СЕДЕМДЕСЕТ И ШЕСТО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 3 декември 1997 г.
Открито в 9,05 ч.
03/12/1997
Председателствали: председателят Йордан Соколов и заместник-председателите Иван Куртев и Александър Джеров
Секретари: Виктория Василева и Атанас Мерджанов
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ (звъни): Откривам заседанието.
Постъпили законопроекти и проекторешения от 26 ноември до 2 декември 1997 г.:
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Вносители - народните представители Владислав Костов и Светослав Лучников.
Законопроект за устройството на общинските бюджети. Вносител - Министерският съвет.
Днес е първият пленарен ден на месец декември. Има направено предложение по чл. 39, ал. 7 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание единствено от Парламентарната група на Демократичната левица с предложение да бъде разгледан Законопроектът за финансиране на здравеопазването, внесен от народния представител Янаки Стоилов и група народни представители. По този законопроект обаче становището на водещата комисия - Комисията по здравеопазването, младежта и спорта, е внесено в деловодството на Народното събрание вчера в 14,20 ч. При това положение няма да са изтекли в днешното работно време 24-те часа, изисквани от правилника. И понеже на Председателския съвет бяха направени възражения, тази точка не може да влезе в дневния ред.
Има предложение за дневен ред от госпожица Екатерина Михайлова, въз основа на което е изготвена и седмичната програма. Има и предложение от народния представител Любен Корнезов за точка от дневния ред - второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс. По тази материя има няколко законопроекта. Вчера вече имаше доклад на водещата комисия, която обобщава всички законопроекти. Има направени предложения по този доклад. И ако до петък Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията е готова със становището, аз ще се възползвам от правото си по чл. 39, ал. 5 да предложа внасяне на този законопроект. Ако обаче комисията не е готова със своето становище, на това основание той не може да бъде включен в дневния ред.
Има думата господин Стоилов.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (ДЛ): Господин председател, господа народни представители! И от името на вносителите на Законопроекта за финансиране на здравеопазването, и от името на Парламентарната група на Демократичната левица настояваме да не бъде отнемана възможността на парламентарната група съгласно чл. 39, ал. 7 от правилника, на който и Вие се позовахте, а именно всеки месец в началото парламентарните групи по реда на своята численост да предлагат законопроекти. Вярно е, че чл. 65, ал. 1 изисква законопроектите заедно с мотивите към тях и доклада на водещата комисия, на която са били разпределени, да се предоставят на народните представители не по-късно от 24 часа преди началото на заседанието.
За да бъдем в стриктно съответствие с правилника, аз Ви предлагам тази точка да не бъде първа, а да бъде включена като трета или четвърта в седмичната програма, за да не бъде по същество отнемано това право. Защото ръководителите на всички постоянни комисии са от мнозинството и е много лесно така, както Комисията по здравеопазването, младежта и спорта е вземала своето становище на 12 ноември, а тези две страници - едно нескопосано становище като аргументация, но аз няма да го коментирам, защото не сме в дебат по същество, са отнели на заместник-председателя й господин Михайлов 20 дни, за да бъде написано това становище. Това е или груба небрежност, или злоупотреба с правата, които са дадени по правилника. Затова аз настоявам всички народни представители, за да докажат, че тези текстове в правилника ще се прилагат, не днес, но в седмичната програма тази точка да бъде включена. И тогава ще бъдат изпълнени всички изисквания на правилника. Благодаря ви. (Ръкопляскания от левицата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Стоилов.
Искам да поясня нещо, което казах и на което обърнах внимание на Председателския съвет: на няколко пъти вече предупреждавам всички парламентарни групи, когато смятат да се възползват от правото си по чл. 39, ал. 7 - за първия пленарен ден от месеца, своевременно да ме уведомяват кой законопроект искат да предложат, за да взема мерки водещата комисия да бъде готова със своето становище. Упрек към Комисията по здравеопазването, младежта и спорта не може да бъде отправян по простата причина...
ЯНАКИ СТОИЛОВ (ДЛ, от място): Упрек отправих към онзи, който е написал становището 20 дни след заседанието!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Вижте, аз не знам кога е направено становището, знам какво гласи правилникът. Правилникът казва, чл. 64, че водещите комисии дават становището за първо гласуване не по-късно от 3 месеца от тяхното внасяне. Законопроектът е внесен и разпределен...
ЯНАКИ СТОИЛОВ (ДЛ, от място): Господин Соколов, становището е от 12 ноември.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Много Ви моля, нека да не се разправяме. Законопроектът е внесен и разпределен на 16 ноември. Така че комисията разполага с 3-месечен срок.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (ДЛ, от място): Комисията се е произнесла на 12 ноември.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Може да се е произнесла, но аз нямам данни кога се е произнесла и затова Ви казвам...
ЯНАКИ СТОИЛОВ (ДЛ, от място): Произнесла се е на 12 ноември!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Вижте, за мен е важно не кога се е произнесла, а кога становището е внесено в деловодството на Народното събрание. Деловодството не е наше, деловодството е на Народното събрание. И аз мога да изхождам единствено от това.
И пак повтарям, за да не стигаме до такива неприятни спорове, нищо не Ви пречеше, след като сте имали становище, този закон да се внесе. Ако ме бяхте предупредили 3 дни по-рано, щяхме да не се сблъскваме с всичко това. Просто щях да помоля водещата комисия да спази срока. А тя е спазила другия срок и затова аз не мога да отправям към нея никакъв упрек.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (ДЛ, от място): Моето предложение е да го включим в седмичната програма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Добре.
По първото предложение, господин Корнезов, съгласен ли сте така? Добре.
Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 176 народни представители: за 67, против 94, въздържали се 15.
Предложението не се приема.
Чета проекта за програма за работата на Народното събрание за седмицата от 3 до 5 декември 1997 г.:
1. Второ четене на законопроекта за облагане доходите на физическите лица.
2. Второ четене на законопроекта за Министерството на вътрешните работи - продължение.
3. Второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България - продължение.
4. Законопроект за ратифициране на Четвъртия протокол към Общото споразумение по търговията с услуги и на допълненията на Списъка със специфични ангажименти на Република България по търговията с услуги.
5. Законопроект за ратифициране на Европейската конвенция за трансгранична телевизия.
6. Освобождаване и избиране на председател, заместник-председатели и членове на Комисията за защита на конкуренцията.
7. Доклад на Временната комисия по проблемите на борбата с престъпността и корупцията.
8. Парламентарен контрол.
Моля, гласувайте проекта за програма за предстоящата седмица.
Гласували 179 народни представители: за 133, против 35, въздържали се 11.
Седмичната програма е приета.
Пристъпваме към първа точка:
ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА.
Има думата председателят на Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол господин Йордан Цонев.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря Ви, господин председател. Ако разрешите, ще направя едно процедурно предложение. Във връзка с второто четене на законопроекта за облагане доходите на физическите лица моля да бъдат поканени в залата госпожа Дора Андреева, заместник-министър на финансите, и господин Тодор Табаков, експерт.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Срещу това предложение има ли изказвания? Няма.
Моля, гласувайте предложението.
Гласували 171 народни представители: за 154, против 12, въздържали се 5.
Моля квесторите да поканят госпожа Дора Андреева и господин Тодор Табаков в залата.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
"Закон за облагане доходите на физическите лица".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте заглавието на закона.
Гласували 160 народни представители: за 153, против 3, въздържали се 4.
Заглавието е прието.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Част първа - Общи положения".
Предложение на комисията - членове от 1 до 4 да се обособят в глава първа "Данъчни субекти, обект на облагане и данъчна отговорност".
В тази връзка останалите глави се преномерират и съответно препратките в текстовете.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По това предложение някой желае ли да се изкаже?
Моля, гласувайте заглавието на част първа "Общи положения" и създаването на глава първа със заглавие "Данъчни субекти, обект на облагане и данъчна отговорност".
Гласували 148 народни представители: за 139, против 4, въздържали се 5.
Заглавието на част първа и заглавието на глава първа са приети.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 1. Този закон урежда облагането на доходите на физическите лица, доходите на предприятията на едноличните търговци и доходите на някои предприятия, които са юридически лица."
Предложение на народния представител Валентин Симов:
Член 1 се изменя така:
"Чл. 1. Този закон урежда облагането на доходите на местните и чуждестранните физически лица и на някои юридически лица".
Комисията не подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има думата господин Симов да обоснове предложението си.
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз ще помоля експертите да пояснят какво значи "някои предприятия, които са юридически лица"? На мен този текст не ми е ясен. Затова аз съм предложил да се избегне "някои предприятия". Ако е предприятие, то трябва да е юридическо лице. Не може да съществува в пространството нещо, което не е юридическо лице. Не мога да разбера. Ще помоля господин Табаков да даде пояснение, за да знам дали да поддържам предложението си или да го оттегля. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Табаков, имате думата.
ТОДОР ТАБАКОВ (експерт от Министерството на финансите): Господин председател, госпожи и господа народни представители! Предприятията на едноличните търговци не са юридически лица. Като казваме "доходите на някои предприятия, които са юридически лица" имаме предвид тези юридически лица, които ще имат оборот до 75 млн. и те фактически ще плащат патентен данък по реда на този закон.
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Може ли малко по-високо?
ТОДОР ТАБАКОВ: Предприятията на едноличните търговци не са юридически лица. Освен това, когато казваме "доходите на някои предприятия, които са юридически лица" имаме предвид тези юридически лица, които ще плащат патентен данък по реда на Закона за данъка върху доходите на физическите лица.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Симов, приемате ли?
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Поддържам си предложението. Според мен едноличният търговец си е юридическо лице.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Добре.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ (встрани от микрофоните): Как ще е юридическо лице?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Тук се възразява, че едноличните търговци не са юридически лица.
Подлагам на гласуване предложението на народния представител Валентин Симов.
Моля, гласувайте.
Гласували 151 народни представители: за 24, против 83, въздържали се 44.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте чл. 1 така, както е предложен от вносителя и комисията.
Гласували 143 народни представители: за 132, против 7, въздържали се 4.
Член 1 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предложение на народния представител Венцеслав Димитров за нов чл. 1а:
"Чл. 1а. "Доход" е разликата между приходите и разходите от една от описаните в закона дейности. За ... дейности приходите се приравняват на доходи".
Комисията не подкрепя това предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Димитров го няма.
Аз не виждам как ще гласуваме текст с многоточие?!
Моля, гласувайте предложението на народния представител Венцеслав Димитров.
Гласували 154 народни представители: за 28, против 97, въздържали се 29.
Предложението не се приема.
Има думата господин Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Господин председателю, тъй като беше направен един не много коректен коментар към моето предложение, искам да дам обяснение защо е такова предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Не, ако имате предложение за прегласуване, може да го направите. Но да давате пояснение за текст, който вече е гласуван, е безмислено.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Имам предложение да се отложи гласуването на този текст докато експертите предложат съответна формулировка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Не може да се отложи, защото вече е гласуван.
Пак Ви казвам, че единственото предложение, ако искате да направите...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Вижте господин Агов как се смее. Току-що бяхме с господин Агов в Европейския парламент и аз обещах, че ще правим законите каквито са в Европа. Навсякъде в Европа има обяснение в законите какво е това "доход".
Вижте там господин експертът Тодор Табаков как се смее. Защото обясних на комисията, че не може експерти да не дадат предложение какво е това "доход". Гласуваме данък за общия доход без да знаем какво е това доход. Ами Вие сте адвокат, как ще се защитава в съда някой, който искат да го обложат без да се знае какво е това "доход". Извинявам се, може и да не съм точно в процедурата, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Ами влезте в процедурата, като не сте.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Но законът се опорочава по този начин. Как ще влезнем в Европа с този закон?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Но и с многоточие трудно ще влезем в Европа.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Да, точно с многоточие - да. Защото многоточието беше предложение за комисията. Комисията не направи нищо, за да накара експертите да дадат съответно предложение, каквото ги удовлетворява тях. Аз бих могъл да ви дам предложение. Обаче когато казвам, че законът не е доработен, това е един от фактите, който показва, че не е доработен. Няма обяснение какво е това "доход". Ще облагаме дохода, а не знаем какво е това доход. Не знам, вие продължавайте, но кой носи отговорност за тоя закон. И аз, както и вие, но все пак аз съм направил предложение и ви обръщам внимание, а вие ако не се съобразите, това вече е друг проблем. Това показва, че нито експертите, нито парламентарното мнозинство, нито правителството са си на място. Защото в този закон някъде трябва да се напише какво е това "доход". Аз не знам вие не разбирате ли проблема?
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Ние го разбираме.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Като го разбирате, го оправете.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Не, няма смисъл. Текстът е гласуван. Като стигнем до Преходните и заключителни разпоредби, ако има такива, там е мястото да се обяснява едно или друго понятие, с което си служи законът.
Господин Цонев, ако обичате докладвайте чл. 2.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 2. Отговорността за данъка върху доходите по този закон е лична."
Предложение на народния представител Валентин Симов:
Чл. 2 се изменя така:
"Чл. 2. Данъчната отговорност на физическите лица по този закон е лична."
Комисията не подкрепя предложението.
Преди малко пояснихме, че по този закон ще се облагат и някои юридически лица.
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Оттеглям го.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Предложението се оттегля.
Аз ще помоля господин Табаков да обясни с оглед на приетия чл. 1, където се говори за доходи на физически лица и там лична отговорност може да има, доходите на предприятията на едноличните търговци - лична отговорност може да има, доходите на някои предприятия, които са юридически лица - как ще има лична отговорност?
Заповядайте, господин Табаков.
ТОДОР ТАБАКОВ: Работната група смята, че отговорността на юридическите лица за патентен данък по този закон също е лична. Отговорността е лична в смисъл, че тя е на лицето, което дължи този данък.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (ДЛ, от място): Ами ако е акционерно дружество под 75 млн.?
