Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ТРИСТА И СЕДЕМНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 3 ноември 1999 г.
Открито в 9,03 ч.
03/11/1999
    Председателствали: председателят Йордан Соколов и заместник-председателят Александър Джеров.

    Секретари: Анелия Тошкова и Атанас Мерджанов.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ (звъни): Откривам заседанието.
    Днес рожден ден има народният представител Раденко Пресолски. Да му е честито! Всичко най-хубаво! (Ръкопляскания.)
    Преди приемането на седмичната програма ще започнем с полагане на клетва от новоизбран народен представител.
    Моля квесторите да поканят в залата госпожа Мариела Митева.
    "Централна избирателна комисия
    РЕШЕНИЕ
    № 306
    София, 29 октомври 1999 г.

    На 29 октомври 1999 г. на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 и ал. 2 във връзка с чл. 68, ал. 1 от Конституцията на Република България предсрочно са прекратени пълномощията на народния представител Асен Димитров Гагаузов, избран с листата на коалиция "Демократична левица" в 21.Сливенски многомандатен избирателен район.
    На основание чл. 96, ал. 1 от Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове Централната избирателна комисия
    РЕШИ:
    Обявява за избрана за народен представител в 21.Сливенски многомандатен избирателен район Мариела Николаева Митева от коалиция "Демократична левица"."
    (Всички народни представители стават. Мариела Митева застава на трибуната и повтаря клетвата след председателя Йордан Соколов.)
    МАРИЕЛА МИТЕВА: Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се. (Ръкопляскания.)
    Пристъпваме към седмичната програма.
    Днес е първият пленарен ден от месеца и има едно-единствено предложение - на основание чл. 39, ал. 7 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, което е направено от Парламентарната група на Евролевицата, да се включи като точка - закон за политическите партии. Всъщност това са шест законопроекта, които третират тази материя. Знаете, че по тези предложения няма гласуване.
    И освен това по реда на чл. 39, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание има направено предложение за седмична програма от Парламентарната група на СДС:
    1. Първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти. Вносител е Светослав Лучников.
    2. Второ четене на проекта на данъчен процесуален кодекс - продължение.
    3. Проект за решение относно провеждане на преговори с Европейския съюз за определяне на срокове и компенсации за спиране и извеждане от експлоатация на блокове № 1, 2, 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй".
    4. Законопроект за изменение на Наказателния кодекс - вносител е Министерският съвет; и законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс - вносител е Министерският съвет - второ четене.
    5. Парламентарен контрол.
    По това предложение за седмична програма за отпадане или разместване някой има ли предложение? Няма.
    Моля, гласувайте предложението за седмична програма.
    Гласували 178 народни представители: за 141, против 2, въздържали се 35.
    Седмичната програма е приета.
    Преди това ще прочета постъпили законопроекти и проекторешения от 27 октомври до 2 ноември 1999 г.
    Проект за решение относно провеждане на преговори с Европейския съюз за определяне на срокове и компенсации за спиране и извеждане от експлоатация на блокове 1, 2, 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй". Вносител е Министерският съвет. Разпределен е на Комисията по енергетика и енергийните ресурси, на Комисията по икономическата политика и Комисията по външна и интеграционна политика.
    Отчет на Българската народна банка за първото шестмесечие на 1999 г. Вносител е Българската народна банка. Разпределен е на Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол.
    Проект за бюджет на Българска народна банка за 2000 г. Вносител е Българската народна банка. Разпределен е на Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол.
    Проект за решение за даване на съгласие Министерският съвет да проведе преговори и да сключи споразумение между Република България и Кралство Холандия за уреждане на задължения към Холандската агенция за експортно застраховане. Вносител е Министерският съвет. Разпределен е на Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол.
    Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2000 г. - вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол. Разпределен е и на всички постоянни комисии.
    Проект за решение за изключване на някои факти, сведения и предмети от състава на списъка на фактите, сведенията и предметите, които съставляват държавна тайна на Република България - вносител е Министерският съвет. Разпределен е на Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол и на Комисията по национална сигурност.
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за облагане доходите на физическите лица - вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол.
    И проект за решение относно провеждане на преговори с Европейския съюз за определяне на срокове за спиране и извеждане от експлоатация на блокове 1, 2, 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй" - вносител е народният представител Георги Първанов. Разпределен е на Комисията по енергетика и енергийните ресурси, Комисията по икономическата политика и Комисията по външна и интеграционна политика.
    За процедура думата има господин Стефан Нешев.
    СТЕФАН НЕШЕВ (ЕЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Преди малко приехме седмичната програма и във връзка с това, господин председател, искам да Ви направя едно процедурно предложение.
    На 8 октомври имах актуален въпрос към министър Нейков, но поради прекратяване на работното време не можах да получа отговор. След два отложени парламентарни контрола, на 29-и този въпрос не беше поставен, отсъстваше министър Нейков. Имах питане към заместник министър-председателя Божков, но поради свършване на работното време не можах да получа отговор.
    Аз знам това, че някои от народните представители не са получили отговор на актуалните си въпроси или на питанията си, което няма да се отрази пагубно върху стабилното въртене на Земята около оста си и около Слънцето, но в парламентарния контрол е заложен принципът на парламентаризма поначало.

    Искам да Ви покажа едно писмо, в резултат на което направих питането си. То е на господин Димитър Тодоров Василев - от почтеност го съобщавам - от град Бургас, който пише, че е писал и на президента, и на министър-председателя, и на министър Нейков, и не е получил отговор. Няма да получи и сега, защото и аз не получих.
    Аз искам да Ви помоля да направите така, че в петък целия ден да бъде парламентарен контрол или по някакъв начин всички отложени, неполучили отговори на актуални въпроси или питания, да могат да бъдат удовлетворени, за да имаме добър диалог между гражданство, законодателна власт и политическа класа. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря и аз.
    И как си представяте, че аз мога да го направя това?
    СТЕФАН НЕШЕВ: Аз мисля, че във Вашите правомощия е да направите така, че денят за парламентарен контрол да бъде изцяло без други точки в програмата. Програмата да бъде парламентарен контрол.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Нешев, във Вашите правомощия е това, но не си знаете правомощията като народен представител. Ще направите предложение, ще се гласува. Всеки народен представител има такова правомощие.
    СТЕФАН НЕШЕВ: И пак бягате от отговорност, господин председател.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: От нищо не бягам. Правилникът казва друго.
    Пристъпваме към законопроектите за политическите партии.
    Това са:
    - Законопроект за политическите партии, № 854-01-48 с вносители народните представители Красимир Каракачанов и Анатолий Величков;
    - Законопроект за политическите партии, № 854-01-92, внесен от Анастасия Димитрова Мозер и група народни представители;
    - Законопроект за политическите организации и партии, № 854-01-110, внесен от Петко Илиев и група народни представители;
    - Законопроект за политическите партии, № 954-01-9, внесен от народния представител Стефан Гайтанджиев;
    - Законопроект за политическите партии, № 954-01-16, внесен от народния представител Александър Каракачанов;
    - Законопроект за политическите партии, № 854-01-39, внесен от народните представители Александър Томов, Драгомир Драганов, Евгени Димитров и Петя Шопова.
    Досега е имало няколко разглеждания на тези законопроекти - на 2 декември 1998 г., на 13 януари 1999 г. и на 1 юли 1999 г., като е изнесено становището на водещата комисия и от името на вносителите са се изказали господин Стефан Гайтанджиев, госпожа Мозер и госпожа Петя Шопова.
    Има ли други вносители, които желаят да се изкажат?
    За процедура има думата господин Драгомир Драганов.
    ДРАГОМИР ДРАГАНОВ (ЕЛ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Евролевицата използва процедурното си право да внесе в първия пленарен ден от месеца отново искането за разглеждане на 6-те проекта за Закон за политическите партии.
    Същевременно обаче Евролевицата не възнамерява да злоупотребява с това си процедурно право. На Председателски съвет постигнахме според мен съгласие, че проблемът наистина е много важен и поради това като че ли преди да се премине към същинското разглеждане на законопроектите, е добре да се организират едни консултации между всички парламентарно представени политически сили.
    Така че аз моля от тази трибуна представителите на парламентарните групи да поемат ангажимент за организиране на такива консултации, да помолим господин председателя Соколов да поеме организацията на тези консултации и при това положение да разчитаме, че въпросът с продължаването на дебата стои открит, но наистина да подходим много сериозно към един такъв изключително важен за политическата система въпрос. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Драгомир Драганов.
    Наистина на Председателски съвет беше постигнато съгласие по този въпрос и още идната седмица аз ще свикам консултации на всички парламентарни групи.
    За процедура има думата господин Пламен Марков.
    ПЛАМЕН МАРКОВ (СДС): Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми колеги! Аз споделям напълно аргументите на колегата Драганов. Мисля, че залата не е готова за провеждане на сериозен дебат, още повече, че сами разбирате, че 6 законопроекта за политическите партии ни поставят в една реална опасност, ако бъдат приети на първо четене, така и да не стигнем до второто четене.
    Законът за политическите партии е изключително важен закон, който мисля, че всички с добра политическа воля трябва да подходим към неговото приемане, към унифициране на позициите, към уеднаквяване на позициите по различни проблеми, които касаят и са регламентирани в този закон.
    По тази причина аз правя чисто формално процедурно предложение, тъй като колегата Драганов не го направи, на основание чл. 41, ал. 2, т. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, да отложим разискванията по законопроектите, внесени в Народното събрание, касаещи Закона за политическите партии. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Марков.
    Срещу това предложение има ли някой?
    АНАСТАСИЯ МОЗЕР (НС, от място): Да не се получи с тези законопроекти така, както стана със Закона за детето.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Госпожо Мозер, разбирам, че Вие подкрепяте предложението? Точно това искаме да избегнем.
    Моля, гласувайте предложението за отлагане разискванията по законопроектите за политическите партии.
    Гласували 193 народни представители: за 183, против 4, въздържали се 6.
    Предложението е прието.
    Преминаваме към първа точка от редовната седмична програма:
    ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ НА СОБСТВЕНИЦИ НА ОДЪРЖАВЕНИ ИМОТИ.
    Вносители: Светослав Лучников и група народни представители.
    Има думата да докладва становището на водещата комисия - Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията заместник-председателят на комисията и заместник-председател на Народното събрание господин Александър Джеров.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря Ви, господин председател.
    Господин председател, уважаеми дами и господа!

