя въпрос и той ми беше подаден от основните общинари в Бургас. Въпросът ми беше: с прогнозите на ТУДА по общини гарантира ли се разходната част на бюджета? Толкова просто и ясно. Искам хората, които ни слушат долу, народецът ни да знае колко е важно за него, когато данъчните власти планират какво ще инкасират, същевременно собствените приходи се утвърждават по прогнозата на ТУДА. Съвсем ясно, Вие го знаете и хората долу също трябва да го знаят. Авансово внесените средства се удържат следващата година. Откъде ще ги върнат тези хора? Това е моят въпрос. Толкова просто и ясно.
    На хората в Русе например - един достоен кмет господин Калчев, шеф на Асоциацията на кметовете, понесе много политически удари. Но в момента той е избраният човек. Моля, дайте рамо на тези изконни големи европейски български градове, за които ви говоря днес. Това са Бургас, Варна и Русе.
    ВЕЛИСЛАВ ВЕЛИЧКОВ (СДС, от място): А Пловдив?
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ: Ние, пловдивчаните като теб, нямаме съмнение, че нашият земляк тук без аз да му казвам, ще се погрижи за Пловдив. (Весело оживление.) Тъй че дай да не си говорим платитури в тази зала, а да решаваме проблемите на градовете с питанка, тоест независимите кметове, които бяха наистина ударени с едни злокобно цинично големи средства, за да бъдат елиминирани. И те пак са си кметове. Благодаря.
    Чувам, господин председател, че не съм Ви удобен. Дайте ми понякога и на мен 5 екстра секунди и няма да сгрешите. Благодаря. (Оживление.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Ганчев. И го моля никога от тази трибуна да не нарича българския народ - народец!
    Имате думата, господин министър.
    МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин Ганчев! Аз казах нещо. Сега, в резултат на Вашата реплика, ще го повторя.
    Господин Ганчев, няма Варна, няма Нова Загора, няма Бургас, няма Пловдив. (Шум и реплики в залата.) Пак повтарям. Моля ви! Става дума за това: онзи, който поиска и е готов да подпише съответните ангажименти, със съответните гаранции, ще получи необходимите средства в пълен размер - за изплащане на заплати, лекарства, социални помощи, социални добавки, стипендия, храна.
    Ето, няма този или онзи град, има общински съвет, който приема програма за финансова стабилизация, иска от държавата пари за тези целеви нужди и ги получава. Колко по-ясно от това да го кажа? Казвам го десет дни, всеки божи ден го казвам. Дано сега повече хора са го чули. И да разберат най-после - всеки ще получи тези пари само срещу ангажименти и съответни гаранции. И да знае, че ако не ги изпълни, догодина субсидията му ще бъде намалена с пълния размер на тези пари, които допълнително получава.
    Задоволява ли Ви отговорът ми, господин Ганчев?
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим, от място): Да.
    МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    За процедура има думата господин Иво Атанасов.
    ИВО АТАНАСОВ (ДЛ): Благодаря Ви! Уважаеми дами и господа, уважаеми господин председател! Настоявам да включите в дневния ред моя актуален въпрос към министър-председателя Костов във връзка с Постановление на Министерския съвет № 204, с което се закриват редица културни институти и средни училища по изкуствата. Вие сте го върнали с мотива, че то не е в неговия ресор на управление.
    Но ако е така, има две възможности:
    Първо, ако премиерът Костов заедно с ръководените от него министри си е позволил да приеме постановление, което не е в неговия ресор на управление, то това постановление е нелегитимно, няма стойност и не трябва да се изпълнява.
    Второ, ако премиерът Костов заедно с ръководените от него министри е приел постановление, което все пак е в ресора му на управление, то министър-председателят трябва да отговори на този въпрос. И Вие, господин Куртев, нямате право да го отклонявате. Както се казваше, изберете сами.
    Що се отнася до господин Радев - нека да прочете Конституцията - чл. 87, ал. 2. И да види, че единствено Министерският съвет има право да внася законопроект за държавния бюджет. И че според чл. 106 от Конституцията, Министерският съвет ръководи изпълнението на държавния бюджет, така че да не се оправдава с Националния осигурителен институт за недостигащите пари за пенсии. Това си е отговорност на правителството. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Атанасов. Пари за пенсии има и ще има. Беше Ви казано.
    За процедура има думата господин Руси Статков.
    РУСИ СТАТКОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, госпожо министър, колеги! Тъй като господин Ганчев беше взел думата, Вие ме помолихте да изчакам, господин председател. И сега пак със закъснение правя своята процедура. Тя е свързана с грубото нарушение на нашия правилник при водене на заседанията от Ваша страна, за съжаление - по повод изявлението на Парламентарната група на Демократичната левица. Бяха изказани няколко неистини, които Вие много добре знаете, че са такива.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Статков!
    РУСИ СТАТКОВ: На първо място 136 млрд. лв. бяха източени ...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Статков, отнемам Ви думата и напуснете трибуната. Това не е процедура. Господин Статков да научи правилника и тогава.
    РУСИ СТАТКОВ: Мога, защото водите заседанието в нарушение на нашия правилник.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Давам Ви думата, за да кажете кой член от правилника съм нарушил. Конкретизирайте се!
    РУСИ СТАТКОВ: Има член от правилника, в момента правилникът е на банката ми, в който пише, че при нарушение на воденето на заседанието... Вие нарушихте правилата, като позволихте да се говорят неистини. Аз Ви казвам...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Отново Ви отнемам думата и напуснете трибуната.
    Не съм нарушил правилника. Дори го наруших, давайки думата на госпожа Масларова, защото трябваше да дам думата само на председател на групата или на негов заместник.
    РУСИ СТАТКОВ: Няколко неистини бяха казани...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Секретар на групата не е член на ръководството. Наруших правилника, за да бъда толерантен към опозицията. Вие сега разигравате театър! Напуснете трибуната! (Господин Руси Статков продължава да говори извън микрофоните.) Ако се чувствате засегнат Вие лично, ще поискате обяснение накрая. Господин Статков правя Ви забележка.
    РУСИ СТАТКОВ: В края на заседанието да не забравите, че трябва да ми дадете думата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Ако лично сте засегнат.
    РУСИ СТАТКОВ: Като народни представители всички са засегнати. И Народното събрание е засегнато.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Ако лично сте засегнат само! Сега не пречете повече.
    За следваща процедура има думата господин Иван Борисов. Всеки, който поиска процедура, ще му бъде дадена.
    ИВАН БОРИСОВ (ДЛ): Господин председател, госпожо министър, уважаеми колеги народни представители. Аз също взимам думата за процедура. Тя е свързана със спазване на правилника на Народното събрание и касае лично Вас, господин Куртев. Аз не знам защо Руси Статков цитира това нарушение, което преди малко беше направено. Вие оставахте господин Муравей Радев да говори вместо 10 - 14 минути. Това не е ли нарушение?
    Но аз не за това взех думата, господин Куртев. В програмата за парламентарния контрол днес, на стр. 3 е записано: "На основание на чл. 76, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание отлагане на отговори със 7 дни са поискали: ... и на последно място - министърът на земеделието, горите и аграрната реформа Венцислав Върбанов - на актуален въпрос с писмен отговор на народния представител Иван Борисов". Със седем дни!
    Господин Куртев, моят въпрос е зададен на 17 ноември. Днес е 26 ноември. Вие сте закъснели вече с четири дни и искате отлагане със седем дни. За да бъдем коректни, тук трябва да бъде записано: "Господин Венцислав Върбанов иска отлагане с още седем дни,". Вие вече сте в закъснение. Така че аз моля - нека да се спазва правилникът.
    Аз разбирам, моят актуален въпрос към господин Върбанов е твърде неудобен, защото става дума за несъбираеми кредити, дадени с фалшиви документи от Държавния фонд "Земеделие". Аз бих могъл от тази трибуна да изброя десетки случаи, когато акуратно хората са си подготвили документите, чакат месеци наред, ходят по мъките. И в края на краищата кредити за тях няма. От пресата в последните дни ежедневно четем, че с фалшиви документи от фонд "Земеделие" са изтеглени несъбираеми кредити.
    Аз добре разбирам - моят въпрос е неудобен и до максимална степен ще бъде отлаган.
    Вие непрекъснато апелирате от трибуната на Народното събрание да спазваме правилника. Разбира се, аз съм за това - да го спазваме. Но нека това да се отнася за всички.
    Вие в тази седмица, господин Куртев, ми върнахте и актуален въпрос към господин Евгений Бакърджиев. Този въпрос е зададен преди 10 месеца. Вие намирате, че има сходство във въпросите и го връщате...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Сега, Вие една процедура я превърнахте в безкраен низ от въпроси. А времето за процедура свърши, то е две минути.
    ИВАН БОРИСОВ: Ами ще я превърна, ще я превърна!
    Настоявам да се спазва правилникът и да се говори по 10 минути от министрите, както е по правилника.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин Борисов. И Ви препращам към Конституцията на Република България, която е над правилника на Народното събрание. И съгласно нея никой министър не може бъде ограничен и не е бил ограничаван във времето, когато е говорил от трибуната на Народното събрание. (Силен шум и реплики от залата.)
    А що се отнася до втория въпрос, който поставихте, срокът за отговор на Вашия въпрос от министър Върбанов - 7-дневният срок, изтича на 23 ноември.
    ИВАН БОРИСОВ(ДЛ, от място): Днес е 26 ноември!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: И след като иска седем дни удължаване, простата сметка означава, че той трябва да Ви отговори до 30 ноември.
    Продължаваме по-нататък - актуален въпрос от народния представител Велко Вълканов към министъра на външните работи - госпожа Надежда Михайлова, относно убийството в Прищина на българския гражданин Валентин Крумов, служител на Организацията на обединените нации.
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (ДЛ): Уважаеми колеги, уважаема госпожо министър! На 11 октомври тази година в град Прищина, в Косово, бе зверски убит българският гражданин Валентин Крумов - служител на Организацията на обединените нации. Бе съобщено, че господин Крумов е бил убит единствено и само, защото си е позволил да използва славянски език - български или сръбски.
    Моля Ви, с оглед на изложените обстоятелства, да отговорите дали смятате, че този случай, много тежък случай, изисква да се направят някакви изводи за българската външна политика по отношение на положението в Косово? Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Вълканов.
    Имате думата, госпожо министър.
    МИНИСТЪР НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Вълканов! Всички ние бяхме потресени от жестоката смърт на българския гражданин Валентин Крумов в деня, в който той трябваше да поеме своя пост в състава на Многонационалната мисия на ООН в Косово. Валентин Крумов се прости с живота си в името на благородната кауза на мира и на разбирателството.
    Тази трагична смърт е още едно доказателство за позицията на цялата международна общност, че установяването на мир, сигурност и етническа толерантност в областта е цел, за чието постигане ще са нужни продължителни и систематични усилия.
    Покушението срещу нашия гражданин не е изолирано явление, а част от дълга серия прояви на етническа нетолерантност. В самото начало на кризата България се обяви за нейното решаване на основата на предоставяне на широка автономия на Косово в рамките на международно признатите граници на Съюзна република Югославия при, подчертавам, гарантиране на живота, сигурността и основните права и свободи на всички граждани на областта без оглед на техния етнически произход и религиозната им принадлежност.
    Българската позиция е, че междудържавните отношения в региона не трябва да се изграждат на основата на етнически или верски принцип. Българското правителство решително осъди политиката на властите в Белград за етническо прочистване на Косово.
    В сегашния момент ние също така категорично осъждаме новите прояви на етническа нетърпимост, жертва на която е цялото неалбанско население в Косово. На мнение сме, че трайно уреждане на кризата не може да бъде постигнато без спешните и координирани действия на Международната общност за завръщане на бежанците по родните им места, за гарантирането на техния живот и сигурност, както и за осигуряването на условия за мирно съжителство между различните етноси в областта.
    Българският подход и позиция в това отношение е последователен и изключва каквото и да било прилагане на двоен стандарт. За нас са неприемливи всички действия, които целят създаването на етнически чисто Косово без значение дали е сръбско или албанско, тъй като това може да доведе до по-нататъшна дестабилизация на Югоизточна Европа. Подобна перспектива е в противоречие с интереса на нашата страна да има за съседи демократични и проспериращи държави, където правата на човека и на лицата, принадлежащи към различни малцинствени или религиозни групи ще бъдат гарантирани.
    България изживя своя катарзис през този век и категорично се противопоставя на актуализирането на отживели исторически модели, свързани с идеята за етнически чисти държавни образувания. Подкрепяме разоръжаването и демилитализирането на Армията за освобождение на Косово. Корпусът за защита на Косово трябва да бъде отворен за всички общности в областта.
    България настоява за безусловното разоръжаване и разпускане на всички други военни или паравоенни формирования на територията на Косово, в съответствие със Споразумението между АОК и НАТО. Считаме, че това е основна предпоставка за омиротворяване на областта, за възстановяването на сигурността в региона, за демократизация и създаване на условия за свободни избори и мирно съжителство на етносите.