ТОДОР ТАБАКОВ: Отговорността ще бъде на акционерното дружество. Тя пак е лична отговорност. Но на акционерното дружество, защото акционерното дружество представлява юридическа личност.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Е, не. Под лична отговорност се разбира на физическо лице. (Шум и реплики в залата.)
Има предложение да се отложи чл. 2.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 3. Облагаем е общият годишен доход."
Предложение на народния представител Валентин Симов:
В чл. 3 досегашният текст става ал. 1 и се създава ал. 2:
"(2) Общият годишен доход е сборът от всички парични и непарични доходи, получени от физическото лице през данъчната година."
Комисията не подкрепя предложението.
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Поддържам го, защото никъде не е казано какво е доход.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте предложението на народния представител Валентин Симов за нова ал. 2 в чл. 3.
Гласували 145 народни представители: за 25, против 95, въздържали се 25.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте чл. 3, както е предложен от вносителя и подкрепен от комисията.
Гласували 144 народни представители: за 130, против 4, въздържали се 10.
Член 3 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 4. Данъчна година е календарната година."
Предложение на народния представител Валентин Симов:
В чл. 4 досегашният текст става ал. 1 и се създава ал. 2:
"(2) Подлежи на облагане доходът, който е реализиран през данъчната година."
Комисията подкрепя предложението със следната редакция:
"(2) Подлежи на облагане доходът, получен през данъчната година."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Симов, приемате ли?
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Да, приемам.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Димитров има думата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Господин председателю, колеги! Аз не искам да се спирам пак на въпроса, че не сме определили какво е това доход, но бих желал да направя една добавка, макар и да не съм направил формално предложение, но тъй като влизаме в противоречие с таблицата, която съответства на облагането по глава шеста, аз ви предлагам да добавим: "с изключение на доходите от трудови правоотношения, които се облагат ежемесечно", за да сме по-точни. Защото трудовите правоотношения наистина не се облагат накрая на годината, не се облагат годишно. За тях даже е направена специална таблица, която показва, че те се облагат всеки месец. И сега, ако остане този текст, то изглежда, че важи за целия закон, обаче именно онова изключение, което касае глава шеста, би трябвало в момента да влезе.
Така че с цел законът да стане по-точен, аз ви предлагам към предложението на комисията да добавим следните думи. Значи, започваме така:
"Подлежи на облагане доход, получен през данъчната година, с изключение на доходите от трудови правоотношения, които се облагат ежемесечно".
Всички знаем, че това е така. Тази система изглежда ще продължи и за в бъдеще.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Димитров.
Господин Цонев има думата.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря Ви, господин председател! Господин Димитров, няма месечно облагане в този закон вече. Имаме само годишно, а месечното облагане се счита за авансови вноски. Така че, не виждам къде е проблемът.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Дайте ми една реплика.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Не, няма смисъл от реплика по нещо, което не сте го предложили, просто не може да го поставяме на гласуване.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Не е ясно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Ясно - неясно, затова има срокове. Който народен представител смята, че нещо трябва да бъде променено в закона, в този срок да си направи предложенията.
Моля, гласувайте чл. 4 с ал. 1, предложена от вносителя и ал. 2, предложена от комисията.
Гласували 137 народни представители: за 118, против 8, въздържали се 11.
Член 4 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Глава втора "Данъчно задължени лица".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте заглавието на глава втора.
Гласували 141 народни представители: за 139, против няма, въздържали се 2.
Заглавието на глава втора е прието.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 5. Данъчно задължени по този закон са местните и чуждестранните физически лица."
Предложение на народния представител Валентин Симов:
Член 5 се изменя така:
"Чл. 5. Данъчно задължени по този закон са местните и чуждестранните физически лица и местните юридически лица по чл. 8, ал. 2."
Комисията подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има думата господин Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Господин председател, колеги! Хубаво е, че е прието предложението на господин Симов, но аз мисля, че трябва да влезе в друга редакция. Вярно - пак ще кажете, че не съм я предложил, но вижте какво става.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Не, за редакция - може.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Нали гласувахме чл. 1? Аз мисля, че когато приемем една формулировка - че се облагат някакви юридически лица, би трябвало да стъпим на това, което сме определили вече. Това са доходите на някои предприятия, които са юридически лица. Значи и тук трябва да сложим... По чл. 8 - не, чл. 8 не сме го гласували и не знаем какво ще стане. За мен не е добра тази препратка, когато се препраща към бъдещ член. Трябва да кажем: "Уточнени по-долу в закона". Значи трябва да използваме формулировката, която я дадохме в чл. 1, и след това да сложим запетайка и да сложим "уточнени по-долу в закона". Представете си, че чл. 8 не го приемем.
Господин Цонев, аз пак Ви казвам, че бързите методи - хайде да не ги казвам "Стахановски", водят до такива едни непоследователности в закона. Ако пишем, че местните юридически лица по чл. 8, ал. 2 - това трябваше и в чл. 1 да го има. В чл. 1 обаче се съгласихме с друга формулировка. Тук би трябвало поне да сме последователни и да спазваме... Знам, че експертите не са правили друг път такива закони и знам, че на тях им е трудно да правят закони, но позволете ние, които работим толкова време в парламента, да Ви кажем, че това не е нормална законодателна практика, пък Вие правете каквото искате.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има думата господин Цонев за редакционно предложение.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Господин Димитров, тази редакция удовлетворява ли Ви:
"Данъчно задължени по този закон са местните и чуждестранните физически лица и местните юридически лица, визирани в този закон."?
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): "Визирани" не е добре.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: "Посочени".
Моля, гласувайте чл. 5 със следното съдържание:
"Чл. 5. Данъчно задължени по този закон са местните и чуждестранните физически лица и местните юридически лица, посочени в този закон."
Гласували 145 народни представители: за 138, против 3, въздържали се 4.
Член 5 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 6. (1) Местни, без оглед на тяхното гражданство, са физическите лица:
1. чието постоянно местоживеене е в България или
2. които пребивават в България повече от 185 дни през всеки 365-дневен период. В този случай физическото лице се счита за местно лице през годината, в която пребиваването му надхвърли 185 дни.
(2) Местни и физически лица са и лицата, които пребивават в чужбина по поръчение на българската държава, на нейни органи и/или организации, на български предприятия, членовете на техните семейства, както и чужди граждани извън посочените в чл. 12, т. 12, наети в България от чужди държави или международни организации."
Предложение на народния представител Валентин Симов:
В чл. 6, ал. 1:
1. В т. 1 след думите "местоживеене в" се добавя "република".
2. В т. 2 думите "всеки 365-дневен период" се заменят с "дадена данъчна година".
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Стефан Стоилов:
В чл. 6, ал. 1, т. 2 числото "185" да се замени със "183".
Комисията подкрепя предложението.
Едно пояснение за предложението на колегата Симов. Първа точка - за "република", не сме го приели, защото в Преходните разпоредби уточняваме какво е "страната" и "Република България", за да не повтаряме навсякъде "Република България", "страната" и т.н.
По втората точка - не "в дадената данъчна година", имаме предвид точно 365-дневния период. Значи от - до, независимо в коя година. Затова не го приемаме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има думата господин Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Аз се извинявам, че пак ще ви предложа редакция. Нека с поправките на професор Стоилов - "които пребивават повече от 183 дни през календарната година".
Защото иначе вижте какво става. Ще признаем едно лице за местно лице, а няма да можем да го обложим, ако тези 183 дни се разпределят в две календарни години. Примерно идва от юли, стои до септември, после се връща и пак идва, тоест дните му се събират, обаче календарните години не съвпадат. Щом не съвпадат календарните години, по този закон той е местно физическо лице, обаче точно със следващото изречение се казва, че то не подлежи на облагане.
И аз не виждам смисъла от тази еквилибристика. Най-простото трябва да бъде така: 183 дни през всяка календарна година. Между другото, такова е правилото и в другите държави - през календарната година. Защото то може чисто и просто в течение на година от 1 юли до 1 юли да ги разпредели в двете години и пак не можете да го обложите. За какво трябва да го признавате за местно лице? Няма смисъл. Местно физическо лице по смисъла на този закон се признава, не за да е местно по други закони, а да е само по този закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Така е, така е. То е ясно.
СТЕФАН СТОИЛОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! На пръв поглед някому може да се стори, че това е някаква игра на числа. Замяната на едното число с другото е свързана с практиката в страните от Европейския съюз, първо, и второ, с възприети норми в споразумения, сключвани между България и другите страни, за освобождаване от двойно данъчно облагане и т.н.
Доколкото можах да схвана предложението на колегата Димитров, той иска да се добави изразът "в рамките на календарната година".
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Не, вместо 365 дни, 183 дни през една календарна година.
СТЕФАН СТОИЛОВ: Може и така. Смисълът на предложението не се изменя. Просто трябва да спазим една норма, която е общоприета. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Стоилов. Сега не знам комисията на какво становище е, но това предложение, което прави господин Димитров, е правилно. Ако ние имаме 183 дни не в календарна година, а разпределени в две календарни години, очевидно в нито една от тях няма да имаме 183 дни.
Подлагам на гласуване чл. 6. Първо, на мен ми се струва, че в т. 1 трябва да отпадне думата "или", защото е излишна. След точка и запетая "или" не се слага - "... чието постоянно местоживеене в България; които пребивават в България..." еди-колко си време. Думата "или" е излишна.
В т. 2 думите "всеки 365-дневен период" се заменя с думите "една календарна година".
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): В този дух е и моето предложение.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): И "185" се заменя със "183".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Да, и "185" се заменя със "183".
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): В такъв случай, господин Соколов, второто изречение на т. 2 е излишно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Табаков, искате ли думата?
ТОДОР ТАБАКОВ: Бих искал да поясня, че в европейското законодателство, както и в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие съществуват и двете системи, тоест за 183 или 185 дни във всеки един 365-дневен период, както и в рамките на една календарна година. Просто зависи от системата, която ще се възприеме. Ние възприехме това, което е тенденция в европейското законодателство - когато едно лице фактически направи 183 или 185 дни в един 365-дневен период, в този случай то е длъжно да подаде данъчна декларация за доходите си в годината, в която то прави тези 183 дни.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: И ако не ги направи в нито една година?
ТОДОР ТАБАКОВ: Не, то ги прави, защото се взима всеки конкретен 365-дневен период. Така че примерно, ако на 1 февруари 1999 г. то направи 183 дни в 365-дневния период за 1998 и 1999 г., тогава в рамките на 1999 г. то ще се счита за местно лице и ще трябва в този случай фактически да подаде декларация за 1999 г. като местно лице.
Но ако ние вземем другия случай, това ще означава, примерно, че ако едно лице дойде на 1 август 1998 г. в България и стои, примерно, да кажем, до 27 юни 1999 г., тогава за нито една от тези години ние няма да можем да го смятаме за местно лице. Ако искаме да направим това нещо, няма никакъв проблем, защото в интерес на коректността трябва да кажа, че и двете системи съществуват в европейското законодателство и в Г-24. Просто това е въпрос на целесъобразност и решението трябва да се вземе от парламента.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Да, благодаря на господин Табаков.
Значи тук се прави едно пояснение, което може би е добре да го имаме предвид. Идеята е, ако едно лице в рамките на 365-дневен период, макар в две години, има повече от 183 дни, то се облага в годината, в която навършва този период. Да кажем, ако през 1998 г. то има 182 дни и на 1 януари 1999 г. е също в България, ще бъде обложено през 1999 г., а не че изобщо няма да бъде обложено. Това следва от второто изречение.
СТЕФАН СТОИЛОВ (ДЛ, от място): Това е по-добре.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: И може би това е по-добре наистина.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): С тази разлика, че може да попълни 183 дни и през тази година.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Въпросът е да не го задължаваме в рамките на една календарна година да има 183 дни. Може в две календарни години да ги има.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Ние не го задължаваме, ние го утежняваме с облагането.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля да гласувате чл. 6 така, както е предложен от вносителя, с корекцията числото "185" да стане "183".
Гласували 152 народни представители: за 144, против 1, въздържали се 7.
Член 6 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 7. Чуждестранни са физическите лица, които не са местни лица по смисъла на чл. 6."
Предложение на народния представител Валентин Симов - чл. 7 се изменя така:
"Чл. 7. Чуждестранни физически лица са всички физически лица, които не са местни лица по смисъла на чл. 6".
Комисията не подкрепя предложението.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Макар и да е по-точно.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Не е по-точно. Има две повторения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: То е въпрос по-скоро до редакция. Редакцията на вносителя е малко по-стегната, а е същото горе-долу.
Поддържате ли Вашето предложение?
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Поддържам го. Аз мисля, че моята редакция е по-добра.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте предложението на народния представител Валентин Симов.
Гласували 165 народни представители: за 46, против 97, въздържали се 22.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте чл. 7, както е предложен от вносителя и от комисията.
Гласували 151 народни представители: за 134, против няма, въздържали се 17.
Член 7 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 8. (1) Местните лица са данъчно задължени за доходи, произхождащи от източници в България и от чужбина.
(2) Предприятията - местни юридически лица с годишен оборот за предходната година до 75 млн.лв., се облагат с окончателен годишен (патентен) данък за доходи, произхождащи от източници в България и в чужбина, по реда на глава тринадесета.
(3) Чуждестранните лица са данъчно задължени за доходи от източници в България.
(4) Чужди граждани, пребиваващи в България единствено с цел обучение или лечение, и чуждестранните експерти са данъчно задължени за доходи от източници в България независимо от срока на пребиваването.
(5) Когато лице - чужд гражданин, пребиваващ в България единствено с цел обучение или лечение получи статут на постоянно пребиваващ или продължи срока на пребиваването си след завършване на лечението или обучението, се счита за местно лице от датата на получаването на статут на постоянно пребиваващ, съответно от деня на продължаването на срока на временното пребиваване."