    "С Т А Н О В И Щ Е
    на Комисията по правни въпроси и законодателство
    срещу корупцията относно законопроект за изменение
    и допълнение на Закона за обезщетяване на собственици
    на одържавени имоти, внесен от господин Светослав
    Лучников и група народни представители, № 954-01-49

    На редовно заседание, проведено на 2 септември 1999 г., Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти, внесен от народния представител Светослав Лучников и група народни представители.
    На заседанието присъстваха госпожа Златка Русева - заместник-министър на правосъдието и правната евроинтеграция, господин Борис Милчев - заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството и господин Бранимир Ботев от Министерския съвет.
    Законопроектът беше представен от господин Светослав Лучников от името на вносителите. Той аргументира необходимостта от предлаганите изменения и допълнения на закона с факта, че при приложението на закона претендентите са били насочвани да приемат обезщетение в компенсаторни записи. Тези записи обаче на практика не се приемат като платежно средство при извършване на почти всички приватизационни сделки, което ги прави безпредметни. По този начин собствениците фактически се лишават от обезщетението, правото, за което са придобили по Закона за обезщетяване на собствениците на одържавени имоти. За да се отстрани тази несправедливост, се предлага разширяване приложното поле за използване на компенсаторните записи като платежно средство.
    Задължават се министрите, ръководителите на ведомства, областните управители и кметовете в 6-месечен срок от влизането на този закон в сила да установят и да представят на министъра на държавната администрация за обявяване всички държавни и общински неприватизирани и невключени в програмите за целева приватизация предприятия, части от предприятия, незавършени строежи, магазини, складове, ателиета, кантори, сервизи и парцели в регулационните планове на населените места.
    Неоползотворените компенсаторни записи до 31 декември 2000 г. се регистрират пред Министерството на финансите по ред и условия, определени от министъра на финансите и министъра на държавната администрация в срок до 31 март 2001 г. Издължаването на тези записи ще се осъществи от 2002 г. съгласно погасителен план, приет със закон от Народното събрание, заедно с държавния бюджет на Република България за същата година.
    Председателстващият заседанието по тази точка - господин Александър Джеров, подкрепи изцяло законопроекта. Законопроектът беше подкрепен от господин Бранимир Ботев от Министерския съвет, от господин Борис Милчев - заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството и от госпожа Златка Русева - заместник-министър на правосъдието и правната евроинтеграция.
    След станалите разисквания комисията реши със 7 гласа "за", "против" - няма и 2 "въздържали се" да предложи на народните представители да приемат на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти, № 954-01-49, внесен от Светослав Лучников и група народни представители."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Джеров.
    Определям по 30 минути на парламентарна група.
    От името на вносителите някой желае ли да се изкаже? Не.
    Имате думата за изказвания по законопроекта. Не виждам желаещи за изказване.
    Поставям на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за обезщетяване на собствениците на одържавени имоти, № 954-01-49.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 164 народни представители: за 116, против 14, въздържали се 34.
    Законопроектът е приет на първо гласуване.

    Преминаваме към втора точка от програмата:
    ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ПРОЕКТА ЗА ДАНЪЧЕН ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС - продължение.
    Има думата председателят на водещата комисия - Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол господин Йордан Цонев.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! На предишното заседание стигнахме до чл. 158, като отложихме разглеждането на чл. 157. След това ние преработихме чл. 157, съобразно дебатите, които се проведоха в залата, с необходимите корекции и оттам нататък останалите членове, които касаят тази материя, по-точно тази глава и Преходните и заключителни разпоредби. Материалът е раздаден днес на народните представители.
    Аз ви предлагам да започнем от отложения чл. 157.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Да, добре.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Ще прочета предложението за окончателна редакция на чл. 157.

    "Конкуренция между публично и частно
    изпълнително производство
    Чл. 157. (1)  Изпълнителни действия по реда на Гражданския процесуален кодекс не могат да се извършват срещу имущества на длъжника, върху които са наложени обезпечителни мерки или срещу които са започнали изпълнителни действия за публични вземания.
    (2)  Когато срещу имуществото на длъжника са започнали принудителни изпълнители действия по реда на Гражданския процесуален кодекс, държавата се счита винаги като присъединен взискател за дължимите й от длъжника публични и приравнени към публичните вземания, размерът на които е бил съобщен на съдия-изпълнителя до извършване на разпределението. За тази цел съдия-изпълнителят изпраща съобщение на Агенцията за държавни вземания за всяко започнато от него изпълнение и за всяко разпределение.
    (3) Най-късно в 14-дневен срок от получаването на съобщението по ал. 3, Агенцията за държавни вземания издава удостоверение, което съдържа информация за размера на вземанията по ал. 2, както и за наложени върху имуществото на длъжника мерки за обезпечаването им.
    (4) Прилагането на удостоверението по ал. 4 към изпълнителното дело е условие за продължаването на изпълнителното производство от съдия-изпълнителя.
    (5) Когато към момента на получаване на удостоверението по ал. 3 общият размер на публичните и приравнени към публичните вземания е повече от 50 на сто от общия размер на предявените вземания, изпълнителното производство се продължава от Агенцията за държавни вземания по реда на този кодекс."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Една корекция: в ал. 3 "най-късно в 14-дневен срок от получаването на съобщението по ал. 2"...
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ, от място): По предходната алинея.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Да, изразът да стане "по предходната алинея" и накрая да се добави изразът "ако има такива".
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: И в ал. 4 не е "по ал. 4", а е "по ал. 3".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 157, както е предложен от комисията, с направените корекции в алинеи 3 и 4.
    Гласували 125 народни представители: за 100, против няма, въздържали се 25.
    Член 157 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:

    "Действия след приключване на изпълнителното производство
    Чл. 158. В случаите по чл. 157, алинеи 1 и 5, ако след осребряване на имуществото на длъжника и погасяване на задълженията и разноските по изпълнението останат парични средства, Агенцията за държавни вземания ги превежда по сметката на съдия-изпълнителя."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Една корекция в чл. 158 - отпадат думите "ал. 1". Да се запише "В случаите по чл. 157, ал. 5". Алинея 6 няма изобщо.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Това е печатна грешка, вместо ал. 5, е записано ал. 1.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 158, както е предложен от комисията, с корекцията - да се чете "чл. 157, ал. 5".
    Гласували 114 народни представители: за 89, против няма, въздържали се 25.
    Член 158 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Ще прочета предложението на комисията за член 159.
    "Конкуренция между принудително изпълнение по този кодекс и несъстоятелност
    Чл. 159. (1) Имуществото, върху което са наложени обезпечения или са започнали изпълнителни действия по този кодекс, не се включва в масата на несъстоятелността. То се реализира от публичния изпълнител, съответно от другите органи на Агенцията за държавни вземания, по реда и при условията на този кодекс.
    (2) Когато получените от реализацията на имуществото по ал. 1 средства не покриват изцяло вземането, заедно с натрупаната лихва и разноските по публичното изпълнение, за остатъка държавата или общината се удовлетворяват по реда на част IV на Търговския закон.
    (3) Когато получените от реализацията на имуществото по ал. 1 средства превишават вземането, заедно с натрупаната лихва и разноските по изпълнението, публичният изпълнител превежда остатъка по сметка на синдика."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Обявявам 15 минути почивка. (Звъни.)

    (След почивката.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ (звъни): Продължаваме заседанието с второто четене на Данъчно-процесуалния кодекс.
    Член 159 се предлага със следната редакция:
    "Чл. 159. (1) Имуществото, върху което са наложени обезпечения или са започнали изпълнителни действия по този кодекс, се реализира от публичния изпълнител, съответно от другите органи на Агенцията за държавни вземания, по реда и при условията на този кодекс и когато има открито производство по несъстоятелност.
                    (2) Когато получените от реализацията на имуществото по ал. 1 средства не покриват изцяло вземането, заедно с натрупаната лихва и разноските по публичното изпълнение, за остатъка държавата или общината се удовлетворяват по общия ред.
                    (3) Когато получените от реализацията на имуществото по ал. 1 средства превишават вземането, заедно с натрупаната лихва и разноските по изпълнението, публичният изпълнител превежда остатъка по сметката на несъстоятелността."
    Заглавието на този текст е "Принудително изпълнение при несъстоятелност".
    Моля, гласувайте чл. 159 с тази редакция.
    Гласували 111 народни представители: за 96, против няма, въздържали се 15.
    Член 159 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:

    "Присъединяване на обезпечени кредитори
    Чл. 160. (1) Когато върху имуществото по чл. 159, ал. 1 е учредена ипотека или залог или е упражнено право на задържане, при осребряването на това имущество се удовлетворява обезпеченият кредитор. Обезпечените кредитори се смятат за присъединили се в принудителното изпълнение. Припадащата се на обезпечения кредитор сума се запазва по сметката на Агенцията за държавни вземания и му се предава, след като представи изпълнителен лист. Тази сума се разпределя между останалите взискатели или се връща в масата на несъстоятелността, ако обезпечението бъде отменено.
         (2) Ако събраната сума е недостатъчна за удовлетворяване на всички взискатели, органът по изпълнението извършва разпределение, като най-напред определя суми за изплащане на вземанията, които се ползват с право на предпочтително удовлетворение. Остатъкът се разпределя между другите вземания по съразмерност."
    Искаме да направим две корекции в текста. Едната идва от приетото изменение в чл. 159, ал. 1.
    Чета отново чл. 160:
    "Чл. 160. (1) Когато върху имуществото по чл. 159, ал. 1 е учредена ипотека или залог или е упражнено право на задържане по общия ред, при осребряването на това имущество се удовлетворява обезпеченият кредитор. Обезпечените кредитори се смятат за присъединили се в принудителното изпълнение. Припадащата се на обезпечения кредитор сума се запазва по сметката на Агенцията за държавни вземания и му се предава, след като представи изпълнителен лист. Тази сума се разпределя между останалите взискатели или остава в масата на несъстоятелността, ако обезпечението бъде отменено."
    Алинея 2 остава, както я прочетох.
    Значи, само една редакционна корекция в чл. 160, ал. 1, която прочетох. В последното изречение се променя словоредът: "Ако обезпечението бъде отменено" - става начало на изречението. Ще го прочета цялото: "Ако обезпечението бъде отменено, тази сума се разпределя между останалите взискатели или остава в масата на несъстоятелността".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 160 в редакцията, която беше уточнена.
    Гласували 103 народни представители: за 88, против няма, въздържали се 15.
    Член 160 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
    "Глава седемнадесета
    ОБЕЗПЕЧЕНИЯ
    Раздел I
    Обезпечаване на публични вземания
    Подлежащи на обезпечаване публични вземания
    Чл. 161. (1) Подлежат на обезпечаване установените и изискуеми публични вземания.
    (2) Обезпечение се извършва, когато без него ще бъде невъзможно или ще се затрудни събирането на установеното публично задължение, включително когато е разсрочено или отсрочено.
    (3) Обезпечението се налага с постановление на публичния изпълнител:
    1. по искане на данъчния орган, установил задължението, по отношение на актове, издадени от данъчната администрация;
    2. по искане на компетентния орган, издал акта за установяване размера на публичното вземане;
    3. когато не е наложено обезпечение или наложеното обезпечение не е достатъчно, след получаване на акта за установяване на публичното вземане.
    (4) За искането за обезпечение не се уведомява длъжникът.
    (5) В случаите на уведомяване по реда на чл. 20, ал. 4, когато от данъчната сметка на данъчния субект, от търговската му и счетоводна документация и други налични данни може да се направи извод, че субектът дължи или за него до края на текущата данъчна година ще възникнат задължения към държавата и общините, върху неговото имущество се налагат обезпечителни мерки.
    (6) Обезпеченията се извършват по балансовата стойност на активите, а когато такава няма, в следната последователност:
    1. по данъчната оценка;
    2. по застрахователната стойност или
    3. по придобивната стойност на вещи - собственост на физически лица.
    (7) Обезпеченията трябва да съответстват на вземанията на държавата или общините, установени или установяеми по реда на ал. 5.
    (8) Обезпеченията по ал. 5 се налагат с постановление на публичния изпълнител, освен в случаите на чл. 108 и чл. 109."
    И тук трябва да кажа за протокола, че има едно предложение от народния представител Светослав Лучников, което е подкрепено от комисията и е отразено в текста.
    И още нещо - в ал. 1: "Подлежат на обезпечение".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте заглавието на глава седемнадесета, раздел I и чл. 161 с неговото заглавие така, както са предложени от комисията и с направената корекция.
    Гласували 108 народни представители: за 94, против няма, въздържали се 14.
    Заглавието на глава седемнадесета, раздел I и чл. 161 с неговото заглавие са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
    "Съдържание на постановлението
    Чл. 162. (1) Постановлението се издава в писмена форма и съдържа:
    1. наименование на органа, който го издава;
    2. наименование на акта, номер и дата;
    3. фактическите и правните основания за издаването му;
    4. наименованието, данъчния номер и данъчния и/или постоянния адрес, БУЛСТАТ на данъчния субект;
    5. размера на публичното задължение и лихвите;
    6. вида на обезпечителната мярка и имуществото, върху което се налага;
    7. забрана за разпореждане с имуществото, върху което е наложена обезпечителната мярка;
    8. срока за доброволно изпълнение, когато това е предвидено в закон;
    9. пред кой орган и в какъв срок постановлението може да се обжалва;
    10. дата на издаване на постановлението и подпис на органа, издал акта, с означение на длъжността му.
    (2) Препис от постановлението се изпраща на длъжника и на третите лица, засегнати от действията".
    Няма постъпили предложения по този член и наименованието му.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 162 с неговото заглавие така, както са предложени от вносителя.
    Гласували 106 народни представители: за 99, против 2, въздържали се 5.
    Член 162 е приет.

    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:

    "Обжалване
    Чл. 163. (1) Постановлението по чл. 161, ал. 3 може да бъде обжалвано в двуседмичен срок от получаването пред директора на Агенцията за държавните вземания, който се произнася с мотивирано решение в 14-дневен срок.
    (2) Решението на директора може да се обжалва пред окръжния съд по местонахождението на публичния изпълнител в 14-дневен срок от връчването му на жалбоподателя и на органа, наложил обезпечителната мярка.
    (3) Съдът отменя обезпечителната мярка, ако длъжникът представи надлежно обезпечени по реда на този кодекс или ако се установи, че не е налице установено вземане.
    (4) Право да обжалват обезпечителната мярка имат и третите лица, които имат самостоятелни права върху имуществото - предмет на обезпечението.
    (5) Предварителните обезпечителни мерки по чл. 108 и чл. 109 могат да се обжалват по реда и в сроковете на алинеи 1 и 2.
    (6) Постановлението, с което се налага обезпечението, не може да бъде спряно поради обжалването му."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 163 и неговото заглавие в редакцията, както бяха прочетени.
    Гласували 114 народни представители: за 98, против няма, въздържали се 16.
    Член 163 е приет.
    Предложението на господин Лучников по този текст е оттеглено.
    Половин час почивка. (Звъни.)
    (След почивката.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (звъни): Продължаваме заседанието.
    Моля господин Цонев да продължи докладването на Данъчния процесуален кодекс.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря, господин председател. Стигнахме до раздел II.

    "Раздел II
    МЕРКИ
    Обезпечителни мерки

    Чл. 164. (1) Обезпечението се извършва:
    1. с налагане на възбрана върху недвижим имот;
    2. със запор на движими вещи и вземания на длъжника;
    3. със запор на сметките на длъжника и стоките в оборот;
    4. чрез други подходящи мерки.
    (2) Органът, постановил обезпечението, може да наложи няколко вида обезпечения на обща сума до размера на вземането.
     (3) Запор и възбрана на публични вземания не могат да се налагат върху имуществата, върху които не може да се насочва принудително изпълнение, освен в случаите по чл. 165, ал. 3, както и върху възнагражденията срещу труд до размерите, посочени в този кодекс.

    Замяна на обезпечителни мерки
    Чл. 165. (1) Органът, постановил обезпечението, или съдът, след като обсъди възраженията на поискалия обезпечението, могат по искане на длъжника да допуснат заменянето на един вид обезпечение с друго равностойно обезпечение.
    (2) Без съгласието на органа, поискал обезпечението, длъжникът може винаги да замени наложеното обезпечение с парична или неотменяема и безусловна банкова гаранция или със залог на държавни ценни книжа. Паричната гаранция се прави по сметка на съответния орган и по нея се начислява лихва.
     (3) Със съгласието на взискателя длъжникът може да замени наложеното обезпечение с особен залог или ипотека.
     (4) В случаите по ал. 1, 2 и 3 запорът и възбраната се отменят."
    По заглавието на раздел II и членове 164, 165 и техните заглавия няма постъпили предложения.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Имам само един въпрос: в чл. 164, ал. 3 има препращане към ал. 3 на чл. 165. Дали е перфектно препращането?
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: В ал. 3 на чл. 164 става въпрос за случаите, в които не могат да се налагат възбрана и запор.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Може ли да чуем последната редакция на ал. 3 на чл. 164, господин Цонев?
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предлагам ви следната редакция на ал. 3 на чл. 164: "Запор и възбрана за публични вземания не могат да се налагат върху имуществата, върху които не може да се насочва принудително изпълнение, освен със съгласието на длъжника, както и върху възнагражденията срещу труд до размерите, посочени в този кодекс."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Има ли желаещи да вземат думата по тази редакция?
    Поставям на гласуване раздел II със заглавието, чл. 164 със заглавието и с докладваната корекция в ал. 3 и чл. 165 със заглавието и четирите алинеи.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 108 народни представители: за 91, против 1, въздържали се 16.
    Раздел II със заглавието, чл. 164 със заглавието и корекцията в ал. 3 и чл. 165 със заглавието са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предложение на комисията за чл. 166:
    "Налагане на запор

    Чл. 166. (1) Налагането на запор се извършва от публичния изпълнител или от органа, установил вземането, с постановление за обезпечение.
    (2) При запор на движима вещ публичният изпълнител извършва опис, оценка и предаване на вещта за пазене на длъжника или на трето лице, или изземва и съхранява вещите, като върху вещта може да се поставя запорен знак (стикер).
     (3) Описът, оценката и предаването на вещта за пазене или изземване и съхранението й се извършва по реда на този кодекс.
     (4) В случаите, когато запорът се налага върху моторно превозно средство, съобщение за наложения запор се изпраща до органите на Министерството на вътрешните работи "Пътна полиция". Не се допуска промяна на регистрацията преди вдигането на запора.
     (5) Запор върху вземания на длъжника от банки се извършва чрез връчване на запорно съобщение на банките, като запорът се смята наложен от часа в деня на връчване на запорното съобщение на банката. Подлежат на запор всички видове банкови сметки, депозити, както и вложени вещи в трезори, включително и съдържанието на касети и суми, предоставени за доверително управление от длъжника.