    Българското правителство твърдо отстоява позицията, че виновните за извършването на прояви на етническа нетолерантност и насилие трябва да бъдат наказани и неутрализирани. Само по този начин могат да се изградят основите на справедлив мир и демократични институции, да се постигне толерантност и мирно съжителство в Косово.
    Като страна, активно ангажирана в усилията на Международната общност за мирно решаване на конфликта, България участва и в процеса на следвоенното урегулиране и възстановяване. Както Вие знаете, с решение на Народното събрание бе създадена възможност за включване на невоенни български формирования в силите по поддръжка на мира, а също и за оказване на логистична поддръжка на мироопазващата операция. Бе решено 48 български полицаи да участват в предвидените международни полицейски сили, призвани да осигурят реда и законността, както и в наблюдението за изпълнение на гражданските аспекти на мирното урегулиране.
    В заключение, господин Вълканов, мога да заявя, че трагичната смърт на нашия сънародник, член на Многонационалната мисия на ООН в Косово, само потвърждава правилността на българската позиция, която осъжда всички прояви на етническо насилие. България ще продължи да настоява категорично подбудителите и извършителите на това насилие да бъдат наказани и неутрализирани независимо от техния произход. Ще продължи и всячески да подкрепя и подпомага усилията на Международната общност за установяване на мир, сигурност и толерантност в Косово.
    Нека не забравяме, че Валентин Крумов посвети живота си на създаването на едно ново общество в една разкъсвана от омраза земя, на създаването на общество, където мирните граждани няма да бъдат първите жертви на конфликт и омраза.
    Ние трябва да положим още повече усилия в тази насока, за да не остане неговата саможертва в името на мира без резултат. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, госпожо министър.
    За реплика има думата господин Велко Вълканов.
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (ДЛ): Уважаема госпожо министър! Мисля, че Вашата позиция, най-общо оценена, е правилна. Но ми се струва, че Вие бягате от някои съвършено конкретни изводи, които се налагат с оглед на обсъждания случай.
    Първият извод, който може да се направи е, че това убийство всъщност е израз на истински геноцид. Защото това е геноцидът, както той е представен в Международната конвенция за борба срещу геноцида и в нашия Наказателен кодекс - убийството на лице за това, че то принадлежи към някаква национална, етническа, расова или религиозна група. Валентин Крумов е убит тъкмо защото той е проявил своето качество на неалбански гражданин там, в Косово. Той е говорил на славянски език - български или сръбски и на това основание той е убит. Чист случай на геноцид!
    Искам освен това да отбележа следното. Аз бях преди две седмици в Белград и можах да получа съвършено точни данни. От идването на КФОР до началото на ноември са убити в Косово 447 души, 216 са ранени. Изселването продължава твърде интензивно. Общо от идването на КФОР досега са напуснали областта 350 000 сърби.
    Има данни, които просто поразяват. В Прищина е имало 35 000 души сърби, днес, в началото на ноември, те са 500 души. В Печ, друг голям град, е имало 18 000 сърби, днес има само 6 души сърби, останали там! Съотношението някога е било 6:4, между албанското и неалбанското население, сега съотношенито е 9:1. Това са цифри, които дълбоко смущават всички нас, защото говорят именно за това - за геноцид... (Председателят звъни.) Приключвам, господин председател, моля още само минута... и за етническо прочистване.
    Изводът, който може да се направи: КФОР не е в състояние да се справи с проблема. Става съвършено наложително да се изпълни резолюцията на ООН, това е Резолюция № 1244 и Споразумението от Куманово, Вие ги знаете, които предвиждат завръщането на сръбските държавни органи, на войска, полиция и митница. Защото всъщност само с тяхното съдействие може да бъде гарантиран мирът и сигурността на всички граждани, които днес населяват тази област.
    Моля Ви, госпожо министър, Вие в своите усилия да съдействате за разрешението на проблема, да имате предвид тези данни. Без сръбското участие, без участието на официалната сръбска власт мирът в Косово не може да бъде постигнат.
    Нека това да бъде изводът, който заедно с Вас правим в този случай. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Вълканов.
    За дуплика искате ли думата?
    Има думата министър Надежда Михайлова.
    МИНИСТЪР НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА: Аз Ви благодаря за този коментар и ще потвърдя още веднъж онова, което казах и в своя отговор, че без съмнение българската позиция ще бъде последователна в принципа на отричане на двойните стандарти. Нашето желание е действително Косово да бъде мултиетническо и да има възможност двата етноса да живеят в мир и в спокойствие, така както са живели преди, и да им бъдат гарантирани всички права и свободи. И да не се стига до такава омраза и етническо противопоставяне, жертва на които са и двата етноса, защото имаше загинали и от едната, и от другата страна.
    И в този смисъл, разбира се, че ние сме за прилагането на всички международни споразумения. И българската външна политика ще продължи да отстоява позицията, която е имала до този момент.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, госпожо министър.
    Актуален въпрос към министъра на външните работи госпожа Надежда Михайлова от народния представител Жорж Ганчев относно правата на народните представители в Министерството на външните работи и посолствата на Република България зад граница.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим): Благодаря, господин председател. Аз съм чакал за този въпрос към десет седмици и благодаря, че госпожа министърката се отзова. Тя е имала моята подкрепа почти две години и в Комисията по външна и интеграционна политика и затова ще бъда доста специфичен днес и моля за абсолютно ясен и прост отговор така, че народът долу да разбере за какво иде реч.
    Във Вашингтон Вашият абсолютно партиен амбасадор Филип Димитров каза пред съветника по външнополитически въпроси Петьо Петев, че Жорж ще бъде спрян с гаранции на следващите президентски избори от вашата партия. Това е скандал и трябва да направите, госпожо министър, немедлено разследване.
    Вашият абсолютно партиен амбасадор в Лондон господин Добрев пред депутатите Иван Тодоров, Яшо Минков и още четири души е казал, че Жорж нямало да бъде допуснат да стъпи в легацията в Лондон. Бащиния ли му е на господин Добрев тази легация?
    Вашият, с лакирани нокти, господин в Рим, сега е в Париж, преди това в Лондон, ми се оплакваше, че бил забравен там, а сега е представител даже и на ЮНЕСКО. Аз питам: такива най-лесно вербувани хора от чужди разузнавания, с подобни уклони може ли да бъдат и продължават да бъдат амбасадори на Република България?
    Някакъв холерик в Индия не се появи на срещите ми с вицепрезидента Кришна Кант, не се появи на срещите ми с външния министър Караджи, с министъра на търговията Рама Кришна, с кого ли не. Ами, това е скандал за България!
    Искам да Ви запитам едно: един Ваш амбасадор, пратен в Алжир, Петър Градев - бивш кмет. Двеста и девет милиона се разследват в община Лозенец. Защо вашата партия го крие и го праща в чужбина? За да не стигне законът до него ли?
    Аз твърдя от тази трибуна, че господин Йордан Соколов с неговите заповеди и Вие лично правите всичко възможно да спрете един народен трибун, една политическа институция да стигне до света и да представлява България над червени и сини. И това е скандал. Това наистина трябва да спре.
    Вчера говорих с господин Яблански, който заминава в Израел, и го уведомих, че никой в Израел не знаеше за неговото отиване, макар че Израел е потвърдил агреман. Аз говорих с господин Бърк - шефът на парламента, говорих с Рууф Каплан - шефката на външната политика на Кнесета, говорих с бившия шеф на Кнесета Дан Тихон. Никой не знаеше за Яблански, а ние заминаваме там на 26 декември с проф. Бехар.
    Искам просто да Ви дам малко информация какво става навън с тези ваши партийни амбасадори.
    Вие опрощавате 1 млн. 700 хил. долара на американското посолство - на най-богатата, най-мощната държава в света. Ами, това е скандал!
    Вие приватизирате БОДК, вместо да елиминирате губещите фирми на БОДК, защото тя е една кокошка, която снася златни яйца за България.
    Моля, отговорете ми простичко и не ми четете от трибуната на Народното събрание. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Ганчев.
    Имате думата, госпожо министър.
    МИНИСТЪР НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА: Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Ганчев, вероятно десетте седмици, в които не съм отговорила на въпроса Ви, са направили така, че да забравите всъщност какво ме питате. Защото въпросът, който е пред мен тук, е следният:
    "Уважаема госпожо Михайлова! След депозиране в аванс от три седмици на писмо от народен представител до господин Панов в Министерство на външните работи във връзка с предстоящото работно посещение зад граница, какви задължения има Министерството на външните работи и съответното българско посолство към съответния народен избраник.
    С уважение: (п) Жорж Ганчев"
    Така че, господин Ганчев, аз ще си спестя коментара на Вашите квалификации и на всичко онова, което казахте до този момент, и съвсем коректно ще отговоря на въпроса такъв, какъвто ми е зададен.
    През м. септември 1999 г. в писмо до господин Бранимир Заимов - началник на Управление "Консулско" при Министерството на външните работи, Вие сте поставили искане консулът в посолството във Вашингтон да Ви окаже съдействие за провеждане и организиране на срещи в американската столица. Поискали сте също така на тези срещи да Ви придружава компетентен дипломат.
    Писмото Ви е препратено на Управление "Европа и Северна Америка". Заместник-началникът на управлението се е свързал с офиса на Българския бизнесблок и е помолил да Ви бъде предадено, че ще бъдете посрещнат при пристигането на летището във Вашингтон, както и че ще бъдете изпратен при отпътуването от града.
    За тази цел в телефонен разговор от офиса на Бизнесблока са поискани точните данни за пътуването Ви, авиокомпания и номер на полета, ден и час на пристигане във Вашингтон.
    Тъй като Секретариатът на Бизнесблока явно не е намерил за нужно да се отзове на молбата, нашите служители не са били в състояние да реагират своевременно.
    С това, господин Ганчев, завършва конкретният ми отговор. Но поради обстоятелството, че за пореден път тиражирате в средствата за масово осведомяване обвинения в нелоялност към министерството, които са напълно лишени от смисъл, явно се налага да Ви припомня текста на моето писмо от 15 юни 1998 г. до председателя на Народното събрание, а именно:
    "Министерството на външните работи, в съответствие с установената практика, винаги оказва пълно съдействие на народните представители при посещенията им в чужбина, когато те имат официален характер и за което сме информирани от ръководството на Народното събрание или чрез неговия отдел "Международни връзки и протокол". В същото време бихме желали да обърнем внимание на това, че при пътуване по партийна линия, когато народните представители пътуват за форуми на сродни политически организации, а не в рамките на международна парламентарна програма, то организацията на посещенията е изцяло в компетенциите на съответната политическа партия." Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, госпожо министър.
    Господин Ганчев има думата за реплика.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим): Госпожо министър, Вие сте по-млада от дъщеря ми и Вашият отговор е толкова скандален, че аз нямам думи. Просто Вие ме стъписахте.
    Тук не съм да говоря за Вашите коньовичарски партийни изявления в Ловеч за купуване на журналисти, бизнесмени и фирми, за притежание на Вашето семейство на гаража на ЦК на БКП, за какво ли не.
    Господин Панов и господин Заимов ми провалиха, напротив, господин Заимов не, господин Панов и господин Ники Апостолов в Германия три срещи в Бон, абсолютно организирано мероприятие, за да не може личността Жорж, който не представлява партия, а представлява България за Ваш ужас и който е приятел на Републиканската партия, която ще спечели догодина изборите и Вашите господари Мади Олбрайт и господин Клинтън ще бъдат мистър Никой си само след една година - Вие от това се тревожите и от спечелването на Жорж на президентските избори. От това Вие и лицето Соколов се тревожите и вашата партия.
    И Ви казвам: бяхте уведомени за полета и не се яви човек от посолството да ме посрещне нито с кола, нито с "Добре дошъл!". Напротив, господин амбасадорът Филип Димитров изпрати в наряд 48 часа Петьо Петев, за да не бъде с мен при председателя на Републиканската партия Том Кол, да не бъде с мен на срещите ми с шефа на подкомисията за Европа републиканският сенатор Гордън Смит. И въпреки това Петьо Петев с цел уволнение отиде на срещите с мен и след това го уволнихте.
    Вие водите антибългарска политика. Вие с Вашата младост станахте оръжие и слуга с много Ваши колеги на една администрация, която се издъни и направи вероломна атака на наш съсед и никога нейното действие няма да бъде измито от аналите на агресивната история в Балканския район.
    Чувам знака Ви, господин председател, знам, че моите думи са доста опасни за Вас...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Просто времето Ви свърши.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ: Ще се подчиня на правилника. На добър час!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин Ганчев, за това, че спазвате правилника, което е истина.
    Искате ли думата за дуплика?
    Има думата министър Надежда Михайлова.
    МИНИСТЪР НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА: В името на точността аз искам да кажа още няколко неща.