Предложение на народния представител Валентин Симов - в чл. 8:
1. В ал. 1 след думата "местните" се добавя "физически", а след думите "източници в" се добавя "Република".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Местните юридически лица с годишен оборот за предходната година до 75 млн.лв. се облагат с окончателен годишен (патентен) данък за доходите, произхождащи от източници в Република България и в чужбина и посочени в глава тринадесета или аналогични на тях източници."
3. В ал. 3 след думата "чуждестранните" се добавят "физически лица".
Комисията подкрепя предложението по т. 1, относно добавянето на думата "физически". Предложението по т. 2 не се подкрепя. Предложението по т. 3 се подкрепя.
Предложение на комисията за чл. 8: в ал. 2 след думите "в чужбина" се заличават, а думата "тринадесета" се заменя с "четиринадесета" и предложенията по т. 1 и 3 на колегата Валентин Симов.
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): По т. 3 си оттеглям предложението, господин председател, тъй като то беше свързано с духа на чл. 1.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Подлагам на гласуване чл. 8, както е предложен от вносителя със следните допълнения: в ал. 1 след думата "местните" се добавя "физически"; в ал. 2 думите "и в чужбина" се заличават, а думата "тринадесета" се заменя с думата "четиринадесета"; и в ал. 3 след думата "чуждестранните" се добавя думата "физически".
Моля, гласувайте.
Гласували 155 народни представители: за 151, против няма, въздържали се 4.
Член 8 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Глава трета - Източници на доходи".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте глава трета "Източници на доходи".
Гласували 142 народни представители: за 140, против няма, въздържали се 2.
Заглавието на глава трета е прието.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 9. (1) Доходът от стопанска дейност, извършвана от физическо лице на територията на страната, е с източник в България.
(2) Счита се, че лице извършва стопанска дейност на територията на България, когато:
1. има място на стопанска дейност или определена база на територията на България;
2. възлага или изпълнява поръчки на територията на България лично или чрез прокурист, търговски пълномощник или по друг начин.
(3) Трудов доход и доход от предоставяне на услуги е от източник в България, когато трудът е положен или услугите са предоставени на територията на България, без оглед на източника за заплащане на труда или услугите.
(4) Независимо от разпоредбите на ал. 3, следните доходи, платени от местно лице или от място на стопанска дейност на чуждестранно лице на територията на България, се считат, че са от източник в България:
1. възнаграждения за лица, работещи на свободна практика - при условие, че сумата на възнаграждението се приспада при изчисляването на печалбата или дохода на платеца или би се приспаднала, ако платецът не бъде освободен от данък върху печалбата или от данък върху дохода;
2. възнаграждения, различни от работна заплата, изплащани на: служител или член на управителен или контролен орган на българско юридическо лице; клон на чуждестранно лице; ръководител, пълномощник или служител в търговско представителство на чуждестранно лице по Закона за чуждестранните инвестиции или на друго лице, изпълняващо идентични или подобни функции;
3. пенсии;
4. дивиденти и разпределение на печалба (доход) от персонифицирани и неперсонифицирани дружества, включително договори за съвместна дейност;
5. лихви;
6. наеми, възнаграждения по договори за лизинг, франчайзинг, факторинг и други подобни;
7. авторски и лицензионни възнаграждения;
8. анюитети, различни от плащанията по т. 3;
9. обезщетения и неустойки;
10. всякакъв друг облагаем доход, неупоменат в предходните алинеи, с изключение на случаите, когато доходът е изплатен от място на стопанска дейност или определена база, разположени извън територията на България, при условие, че тези доходи се приспадат при изчисляването на дохода на мястото на стопанска дейност или определената база.
(5) Доходи от селско и горско стопанство, доходи от използване на недвижимо имущество и положителни разлики от продажби на недвижимо имущество, намиращо се на територията на страната, са от източници в България.
(6) За целите на ал. 5 "недвижимо имущество" включва и притежание на идеална част или ограничено вещно право върху недвижима собственост.
(7) Доходите от сделки с дялове в местни дружества, както и от сделки с ценни книги по ал. 8 са от източник в страната.
(8) Доходи от български държавни и общински ценни книги, издадени от държавата, общините и местни юридически лица, са от източник в България.
(9) Доходи от прехвърляне на предприятие на едноличен търговец са от източник в страната, без оглед дали приобретателят - български гражданин, е местно или чуждестранно лице."
Предложение на народния представител Валентин Симов: в чл. 9, ал. 6 думите "недвижима собственост" се заменят с "недвижима вещ" или с "недвижим имот".
Комисията подкрепя предложението относно замяната с думите "недвижим имот".
Предложение на народния представител Стефан Стоилов: в чл. 9, ал. 4, т. 9 да се посочи за какви обезщетения става въпрос. Комисията не подкрепя предложението, защото е посочено в чл. 10, т. 12. Проф. Стоилов, Вие оттеглихте вчера това предложение, нали?
СТЕФАН СТОИЛОВ (ДЛ, от място): Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 9 така, както е предложен от вносителя, като в ал. 6 думите "недвижима собственост" се заменят с "недвижим имот".
Гласували 144 народни представители: за 122, против 2, въздържали се 20.
Член 9 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Глава четвърта - "Облагаеми и необлагаеми доходи". Раздел I - "Облагаеми доходи".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте заглавието на глава четвърта и на раздел I от същата глава.
Гласували 137 народни представители: за 135, против няма, въздържали се 2.
Заглавието на глава четвърта и заглавието на раздел I са приети.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 10. Подлежат на облагане доходите, произхождащи от:
1. трудови правоотношения и от приравнените към тях правоотношения;
2. дейност на едноличен търговец и от друга дейност, подлежаща на регистрация по Търговския закон;
3. занаятчийска дейност;
4. упражняване на свободна професия;
5. извършване на услуги с личен труд;
6. селско, горско и водно стопанство;
7. продажба и замяна на: недвижимо имущество; пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства; акции, дялове и други участия в търговски дружества, неперсонифицирани дружества и други форми на съвместна дейност;
8. прехвърляне на предприятия на едноличен търговец;
9. наем, рента и аренда;
10. временно отстъпване ползването на права по договор за лизинг, франчайзинг, факторинг и други подобни;
11. авторски и лицензионни възнаграждения;
12. обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер;
13. лихвите извън случаите по чл. 12, т. 3;
14. възнаграждение за положен личен труд в дружества и кооперации и производствени дивиденти от кооперации;
15. дивиденти, доходи от дялово участие и тантиеми;
16. други доходи, които не са определени като необлагаеми, както и доходи, които не са освободени от облагане със закон."
Предложение на народния представител Валентин Симов:
В чл. 10:
1. Създава се ал. 1:
"(1) Обект на облагане е всеки доход, освен ако специално в закон не е предвидено друго."
2. Досегашният текст на чл. 10 става ал. 2, като в текста се направят следните изменения и допълнения:
а) в т. 1 думите "и от приравнените към тях правоотношения" да отпаднат;
б) в т. 2 думите "дейност на едноличен търговец и от друга" да отпаднат;
в) т. 5 се изменя така:
"5. извършване на услуги с личен труд, извън случаите по т. 3 и т. 4;";
г) в т. 7 думите "и други участия в търговски дружества, неперсонифицирани дружества и други форми на съвместна дейност" да отпаднат;
д) създава се нова т. 8:
"8. съучастие в търговски дружества, членство в кооперации, съдружие в граждански дружества по чл. 357 от Закона за задълженията и договорите;";
е) следващите точки се преномерират;
ж) досегашната т. 15 се изменя така:
"15. дивиденти, доходи от дялово участие и тантиеми извън тези, които се облагат по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане;";
з) досегашната т. 16 да отпадне;
и) създава се нова точка: "премии от награди и спортни състезания"."
Комисията подкрепя предложенията по букви "в", "г", "д", "е" и "и". Останалите предложения не се подкрепят.
Предложение на комисията за промяна в точки 2, 13 и 16:
"2. дейност като едноличен търговец, независимо дали е регистрирана по Търговския закон;
13. лихвите извън случаите по чл. 12, т. 3 и 5;
16.други доходи, които не са определени като необлагаеми или не са освободени от облагане със закон."
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров: в чл. 10 т. 16 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Никола Николов: в чл. 10, т. 7 след думите "недвижимо имущество" се добавя "и вещни права върху недвижими имоти", а след думите "съвместната дейност" се поставя запетая и се добавя "когато същите са придобити възмездно и се прехвърлят преди изтичане на една година от датата на придобиването им".
Комисията не подкрепя предложението. Между другото това предложение по-нататък се съдържа в някои от текстовете, разбира се, в променен редакционно вид.
Предложение на народния представител Стефан Стоилов: в чл. 10 не е ясно за какви обезщетения става дума. Пояснихме вече, че в чл. 12, т. 12 е казано за какви обезщетения става въпрос. Мисля, че вчера в комисията проф. Стоилов оттегли това предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Първо, предложението на народния представител Валентин Симов. Поддържате ли си предложенията в тези части, които комисията не подкрепя?
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Аз виждам, че комисията долу е дала изменение на редакцията, така че ги оттеглям.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има думата за изказване Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (НС): Господин председател, колеги! Аз имам направено формално предложение по част от текста в чл. 10. Но бих желал да взема отношение и по някои от другите текстове.
Най-напред аз съм изненадан, че е включена т. 6 - селско, горско и водно стопанство. Изрично е определена.
Ето защо правя формално предложение да отпадне. Още повече че никъде по-долу в този закон те не са третирани като някакви различни доходи от другите.
Аз зная защо е включено, защото в редица европейски страни точно селското, горското и водното стопанство се облагат по различен начин или за тях важат отделни разпоредби. Това, обаче, което днес ни се предлага като закон, не предвижда различно третиране. Има една преходна разпоредба там, но за нея не искам да се спираме в момента или ние я гласувахме в предишния закон. Както и да е.
Аз не виждам причина защо селското, горското и водното стопанство трябва да остане, след като ние не сме тръгнали да определяме от кой отрасъл облагаме доходите и от кой отрасъл не ги облагаме.
Така че, някой може да си помисли, че като тези са изразени, в някой друг отрасъл, да кажем промишленост, където не са изразени, те не се облагат, макар че изрично не са казани. Мисля, че е съвършено излишно да присъства като точка.
В т. 7 искам да обърна вниманието на колегите, че тук ние въвеждаме нещо за пръв път в нашето данъчно законодателство, каквото не е имало досега - започваме да облагаме и прираста на капитала.
Ето защо призовавам колегите не толкова в този член тук, а повече, мисля че беше в чл. 24, много внимателно да видят, да не се облага кухо нарастване на капитала, предизвикано най-просто от увеличаването на цените от инфлацията, а да се облага наистина един истински създаден доход.
Точно в т. 7, обаче, мисля, че е допусната сериозна грешка. Аз се консултирах. Поставен е знакът ";" след ":". Значи, за мен смисълът, не зная, тук сигурно има по-добри лингвисти от мен, за мен смисълът на двоеточието изтича, след като се сложи знакът ";". И оттук нататък става нещо различно, всяко е поотделно. И вече не отиваме към продажба и замяна на преди, което има двоеточие, вече отиваме към горното - "подлежат на облагане доходите, произхождащи". Вижте каква грешка можем да допуснем. Ако направо, примерно, "акции и т.н." се обърнем към доходите, произхождащи от акции? Ами акциите носят дивиденти. Дивидентът по принцип не се облага в този закон, защото се облага по друг закон. Така че, според мен, тук точките и запетаите, господин председател и колеги, в т. 7 трябва да изчезнат. След "недвижимо имущество", например, трябва да има запетая, след "превозни средства" трябва да има запетая, а не ";". И т.н. Накрая може да остане знакът за точка и запетая. Но тези запетаи, вътрешните знаци ";" много е важно да отпаднат, защото дават друго разбиране на текста.
Значи в чл. 15 задължително трябва да се каже "дивиденти и доходи от дялово участие, с изключение на обложените по Закона за корпоративното облагане". Не можем да кажем, че облагаме дивидентите, а после да казваме след някой и друг член, че те са необлагаеми. Или ще ги приспаднем от облагаемата сума? Чисто и просто няма логика. Тук трябва да се каже точно: "дивиденти, доходи от дялово участие и тантиеми, с изключение на обложените по Закона за корпоративното облагане".
И след това стигам до моето предложение - да отпадне т. 16. За мен т. 16 трябва да отпадне, защото е негативно определение. И още повече, че в закона липсва определение на "доход". И даваме възможност на данъчните служители да тълкуват какво е това "доход" и какво не е и да казват "да, и това е доход", въпреки че не е указано измежду тези 15 точки, а той да казва какво е това "доход" и какво не е.
Аз ви задавам следната хипотеза. Бакшишът, който получават келнерите и разни други служители доход ли е или не е? И ще ви кажа как е в Германия. В Германия ако е над определен процент или над определена сума, се смята за доход и той трябва да го декларира. Обаче ако е под това ниво, той не се занимава с това, да ходи и да декларира някакви дребни суми.
Но тук се отваря една голяма дупка и данъчният служител може да рекетира всеки един келнер, защото това е практика. Знаете, че някои ги държат, примерно, сервитьорите, със съвършено ниска заплата, такава колкото да му тече трудовият стаж и другите пари той си ги изкарва. И давате възможност на данъчните служители, знаете ли какво ще отиват и ще правят? Ще отиват и ще ядът без пари и ще пият, ако, не дай Боже!, и ги рекетират.
Аз ви предлагам, т. 16 да отпадне. Ако ни се предложи друга формулировка, да видим какво ще стане. Но за мен в един закон не може да се отваря такава голяма дупка за данъчен произвол.