    (6) Запор върху ликвидно и изискуемо вземане, което длъжникът има към трето лице, се налага чрез запорно съобщение, което се изпраща на длъжника, на третото задължено лице и на банките, в които третото задължено лице има сметки.
    (7) Запорът по ал. 6 се смята наложен спрямо третото задължено лице и банките от деня и часа на получаването на запорното съобщение.
    (8) Запор върху притежавани от длъжника дялове и акции се налага чрез съобщение до дружеството, съответно в Централния депозитар, което се вписва в книгата на акционерите и в книгата за дяловете. По искане на органа, постановил обезпечението, запорът върху дялове в дружества с ограничена отговорност се вписва в търговския регистър.
    (9) Запорът върху държавни, включително безналични ценни книжа, се вписва в съответния регистър.
    (10) Налагането на запор върху вземания по ценни книги на заповед и на други книжа, които могат да се джиросват или собствеността на които може да се прехвърля чрез предаване, както и върху вземания по изпълнителни листове, се извършва чрез изземване и предаване за съхранение на банка. За изземването и предаването на ценните книги на заповед в банка се съставя протокол."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Желаещи да вземат думата по това предложение на комисията? Няма.
    Поставям на гласуване чл. 166 със заглавието в редакцията, предложена от комисията.
    Гласували 105 народни представители: за 93, против няма, въздържали се 12.
    Член 166 със заглавието и в редакцията, предложена от комисията, е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:

    "Възбрана
    Чл. 167. (1) Налагането на възбрана се извършва чрез вписване на постановлението от съответния съдия по вписванията по реда на вписванията. За извършеното вписване съдията по вписванията изпраща съобщение до длъжника.
                   (2) За възбраната се изпраща съобщение до Регистъра за особените залози. Особен залог, вписан след съобщението, не може да се противопостави на публичното вземане.

    Действия на запора и възбраната
    Чл. 168. (1) Запорът и възбраната, наложени за обезпечение на вземането, произвежда действието, предвидено в чл. 345, 346 и 347, чл. 354, ал. 1, чл. 391, 392, 395, 396 и 397 от Гражданския процесуален кодекс. Данъчната администрация може да предяви срещу третото задължено лице иск за сумите или вещите, които то отказва да предаде доброволно. За случая се прилагат чл. 332, ал. 2 и чл. 336 от Гражданския процесуален кодекс.
         (2) От датата на получаване на запорното съобщение третото задължено лице не може да предава дължимите от него суми или вещи на длъжника, като спрямо тях то има задължението на пазач. Изпълнението след получаване на запорното съобщение е недействително спрямо държавата. Третото задължено лице отговаря солидарно за вземането с длъжника до размера на задължението му.
                   (3) Съдът по регистрацията отказва вписване на промени, произтичащи от прехвърлянето на дялове след запора. Управителните органи на акционерни дружества отказват вписване на прехвърлянето на поименни акции от длъжника след запора.
                   (4) Прехвърляне на дялове и акции, включително поименни, след запорното съобщение няма действие по отношение на публичния взискател."
    По чл. 167 и чл. 168 няма направени предложения с изключение на едно редакционно - от комисията, касаещо ал. 1 на чл. 168, където се предлага и се приема от комисията думите "Данъчната администрация" да се заменят с "Органът, наложил обезпечението".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Има ли желаещи да вземат думата? Няма.
    Поставям на гласуване чл. 167 със заглавието и чл. 168 със заглавието и с корекцията, предложена от комисията във второто изречение на ал. 1.
    Гласували 106 народни представители: за 94, против няма, въздържали се 12.
    Член 167 със заглавието и чл. 168 със заглавието и с корекцията във второто изречение на ал. 1 са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:

    "Запор върху стоки в оборот
    Чл. 169. (1) Запор върху стоки в оборот се извършва въз основа на опис. Стоките в оборот се предават на отговорно пазене на длъжника и на материалноотговорните лица, които се разпореждат с тях.
                   (2) Едновременно с налагането на запор върху стоките в оборот се налага запор и върху сметките на длъжника.
                   (3) Продажбата на стоките в оборот и закупуването на необходимите суровини и материали, както и заплащането на разходите за производството и оборота, може да се извършват само с предварителното писмено съгласие на данъчния орган при определени от него условия."
    Предложение на народния представител Светослав...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Господин Лучников оттегля предложението си.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря.
    Комисията подкрепя текста на вносителя, като в ал. 3 думите "данъчния орган" се заменят с "органа, наложил обезпечението".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: То е вече функция от това, което приехме в чл. 168.
    Има ли желаещи да вземат думата? Няма.
    Поставям на гласуване чл. 169 със заглавието и корекцията на комисията в ал. 3 за замяна на думите "данъчния орган" с "органа, наложил обезпечението".
    Гласували 103 народни представители: за 85, против няма, въздържали се 18.
    Член 169 с корекцията е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По чл. 170 има едно направено предложение от народния представител Йордан Цонев относно ал. 3, което комисията е приела и подкрепила с окончателна редакция. Ще прочета целия член, както го предлага комисията.

    "Отменяне на обезпечението
    Чл. 170. (1) Отменяне на обезпечението се извършва с постановление от органа, който го е наложил, или по молба на длъжника след погасяване на публичното задължение.
                   (2) Отказът за отменяне по ал. 1 може да бъде обжалван пред окръжния съд по местонахождението на:
    1. съответния горестоящ орган на наложилия обезпечителната мярка;
    2. органа по принудително събиране на публичните вземания.
         (3) Съдът отменя обезпечението, след като се увери, че вече не съществува причината, поради която обезпечението е било допуснато, или че са налице условията по чл. 165, ал. 2. Определението на съда не подлежи на обжалване, но ако съдът откаже да отмени обезпечението, длъжникът може отново да поиска отмяната на обезпечението при наличие на основания за това."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Някой да желае да вземе думата? Няма.
    Поставям на гласуване чл. 170 със заглавието, ал. 1 и 2 в редакцията на вносителя и ал. 3 в редакцията на комисията.
    Гласували 97 народни представители: за 88, против няма, въздържали се 9.
    Член 170 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
    "Обезщетение за причинени вреди
    Чл. 171. (1) Ако актът, установяващ публичното задължение, по който е допуснато обезпечението, бъде отменен или ако не бъде връчен в предвидения в този кодекс срок, длъжникът може да поиска да му бъдат заплатени причинените вследствие на обезщетението вреди.
    (2) Обезщетение не се дължи, когато длъжникът не е съобщил факти, обстоятелства или не е предоставил документи от значение за определяне на задължение, довели до отменянето на акта."
    Няма предложения по този член.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Някой да желае да вземе думата има ли? Няма.
    Поставям на гласуване чл. 171 с двете алинеи и заглавието в редакцията, предложена от вносителя и подкрепена от комисията.
    Гласували 103 народни представители: за 83, против няма, въздържали се 20.
    Текстът е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
    "Глава осемнадесета
    ПРИНУДИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ
    Раздел I
    Общи разпоредби
    Изпълнителни основания
    Чл. 172. (1) Принудително изпълнение за публични вземания се допуска въз основа на предвидения в съответния закон акт.
    (2) Принудително изпълнение за данъчните вземания се допуска въз основа на:
    1. данъчен акт, срокът за доброволно изпълнение на който е изтекъл;
    2. данъчна декларация, по която е изтекъл законоустановеният срок за плащането на задължението;
    3. данъчно съобщение за определяне на данък, срокът за плащане по което е изтекъл;
    4. влязло в сила наказателно постановление на данъчен орган."
    Комисията подкрепя текста на вносителя, като в ал. 2 думата "допуска" се заменя с "предприема" и се създава т. 5 в ал. 2:
    "5. в случаите на чл. 63, ал. 3."
    Комисията подкрепя текста на вносителя за заглавието на глава осемнадесета и раздел I.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Някой да желае да вземе думата има ли? Няма.
    Моля, гласувайте глава осемнадесета със заглавие, раздел I със заглавие и чл. 172 със заглавието и с промените в ал. 2 и допълнението с т. 5, предложени от комисията.
    Гласували 91 народни представители: за 86, против няма, въздържали се 5.
    Приехме глава осемнадесета със заглавието, раздел I със заглавието и чл. 172 със заглавието и корекцията в ал. 2 и допълнителната т. 5.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Член 173 претърпя няколко редакции. Аз ще ви прочета последната редакция, която предлагаме:
    "Участници в принудителното изпълнение
    Чл. 173. (1) Страни в производството за принудително изпълнение са:
    1. органът по принудително изпълнение;
    2. публичният взискател;
    3. длъжниците или техните наследници, както и третите лица, за които е предвидена отговорност за плащането на данъчно задължение на длъжника;
    4. трети лица със самостоятелни права върху обекти на изпълнението;
    5. обезпечените кредитори.
    (2) Обезпечаването и принудителното събиране на публичните вземания се извършват от публичния изпълнител към Агенцията за държавни вземания, доколкото друго не е установено в този кодекс.
    (3) В производството по принудително изпълнение страните могат да ползват вещи лица, пазачи, преводачи и други лица."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Господин Руси Статков има думата.
    РУСИ СТАТКОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, колеги! В така предложения ни вариант на чл. 173 насочвам вашето внимание върху следното предложение: в ал. 1, т. 3 е записано, че "участници в производството за принудително изпълнение са: длъжниците или техните наследници, както и третите лица, за които е предвидена отговорност за плащането на данъчно задължение на длъжника".
    На първо четене имах възможност да обоснова своите аргументи, че данъците са лично задължение и трябва да се плащат лично и че става дума за правоотношение между държавата и данъкоплатец, а тук се вмъкват трети лица. Ако се цитира Законът за задълженията и договорите, господин Лучников е тук, вече става дума за друго правоотношение и не може в този закон, в който ние уреждаме процеса, да запишем такъв текст - да прехвърлим и то в рамките на принудителното изпълнение задължение, което е лично, за плащане на данък върху трети лица.
    Затова и моето предложение е в тази т. 3 да отпаднат "трети лица", а и в другите точки, които са свързани с принудителното изпълнение.
    Считам, че принципно този въпрос трябва да бъде решен. И, повтарям, не може, а и това противоречи на Конституцията - там данъчното задължение е лично, и тук този принцип, както е заложен, не трябва да остане. Трябва да отпаднат "третите лица".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Господин Статков, Вие предлагате трета точка да бъде само: "Длъжниците или техните наследници"?
    РУСИ СТАТКОВ: Да.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Да, благодаря Ви за предложението.
    Аз ще помоля господин Цонев да вземе отношение по направеното предложение, преди да го поставя на гласуване.
    ЙОРДАН ЦОНЕВ (СДС): Благодаря Ви, господин председател, ще взема отношение.
    Ние вече приехме в досега гласуваните текстове кои са тези трети задължени лица. Това са лица, които са задължени да начисляват и събират данъка, затова тук ги слагаме като страна в процеса.
    Мисля, че достатъчно ясно обсъждахме това предложение и когато конкретизирахме именно по повод предложението на колегата Статков, ние конкретизирахме кои са тези трети данъчно задължени лица. Може би той не знае, че това сме го приели, затова поставя така въпроса.
    Аз поддържам този текст, който го предложих от името на комисията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
    За дуплика думата има господин Статков.