    По време на посещението си, господин Ганчев, действително сте провели срещи и със сенаторите Гордън Смит и Стафери, както и с ръководителите на Републиканската партия. Не сте помолили посолството да бъдете посрещнат и изпратен, тъй като сте заявили, че подобно искане сте отправили директно към Министерство на външните работи. Намясто Вие сте отправили молба за уреждане на служебни срещи в последния момент, но поради изключително кратките срокове организацията им не е била възможна.


    Според договореност на Външно министерство с парламента, нашето ведомство няма никакъв ангажимент за уреждане на срещи в последния момент.
    В два от общо седемте дни престой в Съединените щати Вие сте ползвали автомобил от посолството, което практически е в разрез дори с нашите договорености с парламента.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим, от място): Това е лъжа!
    МИНИСТЪР НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА: Накрая ще Ви кажа, че, разбира се, разликата в случая е в начина, по който ме питате и по който аз Ви отговарям, и е въпрос на възпитание. Колегиалната ми коректност ме накара да Ви обясня лично, но явно подобни жестове на нормално общуване са трудни за разчитане от Вас, така че това обяснява както днешното Ви държание, така и до този момент. Благодаря ви.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим, от място): Това е лъжа! Константин Димитров знаеше за моето пристигане!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, госпожо министър.
    Господин Ганчев, моля за тишина!
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим, от място): Няма да има тишина, когато има лъжи в Народното събрание!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Актуален въпрос към министъра на земеделието, горите и аграрната реформа Венцислав Върбанов от народния представител Георги Карабашев относно извършени нарушения на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи от поземлените комисии в градовете Сливница, Самоков и Ихтиман.
    ГЕОРГИ КАРАБАШЕВ (ДЛ):  Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаемо председателство, уважаеми господин министър, уважаеми колеги!
    Ще си позволя да повторя моя актуален въпрос. Отнася се до извършени нарушения на Закона за собствеността и ползване на земеделските земи от поземлените комисии в гр. Сливница, гр. Самоков и гр. Ихтиман.
    Уважаеми господин министър, на всички ни са известни проблемите, свързани с възстановяване собствеността на земята, както и изявлението Ви от месец юли т.г., че този процес в основни линии е завършен.
    Същевременно при срещи с избиратели от общини в Софийска област с недоумение научавам за някои действия на цитираните по-горе поземлени комисии, които не само не допринасят за удовлетворяване правата на собствениците, а задълбочават противоречията и спъват реформата в земеделието.
    Моля за отговор на въпроса - на какво се основават следните действия на поземлените комисии в Сливница, Самоков и Ихтиман:
    - първо, с решение на комисията собствеността се възстановява на мястото, посочено от заявителя;
    - второ, с плана за земеразделяне възстановената собственост върху земеделската земя вече се премества на друго място;
    - трето, въвода във владение - набиването на колчетата, се осъществява на трето място и то в масиви, където собственикът въобще не е имал земя;
    - четвърто, в случаите на преработване на планове за земеразделяне в с. Извор, Сливнишка община и с. Ковачевци, Самоковска община и други селища, вместо удовлетворяване законните искания на собствениците, жалбите нарастват;
    - пето, какво ще посъветвате собствениците - как да постъпят при неизвършен въвод във владение, но ще Ви моля да не ги препращате към съда. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин Карабашев.
    Имате думата, господин министър.
    МИНИСТЪР ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Карабашев!
    Изявленията, които съм правил, че възстановеното право на собственост върху земеделските земи, в основни линии е приключило, се подкрепят и от конкретни доказателства. За Софийска област документално, с решение на поземлените комисии и скици, собствеността върху земеделските земи е възстановена над 90 процента. Освен землищата, в които процесът на възстановяване е приключил, в Софийска област, както и в други области в страната, има землища, в които се извършват преработки с моя заповед, поради констатирана явна фактическа грешка.
    В отправения до мен актуален въпрос Вие правите няколко твърдения, които показват явно непознаване на законовата уредба. Не считам, че е уместно от тази трибуна да Ви разяснявам процеса по възстановяване на собствеността върху земеделските земи при положение, че подробно е регламентиран в закона и нормативните актове по неговото прилагане.
    В актуалния си въпрос, отправен към мен, не посочвате конкретни данни за нарушения от поземлените комисии в общините Сливница, Самоков и Ихтиман.
    Искам да Ви информирам, че в Ихтиман и Сливница възстановяването на собствеността е приключило.
    В Ихтиман този процес приключи още през 1998 г.
    В община Самоков, с изключение на три землища, процесът също е приключил. В едно от трите землища се откриха нови писмени доказателства и това наложи преразглеждане решенията на поземлената комисия.
    За другите две землища забавянето се дължи на неизпълнение на договорите от страна на фирмите-изпълнителки.
    Конкретно искам да се спра и на селата, визирани от Вас в актуалния Ви въпрос. След сигналите за наличие на явни фактически грешки в одобрения план за земеразделяне на с. Ковачевци, община Самоков, които получихме в министерството, на 26 октомври 1999 г. се проведе комисия, която взе решение за частична преработка на 1300 дка от плана за земеразделяне. Предстои в "Държавен вестник" да бъде обнародвана заповедта за преработка.
    Във връзка с изразеното недоволство на собственици на земеделски земи срещу влезлия в сила план за земеразделяне в с. Извор, община Сливница, на 11 ноември 1999 г. заседава комисия със задача да установи наличието или липсата на основание за преработка на плана. Комисията констатира, че собствениците желаят възстановяването на собствеността върху земеделските земи да бъде извършено според временния въвод, който дори не е проведен съгласно закона, а е налице самонастаняване на заявители.
    Трасирането на одобрения план за земеразделяне в с. Извор беше възпрепятствано от създадения инициативен комитет. От страна пак на същия този инициативен комитет беше изнесена информация пред медиите, която не бе потвърдена от проверяващата комисия.
    В резултат на направените констатации комисията установи, че няма допуснати явни фактически грешки, тоест няма основание за преработка на влезлия в сила план за земеразделяне на с. Извор.
    Още веднъж подчертавам, че земеразделянето в община Ихтиман е приключило. Във въпроса си Вие не сте посочили конкретно землище, което не позволи да бъде направена и проверка. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Господин Карабашев, имате право на две минути, за да изразите отношението си към отговора.
    ГЕОРГИ КАРАБАШЕВ (ДЛ): Господин министър, аз не очаквах по-различен отговор от този.
    Упреквате един народен представител, че не познава закона, но в същото време самото министерство нарушава закона, това е моята изненада?!
    Независимо от това, че твърдите, че връщането на земята е приключено в Ихтиман, Самоков и Сливница, Вие нарочвате проверки. Значи, имате две заповеди, с които изпращате комисии в Сливница и Самоков за проверка на тези сигнали, които Ви подадох. (Министър Венцислав Върбанов разговаря с народен представител.)
    Ще прекъсна, господин председател, докато господин министърът си води странични разговори. Благодаря.
    Ще трябва да ми удължите времето...
    Но как се извършват тези проверки? Предполагам, че това не Ви е известно и това беше целта на моя актуален въпрос - назначавате комисия, комисията отива, без да отиде при собствениците, да се поразговори с тях, да види какви са нарушенията, извършени от поземлената комисия, а те отиват в самата поземлена комисия, сядат с председателя на поземлената комисия и с председателя на гражданския комитет, който е оглавил общественото недоволство, правят си приказката час-два, и правят заключение. Ако това не е формализъм, здраве му кажете!
    Значи, ако проверката беше извършена така, както трябва, ще видите колко нарушения на закона са извършени от поземлената комисия, от фирмата, направила плана за земеразделяне. Конкретно за с. Извор - имаме разлика в произношението, това е местно наречие, не Извор, а Извор.
    Значи, ако проверката беше направена, щяхте да установите, че нарушенията започват още с анкетирането. Това е нарушение на чл. 14, ал. 1, т. 2 от закона - не са анкетирани над 50 на сто от собствениците. Анкетирани са отделни лица и то избирателно.
    Освен това не се възстановява признатата собственост в пълния й размер. Има ощетени собственици със 120 дка. Не се признават съдебни решения - нарушение на чл. 21, ал. 1 от правилника за приложение на закона. И т.н., и т.н.
    А има извършени безобразия с този план. Какво означава гробищата на едно село да се включат в плана за земеразделяне?! И Вие твърдите, че няма нарушения?! Гробищата!...
    Възстановяват се дворни места с построени къщи, на други собственици. Ето го формализма във вашата работа.
    И аз Ви моля да се заемете с този въпрос и наистина да решим въпроса на хората. Тук не става въпрос само за възстановяване на собствеността. Тук става въпрос за поминък, за изхранване на хората. Няма един декар засята земя! Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Господин министър, нямате желание за реплика.
    Давам думата на народния представител Жорж Ганчев да зададе актуалния си въпрос относно чуждестранна поръчка от 1998 г. за евентуално изгаряне на животински храни на прах в Девня и продажба в големи количества на български корнишони за Австрия.
    Заповядайте, господин Ганчев.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим): Благодаря много, господин председател.
    Аз чаках една цяла година и ми се изчака чакалото. Въпреки, че имам голямо уважение към младостта, енергията и добрата воля да поеме тази тежка раница - земеделието, на министър Върбанов, със свито сърце се изправям днес пред него да го питам защо на един народен трибун с 24 процента мажоритарни от българския вот, той ме разтакава цяла година? Защо загуби шанса, както Франция, както Германия, както Украйна, ние да горим тези животински хранителни прахове в Девня и да вземаме долари? Защо ме издъни, с моето добро желание, на тези хорица, които не си прибраха и реколтата, не си прибраха корнишоните, а Австрия не беше вдигнала митата все още точно за този продукт, защо той не си помръдна пръста, за да може тези десет хиляди тона корнишони да бъдат изнесени чрез фирмата на Габи Гаврилов във Виена?
    Искам да го попитам периферно защо народната собственост, стотици декари, "Хиподрума", тъне в разруха? Защо бивши банкери, които законът търси в момента, все още го притежават и го разграбват? Стартовата машина за 100 хил. долара защо събира ръжда? Защо на дребно всеки отива там и "приватизира" тази народна собственост? И след като два пъти съм говорил по този въпрос, не е ли редно Вие да поемете на гърба си реализирането на този "Хиподрум" в един български международен комплекс, на който да има залагания, който да прави пари на държавата, същите пари, които народецът е инвестирал там да се удесеторят? Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
    Има думата министър Върбанов.
    МИНИСТЪР ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Ганчев, съгласно т. 1 от моя Заповед РД 09-11-32 от 14 август 1997 г. е забранен вносът на живи говеда, месо, месни продукти, субпродукти, семенен материал, месо-костно брашно и храни за месоядни животни, съдържащи говежди продукти от Великобритания, Ирландия, Швейцария и Португалия.
    През 1986 г. във Великобритания бе установено ново особено опасно заболяване по говедата, наречено стенгофорна енцефелопатия, или "луда крава". До 1 юни 1999 г. в тази страна са заболели и са били унищожени 175 хил. броя говеда. Заболяването се причинява от особен заразен агент, изключително устойчив на термично въздействие. Заболяването е констатирано в Ирландия - 395 случая, в Швейцария - 315 случая, във Франция - 68 случая, в Португалия - 321 случая, в Холандия - 6 случая, в Германия - 6 случая, в Дания - 1 случай, в Италия - 2 случая и така нататък. Установи се, че тази инфекция се предава и на други видове диви преживни и месоядни животни. Особено обезпокоителен е фактът, че във Великобритания бе установена нова форма на така наречената болест на Якобс при хората, причинителят на която е подобен на този, причиняващ болестта "луда крава" при говедата. Още през 1987 г. бе доказано, че основният източник на инфекция при говедата е месо-костно брашно, сложено като белтъчна добавка в концентрираните фуражи. През 1988 г. във Великобритания бе забранено влагането на месо-костно брашно в концентрирани фуражи за преживни животни. Впоследствие тази забрана беше наложена и за фуражи за всякакви животни, включително и за риби.
    Предвид опасността от болестта "луда крава" Европейският съюз регламентира начина на обезвреждане на отпадъците от животни, регламентирани в три групи: нискорискови, високорискови и специфично рискови материали. Към последната група спадат труповете на умрели овце, кози и говеда, кланични отпадъци от редовно заклани животни, глава, гръбначен мозък, далак, черва и други.
    По Вашия материал бе изготвено становище на Националната ветеринарно-медицинска служба, което Вие би трябвало да сте получил. Категоричното мнение на специалистите е, че предложението за изгаряне на месо-костно брашно е добито от специфични рискови материали, поради което не може да се даде съгласие за неговия внос за гориво в Циментовия завод в град Девня. В противен случай рискът за внасяне на болестта "луда крава" в страната ще бъде огромен, а последиците непредвидими.
    Уважаеми господин Ганчев, надявам се, че съм успял с отговора си изчерпателно да отговоря на Вашия въпрос.