Ако трябва пак да напомня моите предложения. Предлагам, също така, т. 6 да отпадне като безсмислена, по-нататък нямаме никакво развитие в закона на нея, макар че фигурира в едно заглавие. Всичко се облага там на общо основание. Знаците ";" да отпаднат. И там, където пише "дивиденти", да се добави "с изключение на обложените по Закона за корпоративното облагане". Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря.
Има думата господин Георги Божинов.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (ДЛ): От името на Парламентарната група на Демократичната левица, господин председател, искаме половин час почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Обявявам 30 минути почивка. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ (звъни): Продължаваме заседанието с чл. 10, предложение на народния представител Валентин Симов.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Аз искам да направя едно уточнение по това предложение.
Прочетох, че комисията подкрепя предложенията по букви "в", "г", "д", "е" и "и". Искам да направя уточнение, че начинът, по който е дадено в буква "д", сега се разбрахме, не е най-добрият. Затова предлагаме да не подкрепим "д", а т. 7, както е дадена от вносителя, да се раздели на точки 7 и 8 по следния начин:
"7. продажба и замяна на: недвижимо имущество; пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства;
8. продажба на акции, дялове и други участия в търговски дружества, неперсонифицирани дружества и други форми на съвместна дейност;"
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Симов?
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Съгласен съм.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Съгласен сте. Тези части от Вашето предложение, които комисията не подкрепя, да ги гласуваме или ги оттегляте?
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Оттеглям ги просто заради предложението на комисията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Добре, нека тогава все пак да го гласуваме.
Моля, гласувайте предложението на народния представител Валентин Симов в неоттеглената част, която е приета от комисията, а това са букви "в", "г", "д" с направената корекция за разделяне на сегашната т. 7 на точки 7 и 8, "е" и "и".
Това са точките, които се подкрепят от комисията и ще бъдат инкорпорирани в чл. 10.
Гласували 150 народни представители: за 133, против няма, въздържали се 17.
Предложението на народния представител Валентин Симов в тази част е прието.
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров - първо, за отпадане на т. 6.
Господин Димитров, беше направено едно предложение т. 6 да придобие съдържание, като я свържем с основния текст на чл. 10 - "Подлежат на облагане доходите, произхождащи от: ... 6. дейност в областта на селското, горското и водно стопанство". Така приемате ли?
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Не, аз не приемам по принцип да се описват тия отрасли отделно, след като няма за промишленост, за транспорт и така нататък. Ясно е, че дори и да не фигурират, те си вървят по редовния ред нормално. Редно е да отпадне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Добре. Тогава поставям на гласуване Вашето предложение за отпадане на т. 6.
Гласували 154 народни представители: за 54, против 57, въздържали се 43.
Предложението не се приема.
Предложение за отпадане на чл. 10, т. 16 от същия народен представител.
Моля, гласувайте.
Гласували 148 народни представители: за 56, против 77, въздържали се 15.
Предложението не се приема.
Предложение на народния представител Никола Николов, което комисията не подкрепя.
Моля, гласувайте.
Гласували 142 народни представители: за 29, против 41, въздържали се 72.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте целия чл. 10 ...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Аз имах още едно предложение, господин Соколов...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: То не е писмено.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): ... на т. 7 точките и запетаите да отпаднат.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Да, в т. 7 точките и запетаите да бъдат заменени със запетаи.
Моля, гласувайте.
Гласували 148 народни представители: за 80, против 40, въздържали се 28. Предложението е прието.
Моля, гласувайте чл. 10, както е предложен от вносителя, с направената корекция в т. 7, с приетите предложения на народния представител Валентин Симов и с предложенията на комисията за промени в точки 2, 13 и 16, и с промяната в т. 6 - "дейности в областта на селското, горското и водно стопанство".
Моля, гласувайте.
Гласували 145 народни представители: за 106, против 1, въздържали се 38.
Член 10 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 11. (1) Доходите по чл. 10 могат да бъдат парични и непарични.
(2) Непаричните доходи се оценяват по пазарната цена към датата на придобиването им, като пазарната цена се определя по реда на чл. 16 от Закона за корпоративното подоходно облагане.
(3) Доходът във валута се преизчислява в левове по курса на Българската народна банка към датата на придобиването му. Когато възнаграждението във валута е платено в брой, прилага се курсът на деня на внасянето в страната.
(4) Доходът се смята придобит:
1. при плащане в брой - от деня на плащането;
2. при плащане по безкасов път - от деня на заверяване на сметката на получателя на дохода, ако получателят е посочил банката, в която да му се плати;
3. при плащане в натура - от деня на получаване на облагата."
Предложение на народния представител Валентин Симов: в чл. 11, ал. 3, второто изречение да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на комисията по ал. 3:
1. след думата "брой" се добавя "извън страната";
2. след думата "внасянето" се добавя "му".
Предложение на комисията по ал. 4: в точки 1, 2 и 3 думите "от деня" се заменят с "в деня".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Господин Симов, искате ли да обосновете предложението си? Имате думата.
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Господин председател, уважаеми колеги! Аз мисля, че по-правилно би било да се каже "по реалния курс", защото между курса на Българската банка към деня на придобиването и когато възнаграждението във валута е платено в брой, курсът на деня има разлика. Тази разлика всъщност ще ощети нашата държава. Би трябвало тук да се помисли за един по-прецизиран текст. Трябва да се търси реалният курс. Между двете изречения има противоречие: ако в деня на придобиването, както е казано, се преизчислява по левове, ще се получи разлика между деня на придобиването и ще се получи разлика между деня, ако той е платил в брой. Защото това може да бъде "Х" ден в обозримото бъдеще например. Няма да е точно изчислено. (Народният представител Валентин Симов уточнява текста с докладчика Йордан Цонев.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Не уточнявайте текста по този начин. Народните представители са в залата, за да слушат.
ВАЛЕНТИН СИМОВ: Тогава, уважаеми колеги, аз предлагам във второто изречение да бъде добавено "когато възнаграждението е внесено в страната е платено в брой", за да става ясно за какво става въпрос. Иначе от тази редакция на записа не е ясно, че второто изречение се отнася точно до средствата, които са внесени в момента от чужбина във валута.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Симов.
Господин Венцеслав Димитров има думата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Уважаеми колеги, тук също има недоработени неща. Този, който е писал текста, е изхождал от две хипотези: първо, доходът е получен в чужбина, може да е похарчен там. Тук има смисъл, естествено, след като облагането е в България в левове, да се използва курсът на БНБ. Втората хипотеза е, че не си е похарчил парите. Сложил ги е в джоба и минава през границата. Какъв курс да използваме в този случай? Тук трябва да се разпише този текст, като изхождаме от две хипотези: едната, че си е оставил възнаграждението във валута, другата, че го е обърнал в левове. Ако си го е оставил във валута, няма проблеми, използваме курса на Българската народна банка. Ако го е обърнал в левове, обаче, не е честно да използваме курса на Българската народна банка, а би трябвало да се използва реалният курс на обмяната, ако това е искал да каже господин Симов в момента. Но мисля, че така текстът ще ощети този, който си внася парите, обменя ги за левове и посреща други задължения или ги изразходва.
Така че тук не бива да се използва курсът на БНБанка. Знаем, че един е курсът, по който вие си обменяте парите, друго е курсът на Българската народна банка. Вярно е, че могат и много, много да не се разхождат, но могат и да се разхождат. Но не е честно, след като навсякъде по света, господин Табаков, разходите за обслужване на банковите сметки се признават за разходи, ние тук да не ги включваме в разходите. Вие кимайте, обаче облагате нещо, което не е доход, а е разход. И това е непрекъснато.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Димитров.
Има ли други изказвания? Няма.
Поставям на гласуване предложението на господин Симов за отпадане на второто изречение от ал. 3, което не е подкрепено от комисията.
Гласували 151 народни представители: за 14, против 86, въздържали се 51.
Предложението на господин Симов не се приема.
Моля, гласувайте за чл. 11, както е предложен от вносителя, с предложените и от комисията допълнения в ал. 3 и ал. 4.
Гласували 140 народни представители: за 102, против няма, въздържали се 38.
Член 11 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
"Раздел втори
Необлагаеми доходи
Чл. 12. Не подлежат на облагане:
1. доходите от продажба или замяна на:
а/ апартамент, къща или вила, включително прилежащата земя, при условие че са били основно жилище на продавача не по-малко от три години преди продажбата или замяната;
б/ до два недвижими имота, които не са основно жилище на продавача, както и селскостопански и горски имоти, независимо от броя им, ако времето между придобиването и продажбата или замяната е повече от пет години;
в/ пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, придобити от данъчно задълженото лице не по-малко от една година преди продажбата;
г/ движимо имущество, с изключение на доходите по чл. 10, т. 8 и по буква "в" независимо от времето на придобиването;
2. пенсиите;
3. лихвите по влогове и депозити в Държавната спестовна каса, в местни търговски банки, клонове на чуждестранни банки, взаимоспомагателни каси, спестовно-кредитни кооперации, лихвите и отстъпките от държавни и общински ценни книги и мораторните лихви по облигационни отношения;
4. обезщетения и други подобни плащания при средна и тежка телесна повреда, смърт или професионално заболяване; обезщетенията по имуществени застраховки и обезщетенията за отчуждаване на права и за загуби до размера на загубата;
5. лихвите по съдебно установени вземания, които не подлежат на облагане;
6. паричните и непаричните доходи от социално подпомагане, получени на основата на нормативен акт, и обезщетенията при безработица;
7. помощи, получени от социални фондове и организации;
8. добавки, обезщетения и помощи за деца, получени на основание на нормативен акт и плащания за издръжка, получени от правоимащи лица, съгласно разпоредбите на Семейния кодекс;
9. стипендии, получени за обучение в страната и в чужбина от местни физически лица;
10. парични суми и материални награди, получени на основание на нормативен акт, от донори за предоставяне на биологични продукти и органи на човешкия организъм;
11. печалбите от Държавната парично-предметна лотария и от Българския спортен тотализатор, премиите и печалбите от хазартни игри и други игри на щастие;
12. заплати и възнаграждения на: членовете на персонала на дипломатическите представителства съгласно Виенската конвенция за дипломатическите отношения, членовете на консулствата съгласно Виенската конвенция за консулските отношения; служители на междудържавни и междуправителствени организации съгласно международния договор, сключен със съответната организация, и членовете на семействата на гореизброените лица, доколкото това е предвидено в съответния международен договор."
Предложение на народния представител Валентин Симов - в чл. 12:
1. В т. 1, буква "а" се изменя така:
"а/ апартамент, къща или вила, включително прилежащата земя, и продавачът докаже, че ги е ползвал като основно жилище най-малко три години преди продажбата или замяната;"
2. Точка 7 се изменя така:
"7. помощи, изплащани от фондове, създадени с нормативен акт на Министерския съвет;"
3. В т. 9 накрая се добавя "до размера и по условията за изплащане от държавата в учебни заведения;"
4. Създава се нова т. 13:
"13. дарения и наследства".
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров - в чл. 12, т. 9 се изменя така:
"9. стипендии в полза на местни физически лица за обучение в страната и чужбина;"
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народните представители Иван Иванов и Йордан Бакалов - в чл. 12, т. 1:
1. В буква "б" думите "както и селскостопански и горски имоти" да отпаднат.
2. Създава се нова буква "в":
"в/ селскостопански и горски имоти, независимо от броя им и от времето между придобиването и продажбата им;"
Това предложение се съдържа в следващото предложение в т. 3, което е прието.
Предложение на народния представител Йордан Цонев - в чл. 12:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създават се нови точки 13 и 14:
"13. разпределената под формата на нови дялове и акции печалба в търговски дружества, както и разпределената печалба под формата на увеличаване на номиналната стойност на съществуващите дялове и акции;
14. разпределената печалба, чрез която е увеличен капиталът чрез издаване на нови акции и дялове или увеличаване на номиналната стойност на съществуващи такива".
3. Създава се ал. 2:
"(2) Не се смята за доход полученото при продажба или замяна на имущество, придобито по наследство, завет, дарение или на реституирано имущество, както и наследствата и даренията".
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Никола Николов - в чл. 12, т. 1:
1. Букви "а", "б" и "в" стават буква "а":
"а/ недвижимо имущество и вещни права върху недвижими имоти; пътни и въздухоплавателни и водни превозни средства; акции, дялове и други участия в търговски дружества, неперсонифицирани дружества и други форми на съвместна дейност освен в случаите, когато същите са придобити безвъзмездно и се прехвърлят преди изтичане на една година от датата на придобиването им;"
2. Буква "г" става буква "б" и думите "и по буква "в" се заличават.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на комисията по чл. 12 - подкрепя текста на вносителя, като в т. 1, буква "г" думите "т. 8" се заменят с "точки 7 и 8" и предложенията на народните представители Венцеслав Димитров и Йордан Цонев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Господин Симов, поддържате ли предложението си?
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Оттеглям предложението си в полза на комисията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Има думата господин Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Господин председателю, колеги! Не идвам да си подкрепям предложението, защото гледам, че комисията го е подкрепила, но искам да ви обърна внимание, че е пропуснато нещо извънредно важно, което ние оправихме преди няколко години. Затова, господин председателю, позволете ми, макар и при нарушение на правилника да Ви предложа, по-добре да нарушим правилника, отколкото да пропуснем нещо толкова важно.
В т. 10 в сега действащия закон, естествено под друга номерация фигурираше тази постановка, сега тя е отпаднала, не знам защо. И аз ви предлагам така: "парични суми и материални награди, получени на основание нормативен акт, както и за високи спортни постижения на олимпийски, световни и европейски първенства". Това е формулировка, която ние всички заедно изработихме тук и единодушно гласувахме в Закона за данъка върху общия доход като добавка. Моля ви се, в комисията не сме обърнали внимание, знаете, че всичко беше бързо, затова позволете ми тук да направя това предложение и да го гласуваме, защото иначе ще останем длъжници. Не става дума за всички награди за спортистите, а само за тези, които се получават на олимпийски, световни и европейски първенства. Мисля, че сме длъжни да гласуваме това нещо. Защото иначе ще се получи така, че ще търсим пари за тяхното премиране, а после ще ги обложим с данък общ доход. Между другото, това е действащ текст в тазгодишния закон, в миналогодишния закон, в по-миналогодишния. И аз не искам догодина това нещо да бъде променяно.