    РУСИ СТАТКОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин председтел! Колеги! Обръщам вашето внимание, че става дума за участници в производство за принудително изпълнение. Фактически тук се провежда този принцип и на солидарност, който на няколко места го има. Проявете този принцип и на солидарност, който на няколко места го има. Но смятам, че едно е - както господин Цонев говореше по повод на другото ми предложение - "страна", друго е "субект". В случая "третите лица" се явяват субект на принудителното изпълнение.
    Според мен не е правилно да бъдат записвани тук, защото смятам, че принудителното изпълнение трябва да се разпростре единствено и само върху тези, които трябва да си платят данъка и съответното публично задължение, а не върху третите лица.
    Затова поддържам предложението си да отпадне "третите лица".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Статков.
    Някой да желае да вземе отношение по спора? Няма.
    Първо поставям на гласуване предложението на господин Статков в чл. 173, редакцията на комисията, в ал. 1, т. 3 думите "както и третите лица, за които е предвидена отговорност за плащането на данъчно задължение на длъжника", да отпаднат. Или т. 3 да има редакцията:
    "3. длъжниците или техните наследници;"
    Моля, гласувайте.
    Гласували 112 народни представители: за 49, против 62, въздържал се 1.
    Предложението на господин Статков не се приема.
    Поставям на гласуване чл. 173 с редакцията, току-що предложена от председателя на комисията, и заглавие "Участници в производството за принудителното изпълнение".
    Моля, гласувайте.
    Гласували 114 народни представители: за 86, против 24, въздържали се 4.
    Член 173 със заглавието е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:

    "Солидарна отговорност
    Чл. 174. (1) Който изплати на длъжника вземания, върху които е наложен запор по този кодекс, той отговаря солидарно с него за изплатеното въпреки запора, до размера на задължението със законната лихва след плащането.
    (2) Когато изплащането е извършено от юридическо лице или неперсонифицирано дружество, заедно с него отговаря солидарно управителят или членовете на управителния орган или управляващ съдружник, които са допуснали изплащането.
    (3) За действията по алинеи 1 и 2 се издава акт от органа, наложил запора, който орган може да приложи предвидените в този кодекс обезпечителни мерки."
    Няма постъпили предложения по чл. 174.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Господин Цонев, ако в ал. 1 отпадне думата "той", няма ли да бъде по-стегнат текстът?
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Да.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: "Чл. 174. (1) Който изплати..., отговаря солидарно..." .
    Благодаря ви.
    Има ли желаещи да вземат думата? Няма.
    Поставям на гласуване чл. 174 със заглавието и в ал. 1 без думата "той", в редакцията на вносителя, подкрепена от комисията.
    Гласували 98 народни представители: за 91, против няма, въздържали се 7.
    Член 174 със заглавието, без думата "той" в ал. 1, е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Чета предложението на комисията, тъй като има направено едно предложение, което е прието от комисията:

    "Задължение за предоставяне на информация
    Чл. 175. (1) Всички лица, които разполагат със сведения за доходи, имущество или активи на длъжника, са длъжни по писмено искане на данъчния орган или публичния изпълнител в 7-дневен срок от получаването му да предоставят информацията или данните, с които разполагат, освен ако със закон е предвидено друго.
    (2) Лицата по ал. 1 са длъжни да декларират оценимите в пари задължения към данъчния длъжник и неговото имущество, намиращо се при тях или в тяхно разпореждане.
    (3) По реда на ал. 1 банките, небанковите финансови институции и застрахователни дружества и кооперации са длъжни да предоставят информация за сключени договори за доверително управление или предоставени банкови касетки, както и за други сключени от тях сделки с длъжника, свързани с негови движими и недвижими имущества или дялови участия."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Господин Цонев, както се уточнихме, в ал. 1 би трябвало да направим една промяна на финала: "освен ако със закон е предвидено друго". Ние работим с кодекс, който не може да препраща към закон.
    Господин Цонев, моля за Вашето предложение.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Да, ние приемаме предложението, тъй като навсякъде другаде в текста махнахме това изречение и го заменихме с друго. Тук можем да направим същото.
    За протокола и за колегите искам да кажа, че става въпрос за чл. 175, ал. 1, последните думи: "освен ако със закон е предвидено друго" се заменят с "освен ако в този кодекс е предвидено друго".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Някой желае ли да вземе думата? Няма желаещи.
    Поставям на гласуване заглавието, чл. 175 в неговите три алинеи и с корекцията на финала на ал. 1, което току-що предложи председателят на комисията.
    Гласували 104 народни представители: за 92, против няма, въздържали се 12.
    Член 175 в редакцията, предложена от комисията, и с корекцията, която беше докладвана от господин Цонев, е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Раздел II - Предмет на изпълнението".
    Има направени две предложения. Първото е от народния представител Светослав Лучников, който го оттегля. Второто предложение е от народния представител Йордан Цонев, което е прието.
    Комисията предлага следната редакция на чл. 176:

    "Имущество, подлежащо на принудително изпълнение
    Чл. 176. (1) Принудително изпълнение се насочва върху цялото имущество на длъжника, с изключение на:
    1. вещите за всекидневна употреба на длъжника и на неговото семейство, необходимата храна, топливо, работен добитък и предмети за упражняване на занятие или дейност по списък, одобрен от Министерския съвет;
    2. единственото жилище на длъжника, освен ако е търговец; ако жилищната площ е повече от 30 кв. м за длъжника и за всеки от членовете на семейството му - поотделно, разликата се продава, ако при тези условия жилището е реално поделяемо;
    3. сумите по сметки в банки до размер 150 лв. за всеки член от семейството;
    4. земеделските земи - до една четвърт от притежаваните, но не по-малко от 3 дка, обработвани пряко от собственика или от член на неговото семейство, както и необходимия за обработването им инвентар;
    5. трудово възнаграждение, обезщетение по трудово правонарушение, пенсия или стипендия - в размер до 150 лв. месечно.
        (2) Не се допуска принудително изпълнение и върху:
    1. обезщетения по социалното осигуряване, включително за безработица;
    2. социални помощи, предоставяни от държавния или общинския бюджет;
    3. суми, получени от инвалиди, глухи, слепи, неми, глухонеми, сираци и други категории лица в неравностойно социално положение, по дарение от физически и юридически лица - за данъчни задължения на надарения;
    4. вземания за издръжка, определени от съда."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Някой желае ли да вземе думата? Няма желаещи.
    Моля, гласувайте раздел II със заглавието и чл. 176 със заглавието му в редакцията, предложена от комисията.
    Гласували 92 народни представители: за 84, против няма, въздържали се 8.
    Раздел II със заглавието и чл. 176 със заглавието в редакцията, предложена от комисията, са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По чл. 177 има направено едно предложение от народния представител Йордан Цонев, което е прието.
    Комисията предлага следния окончателен текст на чл. 177:

    "Възможност за избор от длъжника
    Чл. 177. (1) Длъжникът може, след като обяви всичките си активи, да предложи изпълнението да бъде насочено върху друга движима или недвижима вещ или да бъде извършено само чрез някои от исканите от органа по принудителното изпълнение способи.
                   (2) Предложението на длъжника не се приема, ако предложеният начин на изпълнение не е в състояние да удовлетвори изцяло държавата.
                   (3) Публичният изпълнител се произнася по предложението на длъжника в 7-дневен срок от постъпването на предложението на длъжника. Отказът на публичния изпълнител да приеме предложения от длъжника способ за изпълнение може да се обжалва пред директора на Агенцията за държавни вземания в 7-дневен срок от връчването му на длъжника. Жалбата не спира изпълнението.
                   (4) Директорът на Агенцията за държавни вземания се произнася по жалбата в 7-дневен срок от постъпването й. Решението на директора е окончателно и не подлежи на обжалване.

    Особени случаи
    Чл. 178. Вземанията могат да се събират и чрез участие в производство по несъстоятелност на длъжника или присъединяване към открито производство."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Има ли желаещи да вземат думата по чл. 177 и чл. 178? Няма желаещи.
    Моля, гласувайте чл. 177 със заглавието и редакцията, предложена от комисията и чл. 178 с редакцията на вносителя и заглавието.
    Няма постъпили и неприети предложения.
    Гласували 92 народни представители: за 82, против няма, въздържали се 10.
    Членове 177 и 178 със заглавията са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:

    "Раздел III
    Способи

    Способи за принудително изпълнение
    Чл. 179. (1) Принудителното изпълнение на вземанията по реда на този кодекс се извършва чрез:
    1. изпълнение върху парични средства в банките;
    2. изпълнения върху вземания на длъжника;
    3. изпълнение върху движими и недвижими вещи.
         (2) За движими вещи и парични средства на длъжника по смисъла на ал. 1 се смятат, до доказване на противното, и тези, намерени у него в жилището му или в други собствени или наети от него помещения, леки автомобили, офиси, каси, сейфове и др.
         (3) Органът по принудителното изпълнение може да използва всеки от способите по ал. 1 заедно или поотделно.
    Недействителност на действия и сделки
    Чл. 180. (1) Недействителни по отношение на държавата, съответно на общините, са сключените след датата на установяване на публичното задължение, съответно след връчването на съобщението за данъчна ревизия и установяването на друго данъчно вземане:
    1. безвъзмездни сделки с имуществени права на длъжника;
    2. учредяване на залог, ипотека или друго обезпечение върху имуществено право на длъжника;
    3. възмездни сделки с имуществени права на длъжника, при които даденото значително надхвърля по стойност полученото.
          (2) Недействителността по ал. 1 се обявява по иск на съответния взискател по реда на Гражданския процесуален кодекс.