    В отговор на втория Ви въпрос бих желал да обърна внимание на факта, че политиката на правителството и в частност на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа е насочена към експортно ориентиране на българското земеделие. Затова бих искал да изразя благодарност от Вашата загриженост да помогнете на българските селскостопански производители при реализацията на тяхната продукция. Вие обаче много добре знаете, че Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа не може да осъществява търговска дейност и не може да участва пряко в реализацията на такива оферти. Единствената възможност е за намеса в предпреговорни отношения - да се съдейства при намирането на контрагент. Министерството не може да се ангажира с осъществяване на крайния резултат, а именно със сключване на договор с въпросния Габи Гаврилов.
    По въпроса за "Хиподрума", той е приватизиран през 1993 г. и в момента министерството води дела с така наречените приватизатори. И след като съдът се произнесе, то ще може да влезе във владение. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
    Има думата народният представител Жорж Ганчев да изрази отношението си към отговора.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим): Господин министър, по втора и трета точка благодаря за Вашия ясен отговор. По първа точка се срамувам, че точно мен ще изберете, 60-годишният човек с моя опит в 52 държави, да ми губите времето. Ние се обадихме от офиса на Габи Гаврилов - момчето има замък в Деветнайсти бицирк - точно на този в ХЕИ, бюрократ някакъв, който е изплашен до смърт. И разбира се, той няма да поеме отговорност. Вие с прочетеното от Вас монологче ме заблуждавате, казвайки ми все едно, че господата във Франция, в Германия, в Украйна, са полуидиоти, тъй като те горят в техните заводи точно този прах. А ние, големите тарикати, големите природозащитници, се въздържаме. Каква е тая демагогия?
    Аз Ви питам: защо цяла година Вие не ми отговорихте? Как може един министър на Ваша възраст, ние, народните представители, парламентарна република, в която Ви избираме и назначаваме, Вие да не ми дадете отговор цяла година? И аз ще говоря с Вас по кулоарите да Ви моля за отговор. На какво прилича това?! Вие сте се окопали заедно с други колеги в този Народен съюз в не знам колко бордове. Аз Ви обещавам от тази трибуна, гледайки моя колега господин Лучников, че след една година и десет месеца аз ще бъда държавен глава на тази република. И Ви казвам: ще Ви разследвам цялото имущество и как е придобито, ще разследвам целия Ви бизнес в името на доказването, че тази държава трябва да спре да бъде разграбвана. И когато хората чрез нас Ви оказват доверие да ви направят министър, Вие в границата на един месец веднага трябва да отговорите по силно трептящи въпроси, а не да ми сричате, че Вашето министерство нямало право да прави сделки. Ами ще се обадите и на министъра на търговията. Ще се обадите на някои други ваши контрагенти. Десет хиля тона корнишони хорицата не ги прибраха! Вие отговаряте за гладорията и за невероятното разграбване, за ликвидацията на стопанствата на тези хора в Република България! Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря на господин Ганчев.
    Следващият въпрос към министър Върбанов е от народния представител Кръстьо Трендафилов относно нарушение и накърняване на интересите на гражданите при утвърждаване на план за земеразделяне и въвод във владение в землището на село Селановци, община Оряхово.
    Имате думата, уважаеми господин Трендафилов.
    КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (ДЛ): Уважаеми господин председателю, уважаеми господин министър Върбанов, колеги! Въпросът ми е формулиран писмено, ще го прочета и няма да се отклоня от това, което е зададено като въпрос към министър Върбанов. Чета го за Вас, и за онези, които ни слушат.
    "В срещите си с гражданите от избирателния ми Врачански район, след като Вие ги уверявате, че е приключила поземлената реформа, вместо да намаляват жалбите и недоволствата на собствениците и наследниците на земя от плановете за земеразделяне и въвод във владение, се увеличават.
    Искам да подчертая, че този процес е особено тревожен за земеделието сега - въпросът беше зададен в началото на месец октомври, началото на стопанската 1999/2000 г. Предлаганата земя при въвода във владение не отговаря на възстановената собственост, нивите се подменят с необработваема, пустееща и заблатена земя, която не се приема нито от кооперациите, нито от индивидуалните арендатори, нито от собствениците. Реално хората се оставят без доходи и се обричат на бедност при условие, че в региона има и общинска, и държавна обработваема земя в достатъчни количества.
    Конкретен и фрапиращ пример за нарушение и накърняване интересите на гражданите е утвърждаването на плана за земеразделяне и въвода във владение на собствениците или на техните наследници на земеделската земя в землището на село Селановци, община Оряхово. В този ред от проблеми, моля да отговорите:
    Първо, на какво основание Поземлената комисия в Оряхово извършва въвод във владение на парцели и масиви, различаващи се от решенията за възстановяване на собствеността на земеделските земи на собствениците? Говоря - от решенията? Предлагате им парцели, където те не са имали земя, като се подменят нивите с парцели, които нямат нищо общо с това, което е било заявено и е записано в решенията на поземлената комисия.
    Тук стои неизяснен и досега въпросът кога и как ще бъдат компенсирани собствениците на земи, заети от сондите за нефт, които продължават да се експлоатират, а някои от тях са затворени.
    Вторият ми въпрос е защо Поземлената комисия в Оряхово не изпълнява влезли в сила съдебни решения и с това създава трудности както на собствениците на земя, така и на общинските ръководства, когато трябва да се занимават с отговора на тези жалби. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
    Има думата министър Върбанов.
    МИНИСТЪР ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Трендафилов! Оставям без коментар принципните Ви твърдения за увеличаване на недоволството сред собствениците на земеделски земи. Бих искал да съсредоточа вниманието си именно върху конкретния и фрапиращ пример за нарушения в землището на с. Селановци в отправения до мен актуален въпрос. Вие ме питате на какво основание Поземлената комисия - Оряхово, извършва въвод във владение на парцели, различаващи се от решенията за възстановяване на собствеността. Няма такова основание, господин Трендафилов. Основанието за извършване на въвод във владение на собствениците се съдържа в правната норма на чл. 32, ал. 2 от Правилника за приложение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, а именно въз основа на влязло в законна сила решение за възстановяване на собствеността и заверена скица от поземлената комисия. Възстановяването на собствеността върху земеделски земи чрез изработване на план за земеразделяне се извършва в нови реални граници. Едно от изискванията при изработването му е собственикът да получи равностойна по количество и качество земя, по възможност в местностите, където са се намирали имотите му.
    По отношение на твърдението Ви, че е извършена подмяна на нивите с необработваема, пустееща и заблатена земя, като бивш министър на земеделието следва да сте добре запознат с факта, че на възстановяване подлежи земеделска земя, независимо от начина й на ползване към днешна дата, включително и пасищата, които са необработваеми, но са земеделски земи. При сравнение на баланса на земеделските земи към годините на образуване на ТКЗС и същия, съставен в началото на аграрната реформа, е видна промяната в начина трайното ползване на земеделските земи. Изоставянето на част от земеделските земи в годините от ТКЗС не ги изключва от подлежащите на възстановяване.
    Вследствие на географското положение на с. Селановци и по-конкретно близостта му до р. Дунав действително има високи подпочвени води и е изградена отводнителна система "Островска низина" за отводняване на 16 хил. дка, включваща 6 хил. и 900 дка от землището на с. Селановци. Системата е изградена през 50-те години и е амортизирана и морално остаряла. За отстраняването на недостатъците на тази стара система е изготвен проект. През 1990 г. строителството е спряно поради липса на средства. Направено е предложение от "Напоителни системи" ЕАД за ремонтно-възстановителни работи по отводнителните канали в землището на с. Селановци. Включването на обекта в поименните списъци за капиталови разходи през 2000 г. тепърва подлежи на обсъждане.
    Ще отговоря подробно и на въпроса Ви кога и как ще бъдат компенсирани собствениците на земя, заета от сонди за нефт. Съгласно чл. 36, ал. 1 от Закона за държавната собственост областният управител прави предложение за отчуждаване до собственика на имота, в което се посочва потвърдената от министъра на финансите и министъра на териториалното развитие и благоустройството държавна нужда, начинът на обезщетение и цената на имота. Имотът се счита за отчужден от датата, когато се изплати определеното обезщетение или когато се издаде нотариален акт за собственост на отстъпения за обезщетение имот.
    В отправения до мен актуален въпрос Вие твърдите, че Поземлената комисия - Оряхово, не е изпълнила влязла в сила съдебно решение. Поради това че не се позовавате на конкретни данни, се налага да Ви отговоря принципно. На основание чл. 11, ал. 4 от закона, когато съдебното решение е представено в поземлената комисия след обнародването в "Държавен вестник" на обявлението, че е изготвен проектоплан за земеразделяне, собственикът се обезщетява при условията и реда на чл. 10б. Влезлите в сила съдебни решения преди горецитирания срок са изпълнени от Поземлената комисия - Оряхово, и отразени в плана за земеразделяне.
    Към актуалния въпрос сте приложили и индивидуални жалби, които аз разгледах и установих, че голяма част от тях са свързани с отказ на кооперация "Соларис" да приеме свои членове. Вие добре знаете, че кооперацията е доброволно сдружение на физически лица съгласно чл. 1 от Закона за кооперациите. Редът за приемането на нови членове е регламентиран в чл. 9 от същия закон и няма отношение към работата на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа.
    В друга част от жалбите се коментира разликата в категорията на признатите от поземлената комисия земеделски земи и тази на възстановените. Следва да се има предвид, че определянето им в миналото се е извършвало на местен принцип в четири категории. С оглед унифициране категоризацията на земеделските земи в цялата страна е извършена нова такава в десет категории.
    С риск съвсем да навляза в подробности ще взема отношение и по твърденията на господин Недялко Петков Тодоров, че не е получил отговор на жалбата, адресирана до министерството. Представям Ви копие от отговора до жалбоподателя с изходящ № 06 от 24 септември 1999 г. Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
    Господин Трендафилов, имате две минути да изразите отношението си към отговора.
    КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, господин министър! Аз наистина Ви предложих конкретните жалби на хората, но съжалявам, че ми отговаряте по този начин. Защо не са приети в кооперациите? Защото им е дадена земя в пасищната мера, при положение че в община Оряхово и конкретно в землището на с. Селановци има достатъчно и общинска, и държавна земя, ако въобще е трябвало да се компенсира някакъв недостиг на фонда земеделска земя. Така че кооперацията с право няма да приеме хора, които предлагат пасището да се разорава, което не е изоставено от бившите ТКЗС-та, а просто откакто съществува Селановци, то е било селска мера, на която хората си изкарват животните да пасат и да се разхождат, когато са били на яслено отглеждане.
    Що се отнася до изпълнението на съдебните решения, аз Ви благодаря за това, че ми припомнихте законовите разпореждания. Но тук става дума за съдебни решения, които са преди плана за земеразделяне и поземлената комисия си позволява да не удовлетворява тези решения. А фирмата, която извършва земеразделянето, се позовава на решението на поземлената комисия и по този начин има хора, които направо са лишени от земя, която са притежавали преди. И аз мисля, че Ви представих един такъв документ, ако не съм Ви го представил, ще го представя допълнително, за да видите, че става дума за хора, които са лишени примерно от порядъка на 120 дка обработваема категоризирана селановска богата земя, а не пасище или блато. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
    Господин министър, ще вземете ли отношение?
    МИНИСТЪР ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ: Не.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Следващият въпрос е зададен от народния представител Юрий Юнишев относно изграждането и завършването на Регионална ветеринарномедицинска лечебница в гр. Кюстендил.
    Заповядайте, господин Юнишев.
    ЮРИЙ АЛЕКСАНДРОВ ЮНИШЕВ (СДС): Благодаря Ви, господин председателю.
    Уважаеми господин министър, уважаеми госпожи и господа народни представители! Всеизвестната на кюстендилци стара ветеринарна лечебница е построена в края на града през 1926 г. Тя е била една модерна за времето си изградена по европейски образец база. Работещите в нея доктори, както и ползвалите услугите й, знаят, че в годините на народната власт не бе направено абсолютно нищо, за да се адаптират условията за работа с необходимостите на времето. Боядисваше се само фасадата и дограмата на сградата. Всичко останало в лечебницата грохваше неудържимо.

    През 1998 г. започна реконструкцията на старата сграда и изграждане на нова база на регионалната Ветеринарно-медицинска лечебница. В целия комплекс от лечебни и административни помещения, които са изградени, ще се работи удобно и полезно. Видимо се реализира един модерен порт проект. Още по-видимо там са усвоени големи капиталовложения. Нещо което явно е непосилно за един общински бюджет, както и да се изпълнява той. А бившият кюстендилски кмет доказа по най-перфектен начин, че не може да упражнява бюджета си, въпреки изцяло и редовно получаваните субсидии от правителството.
    Но да се върнем на предмета на моя въпрос. В предизборната кампания бившият кмет на град Кюстендил си позволи чрез публикувания отчет в специално вестникарско издание да излъже, заявявайки, че той е построил 150 обекта, между които и тази нова ветеринарна лечебница.