Така че, колеги, ще ви помоля за подкрепа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господата Иван Иванов и Йордан Бакалов също имат предложение, което не е прието.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: И двете им предложения смислово се съдържат в хипотезата, която предлагам аз, в създаването на ал. 2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Предложението, което господин Димитров направи в залата, не мога да поставя на гласуване, тъй като това противоречи на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Единственото предложение, което не е прието, е на господин Никола Николов, затова поставям само него на гласуване.
Моля, гласувайте предложението на господин Никола Николов.
Гласували 118 народни представители: за 14, против 29, въздържали се 75.
Предложението не се приема.
Моля да гласувате за чл. 12 така, както е предложен от вносителя, с промените в т. 1, буква "г" и предложенията на народните представители Венцеслав Димитров и Йордан Цонев, които са приети от комисията.
Гласували 132 народни представители: за 112, против няма, въздържали се 20.
Наименованието на раздел втори и член 12 са приети.
Моля, господин Цонев, докладвайте глава четвърта.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Глава пета - Общ годишен"...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Защо глава пета? Не е ли глава четвърта?
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Нали преномерирахме.
"Глава пета
ОБЩ ГОДИШЕН ДОХОД, ОБЛАГАЕМ ДОХОД И ДАНЪЧНА ОСНОВА
Чл. 13. Общият годишен доход е сборът от всички парични и непарични доходи, получени от физическото лице през данъчната година."
Предложение на народния представител Валентин Симов: чл. 13 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Оттеглям предложението си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Симов оттегля предложението си.
Поставям на гласуване наименованието на глава пета и текста на чл. 13.
Гласували 131 народни представители: за 130, против няма, въздържал се 1.
Наименованието на глава пета и член 13 са приети.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 14. Облагаем по този закон е общият годишен доход след приспадане на:
1. необлагаемите по този закон доходи;
2. освободените от облагане по силата на други закони доходи;
3. обложените с окончателен годишен (патентен) данък доходи;
4. обложените с еднократен данък доходи по реда на чл. 40 от този закон;
5. обложените с еднократен данък доходи по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане."
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров: в чл. 14, т. 5 да отпадне и да се замести с нов текст:
"5. данъчен кредит по чл. 15а;".
Господин Венцеслав Димитров има предложение за нов чл. 15а.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народните представители Иван Иванов и Йордан Бакалов: в чл. 14, т. 3 се изменя така:
"3. доходите от дейности, обложени с окончателен годишен (патентен) данък;".
Комисията подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Цонев, ние сега не можем да гласуваме предложението на господин Венцеслав Димитров, преди да е гласувано другото негово предложение, защото...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, встрани от микрофоните): Аз го оттеглям. И без това няма да го приемете.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви.
Поставям на гласуване текста на чл. 14, както е предложен от комисията, с приетото от комисията изменение на т. 3 по предложение на народните представители Иванов и Бакалов.
Гласували 141 народни представители: за 133, против 3, въздържали се 5.
Член 14 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 15. (1) Данъчна основа е облагаемият доход за съответната данъчна година, намален с разходите за дейността и предвидените в този закон вноски и облекчения.
(2) Ако данъчно задълженото лице има доходи едновременно от два или повече източника, посочени в чл. 10, данъчната основа за общия годишен доход представлява сбора от данъчните основи, определени поотделно за всеки източник на доход в съответствие с разпоредбите на глави от шеста до десета."
Предложение на комисията: в ал. 2 думите "на глави от шеста до десета" се заменят с "на глави от седма до единадесета".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
По този текст няма предложения.
Моля да гласувате за чл. 15 в редакцията, която ни предлага председателят на комисията.
Гласували 126 народни представители: за 121, против няма, въздържали се 5.
Член 15 е приет.
Господин Димитров оттегля предложението си за създаване на нов чл. 15а.
Моля, докладвайте следващата глава.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
"Глава шеста
ПРИОРИТЕТНО ПРИЛАГАНЕ НА МЕЖДУНАРОДНИ СПОГОДБИ, ИЗБЯГВАНЕ НА МЕЖДУНАРОДНОТО ДВОЙНО ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ И ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ОТКЛОНЕНИЕТО ОТ ОБЛАГАНЕ С ДАНЪЦИ".
Има предложение на народния представител Валентин Симов заглавието на глава пета да се измени така: "Избягване на международното двойно данъчно облагане".
Комисията не подкрепя предложението.
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Оттеглям предложението си. Презумпцията беше в две отделни глави да бъде разгледано това.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Симов. Той оттегля своето предложение.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 16. (1) Когато в данъчна спогодба или в друг международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, се прилагат разпоредбите на съответната данъчна спогодба или договор.
(2) Министърът на финансите издава наредба за прилагането на международните договори, съдържащи разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, както и указания за прилагането на отделни спогодби и на техни разпоредби."
Предложение на народния представител Стефан Стоилов: в чл. 16, ал. 2 думите "министър на финансите" се заменят с "Министерски съвет". Досегашният текст е противоконституционен.
Комисията не подкрепя предложението.
Ние в комисията се уточнихме с професор Стоилов, че в тези международни спогодби, като е визиран министърът на финансите навсякъде, затова ще го дадем така. Мисля, че той се съгласи в комисията на това.
Предложение на комисията за чл. 16: в ал. 2 накрая се поставя запетая и се добавя "когато е предвидено в съответната спогодба".
Това комисията го предлага във връзка с предложението на професор Стоилов и във връзка с това, което преди малко казах.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Стоилов, имате думата.
СТЕФАН СТОИЛОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Това, което предлагам, е резултат на консултации с редица юристи. Те са съгласни, че може и така, както предлага Министерството на финансите, но много по-коректно, в съответствие с духа на текста в Конституцията е в такива случаи Министерският съвет да бъде авторът за издаването на подобни наредби.
И понеже доста са случаите във връзка с приемането на този и на други закони, в които отделни народни представители се опитват именно, използвайки консултантски услуги да съдействат за по-голяма прецизност на текстовете на приеманите закони, случаят е именно такъв. По-коректно, по-точно е, ако бъде записан "Министерският съвет".
Очевидно е, че наредбата и правилникът ще ги прави съответното министерство. Благодаря Ви, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Означава ли това, че искате да бъде гласувано предложението?
СТЕФАН СТОИЛОВ: Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Поставям на гласуване предложението на народния представител господин Стефан Стоилов, вместо думите "министър на финансите", да бъде "Министерският съвет".
Гласували 143 народни представители: за 48, против 74, въздържали се 21.
Предложението не е прието.
Моля да гласувате за наименованието на глава шеста и чл. 16 така, както е предложено от вносителя с направената промяна от комисията в ал. 2.
Гласували 139 народни представители: за 110, против няма, въздържали се 29.
Заглавието на глава шеста и член 16 са приети.
До 12,30 ч. давам редовната почивка. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ (звъни): Заседанието продължава.
Моля от Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол да заповяда един член, за да продължи с докладването.
Господин Димитров, заповядайте.
ДОКЛАДЧИК ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Колеги, казаха ми, че сме стигнали до чл. 17. Чета го.
"Чл. 17. (1) Когато няма сключена спогодба или друг международен договор за избягване на двойното данъчно облагане, за които се прилага чл. 16, при определянето на данъка върху дохода местните физически лица ползват данъчен кредит за идентични или подобни чуждестранни данъци, наложени в чужбина от съответните компетентни органи.
(2) Лицата по ал. 1 ползват данъчен кредит за всички данъци върху дивиденти, лихви, авторски и лицензионни възнаграждения, възнаграждения за технически услуги и наеми, изплатени от източници в чужбина на местни лица.
(3) Данъчният кредит по ал. 2 се определя за всяка държава поотделно и се ограничава до сумата на българския данък върху доходите, който би бил дължим върху тези доходи, с източник в чужбина, ако се прилагаше към местен доход.
(4) Министърът на финансите определя условията и реда за прилагането на ал. 2 и 3, като може:
1. да определя кои данъци са идентични или подобни на данъка върху доходите на физическите лица;
2. да уточнява произхода и конкретния размер на местните или чуждестранните доходи, получени от съответен източник;
3. да не признава ползването на данъчен кредит за онези чуждестранни данъци, с които кредитът е неправомерно увеличен."
Колеги, това е текстът.
Има направени предложения.
Предложение на господин Йордан Цонев:
В чл. 17, ал. 2 думите "възнаграждения за технически услуги" да отпаднат.
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на проф. Стефан Стоилов:
В чл. 17, ал. 4 думите "министър на финансите" се заменят с "Министерски съвет".
Не зная проф. Стоилов дали ще оттегли своето предложение, тъй като в предишния член идентично негово предложение беше отхвърлено.
СТЕФАН СТОИЛОВ (ДЛ, от място): Оттеглям го.
ДОКЛАДЧИК ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Виждам, че оттегля предложението си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Венцеслав Димитров.
Предложението на господин Цонев е прието от комисията.
Поставям на гласуване чл. 17 с отпадането в ал. 2 на думите "възнаграждения за технически услуги", а иначе чл. 17, както е предложен от вносителя.
Моля, гласувайте.
Гласували 143 народни представители: за 126, против няма, въздържали се 17.
Член 17 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 18. (1) По отношение на предотвратяване на отклонението от данъчно облагане се прилагат съответно разпоредбите на глава първа, раздел IV от Закона за корпоративното подоходно облагане.
(2) При констатиране, че имуществото на данъчно задълженото лице надхвърля размера на декларираните доходи за предходни данъчни години, данъчният орган има право да коригира данъчната основа и да определи данъка, като прилага съответно разпоредбите на Закона за данъчното производство."
Предложение на народните представители Валентин Симов, Венцеслав Димитров и Стефан Стоилов за отпадане на ал. 2.
Предложение на народния представител Йордан Цонев:
В чл. 18, ал. 2 след думата "лице" се добавя "по цени на придобиване".
Комисията не подкрепя предложенията за отпадане на ал. 2.
Комисията подкрепя предложението в чл. 18, ал. 2 след думата "лице" да се добави "по цени на придобиване".
Малко пояснение. Алинея 2 е във връзка с чл. 17 от Закона за данъчното производство. Аз дори ще си позволя тук да го цитираме в ал. 2.
Предлагам да бъде цитирано:
"Като прилага съответно разпоредбите на чл. 17 от Закона за данъчното производство".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Това е предложение след "Закона за данъчното..."?
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "...като прилага съответно разпоредбите на чл. 17 от Закона за данъчното производство".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Най-напред по предложенията за отпадане.
Господин Венцеслав Димитров иска думата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Господин председателю, колеги! Аз и в комисията изложих моята теза, че такъв член не може да има в този закон. Никой не отменя разпоредбите на чл. 17 в Закона за данъчното производство, за да се опитваме по някакъв начин да го вкарваме тук. Но това е закон за подоходното облагане, а не е закон за имущественото облагане. Тук фигурира понятието имущество. Понятието имущество никъде в българските данъчни закони, т. е. за данъчни цели, не е определено. Аз им казах - ако се слага имуществен данък, още при местните данъци и такси нека да се разпише какво е това имущество.
Може би пак някой специалист от данъчното министерство ще ни насочи към някакъв речник. Да търсим в речник какво е и да вървим да плащаме данък. Но едно е доход, друго е имущество. Вярно, че една голяма част от имуществото се натрупва по пътя на заделянето на част от дохода. Но една част може и да не се натрупва от имуществото по такъв начин.
Имайте предвид, че имуществото не е само това, което е външен белег. Какво може да разбере един данъчен служител за имуществото на един човек? Да види, че кара джип навън, да види, че има къща? Разбира ли му парите в банката? Не. Парите в чужбина? Не. И ред други неща.
Член 17 на Закона за данъчното производство изхожда от друга хипотеза. От хипотезата - тя преди всичко е насочена към фирмите, като стопанската дейност - че когато едно лице, независимо от това какво е, не може някак си или е унищожило част от документите, или явно придобива повече доходи, отколкото личи по документите и т. н., или прави нещо умишлено - примерно изгори документацията си. Тогава данъчният по косвени признаци може да се насочи и да го обложи.
Когато обсъждахме чл. 17 от Закона за данъчното производство, ние изхождахме от тази хипотеза, госпожо Андреева. Вие сега се опитвате ей така, понеже вашето тълкувание е такова, да го приложите за подоходното облагане на физическите лица, което е погрешно.
Но аз съм изненадан, че предлагате точно такъв текст в този закон. Ако за вас важи Законът за данъчното производство, тогава го прилагайте. Защо тук трябва да се връщаме към този текст? Там не пише, че изрично е забранен да се прилага. Спрямо физически лица, разбира се. Оставете го да си действа! Но, за да има такъв текст - между другото текстът дава възможност за голям данъчен произвол, за произвол от страна на данъчните служители, на данъчната администрация, с което могат да рекетират хората.
Аз ви казвах какъв е подходът, за да решите този проблем - въвеждате имуществен данък. Естествено, средните доходи, така да се каже, средното имущество ще бъде до голяма степен освободено. Може да се плаща само символично. Вкарвате всеки данъчно задължен по подоходното облагане да попълва всяка година имуществена декларация и тогава гледате дали прирастът на имуществото му съответства с прираста на доходите. Ето това е пътят.