    Присъединяване на кредитори
    Чл. 181. (1) В производствата по този дял могат да се присъединяват публични взискатели, както и кредитори, чието вземане е обезпечено с ипотека, залог или особен залог, както и тези, които са упражнили право на задържане.
                   (2) Присъединяването се допуска до изготвянето на разпределението на събраните суми. Публичните взискатели се присъединяват с писмено заявление до публичния изпълнител, към което прилагат годен за изпълнение акт за публично вземане.

    Непротивопоставимост на обезпечения
    Чл. 182. (1) При вписване на ипотека или особен залог длъжникът представя пред нотариуса, съответно пред длъжностното лице от Централния регистър за особените залози, удостоверение за дължими данъци. Дължимите данъци се вписват в съответния регистър, а при продажба на ипотекираното или заложеното имущество, се изплащат преди главното задължение.
                   (2) Данъчната администрация издава удостоверението по ал. 1 в 3-дневен срок от писменото заявление на длъжника.
                   (3) Заложният кредитор и кредиторът, упражнил право на задържане, може да противопостави вземането си на данъчната администрация само въз основа на писмени доказателства с достоверна дата.

    Конкуренция между публични вземания
    Чл. 183. (1) Когато производството е за събиране на разнородни публични вземания и имуществото на длъжника не е достатъчно за тяхното погасяване, независимо от прилаганите способи или от реда, по който се събират тези вземания, постъпленията до изчерпването им се разпределят по следния ред:
    1. за данъчните задължения и задълженията за обществено осигуряване - съразмерно;
    2. за публични задължения, които постъпват направо в държавния или общинския бюджет - съразмерно;
    3. други публични вземания.
        (2) При спор между публични взискатели спорът се решава от министъра на финансите или оправомощено от него лице, чието решение не подлежи на обжалване."
    Само в чл. 180 има едно предложение, което е подкрепено от комисията - в чл. 180, ал. 1, думата "съобщението за" се заменя с "акта за възлагането на".
    И още едно, пак редакционно предложение - в чл. 183, ал. 1, "1. за данъчните задължения и задълженията за обществено осигуряване съразмерно;" да стане: "1. за данъчните задължения и задължителното осигуряване съразмерно;".
    Това са двете предложения, повтарям: едното - в чл. 180, ал. 1, думите "съобщението за" се заменят с "акта за възлагането на", другото - чл. 183, ал. 1, т. 1 става така:
    "1. за данъчните задължения и задължителното осигуряване съразмерно;".
    В останалото комисията подкрепя текста на вносителя. Става въпрос за целия раздел III с неговото заглавие, членове 179, 180, 181, 182 и 183.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Към чл. 179, ал. 1, т. 2 трябва да бъде в единствено число "изпълнение", в синхрон с другите.
    Има ли желаещи да вземат думата? Няма.
    Поставям на гласуване раздел III със заглавието, членове 179 до 183 включително, с двете корекции, които предложи господин Цонев.
    Гласували 94 народни представители: за 91, против няма, въздържали се 3.
    Раздел III със заглавието, членове 179, 180 с корекцията, 181, 182 и 183 с корекцията в т. 1 и съответните заглавия са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:

    "Раздел IV
    ДЕЙСТВИЯ
    Започване на производството

    Чл. 184. (1) Когато пристъпва към изпълнение, публичният изпълнител е длъжен да изпрати на длъжника съобщение, с което му дава 7-дневен срок за доброволно изпълнение.
    (2) Съобщението трябва да съдържа означение на подлежащия на принудително изпълнение акт и номера на изпълнителното дело, посочване на взискателя и предупреждение към длъжника, че ако в дадения му срок не изпълни задължението си, ще се пристъпи към принудително изпълнение.
     (3) Когато са налице няколко отделни изпълнителни основания за различни публични задължения, се образува едно изпълнително дело, като се осигурява отчетност за погасяването на всяко от тях.
     (4) В случаите, когато не са наложени обезпечителни мерки, принудителното изпълнение върху вземания на длъжника и върху негови движими и недвижими вещи се извършва чрез налагане на запор, съответно чрез вписване на възбрана с постановление на публичния изпълнител.
     (5) Запорът и възбраната се налагат със съобщението и имат действието, предвидено в този кодекс."
    Има само едно предложение - в ал. 5 след думите "запорът и възбраната" да се добави "по ал. 4".
    Комисията подкрепя текста с това предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Някой да желае да вземе думата? Няма.
    Поставям на гласуване раздел IV със заглавието, чл. 184 със заглавието и допълнението в ал. 5, предложено от комисията - "запорът и възбраната по ал. 4".
    Гласували 101 народни представители: за 84, против няма, въздържали се 17.
    Член 184 със заглавието и с допълнението в ал. 5 са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Член 185 - има само едно направено предложение, което е отразено в следната редакция за окончателен текст на чл. 185, предложена от комисията:

    "Спиране, отлагане, възобновяване и прихващане

    Чл. 185. (1) Принудителното изпълнение се спира, без да се начисляват лихви за срока на спирането, с разпореждане на органа по принудителното изпълнение:
    1. при поставяне на длъжника под запрещение - до назначаването на настойник или попечител;
    2. при отбиване от длъжника на редовната военна служба, както и при повикване на учебен сбор - до завършването им;
    3. при смърт на длъжника - до изтичането на срока за подаване на декларация по чл. 32 от Закона за местните данъци и такси;
    4. в други случаи, предвидени в този кодекс.
    (2) Спирането по ал. 1, точки 1 и 2 се извършват въз основа на писмени доказателства, удостоверяващи посочените обстоятелства.
     (3) В случаите по ал. 1, т. 3 след изтичането на срока по чл. 32, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси и ако не е подадена декларация, по искане на органа по принудителното изпълнение районният съдия определя срок за приемане или за отказ от наследството при условията и по реда на чл. 51 от Закона за наследството. В този случай срокът за спиране се удължава със срока, даден от съда. По искане на наследниците данъчният орган е длъжен да издаде удостоверение за дължимите от наследодателя данъци и начислените лихви върху тях. Когато данъчният орган не е установил данъчните задължения на длъжника, той издава удостоверение след извършване на данъчна ревизия.
     (4) В случаите по ал. 1, т. 3 производството по принудителното изпълнение се възобновява от деня на приемането на наследството.
     (5) Извършените до спирането действия запазват силата си. След спирането органът по принудителното изпълнение не може да извършва нови изпълнителни действия, но може да извършва действия по обезпечаване на вземането.
     (6) Възобновяването на изпълнителното производство се извършва с разпореждане на органа по принудителното изпълнение след отпадане на обстоятелствата, поради които е разпоредено спирането. Срокът продължава да тече от издаването на разпореждането за възобновяване.
     (7) Органът по принудителното изпълнение може да отложи насроченото изпълнително действие, като в този случай в протокола се отбелязват обстоятелствата, поради които действието се отлага, и се посочва друга дата за извършването му. Ако датата не може да бъде определена в протокола, органът уведомява за това участниците в производството.
     (8) Когато в хода на принудителното производство възникнат основания за прихващане, по искане на длъжника или по решение на органа по принудителното изпълнение производството се спира по отношение на сумата, за която би могло да се извърши прихващането, и до приключване на действията по прихващането. Органът по принудителното изпълнение, пред когото длъжникът е представил писмените доказателства, удостоверяващи основанията за прихващане, извършва прихващането и ако в резултат на прихващането задължението бъде погасено изцяло или частично, изпълнителното производство се прекратява или се продължава за остатъка от вземането.
     (9) Прихващането по ал. 8 може да бъде направено до датата на провеждане на публичната продан. Ако с прихващането данъчното вземане се погаси изцяло, включително и разноските по организирането на проданта, тя се отменя и изпълнителното производство се прекратява, като органът по принудителното събиране уведомява компетентния орган.
             (10) Може да се извърши прихващане с погасено по давност публично задължение, когато вземането на длъжника е станало изискуемо преди погасяване по давност на задължението му.
    (11) Отказът за прихващане може да се обжалва по реда, предвиден за защита срещу принудително изпълнение по този кодекс. В тези случаи жалбата спира действията по принудителното производство до окончателното й решаване."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Някой да желае да вземе думата? Няма.
    Моля да гласуваме за чл. 185 със заглавието и съдържанието, предложено от комисията.
    Гласували 102 народни представители: за 80, против 1, въздържали се 21.
    Член 185 със своите 11 алинеи и заглавието, предложени от комисията, е приет.