    В тази връзка въпросът ми към Вас, господин министър, е следният: кой осигури и осъществи инвестициите за изграждане на модерната регионална Ветеринарно-медицинска лечебница - град Кюстендил, и кога ще бъде завършена и пусната окончателно базата?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
    Има думата министър Върбанов.
    МИНИСТЪР ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители!
    Уважаеми господин Юнишев, Регионалната ветеринарна лечебница в град Кюстендил е построена през 1926 г., както Вие казахте. Естествено, преди около две години сградата вече беше силно амортизирана, рухнала и се нуждаеше от сериозен ремонт. През 1997 г. бе включена в инвестиционната програма на Националната ветеринарно-медицинска служба като обект, подлежащ на реконструкция и модернизация. През 1998 г. започна реконструкцията и основния ремонт на съществуващата сграда и изграждане на нова административна сграда. Реализира се един модерен проект, изграждането и оборудването на който е съобразен с изискванията на Европейския съюз.
    Публикуваният отчет на бившия кмет на град Кюстендил не отговаря на истината, тъй като финансирането на обекта започна от началото на 1998 г. и е изцяло със собствени финансови средства, заделени от бюджета на Националната ветеринарно-медицинска служба. В потвърждение на същото е писмо под № 92-00-97 от 10 август 1999 г., в което община Кюстендил посочва, че обектът не е включен в проектосписъка за благоустрояване за 1999 г. и не може да отпусне финансови ресурси за неговия ремонт. Представям ви копие от цитираното писмо.
    В момента се извършват довършителните строително-монтажни работи и се надяваме, че до края на годината ремонтът ще бъде окончателно завършен. Заповядайте писмото. (Министър Венцислав Върбанов предава копие от писмото на народния представител Юрий Александров-Юнишев.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
    Господин Юнишев, желаете ли да изразите отношението си към отговора?
    ЮРИЙ АЛЕКСАНДРОВ-ЮНИШЕВ (СДС): Благодаря, господин председателю.
    Господин министър, благодаря за писмото.
    Сега ще покажа как изглежда едно червено предизборно издание на лъжата. (Господин Юнишев показва на народните представители в. "Кюстендилска община".) В него триумфира наглостта и безочието. Кюстендилци и кюстендилската общественост обаче сега разбраха, че не кметът, а нашето правителство е осигурило тези средства за реконструкция, модернизация и изграждане на още една база към ветеринарно-медицинския комплекс. Така е и с много други обекти по места, за които ще узнаем и ще кажем истината. Ето защо бившият кмет не си позволява да баламосва повече кюстендилци, познавайки тяхното чувство за справедливост. И от тази трибуна ще чуем и за много други реално добри дела, сторени през мандата на управлението на ОДС.
    И нека не пестим любопитството си към тях, защото само по този начин можем просто да притиснем шествието на клеветите, които така или иначе се изпускат в публичното пространство съвсем целенасочено. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря Ви, господин Юнишев.
    Следващият актуален въпрос е от народния представител Веселин Стоянов Бончев относно връщането на горите.
    Заповядайте, господин Бончев.
    ВЕСЕЛИН БОНЧЕВ (независим): Благодаря Ви, господин председател.
    Господин министър, уважаеми колеги народни представители! Във вчерашните и днешни публикации се появиха две тревожни неща. Вчерашното е тревожно за това, че се готви варварско изтребление на горите, които ще бъдат отдавани с търгове на фирми, които да изсичат гори за дървесина и дърва за огрев. А в днешните публикации, цитирам точно, по доклад на Министерство на земеделието се казва, че: "земите в България са върнати 95%". Това е пълен абсурд!
    Уважаеми господин председател, в моя въпрос към господин министърът съм допуснал техническа грешка, като съм написал "повече от година". Повече от две години, уважаеми колеги - 1997 г. тук, в този парламент, на 25 ноември беше приет Законът за връщането на горите на техните собственици, които са били национализирани 1948-1949 г. До този момент аз направих проверки от Смолян, Враца и Габрово, и се установи, че в цяла България не е върнат 1 дка гора.
    Аз питам, господин министър, в коя европейска държава - дали е член на Европейския съюз или чака покана за Европейския съюз, има държава, в която един закон две години не влиза в сила?
    Вие знаете, господин министър, че съгласно статистиката още от преди 9 септември 40 на сто от българското население се прехранвало с тези гори и ги е пазело като зеницата на окото си. Вие знаете, господин министър, че тези гори са носели доход на тези хора и те са ги използвали като са използвали съветите на горските надзиратели, а не с такава безразборна сеч. Не знам дали знаете, господин министър, че вече много горски лесничеи са купили камиони с ремаркета, секат, карат и продават нощно време дърва без никой да им търси отговорност. Вие знаете, господин министър, че точно този поминък, за който говорим, е изхранил и спасил България от две национални катастрофи.
    Моят въпрос към Вас, уважаеми господин министър, е: защо все още не е започнало връщането на горите на техните собственици, макар че законът повече от две години е приет от Народното събрание? Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря Ви, господин Бончев.
    Господин министър, имате думата.
    МИНИСТЪР ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители!
    Уважаеми господин Бончев, в отправения към мен актуален въпрос има една доста сериозна неяснота, защото явно Вие визирате крайния момент на възстановяването на собствеността, без да отбелязвате факта, че процесът все пак е започнал. Вярно е, че се наложиха промени в Закона за възстановяване собствеността върху горите и земите от горския фонд, на които за първи път законодателят трябваше да създаде условия и ред, за да се възстанови една явна несправедливост и нямаше откъде да се заимства опит. Законодателството ни преди 1944 г. не е регламентирало такава процедура, защото не е познавало и национализацията като предхождащ момент.
    За реципиране от чуждо право също не можеше да се говори, тъй като според европейските държави този проблем никога не е съществувал. Така че нашето законодателство трябваше да извърви един труден път до намиране на най-верния начин и съвсем резонно е реституционният процес като цяло да се сблъска със сериозни трудности. За да се избегнат евентуалните проблеми, които така или иначе се получиха при възстановяването на земеделските земи, се прие правото на собственост върху горите и земите от горския фонд да се доказва с нотариални актове, съдебни актове, емлячни, данъчни регистри и други писмени доказателства. Самото издирване на тези документи при положение, че собствениците не са владели своите имоти близо 50 години, отне доста време на заявителите. Затова законодателят реши срокът за подаване на заявленията да бъде удължен до 30 юни т.г.
    Междувременно след като беше задвижен самият механизъм на закона се установи, че на много места регистрите на общините са унищожени. За да се защитят правата на собствениците, чийто документи са унищожени не по тяхна вина, се предвиди специална процедура - правото на собственост да се доказва пред областни комисии, които вече са сформирани, и срокът за подаване на заявленията изтече на 31 октомври т.г.
    От месец януари стартираха 10 пилотни проекта в различни райони на страната, които имаха за цел да установят практическите проблеми, които ще възникнат по време на реституционния процес. Като се взеха предвид резултатите от тези проекти се предприе уточняване на фондовите граници, създадоха се цифрови модели на горския фонд и се актуализираха горските карти. Определен е и разширеният единен формат на данни за цялата страна за автоматизиран обмен на информация между поземлените комисии и фирмите-изпълнители на техническите действия. Разработи се и се внедри Програма "Ферма-гори" за автоматизирана обработка на заявленията на гражданите. Изготвени са техническите задания, които ще бъдат включени в предмета на договорите между министерството и фирмите. Предстои определяне на изпълнителите по ред, съобразен с действащото законодателство като трябва да се има предвид, че вече имаме наблюдение за възможностите на тези изпълнители, показани в процеса на земеразделянето.
    Успоредно с това поземлените комисии разглеждат подадените заявления и вече започнаха да се произнасят по тях. Съгласно чл. 13, ал. 5 от Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд в едногодишен срок, след изтичане на сроковете за подаване на заявленията, поземлените комисии трябва да се произнесат с решение относно заявеното за възстановяване право на собственост.
    Уважаеми господин Бончев, от всичко казано дотук се надявам да е станало ясно, че връщането на горите е започнало и искрено вярвам, че ще приключи в определените от закона срокове. Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    За реплика имате думата, господин Бончев.
    ВЕСЕЛИН БОНЧЕВ (независим): Уважаеми господин председател, господин министър, драги колеги народни представители! Няма да оспорвам казаното от министър Върбанов. Всичко то беше в пожелание, в търсене, в "ще бъде", ще е направено", няма регистри. Господин министър, това абсолютно не е вярно.
    Защо? Защото Вие, ако си спомняте, тук, в тази зала, на 21 май, когато беше гласувано единодушно българското правителство и Вие станахте министър, споменете си какво казахте - "до 6 месеца ще бъдат върнати 100 на сто земите и горите, защото другите правителства не го направиха".

    Второ, уважаеми господин министър. Вие имате връзка с вашите колеги в тези държави, които ги наричахме бивши, както и България, вземете Чехия, Унгария и Словакия, дори още когато беше Чехословакия, до края на 1991 г. в тези три държави бяха върнати сто на сто земи и гори.
    Второ, господин министър, не знам дали Ви е известно през тези две години, откакто тук се гласува този закон, колко варварско изсичане на гори става в България, без да бъде потърсена някаква отговорност. Господин министър, това, което Вие казахте, е абсурд с европейското законодателство, а ние чакаме след десет дни покана в Хелзинки за Европейския съюз.
    Вие казахте, че липсват регистри. Не е вярно, господин министър. Аз в тези няколко комисии, в които ходих на проверка от Смолян до Враца и Габрово, поземлените комисии отговаряха така, цитирам Ви точно: "Нямаме програма, нямаме указания от Министерството на земеделието за връщането на горите".
    А знаете ли, господин министър, този мастодонт, който е подчинен и се казва Комитет по горите, че никой не му упражнява никакъв контрол. Знаете ли, господин министре, че всяка нощ бучат десетки камиони с дърва, рязани от гори, без всякакъв контрол? Знаете ли, господин министре, че горските надзиратели и лесничеите взимат огромни суми, самите те продават дърва и никой не знае къде отиват тези суми?
    Затова, господин министър, не съм доволен от Вашия отговор и Ви моля да не правите никакви уговорки, защото в тази държава, която чака да влезе в Европейския съюз, не може две години един закон да не влезе в сила. Благодаря Ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Актуален въпрос към министъра на вътрешните работи Богомил Бонев от народната представителка Елена Поптодорова относно действия на РДВР - гр. Добрич, по време на предизборната кампания.
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА (ЕЛ): Благодаря Ви, господин председателю!
    Господин министър, ще Ви запозная с два случая на противозаконни действия на РДВР - Добрич, по време на предизборната кампания в региона.
    На 16 септември на брифинг в полицията се прави съобщение, че срещу кмета Лъчезар Росенов и председателя на Общинския съвет Димо Иванов в Добрич е възбудена проверка за извършени престъпления по чл. 282 и чл. 220 от Наказателния кодекс, след публикации в пресата, огласени от една ноторно известна фигура, ноторно известна бизнесдама в района. От полицията също така съобщават пред журналисти, че е налице превишаване на правата и сключване на неизгодни сделки от страна на господата Росенов и Иванов, като също така се съобщава предварително, че наказанието е до 5 години лишаване от свобода или лишаване по силата на чл. 37 от право да се заемат определени държавни длъжности.
    Вторият случай, за който искам да говоря пред Вас, господин министре, е сигналът, който подава областният управител в Добрич за престъпление по служба отново срещу кандидата за кмет на Евролевицата тогава, а днес вече избран кмет Лъчезар Росенов, за издаване на документ с невярно съдържание. Този сигнал е доведен до прокуратурата, прокуратурата възлага на Икономическа полиция разследване и то започва. Самата икономическа полиция установява, че няма данни за извършено престъпление и изпраща съответното писмо до прокуратурата. След очевиден политически натиск Икономическа полиция издава второ писмо, което, забележете, се изпраща само до областния управител, който на 5 октомври също така публично решава да огласи съдържанието на писмото, в което твърди, че има престъпления по служба, извършени от господин Росенов. При незабавна журналистическа проверка обаче, се оказва, че това писмо не е стигнало до прокуратурата, а само до областния управител. След това, разбира се, то бързо бива препратено до прокуратурата с искане отново за ново становище. За щастие прокуратурата отказва да бъде инструмент за политически натиск и потвърждава първото си заключение по първото писмо, че няма данни за извършено престъпление. Това става на 10 ноември със съответно официално съобщение от страна на прокуратурата.
    Така че смисълът на моя актуален въпрос към Вас, господин министре, е: как оценявате действията на РДВР по време на предизборната кампания по отношение на кандидата за кмет господин Лъчезар Росенов? Имам предвид, първо, огласяване от страна на служители на РДВР - Добрич, на брифинг за следствие, което не е приключило, преди неговото окончателно заключение; и, второ, странният факт, че РДВР - Добрич, предпочита да се отчита на областния управител, тоест на държавната власт, а не пред прокуратурата, както това е по закон. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на госпожа Поптодорова.