Неслучайно и министърът на финансите и министърът на правосъдието и правната евроинтеграция виждат, че този проблем лесно не може да бъде решен. И вие се опитвате с един член едва ли не да затворите тази дупка, която знаете, че сигурно зее. Сигурно зее, обаче направете всичко възможно да я затворите и то така, както трябва. За мен не е този начин на затварянето, а дава пътя на един наистина произвол и смесва две понятия - имущество и доход. Защото имуществото включва и задълженията ви. Никое физическо лице не е задължено никъде да си декларира имуществото и задълженията. А вие искате точно върху това да се облага. Е как ще стане?
И ще започна вече по външни белези - операция "Комар" или не знам какви си други, ще огледат някой какви връзки носи, какви костюми носи, може би какви картини има в къщи, дали си е сложил плочки и т.н. Точно това става. Но това не е подготвено по законов път. Затова аз призовавам всички да отхвърлят този член. Още повече, че Вие сама казвате - или предложението на вносителя чл. 17. Ами чл. 17 си действа. Никой не иска да го отмени.
Съгласете се тази алинея тук да отпадне като неадекватна. Неадекватна на всякаква демокрация.
На практика тя ни връща към Закона за собствеността преди. Някой да накисне комшията си, че виж, той много яде и пие или много харчи. Това не съответства на доходите му и хайде да отива в полицията и там започват следствие и срещу него.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Димитров.
Има думата господин Йордан Цонев.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (СДС): Благодаря Ви, господин председател. Ще си позволя, господин Димитров, да не се съглася с всичко казано от Вас.
Първо, по това, че чл. 17 третира единствено възможностите за данъчната декларация за изгубване, изгаряне, неподаване и т.н. Да, чл. 17, ал. 1 третира точно тази материя. Но чл. 17, ал. 3 - аз ще Ви го прочета, а Вие си направете извода коя материя третира.
"(3) Когато се установи увеличение в имущественото състояние за съответния период, лицето е длъжно да представи и доказателства за произхода на средствата за това увеличение. В противен случай стойността на увеличението представлява облагаем доход."
Оставям това без коментар, колеги. Ние не въвеждаме нищо ново и позовавайки се на този член - аз съм съгласен с колегата Димитров, че може и да не се позовем. Той си действа. Но ние искаме да акцентираме, колега Димитров, вниманието на данъкоплатците, че този член го има. Крайно време е, когато говорим за опасността от данъчен произвол, опасността от произвол на данъчните власти, крайно време е в тази страна да започнем да говорим не само за опасността, а за съществуващия в тази страна данъчен произвол от страна на данъчно задължените лица. Тоест, от наша страна. Всички ние сме данъкоплатци и много добре знаем, че в тази страна съществува данъчен произвол от страна на данъкоплатците.
С риск да бъда намразен от моите избиратели, защото това е непопулярно твърдение, в интерес на истината, на честността, аз го казвам тук, от тази трибуна. Не можем да държим сметка само за данъчния произвол от едната страна. Той съществува и от другата. И точно такива текстове трябва да обърнат внимание на другата страна, че те са еднакво задължени да не правят произвол по отношение на данъчните си задължения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Поставям на гласуване предложението на народните представители Валентин Симов, Венцеслав Димитров и Стефан Стоилов за отпадане на ал. 2, което не е подкрепено от комисията.
Гласували 167 народни представители: за 61, против 94, въздържали се 12.
Предложението не се приема.
Предложението на господин Цонев е прието.
Моля да гласувате за текста на чл. 18 с предложението на господин Цонев към ал. 2 и с добавката, която беше направена с цитирането на чл. 17 от Закона за данъчното производство.
Гласували 142 народни представители: за 109, против 16, въздържали се 17.
Член 18 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предложение на народния представител Валентин Симов за нова глава шеста, в случая - седма.
"Глава седма
Предотвратяване избягването от данъчно облагане"
Тъй като ние не приехме предложението му за разделяне на предната глава на части...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Тогава това отпада. Просто няма да се гласува. Благодаря Ви.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
"Част втора
Определяне на данъчната основа
Глава седма
Доходи от трудови правоотношения
Чл. 19. (1) Облагаемият доход от трудови правоотношения и от приравнените към тях правоотношения включва всички възнаграждения, включително награди в пари и/или в натура, получени от лицето по тези правоотношения.
(2) Не подлежат на облагане:
1. стойността на безплатната предпазна храна, противоотровите и личните предпазни средства съгласно Кодекса на труда и други закони;
2. стойността на специалното работно облекло, безплатното работно и униформено облекло, които се предоставят съгласно Кодекса на труда и други закони;
3. командировъчните пари; обезщетенията при преместване; обезщетенията при ползване на жилища при условията на свободно договаряне и обезщетенията при отпуск по болест на кадровите военнослужещи по Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България и на офицерите и сержантите по Закона за Министерството на вътрешните работи, както и обезщетенията по чл. 239 от Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България;
4. обезщетенията по чл. 215, 216, 217, 218, ал. 2 и чл. 222 от Кодекса на труда;
5. карти за пътуване от местоживеенето до местоработата, осигурени безплатно от работодателя."
Предложение на народния представител Валентин Симов:
В чл. 19:
1. В ал. 1 думите "и от приравнените към тях правоотношения" да отпаднат, а след думата "награди" се добавя "и допълнителни облаги".
2. В ал. 2:
а) в т. 3 след думите "командировъчните пари" се добавя "до размерите, опредeлени с нормативни актове за държавните служители";
б) в т. 5 след думата "безплатно" се добавя "или частично платени".
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров:
В чл. 19, ал. 2 се създава т. 6:
"6. разходите за транспорт от местоживеене до месторабота по фактически направените разходи (карти, билети) с обществения и частния масов транспорт (без таксита). Ако превозът се извършва със собствено превозно средство и разстоянието е по-голямо от 2 км, за разход се признават по една десета от цената на бензин Н-95 за всеки пропътуван километър."
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Йордан Цонев:
В чл. 19:
1. Ал. 1 се изменя така:
"(1) Облагаемият доход от трудови правоотношения и от приравнените към тях правоотношения включват всички плащания, включително награди в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, получени от данъчно задължените лица за календарния месец".
2. В ал. 2 се създава т. 6:
"6. Сциалните разходи за сметка на работодателя, обложени по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане."
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Руси Статков:
В чл. 19, ал. 2, т. 5 се изменя така:
"5. Карти за пътуване от местоживеенето до местоработата, осигурени безплатно или частично платени от работодателя. В случаите на частично заплащане не се облага и частта, която притежателят на картата заплаща."
Комисията не подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Господин Венцеслав Димитров има думата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Уважаеми колеги! Моето предложение за заплащане на транспортните разходи не е ново. Предлагал съм го тук няколко поредни години. Сега пак го предлагам.
Господин Цонев преди малко ви говореше за отговорност, за това, че данъкоплатците също трябва да са отговорни към своите задължения. Но много по-важно е държавата да бъде отговорна спрямо данъкоплатците и да не ги лъже, да не е нечестна спрямо тях.
Тук става дума за облагане на доход от трудови правоотношения. Щом е трудови правоотношения, предполага се, че всеки ходи на работа, всеки човек, като ходи на работа, дава пари за транспорт. Кажете: тези пари доход ли са или са разход? Може ли този човек да реши, че пари за транспорт няма да дава? Да, ако живее наблизо. Аз затова със собствен превоз под два километра предлагам да не му се възстановяват. Но другото той е задължен да го даде, няма как да избяга от него.
Между другото, точно това го има в европейското законодателство, които някои го гледат само когато им отърва. Когато не им отърва, те бягат като дявол от тамян от европейското законодателство. Вярно е, че в Европа има и най-различни други облекчения - примерно една част от наема се поема, приспада се, една част от къщите. Не климайте и не се смейте, така е, госпожо Андреева и ще Ви го преснимам най-накрая и ще Ви го подаря да го прочетете един път завинаги и да знаете какво става в Европа. Ще ходатайствам пред господин Муравей Радев да Ви прати в данъчните служби в Европа, за да видите какво е там облагането. Защото тук не стига, че заплатите са толкова ниски, аз ще ви дам един пример, мисля, че го дадох и на първо четене.
Има едно село във Варненско, където открихме гимназия и учителките ни показаха ведомостта, на която се разписват - 82 хил.лв. Те пътуват десет километра. Не е кой знае колко, но знаете ли колко им струва на месец пътят? - Двадесет и шест хиляди лева. Те казаха поне тези 26 хил.лв. да им ги приспаднат и облагаемият доход да не им е 82 хил.лв., а да е 56 хил.лв.
Ето това е, което предлагам. Това искам.
Аз мисля, че и всички народни представители, и Министерството на финансите, и цялата държава трябва да застане на една честна позиция спрямо данъкоплатците и поне един малък жест да им направи.
Сега казват, че не знаят как. Ами ще се научат, като не знаят. Никой не се е родил научен. Обаче това е нещо, което за мен не се побира в концепцията за доход. Доходът могат да го похарчат за нещо, могат да го похарчат за друго. Това те са фиксирани да го направят. Наистина няма как да не си направят разходи по отношение на транспорта.
Вярно е, че и със собствен превоз хората доста вече пътуват и няма да е честно да се признаят само билетите и картите, а не и собственият.
Предложението, което правя, е на практика формулировката, на която се изплащат разходите за път със собствен превоз на народните представители. Мисля, че те долу-горе съответстват на реалната цена. Никой не се е оплакал. Сметната палата не се е оплакала, че се наддават пари. Никой от народните представители не се е оплакал, че кой знае колко много пари му дават. Долу-горе това са реалностите.
Колеги, моля ви тези неща лека-полека да започват да влизат в нашия Закон за данъка върху общия доход и който лека- полека да бъде обогатяван и със социални елементи, госпожо Дянкова. Това е в прерогативите на вашата комисия. Но наистина трябва да го има. Поне за транспортните разходи, като първа стъпка в тази насока, моля Ви да подкрепите моето предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Димитров.
Господин Руси Статков има думата.
РУСИ СТАТКОВ (ДЛ): Господин председател, колеги! Предложението, което съм направил, е близко до това, което предлага господин Димитров. Бих искал да поясня обаче за какво става дума извън аргументите на господин Димитров.
На първо място, досега действащият текст е, че от облагаемия доход се изключват сумите за транспорт в размери и ред, установени с акт на Министерския съвет, в случаите, когато работниците и служителите пътуват от местоживеенето им до местоработата и обратно, извън населеното място.
Предложението на вносителя е сведено до карти за пътуване от местоживеенето до местоработата, осигурено безплатно от работодателя.
В случая се изключва пътуването от местоживеенето до местоработата извън населеното място, като се включва и вътре в населеното място, поне такова е разбирането, което е добре. Но това, което не е добре с това предложение, внесено от Министерския съвет, е, че се ограничава, поне в текста, както е даден, заплащането на карти, безплатно осигурени само от работодателя.
И именно затова аз предложих и искам вашата подкрепа за текст, който ще преодолее този проблем или поне това тълкуване. Защото в комисията стана дума, че има по-широко тълкуване.
Значи текстът, който аз предлагам, е да се приспадат по същество от облагаемия доход и: "Карти за пътуване от местоживеенето до местоработата, осигурени безплатно или частично платени от работодателя. В случаите на частично заплащане не се облага и частта, която притежателят на картата заплаща", което второ изречение според мен е важно.
Аз мисля, че ние можем действително, ако аргументите на вносителя са в тази посока, да запишем този текст, който според мен е по-добър, затова моля да ме подкрепите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Статков.
От името на експертите думата има господин Табаков.
ТОДОР ТАБАКОВ: Хипотезата, която господин Венцеслав Димитров разви пред вас, е некоректна, защото в случаите, в които имаме междуградски транспорт, въз основа на една наредба на министъра на транспорта и на Министерството на финансите по Закона за корпоративното подоходно облагане, в тези случаи разходите за транспорт ще се смятат за разходи на предприятието.
Следователно въпрос е на предприятието да си организира ведомствения транспорт така, че да извози работниците и служителите, при което няма да се достигне до никакви разходи за тях.
Освен това в конкретния случай предложението във връзка с билетите е неосъществимо, защото данъкът при трудовите правоотношения се удържа от работодателя. По какъв начин ще стане отчитането от работниците на работодателя на всички тези билети? Представете си едно предприятие от типа на "Химко", в което имаме примерно 4500 работници.
По какъв начин биха могли да бъдат приспаднати тези разходи, които работниците извършват за вътрешен транспорт, примерно, да кажем, в рамките на град Враца? И защо едно голямо предприятие или предприятие, което има възможност да ползва облекченията по нормативните актове, само да не организира транспорта, след като се дават данъчни облекчения за този транспорт?
Просто ние сме хванали хипотезата, при която става дума за вътрешен транспорт в рамките на едно населено място, при което предприятието ще има възможност да си приспадне разходите за тези карти като социални разходи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Табаков.
По предложението на господин Цонев имате думата, господин Димитров.
Знам, че искате да отговорите на господин Табаков и търсите форма.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Не, не е точно така. Господин Табаков нека да си остане със своите виждания. Те не са европейски, но това е отделен въпрос. Нека министерството все пак да намери и експерти, които познават европейското данъчно законодателство.
По предложението на господин Цонев искам да взема отношение. Понеже вие тръгнахте към гласуване, мислех, че господин Цонев сам ще направи добавката. Много е важна. "Социалните разходи за сметка на работодателя, обложени по реда на Закона за корпоративното облагане" - би трябвало да сложим точно члена от Закона за корпоративното облагане, където те се облагат с еднократен и окончателен данък от 20 на сто. Някой да не си помисли, че това е остатъчна печалба, която остава. Всичките данъци да се платят и чак тогава да се направи нещо като разходи, които иначе не му се полагат.