    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По чл. 186 има предложение от народния представител Йордан Цонев да отпадне, да се отмени и да се създаде нов чл. 186 със следното съдържание.
    Чета текста на комисията за чл. 186:
    "Производство за принудително изпълнение при
    несъстоятелност на длъжника
    Чл. 186. (1) В случаите, когато са наложени обезпечения по реда на чл. 161, алинеи 5 - 7, публичният изпълнител започва производство за принудително събиране на публични вземания срещу длъжник, за когото е открито производство по несъстоятелност, след установяването на тези вземания по предвидения в този кодекс ред.
    (2) Когато производството по несъстоятелност е открито, без длъжникът да е обявен в несъстоятелност, публичният изпълнител не може да изнася на публична продан имущество, което е обект на наложените по реда на чл. 161, ал. 5  - 7, обезпечения преди да е изтекъл срокът за предлагане на план за оздравяване.
    (3) Разпоредбата на ал. 2 не се прилага в случаите, когато длъжникът е обявен в несъстоятелност.
    (4) При наличието на предложен план за оздравяване или на предложение за сключване на извънсъдебно споразумение, които отговарят на изискванията на чл. 153, и когато предявените от Агенцията за държавни вземания публични вземания са включени в списъка на приетите от синдика и одобрени от съда по несъстоятелността вземания, изпълнителният директор на Агенцията за държавни вземания може да спре принудителното изпълнение.
    (5) При констатирано неизпълнение на утвърдения план за оздравяване, съответно на извънсъдебното споразумение, по отношение удовлетворяването на публичните вземания, изпълнителният директор на Агенцията за държавни вземания възобновява спряното производство за принудително събиране.
    (6) В случаите на ал. 5, разпоредбите на чл. 706, ал. 1 и ал. 3 от Търговския закон не се прилагат по отношение на публичните и тези частни държавни вземания, чието принудително събиране се извършва по реда на публичните.
    (7) При възобновено по реда на ал. 5 производство на принудително събиране на публични вземания, публичният изпълнител реализира проданта на имуществото на длъжника, което е обект на наложените по чл. 161 алинеи 5-7 обезпечения".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Господин Цонев, запазва ли се препращането? Не можах в момента да се справя с текста. Става въпрос за препращането към чл. 161, алинеи 5-7, след като мисля, че ние го гласувахме в една нова редакция? Да не гласуваме препращане, което не е точно? За момент ще спра.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Да. Ние там не променихме ал. 5 и ал. 7, само ал. 1.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Запазва се, благодаря.
    По отношение на чл. 186 желаещи да вземат думата няма.
    Моля да гласуваме за чл. 186 със заглавието и в редакцията, предложена от комисията.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Само една корекция - не "5 до 7", а "5 до 8" алинеи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Гласували 184 народни представители: за 82, против няма, въздържали се 2.
    Член 186 със заглавието и редакцията на комисията е приет като в ал. 1, в ал. 2 и ал. 7 препращането е към чл. 161 "ал. 5 до 8".
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
    "Прекратяване на производството
    Чл. 187. (1) Производството по събиране на публичните вземания се прекратява с разпореждане на органа по принудителното изпълнение:
    1. когато задължението и направените до датата на провеждане на търга разноски бъдат погасени изцяло; когато плащането е по безкасов начин, плащането се счита извършено с постъпването на сумата по сметката, посочена от органа по ал. 1;
    2. когато актът, с който е установено публичното вземане, бъде обявен за нищожен, обезсилен или отменен;
    3. когато починалият длъжник няма наследници или всички наследници са се отказали от наследството;
    4. когато органът по ал. 1 е преценил, че вземането е несъбираемо, след като всички изпълнителни способи са изчерпани и разходите за воденето на такива задължения са икономически неоправдани;
    5. когато актът за установяване на задължението бъде изменен с решение на висшестоящ орган или от съда и при предприетото принудително изпълнение е събрана сума равна или надхвърляща сумата на задължението, съгласно изменението. В този случай органът по ал. 1 разпорежда връщането на надвнесената сума до размера, определен в решението за изменение, след което прекратява производството;
    6. в други предвидени в този кодекс случаи.
    (2) В случаите по ал. 1 органът по принудителното изпълнение вдига служебно наложените запори и възбрани.
    (3) Разпореждането се издава в седемдневен срок от:
    1. получаване на плащането и отразяването му по съответната сметка - в случаите по ал. 1, т. 1;
    2. уведомяването на органа по принудителното изпълнение с приложен заверен екземпляр от решението за обявяване на недействителността, обезсилването, отменянето или изменението на акта;
    3. получаването на служебна справка за липсата на наследници или на уведомление, придружено от удостоверение за наследници и документ за направен отказ от всички наследници;
    4. възникването на условията и предпоставките, предвидени в ал. 1, т. 4.
    Протоколи за действията
    Чл. 188. (1) За всяко предприето и извършено действие от органа по принудителното изпълнение се съставя протокол, в който се отбелязват датата и мястото на съставяне, предприетите действия, направените искания, постъпилите суми и направените разноски.
    (2) В изпълнение на правомощията си по събиране органът по принудителното изпълнение издава постановления и разпореждания.
    (3) Към образуваното изпълнително дело се прилагат всички протоколи за предприети от органа по ал. 1 действия, както и издадените постановления и разпореждания, други документи, удостоверяващи изпълнението и извлечения от сметката.


    Съдействие по изпълнението
    Чл. 189. (1) В осъществяване на правомощията по принудителните действия публичният изпълнител може да поиска от специализирания орган за контрол на данъчната администрация да се отворят и претърсят вещи, жилища, офиси, складове и други помещения на длъжника или места, където се намират вещи на длъжника. Действията се извършват по реда на този кодекс.
    (2) При необходимост органът по принудителното изпълнение може да иска и съдействие от органите на полицията, от кмета или от областния управител."
    За членове 187, 188 и 189 и техните наименования няма постъпили предложения.
    Комисията подкрепя текстовете на вносителя.
    Искам да направя една редакционна поправка. В чл. 187, ал. 1, точки 1, 4 и 5 да се заменят думите "органа по ал. 1" с думите "органа по принудителното изпълнение".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря. Предложението е перфектно, защото сме в ал. 1 и не можем да препращаме към същата алинея, в която сме.
    Желаещи да вземат думата? Не виждам.
    Поставям на гласуване чл. 187 с корекцията в ал. 1, точки 1, 4 и 5, членове 188 и 189 със съдържанието на вносителя и заглавията, подкрепени от комисията.
    Гласували 88 народни представители: за 87, против няма, въздържал се 1.
    Член 187 със заглавието и корекцията в точки 1, 4 и 5 на ал. 1, членове 188 и 189 са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Към чл. 190 има само една корекция в ал. 3 по предложение на народния представител Йордан Цонев, която е приета.
    Ще ви прочета направо окончателната редакция, предложена от комисията:

    "Изпълнение върху вземания на длъжника от банки
    Чл. 190. (1) Прехвърлянето на дължимата от длъжника сума по сметката на органа, наложил запора, се извършва от банката незабавно след получаване на нареждането.
    (2) Банката е длъжна в 7-дневен срок от получаване на нареждането да уведоми органа, наложил запора, за причините за неизпълнението му.
    (3) Когато изпълнението е насочено върху валутна сметка, банката, в която се води сметката, изкупува валутата по нейния курс за деня, в който е получено нареждането, и прехвърля левовата равностойност по сметката на органа, наредил принудителното изпълнение."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Някой да желае да вземе думата? Няма.
    Моля да гласуваме чл. 190 със заглавието, алинеи 1 и 2 в редакцията на вносителя, ал. 3 - в редакцията на комисията.
    Гласували 95 народни представители: за 94, против няма, въздържал се 1.
    Член 190 в докладваната от председателя на комисията редакция и заглавие е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По чл. 191 има направено едно предложение по ал. 5.
    Ще ви прочета текста в редакцията на комисията:

    "Разрешение за неотложни плащания
    Чл. 191. (1) Органът, наложил запора, с разпореждане до банката може да разреши определена част от постъпилите или постъпващите по сметката на длъжника суми да се оставят на негово временно разпореждане за неотложни плащания във връзка с дейността му, при положение че длъжникът предостави друго обезпечение.
    (2) Преценката от органа по ал. 1 се извършва въз основа на писмена молба от длъжника с приложени към нея доказателства.
    (3) Разрешението по ал. 1 се дава при условие, че:
    1. сумите са дължими по договори, свързани с основната дейност на длъжника;
    2. забавянето или неплащането на тези суми може да доведе до тежки стопански последици за длъжника - прекратяване или спиране за продължително време на основната му дейност, разваляне на или изпадане в забава по търговски договори, неизпълнение на задължения по трудови договори и други подобни.
    (4) Когато органът по ал. 1 даде разрешение, той посочва в него плащането, за което то се отнася, и срока, в който може да се извърши.
    (5) Банката е длъжна да извърши плащането съобразно условията на разрешението и носи солидарна отговорност с длъжника за сумата, несъответстваща на разрешението."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Точка 2 малко ме смущава в редакцията. Става въпрос за третия ред - "разваляне на или изпадане в забава". Какво разваляне?
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: На договори.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Защо не го кажем "разваляне на търговски договори или изпадане в забава"? Колеги от Министерството на финансите, приемате ли? Нека да го кажем така: "разваляне на търговски договори или на изпадане в забава по търговски договори". Благодаря.
    Някой да желае да вземе думата? Няма.
    Поставям на гласуване чл. 191 със заглавието, четирите алинеи на вносителя с корекцията в ал. 3, т. 2 и ал. 5, предложена от комисията.
    Гласували 97 народни представители: за 96, против няма, въздържал се 1.
    Член 191 с корекцията в т. 2 е приет.