    Господин министър, имате думата.
    МИНИСТЪР БОГОМИЛ БОНЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Поптодорова! Служителите на Районната дирекция на вътрешните работи в Добрич, както и всички други служители на МВР, са деполитизирани и в еднаква степен защитават правата и законните интереси на гражданите. За обществеността на гр. Добрич обаче не е тайна обстоятелството, че господин Лъчезар Росенов направи опит да ангажира полицията в града в интерес на предизборната си кампания.
    На 13.08.1999 г. пред журналисти в града заяви, че очаква да бъде задържан демонстративно от полицията, принуждавайки по този начин регионалната дирекция да коментира негови изявления, тоест да опровергава негови изявления.
    Впоследствие по сигнали на областния управител Николай Илиев и публикации в местния печат са образувани три прокурорски преписки срещу инж. Лъчезар Росенов, възложени на Регионалната дирекция на вътрешните работи в Добрич за проверка, както следва.
    Първата преписка. На 23.08.1999 г. в Добрич е получена преписка с регистрационен № 35-11 от 28-ми от Районната прокуратура в Добрич, тя е заведена със съответния входящ номер за проверка на истинността на удостоверение, издадено от кмета на община в гр. Добрич инж. Лъчезар Росенов. Сигналът до прокуратурата е изпратен от областния управител на Добрич, проверката на преписката е приключила на 7.09.1999 г. и материалите са изпратени обратно на районна прокуратура със съответния регистрационен номер.
    На 4.10. преписката е поискана отново от РДВР - Добрич, за допълнителна проверка, тъй като до тази дата прокуратурата не е взела отношение по нея. При извършената допълнителна проверка е установено, че на 28.08.1997 г. инж. Лъчезар Росенов в качеството си на кмет на гр. Добрич е издал удостоверение за имот със снимачен № 609 от регулационния план на гр. Добрич, собственост на Никола Димитров Михайлов, земя с площ от 190 кв. м и община в гр. Добрич земя с площ от 140 кв. метра. В удостоверението е посочено, че двата съседни имота на парцел 609 са с отстъпено право на строеж - обстоятелство, което не отговаря на действителното правно положение. Това удостоверение е послужило на Никола Димитров Михайлов да закупи общинската част от 140 кв. м земя от парцел № 609.
    Материалите от допълнителната проверка са изпратени с регистрационен № 51-71 на Районна прокуратура в гр. Добрич с мнение за търсене на наказателна отговорност от инж. Лъчезар Росенов по чл. 311 и чл. 282 от Наказателния кодекс.
    Копие от писмото и допълнителната справка са изпратени на областния управител по изрично негово писмено искане със същия наш регистрационен номер и в това няма нищо лошо, защото областните управители са част от изпълнителната власт.
    На 7. 09. в РДВР - Добрич, е получена преписка с № 37-45 от Районна прокуратура. Заведена е с входящ номер от същата дата във връзка с материал, публикуван в бр. 166 от 2.09. на вестник "Нова добруджанска трибуна". В материала са посочени данни за извършени престъпления по чл. 282, ал. 1 и чл. 220, ал. 1 от Наказателния кодекс от кмета на гр. Добрич инж. Лъчезар Росенов и председателя на общинския съвет инж. Димо Иванов. Проверката се отнася за процедура по приватизация на подземен паркинг - фонтана на гр. Добрич, собственост на община Добрич; неправомерно отдаден под наем общински имот и бунгала в с. Кранево, община Балчик, без провеждане на търг и при неизгодни за общината условия. Освен това, проверка законността на приватизацията на сграда по ул. "Независимост" № 31 в гр. Добрич, общинска собственост от страна на ООД "Еос холдинг", придобита от самия Лъчезар Росенов по времето, когато оглавяваше Временната управа в гр. Добрич, като съсобственик на холдинга по това време, и узаконена през 1998 г. с решение на общинския съвет, както и произходът на средствата, с които е закупена.
    Това е темата на проверката.

    Продажбата на имуществото на общинска фирма "Джакарт" ЕОД без разрешение на общинския съвет в гр. Добрич е другата тема на тази проверка. Освен това проверка на законността на сключен договор между община Добрич, представлявана от инж. Лъчезар Росенов и ООД "Добруджански хляб" за продажба на акции от дружеството и газифицирането му; освен това проверка законността на строителството на търговски обект по пешеходната зона между площадите "Свобода" и "Тракийски" в гр. Добрич. Следващата тема на проверката е отстъпена от общината в гр. Добрич общинска площ с право на строеж на Пламен Матеев Петров от 430 кв. м, вместо спечелените на търг 340 кв. м, и законността на продажба на кафе-аперитив "Еспресо" общински имот, намиращ се на бул. "25-и септември" № 3 в гр. Добрич.
    С оглед сложността на цитираните случаи работата по тази преписка продължава.
    Третата преписка. На 11.10.1999 г. в РДВР - Добрич, е получена преписка с № 42-70 от Районната прокуратура в Добрич, заведена със съответния входящ номер. Проверката е възложена по жалба на областния управител до районна прокуратура за нанесени обиди и клевета от кандидата за кмет на Българската евролевица инж. Лъчезар Росенов и изказване, публикувано в бр. 185 на в. "Добруджанска трибуна". Работата и по тази преписка продължава.
    По нито една от посочените преписки РДВР - Добрич, не си е позволявало да прави публични изявления или коментари.
    Що се отнася до медийната политика на областната администрация, то Вие добре знаете, че тези въпроси са извън компетенциите на регионалната дирекция на вътрешните работи.
    След приключването на останалите две преписки срещу инж. Росенов, материалите ще бъдат изпратени на прокуратурата в гр. Добрич. Въпросът беше зададен отдавна, отговорът също и нямам информация сега дали не са изпратени вече в прокуратурата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    За реплика има думата госпожа Поптодорова.
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА (ЕЛ): Благодаря Ви, господин министър! Не мога да скрия, че намирам за много странни опроверженията, до които прибягва РДВР - Добрич. Вие започнахте с това, че изявление на кмета, в което изразява опасение, че може да бъде арестуван и каквато беше съдбата на много други негови колеги, както добре знаете, предизвиква такъв тип опровержение от страна на РДВР. Значи излиза, че един гражданин не може да обяви публично опасения за съдбата си, защото веднага след това започват конкретни действия от полицията срещу него, като че ли за да може да се докаже опасението на съответния гражданин.
    Що се отнася до самите преписки, до самото следствие и разследване, което се извършва, нито Вие като министър, нито аз като народен представител, нито самият господин Росенов като кмет бихме помислили дори да препятстваме правораздаването. Моят въпрос се отнася до нещо съвършено друго и аз отново го напомням - това е поведението на РДВР в Добрич. И аз твърдя, че има нарушение по чл. 179 от НПК и мисля, че като административен ръководител на тези служби и като човек, който ясно съзнава силата на правото, господин министре, Вие би следвало да потърсите отговорност, повтарям отново, за огласяване предварително на предположения, на съмнения, а не на окончателни заключения и това можете да направите по силата на чл. 360 от НПК, за което Ви призовавам.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на госпожа Поптодорова.
    За дуплика има думата министър Бонев.
    МИНИСТЪР БОГОМИЛ БОНЕВ: Госпожо Поптодорова, аз наистина се надявах, че след изборите Вие ще си изтеглите този въпрос, защото не е удобен отговорът, който получихте. Понеже ме предизвикахте, все пак да Ви отговоря. Инж. Росенов стана кмет, тоест Вие си свършихте работата. Сега ни оставете ние да си свършим нашата работа. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА (ЕЛ, от място): Оставете прокуратурата да си свърши работата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Госпожо Поптодорова, седнете си на мястото.
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА (ЕЛ, от място): Не виждам къде е разликата между полицията и прокуратурата?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Актуален въпрос към министъра на вътрешните работи Богомил Бонев от народния представител Ахмед Юсеин относно неправомерни действия на министъра на вътрешните работи господин Богомил Бонев, отнасящи се до нарушаване на гражданските и човешките права на Ахмед Садула, бивш кмет на с. Чорбаджийско, община Кирково.
    АХМЕД ЮСЕИН (ОНС): Благодаря Ви, господин председател!
    Уважаеми колеги, уважаеми господин министър! В качеството си на политически отговорник на СДС по време на предизборната кампания направихте няколко рейда в Кърджалийска област. Не знам как ще си тълкувате сега приказките си в с. Кирково: "Свършено е с ДПС. Нито в окръжната, нито в Главната прокуратура има кой да подкрепя лидерите му." В друго село сте казали: "Кметът на Джебел Бахри Юмер и редица ДПС-лидери са бандити, престъпници и мошеници."
    В с. Чорбаджийско пред присъстващите Вие сте заповядал да бъде задържан и отведен в РПУ действащият кмет от ДПС Ахмед Садула. Деянието е извършено без да съществува никаква писмена жалба или оплакване за негови действия, въпреки че сред присъстващите на срещата е бил кандидатът на СДС Орхан Ахмед и е казал пред всички, че никой не го е заплашвал.
    Уважаеми господин министър, задържаният Ахмед Садула не беше даже и кандидат за кмет. Но Вие сте се помъчили да се саморазправите с него, както сте се изразили "с този дерибей от ДПС". Въпреки че премиерът тръбеше, че тези срещи на министрите с гражданите са неполитически, Вие постъпихте така.
    Вие, господин министър, силно сте нарушил гражданските и човешките права на гражданина Ахмед Садула, дадени му от Конституцията на страната ни. Нарушил сте законите и международните конвенции.
    Уважаеми господин министър, това ми дава основание да Ви попитам: Защо постъпихте така? Мислите ли, че сте сгрешили? Имате ли намерение да се извините на българския гражданин Ахмед Садула? Вашата постъпка, аз имам приятели от СДС, даже не се одобрява и от тях. Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Юсеин.
    Има думата господин министър Бонев.
    МИНИСТЪР БОГОМИЛ БОНЕВ: Господин Юсеин, преди да Ви отговоря на въпроса, искам да Ви помоля да не се опитвате да създавате интрига вътре в СДС.
    Що се отнася до зададения въпрос. Зададеният въпрос издава по-скоро погрешна информация, която сте получил. Оценявам искрената Ви загриженост за това да не се нарушават правата и свободите на нито един гражданин и затова вярвам, че Вие ще разберете, че един министър на вътрешните работи не би могъл да постъпи по никакъв друг начин, ако получи сигнал, че един кмет, още повече че не се кандидатира сега за изборите, си позволява да заплашва хората само за това, че говорят с представители на друга политическа сила.
    Срещата в с. Чорбаджийско не беше предвидена, не беше в програмата, но оплакването беше получено, докато бях в Кирково, и с нашия кандидат за кмет, който беше избран след това за кмет в Кирково...
    Реплики от ДЛ: Нали сте деполитизиран?
    МИНИСТЪР БОГОМИЛ БОНЕВ: Министърът на вътрешните работи е политическо лице, като всеки министър. Не бъркайте от Евролевицата понятията. Точно като политическо лице действаше всеки министър.
    Министърът на вътрешните работи не може да отмине един такъв сигнал за аругантно нарушение на правата и на свободите на хората, особено на правото на свободен избор при гласуване. Точно това предизвика срещата в читалището в с. Чорбаджийско, залата беше пълна.
    Искам да Ви обърна внимание, че с мен бяха журналисти, включително и от опозиционния печат. Така че Вие от тях бихте могъл да научите обективната истина, какво точно се е случило. Нито е имало задържане на въпросния кмет, нито е имало нарушаване на неговите права. Той беше предупреден да спре да нарушава правата на другите. Пред залата аз казах следното нещо, което ще повторя отново, за да разберете добре, че са Ви заблудили: "Не агитирам за който и да е кандидат за кмет в момента. Това, за което Ви моля, това, за което Ви призовавам, е: гласувайте свободно и по съвест. Изберете най-добрия, с най-добрата платформа, този, чиято платформа смятате, че може да бъде изпълнена. Но в никакъв случай не позволявайте да ви упражняват натиск". И това залата посрещна с аплодисменти.
    Предупреждението към Садула - кмет тогава, не е репресивна мярка. Това е предупреждение да не извърши престъпление. Разбирате ме добре - това не е мярка, която е свързана с някаква репресия. Благодаря Ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    За реплика има думата господин Юсеин.

    АХМЕД ЮСЕИН (ОНС): Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин министър, Вие сте се позовали на чл. 167 от Наказателния кодекс, за да подканите Вашите служители да го приберат в РПУ.
    Но аз искам да Ви прочета чл. 6 от Конституцията.
    "Чл. 6. (1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.
                (2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на права или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждение, политическа принадлежност или лично обществено положение."
    Въпросът ми е такъв. Според премиера държавните служители трябва да бъдат слуги на народа. Гражданинът Евгений Бакърджиев, вицепремиер на страната ни, в Лом казва:
    "Избори се печелят с бой в Лом и целия регион. Тук добро няма. Има червени, които трябва да бъдат бити, има други, които се пазаруват."