Господин Цонев, мисля, че чл. 46-и беше. Член 46-и ли беше, госпожо Андреева? Бихте ли ни помогнали? Точно тук трябва да влезе съответния член: "по реда на член ..." еди кой си. Или "обложени по член ..." еди кой си, даже не и "по реда", защото там не става дума за ред, а става дума за процент. "Обложени по член... " еди кой си от Закона за корпоративното подоходно облагане". Точно това трябва да се запише.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Димитров.
Господин Цонев, Вие искате ли да Ви се променя текстът, който сте предложили?
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Аз не желая да се променя текстът, защото по-нататък - мисля че в член..., ще Ви кажа по-късно къде е точно казано това, там се цитира точно Законът за корпоративното подоходно облагане. В чл. 14: "Облагаем по този закон е общият годишен доход след приспадане на:
...
5. обложените с еднократен данък доходи по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане."
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Не, въобще не е така.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Димитров има думата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Аз смятам, че тълкуванието на госпожа Андреева не е правилно. Госпожо Андреева, Вие предлагате нещо, ние го оформяме като закон. След това обаче тълкуванието не е нито наше, нито ваше. Тълкуванието е на съда и на тези, които се занимават, ако, разбира се, има съдебен процес. Ние сме се сблъсквали с такива неща. Вие смятате, че хипотезата, която развива господин Цонев, попада под разпоредбата на чл. 14: "Обложените с еднократен данък доходи по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане...". Да оставим настрана, че един път говорим за социален разход - в момента, господин Цонев, а Вие го препращате към доход. За мен т. 5 по чл. 14 - това са обложените дивиденти по реда на корпоративното облагане. Защото тези дивиденти са мои като физическо лице и аз не съм длъжен после да им плащам данък като подоходен данък. А тук става дума за социален разход на работодателя. Значи работодателят е заплатил 20 на сто данък и тук става дума вече за тези разходи, когато се превръщат в доходи на работниците. Работниците да не плащат данъка, а не работодателят.
Така че много е важно да се напише, защото това са били разходи на работодателя. Той един път е платил данък, все едно че са негова полупечалба - защото данъкът е 20 на сто, а не 46 и нещо, и се появяват като доходи на работниците. Става дума именно работниците, които получават тези социални благини от работодателя, да не си плащат данъците. Става дума за чл. 46, мисля, от Закона за корпоративното подоходното облагане и тук трябва това нещо да се направи.
Госпожо Андреева, много Ви моля да не ни обърквате повече. Тълкуванието Ви не е правилно и не е коректно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Димитров. Ще поставя на гласуване текста, защото с много изказвания объркахте всички в залата. Сега аз ще взема отношение. Почетете малко по обратния ред, че социалните разходи за сметка на работодателя, които вече са обложени, не подлежат на облагане и т.н. Нещата стават толкова ясни! Работодателят си е представил документи и не му ги облагат и толкоз. Губим 15 минути за нещо, което, ако се прочете внимателно, и човек, който не е финансист, какъвто съм аз, ще го разбере.
Поради това поставям на гласуване най-напред предложенията на господин Валентин Симов по ал. 1 и ал. 2, които не са приети от комисията.
Моля, гласувайте предложенията на господин Симов.
Гласували 136 народни представители: за 34, против 94, въздържали се 8.
Предложенията на господин Симов не се приемат.
Следващото предложение е на господин Венцеслав Димитров за създаване на т. 6 към ал. 2. Това беше за разходите за транспорт.
Комисията не е подкрепила предложението.
Моля, гласувайте.
Гласували 159 народни представители: за 59, против 96, въздържали се 4.
Предложението не се приема.
Следващото предложение е предложението на народния представител Руси Статков за изменение на т. 5 в ал. 2, което се отнася също за картите за пътуване от местоживеенето.
Моля, гласувайте за предложението на господин Статков, което не е подкрепено от комисията.
Гласували 147 народни представители: за 49, против 93, въздържали се 5.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте чл. 19 така, както е предложен от вносителя с приетите от комисията предложения на народния представител господин Йордан Цонев към този текст.
Гласували 130 народни представители: за 105, против 4, въздържали се 21.
Член 19 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 20. (1) Данъчната основа за доходите от трудови правоотношения се определя като облагаемият доход по чл. 19, ал. 1 за календарния месец се намалява с вноските за социалните, здравните, пенсионните и други осигуровки, които работникът или служителят е задължен да прави по закон за своя сметка. Когато трудовото възнаграждение се заплаща подневно или поседмично, данъчната основа се определя за календарния месец.
(2) Облагаемият доход по ал. 1 се намалява с внесените суми за доброволно социално, пенсионно и/или здравно осигуряване в общ размер до 20 на сто от минималната работна заплата за страната."
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров: в чл. 20, ал. 2 думата "минималната" се заменя със "средната работна заплата за страната за предходното тримесечие".
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Димитър Петров: в чл. 20, ал. 1, числото "20" се заменя с "30".
Комисията подкрепя предложението.
Същото предложение имат и народните представители Иван Иванов и Йордан Бакалов.
В този смисъл не е прието и предложението на Венцеслав Димитров, защото с увеличаването на числото 20 на 30 ние се движим в посока на неговото предложение.
Предложение на комисията за чл. 20:
"Чл. 20. (1) Данъчната основа за доходите от трудови правоотношения и от приравнените към тях правоотношения се определя като облагаемият доход по чл. 19, ал. 1 за календарния месец се намалява с вноските за социалните, здравните, пенсионните и други осигуровки, които работникът или служителят е задължен да прави по закон за своя сметка. (2) Облагаемият доход по ал. 1 се намалява с внесените суми за доброволно социално, пенсионно и/или здравно осигуряване в общ размер до 30 на сто от минималната месечна работна заплата за страната.
(3) Данъчната основа се определя по реда на алинеи 1 и 2 за календарния месец и в случаите, когато трудовото възнаграждение се заплаща подневно, поседмично или на други периоди през месеца.
(4) Данъчната основа за доходите от трудови правоотношения и от приравнените към тях правоотношения за данъчната година е сборът от месечните данъчни основи, определени по реда на алинеи 1 и 2."
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
Има предложение на народния представител господин Венцеслав Димитров, което не е прието.
Няма го господин Димитров да аргументира предложението си. Поставям на гласуване неговото предложение, което не е прието от комисията.
Гласували 118 народни представители: за 13, против 92, въздържали се 13.
Предложението на господин Венцеслав Димитров не е прието.
При това положение поставям на гласуване предложението на комисията за чл. 20. Моля, гласувайте.
Гласували 127 народни представители: за 102, против няма, въздържали се 25.
Член 20 с неговите 4 алинеи е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
"Глава осма
ДОХОДИ ОТ СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ,
ВКЛЮЧИТЕЛНО СЕЛСКО, ГОРСКО И ВОДНО
СТОПАНСТВО, И ОТ ДРУГИ ДЕЙНОСТИ ПО
ИЗВЪНТРУДОВИ ПРАВООТНОШЕНИЯ
Чл. 21. (1) Физическите лица, извършващи дейност като еднолични търговци, или дейност, подлежаща на регистрация по Търговския закон, формират данъчна основа за доходите по реда и начина, установени в Закона за корпоративното подоходно облагане, без разпоредбите на глава втора, раздел II на същия закон.
(2) Нотариусите и лицата, упражняващи частна медицинска практика по ред, определен от Министерството на здравеопазването, формират данъчната основа за доходите си от тези дейности по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане или по техен избор по реда на чл. 22.
(3) Лицата, упражняващи свободна професия и други дейности и услуги по извънтрудови правоотношения, както и лицата, извършващи срещу възнаграждение управление и контрол, формират данъчната основа за доходите от тези дейности по реда на чл. 22."
Предложение на народния представител Александър Каракачанов - в чл. 21, ал. 1 се изменя така:
"(1) Физически лица, извършващи дейности като търговци или субекти извън обсега на Търговския закон, формират данъчна основа за доходите по реда и начина, установени в Закона за корпоративното подоходно облагане, без разпоредбите на глава втора, раздел II на същия закон".
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Предложение на народния представител Валентин Симов - в чл. 21:
1. В ал. 1 текстът да се конкретизира.
2. В ал. 2 след думата "медицинска" се добавя "ветеринарна практика по ред, определен от съответния държавен орган", а думите "практика по ред, определен от Министерството на здравеопазването" да отпаднат.
Комисията подкрепя предложението по т. 1 по принцип, а предложението по т. 2 не се подкрепя.
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров: в чл. 21 да се уточни по кои разпоредби - например чл. 22, 23 и т.н.
Комисията подкрепя предложението и предлага следната редакция на ал. 1:
"(1) Физическите лица, извършващи дейност като еднолични търговци, независимо дали са регистрирани по Търговския закон, формират данъчната основа за доходите по реда на глава втора на Закона за корпоративното подоходно облагане, с изключение на разпоредбите на чл. 23, ал. 2, т. 11, 19 и 20 и чл. 23, ал. 3, т. 8."
Предложение на народния представител Руси Статков: в чл. 21, ал. 2 се добавя и "адвокатите".
Комисията не подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря. По отношение предложението на народния представител господин Валентин Симов, част от което не е прието.
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Оттеглям предложението си в полза на комисията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Добре, оттегляте предложението.
Не виждам друго предложение, което не е прието и трябва да поставя на гласуване. Всъщност има едно предложение на господин Руси Статков. Тук ли е господин Статков? Няма го.
Поставям на гласуване предложението на народния представител Руси Статков в чл. 21, ал. 2 се добавя и "адвокатите". Комисията не подкрепя предложението му.
Гласували 136 народни представители: за 34, против 92, въздържали се 10.
Предложението на господин Статков не е прието.
Поставям на гласуване заглавието на глава осма и чл. 21 с неговите три алинеи, като първа алинея на чл. 21 ще има съдържанието, което беше докладвано от председателя на комисията.
Гласували 129 народни представители: за 108, против няма, въздържали се 21.
Приети са заглавието на глава осма и чл. 21 с първата алинея, предложена от комисията, останалите втора и трета алинеи са съгласно предложението на вносителя.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 22. (1) Данъчната основа за лицата по чл. 21, ал. 2, избрали реда на облагане по този закон, както и за лицата по чл. 21, ал. 3 се определя, като облагаемият доход от съответната дейност се намалява с:
1. разходи за дейността в размер на:
а) 70 на сто - за отглеждане на животни и птици, за непреработена продукция от тях и за култивирани гъби;
б) 60 на сто - за горско и водно стопанство и за растениевъдство;
в) 50 на сто - за производство на декоративни храсти и цветя; за създаване на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството, както и на ръчно изработени произведения от майстори на народните художествени занаяти; за авторски и лицензионни възнаграждения;
г) 35 на сто - за занаятчийски дейности извън посочените в глава тринадесета, за упражняване на свободна професия или за извършване на услуги с личен труд;
д) 25 на сто - за управление и контрол за участие в управителни и контролни органи на предприятия и юридически лица с нестопанска цел;
2. Вноски за социални, здравни, пенсионни и други осигуровки, които лицата са задължени да правят по закон за своя сметка, както и вноски за доброволно социално, пенсионно и здравно осигуряване в общ размер до 20 на сто от минималната работна заплата за страната;
3. Облекченията за дарения в размер 3 на сто след намаленията по точки 1 и 2.
(2) Данъчната основа за лицата, упражняващи свободна професия, чийто доход е получен в резултат на дейност, извършвана в продължение на няколко години - научни трудове, художествени произведения, изобретения и други аналогични на тях, може да се определи като облагаемият доход се раздели на броя на годините, през които е упражнявана съответната дейност, но не повече от четири."
Предложение на народния представител Валентин Симов - в чл. 22, ал. 1, т 3 се изменя така:
"3. облекченията за дарения в размер до 3 на сто след намаленията по точки 1 и 2, при условие, че лицата, предоставили дарението нямат неизплатени държавни вземания, включително и таксата за това дарение към момента на подаване на данъчната декларация (на определяне на данъка)".
Комисията подкрепя предложението по принцип, но то се отразява в чл. 28.
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров - в чл. 22:
1. В ал. 1, в т. 2 думата "минималната" се заменя със "средната", а в т. 3 даренията да са поне 10 на сто.
2. В ал. 2 е необходимо уточнение относно дължимия данък за останалите три години.
Комисията подкрепя предложението по т. 1 частично, като предлага процентът да е "5". Предложението по т. 2 не се подкрепя.
Предложение на народния представител Димитър Петров - в чл. 22, ал. 1, т. 2 числото "20" се заменя с "30".
Това следва от приемането на текста на предишния член. Комисията го подкрепя.
Народните представители Иван Иванов и Йордан Бакалов са направили същото предложение.
Предложение на народния представител Руси Статков - в чл. 22, ал. 1, т. 1, букви "а", "б", "в" и "г" се изменят така:
"а) 80 на сто - за отглеждане на животни и птици, за непреработена продукция от тях и за култивирани гъби;
б) 70 на сто - за горско и водно стопанство и за растениевъдство;
в) 60 на сто - за производство на декоративни храсти и цветя; за създаване на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството ...;
г) 45 на сто - за ...".
Комисията не подкрепя предложението. Всъщност колегата предлага с по 10 на сто да бъдат увеличени тези разходи.
Предложение на комисията за чл. 22 - подкрепя текста на вносителя, като в ал. 1:
1. В т. 1, буква "а" след думата "птици" се добавя "за пчеларство и бубарство", а в буква "б" след думите "водно стопанство" се добавя "(включително рибовъдство)". В буква "г" думите "глава тринадесета" се заменят с "глава четиринадесета".
2. В т. 2, числото "20" се заменя с "30".
3. В т. 3 цифрата "3" се заменя с "5".
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря, господин Цонев.
По чл. 22 има едно неприето предложение на народния представител Венцеслав Димитров. Същото обаче не е конкретизирано, то е пожелание, така че не мога да го поставя на гласуване.
Следва предложението на народния представител господин Руси Статков, което не е прието от комисията.