    А господин Пламен Иванов, областният управител на Кърджали, на 16 септември в село Минзухар на предизборна среща в община Черноочене казва:
    "Ще ви смачкам като мухи, ако не гласувате за нашия човек. Ще ви счупя пръстите."
    Моят въпрос е такъв. Има ли протоколи, подписани от тези граждани на Република България или няма, или тези граждани са с някакви други, по-големи права от Ахмед Садула? Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Юсеин.
    За дуплика има думата господин министър Бонев.
    МИНИСТЪР БОГОМИЛ БОНЕВ: Господин Юсеин, съжалявам, че трябва да направя съвсем кратка разходка в Наказателния кодекс и в Конституцията.
    Престъпленията винаги са конкретни и има субект на престъплението - конкретно лице. Има и конкретен човек по чл. 168, комуто са нарушени активните избирателни права, които са защитени от Конституцията. В случая в село Чорбаджийско имаше такъв инцидент. Беше заплашен конкретен човек, конкретен човек - ваш кмет.
    Всъщност аз му помогнах да избегне наказателната отговорност - както на него, така и на много други кметове и представители на различни политически сили, които смятаха, че изборите могат да се печелят с конкретни заплахи, като се малтретира конкретен човек.
    Що се отнася до това, което цитирахте преди малко, моят призив е вашите кметове сега, а и в едни бъдещи избори вашите кандидати да не възприемат буквално призива как се печелят избори.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    Актуален въпрос към министъра на труда и социалната политика Иван Нейков от народния представител Иван Борисов относно решението на Министерството на труда и социалната политика част от средствата социално слабите граждани да получават във вид на консерви.
    ИВАН БОРИСОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми господа министри, уважаеми колеги народни представители! Моят въпрос е относно решението на Министерството на труда и социалната политика социално слабите граждани да получават част от средствата във вид на консерви.
    Уважаеми господин министър, общественото недоволство от решението на Министерството на труда и социалната политика част от средствата социално слабите граждани да получават във вид на консерви непрекъснато се задълбочава. Причините за това са много. Част от гражданите са успели да произведат свои консерви. Други Ви упрекват, че им се дават развалени консерви. Има и още много, много други причини.
    Моят актуален въпрос е: възнамерява ли Министерството на труда и социалната политика да промени решението си част от средствата социално слабите граждани да получават във вид на консерви?
    Господин министър, мисля, че нямате никакво основание да ме упрекнете, че нещо съм променил от предварително зададения актуален въпрос. С нетърпение аз и моите избиратели чакаме Вашия отговор. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    Имате думата, господин министър.
    МИНИСТЪР ИВАН НЕЙКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми господин Борисов! Съгласно Закона за социалното подпомагане социалното подпомагане на гражданите в страната се извършва както в пари, така и в натура. Министерството на труда и социалната политика, както и досега, има намерение да изпълнява закона в неговата цялост при спазване на всички останали закони, включително и Закона за обществените поръчки. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    За реплика имате думата, господин Борисов.
    ИВАН БОРИСОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин председател! Както вече много пъти се чу от мои колеги досега, господин министър Нейков, аз и не очаквах друго да чуя от Вас. Това очаквах да чуя. Затова имам задължението от моите избиратели от село Селановци, община Оряхово, област Враца, да Ви връча една подписка от социално слабите граждани от Селановци.
    Днес, по време на парламентарния контрол втори път вече става дума за Селановци. Преди мен господин Трендафилов говори по друг проблем на Селановци. Вероятно това е нормално. Селановци е едно от най-големите села на България. Жителите на Селановци имат претенциите, че са най-голямото село в България. Не е това най-важното, разбира се. Там живеят и се трудят изключително трудолюбиви българи. Сред тях има и много социално слаби.
    Подписката е кратка и буквално гласи така:
    "Уважаеми господин Нейков, социално слабите от Селановци желаят да получават социалните си помощи само в пари."
    И още едно изречение, което не е много приятно, но трябва да го прочета: "А развалените буркани яжте Вие!"
    Това е написано в подписката. Събрани са десетки подписи с трите имена на хората, които се жалят: Иглика, Димитър, Теменужка, Милена, Анка и т.н.
    Моето задължение е да Ви връча тази подписка.
    Освен това, господин министър, аз получих от моите избиратели от Селановци един пакет, който директно е адресиран за Вас. В него се съдържат - действително Вие ще се убедите в това - развалени консерви. Нещо като грах има в тях. Но едва ли ще спорим дали това трябва да предлагаме на социално слабите.
    Ние този диалог с Вас го водим вече цяла година. В началото на годината аз Ви упрекнах от парламентарната трибуна за това, че Вие намерихте форма да дадете 3 млн. на Вашата съпруга като консултант. Сега в края на годината Ви предлагам този пакет. Занесете го в къщи и преценете това ли е най-добрият начин да помогнем на социално слабите.
    (Господин Иван Борисов предава подписката и пакета на министър Иван Нейков.)
    Благодаря Ви, господин председател.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Актуален въпрос към министъра на труда и социалната политика Иван Нейков от народния представител Иван Зънзов относно отклонението на средства от социалните помощи от господин Петьо Вълчев, директор на Общинската служба за социално подпомагане в град Чирпан.
    Моля квесторите да проверят господин Зънзов дали е в парламента. Ако не е, да отложим този въпрос.
    Имате думата, господин Зънзов.
    ИВАН ЗЪНЗОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Моят актуален въпрос се отнася за отклонение на средства за социални помощи от господин Петьо Вълчев, директор на Общинската служба за социално подпомагане в град Чирпан.
    Уважаеми господин министър, с писмо № 92-00-265 от 21 октомври 1999 г. Вие сте уведомен, че директорът на Общинската служба за социално подпомагане в град Чирпан господин Петьо Вълчев е отклонил 20 000 нови лева или 20 млн.лв. от социалните помощи за нови телефонни постове, включване в ИНТЕРНЕТ, за закупуване на компютърни програми и др. На Вас Ви е известно, че в миналото умишлено са стимулирани конфликти между общинската администрация в град Чирпан и ромското население.
    Аз имам информация, че в интимната същност на тези процеси е участвал господин Петьо Вълчев. Голяма част от ромското население в град Чирпан гладува. И да се отклоняват средства от социалните помощи е равно на посегателство върху живота на част от ромите и социално слабите.
    Моят актуален въпрос е: какво е становището на министерството и какви мерки сте предвидили Вие като министър на труда и социалната политика?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин Зънзов.
    Имате думата, господин министър.
    МИНИСТЪР ИВАН НЕЙКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми господин Зънзов! По повод Вашето писмо, както и по повод писмото на кмета на община Чирпан назначих проверка, която установи следното:
    В своето писмо господин кметът твърди, че с пари за социални помощи и по нареждане на господин Вълчев - директор на общинската служба за социално подпомагане, са плащани: такса телефонни разговори, открити нови телефонни постове, модем за компютър, такса за Интернет. Към тези твърдения Вие допълвате, че са отклонени средства за закупуване на компютърна програма.
    При извършената документална проверка от Националната служба за социално подпомагане се установи, че това твърдение на кмета за отклонени суми от социални помощи не отговаря на действителността. Разходите за компютър и модем към него и за откриване на нов телефонен пост са направени през м. януари 1999 г. от предишния ръководител госпожа Нунева и проведената ревизия не е установила, че тези разходи, които госпожа Нунева е направила, сами по себе си са нарушение. Разходите за откриване на още един телефонен пост и такса за Интернет в размер на 10 лв. месечно, са направени от настоящия ръководител господин Вълчев. Тези разходи са в рамките на утвърдените средства за веществена издръжка на общинската служба "Социално подпомагане" и не са за сметка на предвидените средства за социални помощи. Компютърна програма за дейността на общинската служба за социално подпомагане не е закупувана, тъй като тази програма е собственост на Националната служба за социално подпомагане и се разпространява безплатно за всички общински служби за социално подпомагане. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    Имате думата за реплика, господин Зънзов.
    ИВАН ЗЪНЗОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър Нейков, уважаеми колеги! Имам чувството, че който дойде на власт, каквато и грешка да направи, не си признава. Как един път от тази трибуна имащи властта не казаха някои истини? Вие или сте заблуден, или нямате точна информация. Имаше комисия, която проверява. И много ви моля, не се връщайте обратно към госпожа Нунева. Вие имахте сигнал и то точен, с документи преди назначаването на Петьо Вълчев, че той може да прави тези неща и че не е за тази работа. Никой не Ви е предлагал друг човек. Вие можехте да изберете от многото специалисти и то такива, които са с убеждение на сегашните демократи и да поставите някой човек с ценз да не върши тези неща. Това, което е направил Петьо Вълчев, е така според комисията, която е проверявала. И тази комисия не е съставена само от приближени на бившия кмет на Чирпан. И много Ви моля не се връщайте към Нунева. Там имате голям грях, защото един много добър професионалист Вие по чисто политически причини махнахте, освободихте я от работа.
    Много Ви моля още веднъж, направете проверка, защото това, което казвам аз оттук, е базирано на проверката, правена от голяма комисия в Чирпан, което е документирано и излезе тиражирано във вестниците, а въпросният Петьо Вълчев не реагира. Много Ви моля още веднъж да проверите.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Зънзов.
    За дуплика има думата господин министър Нейков.
    МИНИСТЪР ИВАН НЕЙКОВ: Господин Зънзов, нито господин Вълчев е тук, нито госпожа Нунева, за да се защитят или да обяснят своите действия. Аз отново искам да Ви повторя: проверка от специалисти установи, че разходите, които Вие и кметът посочвате, са направени от двамата през периодите, в които са били ръководители, и разходите са законни. Така че нямате никакво основание да обвинявате сега новия ръководител за извършени неправомерни разходи.
    Колкото до твърдението Ви за това, че никой не ще да каже, че е сбъркал, господин Зънзов, аз съм човек, който може да каже: "Сбърках" и съм го казвал.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    Актуален въпрос към министъра на транспорта Вилхелм Краус от народния представител Иван Борисов, относно заплатите на работниците и служителите от Български държавни железници.
    ИВАН БОРИСОВ (ДЛ): Господин председател, господа министри, уважаеми колеги народни представители! Моят актуален въпрос за заплатите на работещите в Български държавни железници е внесен на 5 октомври т.г. Това, че въпросът е внесен преди два месеца, не го прави по-малко актуален днес - на 26 ноември, не прави по-малко актуален моя въпрос и това, че Вие, господин министър, на 11 ноември постигнахте някаква договореност за заплатите на железничарите.
    Господин министър, вероятно няма да възразите на моето твърдение, че трудът на работниците от БДЖ е отговорен и висококвалифициран. В техните ръце е поверен животът на милиони българи и чужденци, които ползват услугите на БДЖ. За съжаление, техният труд е нископлатен. Работните им заплати се дават с голямо закъснение, вече се наложи практиката част от заплатите им да се удържат и да се изплащат по-късно. Загубите от дейността на БДЖ за тази година се очаква да достигнат 91 млн. лв. Залага се само на съкращение на линии и хора, на премахване на намалени и безплатни пътувания и на поскъпване на билетите. От две години заплатите на железничарите не са променяни. Поне за още три години не се очаква те да бъдат увеличени. Средната заплата сега е 220 лв., в повечето звена тя е 160 лв. Българският железничар гладува. В редица региони само той от семейството работи. 1500 души вече са съкратени. Подготвя се освобождаването още на 3 хил. човека. От списъчния състав на БДЖ ще отпаднат 7819 щатни бройки до края на 2001 г. Съкращението обаче няма да доведе до увеличение на работните заплати на железничарите.
    Господин министър, моят актуален въпрос е виждате ли възможности в близко време да се нормализират заплатите на работниците и специалистите от БДЖ?
    Преди да чуем обаче Вашия отговор, ще си позволя да отправя към Вас една молба. Става дума, господин министър, да говорите по-точно, защото в отговора на моя актуален въпрос на 24 септември т.г. Вие допуснахте редица неточности. Ставаше дума за така наречения Кюстендилски влак. Вие заявихте, че още през м. юли е приключен ремонтът на жп линията в участъка Бойчиновци - Ракево. Това не е вярно. Само два часа след Вашия отговор бях там. Ремонтните работи не бяха завършили. Същият този ден - 24 септември, бързите влакове София - Видин закъсняха с по 40 мин. и в двете посоки. Основната причина беше незавършеният ремонт. И днес ограниченията на скоростта там са факт. Човек може да слезе, да си свърши някоя работа и пак да се качи, а плаща за експресен влак. От 1 до 10 септември същият този Кюстендилски влак се движеше само до Враца пак заради ремонта, който Вие твърдяхте, че е приключен през юли. Ето защо молбата ми е днес, когато отговаряте, да бъдете по-точен. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Борисов.
    Имате думата, господин министър.
    МИНИСТЪР ВИЛХЕЛМ КРАУС: Уважаеми господин председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Борисов! Споделям убеждението, че трудът на работниците и служителите от Националната кампания "БДЖ" е висококвалифициран и отговорен. Действително от техните усилия зависи безопасността при превоза на пътници и опазване целостта на товарите при предоставяне на услуги. Не споделям твърдението Ви, че железничарският труд е нископлатен. Средната работна заплата е с 11,6 на сто по-висока от средната заплата за страната.
    За съжаление, през текущата година се регистрира спад на товарните превози, поради което намаляха значително приходите в компанията. За първото полугодие на 1999 г. са превозени 2 млн. 592 хил. т товари по-малко в сравнение с първото полугодие на 1998 г. Тези обстоятелства са главните причини за допуснатото закъснение. Като казвам главни причини, не изключвам и другите причини, които имат съществен принос в недоброто финансово състояние на железниците. Закъсненията са от порядъка на 15 дни. Въпреки това се запази двукратното изплащане на трудови възнаграждение в рамките на месец, както е предвидено в чл. 24 от колективния трудов договор между компанията и синдикатите.
    През последните месеци се констатира известно завишаване, разбира се, съвсем недостатъчно, на превозваните товари от железниците, което ми дава основание да считам, че ще е възможно да се компенсира закъснението в изплащането на заплатите на служителите и работниците в националната компания. Ръководството на Националната компания "БДЖ" е длъжно да положи максимални усилия въпреки затруднената конюнктура на пазара, изплащането на задълженията към държавата и международните институции в кратки срокове да преодолее съществуващото закъснение при изплащането на трудовите възнаграждения.
    В допълнение бих искал да кажа, а това е и част от втория ми отговор на втория Ваш въпрос, че загубата, която Вие цитирахте - 91 млн. нови лева, която се очертава да бъде отчетена за текущата 1999 г. категорично доказва потребността от прецизиране на разходите, защото освен намалените приходи публична тайна е, че разходите в системата са неестествено високи. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.
    За реплика има думата господин Иван Борисов.
    ИВАН БОРИСОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин председател!
    Господин министър, слушах внимателно Вашия отговор. След отговора Ви у мен възниква цял пакет нови въпроси.
    Въпрос № 1 - господин министър, кое е социалното във Вашата политика, както на министерството, така и на правителството - съкращавате линии и хора, премахвате намалени и безплатни пътувания, поскъпвате билетите? Питам, кое е социалното?
    Въпрос № 2 - знае ли министърът на транспорта действителното състояние на Български държавни железници?
    Въпрос № 3 - кога за последен път министърът на транспорта се е качвал на влак?
    Въпрос № 4 - пътувал ли е изобщо министърът на транспорта с влак?
    Въпрос № 5 - и днес Вие нищо не казахте за доплащанията за званията на железничарите.
    Господин министър, ето фиш от месец септември - за звание вие давате 5 стотинки. Пет стотинки, господин министър, това е подигравка!
    Въпрос № 6 - бихте ли казали в долари колко беше заплатата на железничарите по време на правителството на Жан Виденов и колко е сега? Но честно, в долари!
    И последен въпрос № 7 - трябва ли да бъде господин Краус повече министър на транспорта? Не е ли опасно това за българския транспорт, в частност за Българските държавни железници. Има опасност Вие да ликвидирате БДЖ. А в България не остана почти нищо за доразрушаване и за ликвидиране, освен атомната енергетика и Българските държавни железници. Но този последен въпрос не е толкова към Вас, колкото към премиера и към вас, господа народни представители. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Борисов. Господин Борисов, нали знаете, че ако имахте питане, можехте да зададете два допълнителни въпроса. Но при актуален въпрос да зададете седем, очевидно не спазвате правилника и не очаквате отговор сега! Нали?!
    ИВАН БОРИСОВ (ДЛ, от място): Ще ги задам отделно. (Неразбираема реплика на народния представител Пламен Славов.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Актуален въпрос към министъра на транспорта Вилхелм Краус от народния представител Иван Борисов относно закриване на 20 линии в БДЖ от месец януари 2000 г.
    ИВАН БОРИСОВ: Благодаря Ви, господин председател!
    Уважаеми господин министър, съобщението, което Вие направихте, че възнамерявате от месец януари 2000 г. да закриете 20 губещи линии в БДЖ предизвика огромна тревога в българската общественост. От пресата научихме и първите четири линии, които ще бъдат закрити. Това са: Елена - Горна Оряховица; Видин - Кошава; Чукурово - Вакарел и Поморие - Владимир Павлов. Обслужването ще спре, ако не се осигурят допълнителни пари от общините и заинтересованите предприятия. Става дума за спиране на 20 линии с обща дължина 754 км. Причината за спирането според Вас е че догодина хазната ще отпусне субсидии от 40 млн. лв. за пътнически превози, вместо планираните 56 млн. лв. Досегашните 50-процентни намаление за учениците и пенсионерите ще отпаднат от януари 2000 г.
    Господин министър, само преди дни получихме проектозакона за държавния бюджет на Република България за 2000 г. Този бюджет е убийствен за българските общини! Как може да се мисли, че общините ще осигурят с този оскъден бюджет допълнителни средства, за да не бъдат спрени посочените от Вас 20 жп линии! Това е абсурдно! Може би някои от посочените от Вас предприятия ще имат тази възможност. Дано!
    Господин министър, моят актуален въпрос е - бихте ли съобщили и останалите губещи линии, които няма да бъдат обслужвани от месец януари 2000 г., ако не се осигурят допълнителни средства от общините или от заинтересованите предприятия? Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин Борисов.
    Имате думата, господин министър.
    МИНИСТЪР ВИЛХЕЛМ КРАУС: Уважаеми господин председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Борисов! Структурното преустройство на жп транспорта и програмата за финансово оздравяване на железниците налагат да се пристъпи към преразглеждане на железопътните линии и железопътната мрежа, в това число и на второстепенната мрежа. През 1998 г. при експлоатацията на второстепенните участъци са отчетени разходи за 32 млн. 230 хил. лв., или това са 7,9 на сто от общите разходи на железниците и приходи - 6 млн. 161 хил. лв., или това са 1,8 на сто от общите приходи. Загубите са 26 млн. 299 хил. лв. годишно.
    При второстепенните участъци - друг показател, който е характерен, и който вероятно ще ви даде основание да си направите изводи е, че приходите от дейността по тези линии покриват едва 19 на сто от разходите.
    В програмата за финансово оздравяване на Националната компания "БДЖ" е предвидено да бъдат закрити за експлоатация губещите участъци от второстепенната мрежа с обща дължина 304 км, а не 20 цели линии. До настоящия момент това може със сигурност да се каже и Вие сте прочели в пресата, че железопътни участъци, обслужващи основно енергетиката ще бъдат предоставени на заинтересовани предприятия и ако не се получи съгласието им, ще се наложи да се смени статутът на тези участъци. Кои са тези участъци? Това са Калотино - Станянци (16 км), Алдомировци - Болшевик (14 км), Вакарел - Чукурово (13 км), Дупница - Бобовдол (19 км). Остава да бъде решен въпросът за още 242 км железен път във второстепенната мрежа.
    Компанията БДЖ е изготвила предложение, което може да послужи като изходна база за провеждане на срещи със заинтересовани потребители с оглед да се приложи чл. 32 от Закона за БДЖ, който гласи: "Общините и други юридически лица могат да предоставят средства и да сключват договори с БДЖ за осъществяване на железопътни превози, имащи характер на обществена услуга с местно значение". Тези срещи предстои да се проведат през месец декември.
    Разчитам и се надявам да постигнем съгласие за финансиране от заинтересованите страни, защото действително в противен случай явно ще се наложи да се премине към закриването на експлоатираната второстепенна мрежа с обща дължина 242 км.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър!
    За реплика имате думата, господин Борисов.
    ИВАН БОРИСОВ: Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми господин министър, категорично не съм доволен от Вашия отговор и едва ли ще се намери българин, който да бъде доволен от този отговор. Нямам представа не се ли притеснявате от това, че когато се спре движението и там се обезлюди, няма живот по гарите, по спирките, тези линии буквално за месеци ще бъдат разграбени. Вие помните през миналата година от тази трибуна Ви поставих въпроса за теснолинейката Червен бряг - Оряхово, че ако бъде спряна, освен че ще лишим хората от транспорт, тя ще бъде разграбена. Вечерта преди да Ви поставя актуалния въпрос в Кнежа бяха откраднати първите релси. Недоумявам.
    На мой актуален въпрос относно ускоряването на ремонта на ж.п.линия в определен участък Вие отговорихте: "Не можем да ускорим ремонта".
    Господин министър, Вие тогава изброихте куп причини, основната от които беше: "Когато БСП беше на власт, не строеше и не правеше ремонти".
    Господин министър, Вие вярвате ли си, когато давате подобни обяснения? Аз няма да ги коментирам.
    Днес Ви питам: "Господин министър, можете ли да осигурите заплатите на железничарите?" Вие отново ми казвате: "Не можем".
    Господин министър, ние знаем, че не можете. Ние вече 2-3 години Ви казваме това, че не можете. Вие непрекъснато твърдите обратното.
    Ясно е, че един ден ще кажете: "Повече не можем", в смисъл "повече не можем да управляваме". Дано не бъде твърде късно! Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин Борисов.
    За дуплика има думата господин министър Краус.
    МИНИСТЪР ВИЛХЕЛМ КРАУС: Уважаеми господин Борисов, Вие ме поставяте в неравностойно положение - на човек, който си е написал предварително реплики, да се задават въпроси. Но въпреки това, понеже аз мога, и ние можем, ще Ви отговоря.
    Резултатът от дългогодишното управление, добро, професионално управление на Българските държавни железници от БСП и креатурите на БСП доведе до потребността сега да се прилага реструктивен подход при решаването на острите проблеми. Благодаря.
    РЕПЛИКИ ОТ ДЕМОКРАТИЧНАТА ЛЕВИЦА: Цинизмът ти надскочи всички граници! По-спокойно! Вярвате ли си? Не се излагай!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър. (Руси Статков, ДЛ, от място, вдига ръка и желае думата.)
    С това приключи парламентарният контрол за днес. (Оживление в Демократичната левица.)
    Накрая на заседанието, господин Статков, чакайте!
    Съобщение:
    Комисията по опазване на околната среда и водите ще проведе свое заседание на 1 декември, сряда, от 15,00 ч. в зала 248.
    Господин Статков, желаете лично обяснение ли?
    РУСИ СТАТКОВ (ДЛ, от място): Да.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Само няма да говорите от мое име, нали? Защото казахте, че всички депутати били засегнати. Заповядайте, но само от Ваше име, не от името на никой друг.
    РУСИ СТАТКОВ (ДЛ): Господин председател, уважаеми колеги, Вие не трябваше да приключвате заседанието. Това още веднъж е неправилно водене, защото в рамките...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Сега, ако ще ме учите как да водя заседание, ще Ви отнема думата.
    РУСИ СТАТКОВ: В рамките на заседанието... в рамките на същото заседание аз трябва да направя и своето лично обяснение, господин председател, не се сърдете.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Точно в рамките на заседанието е, в момента заседанието не е закрито.
    РУСИ СТАТКОВ: Така. А то беше за парламентарен контрол.
    Уважаеми господин председател, позволявам си да цитирам чл. 41 за процедурата, за който Вие ме попитахте, тъй като не очаквах, разбира се, от Вас, че Вие няма да го знаете. И нарочно тогава не го споменах, за да не Ви обидя.
    Сега по отношение на конкретните проблеми, които възникнаха от самото заседание. Определено, господин председател, всички ние, народните представители, знаем за каква процедура става дума, когато става дума за фонд "Обществено осигуряване". Защото в рамките на Народното събрание се извършва и тази процедура.
    Неистините, които изнесе господин Муравей Радев и които касаят, може би Вие се изключвате от това, но всички тук присъстващи и техният авторитет са следните.
    Първо, миналата година, когато ние обсъждахме бюджета на фонд "Обществено осигуряване"...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: С какво сте засегнат, господин Статков, кажете.
    РУСИ СТАТКОВ: С неистината, че не е източен бюджетът на фонд "Обществено осигуряване", като на...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Отнемам Ви думата. Нямате никакво основание да твърдите, че сте бил обиден в това заседание, засегнат лично, за да искате обяснение. (Народният представител Руси Статков говори на изключени микрофони.)
    Следващото заседание на Народното събрание ще бъде извънредно и ще се проведе на 30 ноември от 15,00 ч.
    Закривам заседанието. (Звъни.)

    (Закрито в 13,46 ч.)

    Заместник-председатели:
      Иван Куртев
     Благовест Сендов

    Секретари:
           Христо Димитров
          Калчо Чукаров
    Форма за търсене
    Ключова дума
    ТРИДЕСЕТ И ОСМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