Господин Статков, желаете ли да вземете думата?
РУСИ СТАТКОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, колеги! Моля за вашето внимание във връзка с обсъждания проблем, тъй като става дума за намаление на данъчната основа с признаване на разходи, които са за дейност. И конкретно моите предложения в една голяма част съдържат предложения, свързани с животновъдството. Направих справка с експертите от Министерство на финансите и се налага вероятно още веднъж да погледнем тези преференции, които дадохме и са свързани със земеделието, и по-конкретно с животновъдството в Закона за печалбата, знаете, че там въобще освободихме земеделието. И съответно да видим Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Защото в § 7, например, е записано, че рентните доходи от земеделска земя се изключват от сумата, подлежаща на облагане с данък общ доход. Също така, младите семейства се освобождават от данък върху общия доход за приходи от производството на растителна и животинска продукция за срок от осем години. Така че очевидно налага се тези неща да ги видим още веднъж, ние не сме завършили закона. И може би ще трябва, ако е нужно да направим това, за да бъде в съответствие с тези закони, някои текстове да се прегласуват.
И конкретно за разпоредбите, по които съм направил предложения. Досега разходите за дейност, които се признаваха за отглеждане на животни и птици, за непреработена продукция от тях и за култивирани гъби бяха 80 на сто. В предложението на вносителя се предлага 70 на сто. Тоест, не се отива към подобряване, а се отива към влошаване. Моето предложение е цифрата да си остане 80 на сто, както беше досега. И конкретно по следващите букви - за разходи за дейност за горско и водно стопанство, за производство на цветя, за създаване на изобретения, на произведения на науката, културата и изкуството, за занаятчийски дейности - да се увеличат с 10 на сто тези разходи, които се признават за присъщи на дейността.
Мисля, че тези предложения не са в противоречие с приходната част и въобще със събираемостта на данъците, не са тези части от приходите, които да окажат някакво съдбоносно значение, в смисъл на неизпълнение, а по-скоро утежняването, или неподобряването на условията на хората, които се занимават с тези дейности, ще се отрази негативно. И затова именно съм направил тези предложения.
Още веднъж, тъй като смесих две теми, ви моля за следното. Първо, да ме подкрепите по конкретните предложения, които съм направил. И второ, ако се налага, във връзка със Закона за земята, за младите семейства и доходите, които са посочени в § 7, да направим прегласуване. Разбира се, това трябва да се види с експертите и с председателя на комисията, за да можем да бъдем по-прецизни. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Статков.
Други желаещи за изказване? Няма.
Поставям на гласуване предложенията на господин Руси Статков, неприети от комисията.
Гласували 149 народни представители: за 45, против 94, въздържали се 10.
Предложението на господин Статков не е прието.
Други предложения по текста няма.
Поставям на гласуване чл. 22 с предложенията на комисията, докладвани от председателя на комисията.
Гласували 133 народни представители: за 106, против няма, въздържали се 27.
Член 22 с допълненията на комисията е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Чл. 23. (1) Местните физически лица, местните юридически лица с нестопанска цел и чуждестранните лица се облагат за дивиденти и ликвидационни квоти по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.
(2) Възнагражденията за положен личен труд в дружества и кооперации от съдружници, акционери и член-кооператори се облагат по правилата за съответния вид доход в зависимост от основанието, на което са получени".
Предложение на народния представител Валентин Симов:
В чл. 23, ал. 1 се изменя така:
"(1) Местните и чуждестранни физически лица се облагат за дивиденти и ликвидационни квоти по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане".
Комисията не подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Господин Симов?
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Оттеглям предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Господин Симов оттегля предложението си и при това положение поставям на гласуване чл. 23 с неговите две алинеи, подкрепени от комисията.
Гласували 133 народни представители: за 117, против няма, въздържали се 16.
Член 23 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
"Глава девета
ДОХОДИ ОТ ПРОДАЖБА И ЗАМЯНА НА
НЕДВИЖИМО И ДВИЖИМО ИМУЩЕСТВО
Чл. 24. (1) Данъчната основа при продажба или замяна на недвижимо имущество е разликата между продажната и по-високата от фактическата и актуализираната цена на придобиване на това имущество.
(2) Данъчната основа при продажба или замяна на пътни, водни и въздухоплавателни превозни средства е разликата между продажната цена и по-високата от фактическата и актуализираната цена на придобиване на това имущество. За всяко останало движимо имущество данъчната основа е разликата между продажната цена и фактическата цена на придобиване.
(3) При опредeляне на актуализираната цена на придобиване на имущество по ал. 1 и 2 се прилагат разпоредбите на чл. 33, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси.
(4) Данъчната основа при прехвърляне на предприятие на едноличен търговец е разликата между опредeлената с договор продажна цена и балансовата му стойност.
(5) Данъчната основа при прекратяване на предприятие на едноличен търговец е балансовата му стойност".
Предложение на народния представител Валентин Симов:
В чл. 24:
1. В ал. 4 думите "е разликата" се заменят с "положителна разлика".
2. Алинея 5 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров:
В чл. 24, ал. 3 се добавя: "При това винаги следва да се отчита в най-неблагоприятния за данъкоплатеца случай и междувременно натрупаната инфлация".
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Предложение на народните представители Никола Николов и Захари Желязков:
В чл. 24:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Данъчната основа при продажба или замяна на имуществото по чл. 10, т. 7 е разликата между продажната и по-високата от фактическата или актуализираната цена на придобиване на това имущество".
2. Алинея 2 се заличава.
3. Алинея 3 става ал. 2 и се изменя така:
"(2) При определяне на актуализираната цена на придобиване на имуществото по ал. 1 се прилагат разпоредбите на чл. 33, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси, а актуализираната цена на придобиване на недвижимите имоти и вещни права върху тях се определя по реда на § 2 от Допълнителните разпоредби на Закона за нотариусите".
4. Алинеи 4 и 5 стават съответно ал. 3 и 4.
Комисията подкрепя предложението по т. 1, като след думите "по-високата от" се поставят две точки. Предложението по т. 2 не се подкрепя. Предложението по т. 3 се подкрепя по принцип, като промяната ще се направи в Закона за нотариусите (в Преходните и заключителните разпоредби на настоящия закон).
Предложение на комисията за чл. 24:
1. В ал. 2 след думите "по-високата от" се поставят две точки, а "и" се заменя с "или". Второто изречение на ал. 2 се изменя така: "За всяко останало движимо имущество данъчната основа е разликата между продажната цена и ревалоризираната цена на придобиване. Редът за установяване на ревалоризираната цена на придобиване се определя от Министерския съвет".
2. В ал. 4 и 5 думите "балансовата му стойност" се заменят с "балансовата стойност на активите".
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Първото предложение, което не е прието от комисията, е предложението на господин Валентин Симов. Желаете ли думата?
ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Подложете го на гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: В такъв случай подлагам на гласуване направеното от господин Симов предложение, което не е прието от комисията.
Гасували 142 народни представители: за 27, против 94, въздържали се 21.
Предложението на господин Симов не е прието.
Следващото предложение е на господин Венцеслав Димитров и то е прието.
Предложението на господата Никола Николов и Захари Желязков по отношение на ал. 2 не е прието от комисията. Желаещи да вземат думата? Не виждам.
Поставям на гласуване предложението на господата Никола Николов и Захари Желязков за заличаване на ал. 2.
Гласували 131 народни представители: за 12, против 19, въздържали се 100.
Предложението не е прието.
При това положение поставям на гласуване глава девета заедно със заглавието и заедно с чл. 24 с неговите 5 алинеи, както и предложенията на комисията в двете точки, докладвани от председателя на комисията.
Гласували 131 народни представители: за 110, против няма, въздържали се 21.
Заглавието на главата и съдържанието на чл. 24 са приети.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
"Глава десета
ДОХОДИ ОТ НАЕМ, РЕНТА И АРЕНДА
Чл. 25. (1) Данъчната основа за доходи от отдадено под наем движимо и недвижимо имущество, от аренда или от рента се определя, като облагаемият доход се намалява с 20 на сто разходи, освен ако основният ремонт на имуществото или подобряването на качеството на земята е за сметка на ползвателя и при условие, че ползвателят не е приспаднал цялостно или частично разходите си за основен ремонт или за подобряване на качеството на земята от наема, арендата или рентата.
(2) Облагаемият доход по ал. 1 се намалява с облекчение за дарение в размер на 3 на сто след приспадане на признатите разходи по ал. 1".
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров: в чл. 25, ал. 2, цифрата "3" се заменя с "10".
Комисията подкрепя предложението частично, като размерът е "5 на сто".
Предложение на народните представители Никола Николов и Захари Желязков: в чл. 25 числото "20" се заменя с "35".
Комисията не подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Комисията подкрепя предложението на вносителя с корекцията, която докладвахте за процента.
Предложението на господин Венцеслав Димитров частично е прието.
Следва предложението на господата Никола Николов и Захари Желязков, което не е подкрепено от комисията.
Няма желаещи да вземат думата.
Поставям на гласуване предложението на двамата народни представители в чл. 25 числото "20" да се замени с "35". Предложението не е възприето от комисията.
Гласували 153 народни представители: за 19, против 90, въздържали се 44.
Предложението на господата Никола Николов и Захари Желязков не се приема.
Поставям на гласуване глава десета със заглавието и чл. 25 с двете алинеи с корекцията, направена от председателя на комисията, във втората алинея размерът да стане "до 5 на сто" вместо "до 3 на сто".
Гласували 145 народни представители: за 139, против 1, въздържали се 5.
Заглавието и член 25 с двете алинеи и с корекцията са приети.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
"Глава единадесета
ДРУГИ ДОХОДИ
Чл. 26. Данъчната основа е брутната сума на получените доходи от:
1. временно отстъпване ползването на права като права по договор по лизинг, франчайзинг, факторинг и други;
2. парични и предметни награди от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодателя или възложителя на дейността;
3. обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер;
4. лихви извън тези по чл. 12, точки 3 и 5;
5. производствени дивиденти от кооперации;
6. упражняване на права на интелектуална собственост по наследство;
7. случайни сделки и от всички други източници, които не са изрично упоменати в чл. 12."
По чл. 26 няма направени предложения. Комисията подкрепя текста на вносителя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Желаещи да вземат думата? Няма.
Поставям на гласуване глава единадесета със заглавието и чл. 26, подкрепени от комисията.
Гласували 146 народни представители: за 126, против 3, въздържали се 17.
Глава единадесета със заглавието и член 26 са приети.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
"Глава дванадесета
ДАНЪЧНО ТРЕТИРАНЕ ПРИ ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА
Чл. 27. В случаите на прекратяване на стопанска дейност по глава седма данъчното задължение се определя:
1. за едноличен търговец - към датата на вписването на решението за заличаване от търговския регистър;
2. при прехвърляне на предприятието на едноличния търговец чрез сделка - към датата на вписване на решението за прехвърляне в търговския регистър;
3. при прекратяване на участието в дружество или кооперация на съдружник или член-кооператор - към датата на влизането в сила на решението на съответния орган за прекратяване на участието;
4. при прекратяване на занаятчийска дейност - към датата на заличаване на регистрацията;
5. при прекратяване на самостоятелна дейност, за която се изисква вписване - към датата на прекратяване на вписването."
Предложение на народния представител Валентин Симов: в чл. 27:
1. В т. 1 думите "за едноличен търговец" се заменят с "при прекратяване на предприятието на едноличния търговец".
2. Точка 4 се изменя така:
"4. при прекратяване на занаятчийска дейност към датата на прекратяване на дейността."
Комисията не подкрепя предложението.
Има предложение в чл. 27 думите "глава седма" се заменят с "глава осма" поради преномерирането.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Тук имаме едно предложение на господин Валентин Симов, което не е подкрепено от комисията. Господин Симов поддържа своето предложение.
Поставям на гласуване предложението на господин Валентин Симов в две точки, което не е подкрепено от комисията.
Гласували 151 народни представители: за 24, против 99, въздържали се 28.
Предложението на господин Валентин Симов не е прието.
Има думата господин Емануил Йорданов.
ЕМАНУИЛ ЙОРДАНОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Правя предложение за редакционна поправка. В т. 1 и 2 на чл. 27 предлагам думата "вписването" и в двете точки да се замени с "постановяването". Въпросните решения на окръжния съд не се вписват, а се постановяват. Влизат в сила и подлежат на изпълнение от момента на постановяването.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Има думата господин Табаков.
ТОДОР ТАБАКОВ: Решенията за регистрация на еднолични търговци не се вписват, но прехвърлянията на предприятия се вписват. Това сме имали предвид в рамките на работната група.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Това касае предложението за промяна по т. 1 и т. 2. Господин Табаков се е справил в момента с Търговския закон. Няма да поставя това предложение на гласуване, защото ще бъде в дисонанс с разпоредбите на Търговския закон.
Поставям на гласуване глава дванадесета със заглавието и чл. 27 с корекцията, предложена от комисията - вместо "глава седма" - "глава осма".
Гласували 152 народни представители: за 130, против няма, въздържали се 22.
Глава дванадесета със заглавието и съдържанието на член 27 са приети.
С оглед изтичане на времето ще преустановим нашата работа.
Преди да закрия заседанието, ще направя две съобщения:
1. Комисията по културата и медиите ще има заседание на 4 декември, четвъртък, от 15,00 ч. в зала 134.
2. Комисията по икономическата политика ще има извънредно заседание в четвъртък, 4 декември, от 14,30 ч. в зала "Изток".
Следващото заседание е утре, 4 декември, от 9,00 ч. Продължаваме по програмата.
Закривам заседанието. (Звъни.)
(Закрито в 14,00 ч.)
Председател:
Йордан Соколов
Заместник-председатели:
Иван Куртев
Александър Джеров
Секретари:
Виктория Василева
Атанас Мерджанов