    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По чл. 192 има само едно предложение, което е прието от комисията. Предлагам ви окончателния текст на чл. 192, предложен от комисията:

    "Принудително събиране от трети лица,
    които не са банки
    Чл. 192. (1) Принудителното събиране на вземанията се насочва върху вземания на длъжника от трети лица, ако вземането е ликвидно и изискуемо. Вземането е ликвидно и изискуемо, когато бъде признато пред органа по принудително изпълнение или когато е установено с влязло в сила съдебно решение, с нотариален документ или с ценна книга, издадена от третото лице.
    (2) Независимо дали вземането е изискуемо или ликвидно, ако третото лице плати, вземането се счита за такова, а ако плати на длъжника, се задължава към органа по принудително изпълнение в същия размер.
    (3)  Третото задължено лице е длъжно да внесе дължимата сума по сметката на органа по принудително изпълнение или да му предаде вещите на длъжника в тридневен срок от получаване на запорното съобщение. Ако задължението на третото задължено лице е за периодично плащане, то внася сумите в тридневен срок от падежа на всяка вноска.
    (4) Когато длъжникът има дялово участие в дружество, органът по принудително изпълнение предлага на съдружниците да изкупят дяловете на длъжника по пазарни цени въз основа на направена от него или от вещо лице оценка или да упражни правата на длъжника по чл. 125, ал. 2 от Търговския закон. Оценката може да се обжалва по реда на чл. 196.
     (5) Когато длъжникът притежава акции в акционерни дружества, органът по принудително изпълнение:
    1. предлага на другите акционери да изкупят акциите на длъжника по пазарна цена;
    2. предоставя на инвестиционен посредник въз основа на договор продажбата на акциите на борсата, съответно на вторичния пазар, в който случай инвестиционният посредник има правата на джирант.
    (6) В случаите по ал. 5 със сумата от продажбата на акциите се удовлетворява публичното вземане.
    (7) Принудително изпълнение върху национална и чужда валута се извършва чрез разпореждане на органа по принудително изпълнение за изземването й за удовлетворяване на публичното вземане."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Господин Цонев, на финала на ал. 1 се говори за нотариален документ. Не е ли по-правилно да се каже нотариално заверен документ или документ с нотариална заверка? Изразът нотариален документ ме смущава.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Нотариално заверен документ.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Приемате, благодаря.
    Поставям на гласуване чл. 192 в редакцията на комисията, като в ал. 1 изразът става "с нотариално заверен документ".
    Гласували 111 народни представители: за 94, против 1, въздържали се 16.
    Член 192 с корекцията в ал. 1 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Тук предлагаме окончателния вариант на чл. 193:

    "Изпълнение върху ценни книги и вземания по изпълнителни листове
    Чл. 193. (1) Изпълнението върху ценни книги се извършва като публичният изпълнител с постановление се суброгира в правата на длъжника спрямо лицата, които са задължени по ценната книга.
    (2) Вземанията по изпълнителни листове се изпълняват, като се прилагат съответно разпоредбите на този кодекс за изпълнение спрямо трети лица. Публичният изпълнител се суброгира в правата на длъжника."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря за тази подобрена редакция на чл. 193.
    Има ли желаещи да вземат думата? Няма.
    Поставям на гласуване чл. 193 със заглавието и в редакцията, докладвана от председателя на комисията.
    Гласували 88 народни представители: за 78, против няма, въздържали се 10.
    Член 193 в предложената редакция е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:

    "Опис
    Чл. 194. (1) Ако вземането не е било обезпечено или вещта не е била описана в съобщението за налагане на запора или възбраната, публичният изпълнител насрочва времето за извършване на опис.
    (2) Описът трябва да съдържа:
    1. основанието и размера на вземането;
    2. мястото, където се извършва;
    3. подробно описание на вещта;
    4. оценката на вещта;
    5. възраженията на задълженото лице и заявените от трети лица права върху описаната вещ;
    6. подпис на публичния изпълнител, на задълженото лице и на третите лица, когато те имат заявени права върху описаната вещ.
    (3) Описът на недвижимия имот се извършва само ако органът по ал. 1 се увери, че имотът е собственост на длъжника в деня на налагане на възбраната. Проверката се извършва въз основа на справка от съответната данъчна дирекция и от съдията по вписванията. Когато няма сигурни данни за собствеността, взема се предвид владението към деня на налагане на възбраната.
    (4) В описа се посочват местонахождението на имота, неговите граници, вписаните възбрани и ипотеки, дължимите данъци и други обстоятелства, свързани с имота.
    (5) Ако е невъзможно оценяването на вещта в момента на описа, вписват се временна оценка въз основа на данни на длъжника за покупната й цена, ценова информация, с която разполага органът по чл. 1, и други данни за вещта.

    Пазене на вещта
    Чл. 195. (1) Описаната движима вещ се оставя за пазене на длъжника.
    (2) Ако длъжникът откаже да приеме за пазене вещта или ако се прецени, че тя не трябва да се оставя у него, вещта се предава на пазач или се оставя на съхранение в определено от публичния изпълнител място.
    (3) Пазачът се назначава от органа по ал. 2. Пазачът се избира с оглед на лицето, естеството на вещта и мястото, където се намира или където ще се съхранява вещта, която се предава за пазене срещу подпис.
    (4) Пазачът е длъжен да пази вещта като добър стопанин, да дава сметка за приходите от нея и за разходите по пазенето й. При неизпълнение на задълженията си публичният изпълнител може да назначи друг пазач.
    (5) Недвижимият имот се оставя във владение на длъжника до извършване на проданта. От получаването на съобщението за вписване на възбраната длъжникът е длъжен да го управлява с грижата на добър стопанин. Органът по ал. 2 може да определи срещу възнаграждение друг управител на имота, ако длъжникът пречи на огледа или не управлява добре имота.

    Оценка
    Чл. 196. (1) Описаната вещ се оценява по нейната пазарна стойност от публичния изпълнител. При необходимост за оценката може да бъде привлечен оценител по Списъка на Агенцията за държавни вземания.
    (2) Заключението на оценителя се изготвя в писмена форма и се представя на публичния изпълнител, който мотивирано определя окончателната оценка, като я съобщава на длъжника и на взискателя.
    (3) За вещи, чиято стойност като нови е по-малка от 5 хил. лв., се използват ценниците, издавани от Агенцията за държавни вземания. Оценката на недвижимите имоти не може да бъде по-малка от данъчната оценка, а оценката на моторните превозни средства не може да бъде по-малка от застрахователната оценка.
    (4)  Ако е недоволен от оценката, длъжникът или взискателят в седмичен срок може да поиска от директора на Агенцията за държавни вземания преразглеждане на оценката. Директорът или оправомощено от него длъжностно лице назначава оценители, чиято оценка е окончателна. Не може да се иска преразглеждане на оценката на вещи, чиято стойност е определена по реда на ал. 3."
    За членове 194, 195 и 196 няма постъпили предложения.
    Комисията подкрепя текста на вносителя, като за чл. 196 прочетох направо редакцията на комисията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Някой да желае да вземе думата? Няма.
    Поставям на гласуване докладваните текстове: чл. 194 със заглавие, чл. 195 със заглавие и чл. 196 със заглавие и в редакцията на комисията.
    Гласували 99 народни представители: за 88, против няма, въздържали се 11.
    Член 194 със заглавие и член 195 със заглавие в редакцията, предложена от вносителя, и чл. 196 със заглавието в редакцията на комисията са приети.


    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предложение на комисията за чл. 197:
    "Контролна експертиза
    Чл. 197. (1) Когато длъжникът или взискателят е недоволен от оценката на недвижимите имоти и на вещи с единична цена като нови повече от 30 хил. лева, както и на произведения на изкуството, предмети от благородни метали, антикварни предмети, производствени мощности, стопански обекти и други, той може да поиска контролна експертиза.
    (2) Контролната експертиза се извършва от три вещи лица с познания и опит в съответната област, едно от които се посочва от длъжника, едно - от директора на Агенцията за държавни вземания, а третото се избира от първите двама.
    (3) Вещите лица и оценителите трябва да отговарят на изискванията по този кодекс.
    (4) Заключението на вещите лица се приема с мнозинство и не може да бъде оспорвано от длъжника, от публичния изпълнител или от взискателя.
    (5) Възнаграждението на вещите лица се определя от директора на Агенцията за държавни вземания и е за сметка на този, който е поискал контролната експертиза. Ако контролната експертиза е поискана от длъжника и оценката е по-висока от първоначалната, разноските се понасят от Агенцията за държавни вземания."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Някой да желае да вземе думата? Няма желаещи.
    Поставям на гласуване предложените от комисията заглавие и редакция на чл. 197.
    Гласували 96 народни представители: за 85, против няма, въздържали се 11.
    Член 197 със заглавието в редакцията, предложена от комисията, е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
    "Глава деветнадесета
    ПУБЛИЧНА ПРОДАН
    Раздел I
    Общи правила
    Начин на продажбата
    Чл. 198. (1) Продажбата на движими вещи се извършва чрез публична продажба или чрез търг.
    (2) Продажбата чрез търг може да се извършва с явно или тайно наддаване.
    (3) Когато продажбата се извършва чрез търг, тя се смята за действителна дори и при участие само на един купувач, ако предложената от него цена не е по-ниска от началната тръжна цена."
    Няма постъпили предложения за заглавията на глава деветнадесета, раздел I и чл. 198.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Има ли желаещи да вземат думата? Няма.
    Моля, гласувайте глава деветнадесета със заглавието, раздел I със заглавието и чл. 198 със заглавието, в редакцията на вносителя, подкрепени и от комисията.
    Гласували 88 народни представители: за 80, против няма, въздържали се 8.
    Глава деветнадесета със заглавието, раздел I със заглавието и чл. 198 със заглавието в редакцията на вносителя са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По чл. 199 има предложение от народния представител Йордан Цонев, което е подкрепено от комисията.
    Предлагам ви окончателният текст на чл. 199, предложен от комисията:
    "Действие на публичната продан
    Чл. 199. (1) Продадените чрез публична продан движими вещи и оценими в пари права върху тях стават собственост на купувача дори и да не са били собственост на длъжника.
    (2) Купувачът става собственик на продадената недвижима вещ дори и длъжникът да не е бил собственик, ако до изтичането на една година от обнародването на постановлението за възлагане в "Държавен вестник" не е предявен иск за собственост.
    (3) Ако искът е предявен в срока по ал. 2 и с влязло в сила решение бъде установено, че длъжникът не е бил собственик на продадената недвижима вещ, купувачът може да иска платената от него цена, ако тя не е още изплатена на взискателите, а ако е била изплатена, той може да иска от всеки един от тях, както и от длъжника, това, което е получил. И в двата случая купувачът има право на лихвите и разноските за своето участие в проданта. Освен това той има право да иска връщането на всички платени от него такси по прехвърлянето."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Някой да желае да вземе думата по чл. 199? Няма желаещи.
    Поставям на гласуване чл. 199 със заглавието и в редакцията, предложена от комисията.
    Гласували 100 народни представители: за 88, против няма, въздържали се 12.
    Член 199 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
    "Разноски
    Чл. 200. (1) Всички разноски, свързани с описване, транспортиране, оценка, пазене на вещта, и разноските по продажбата са за сметка на длъжника.
    (2) Всички постъпили суми от продажбата се внасят по определената сметка. След покриване на разноските, лихвите и главницата на публичното задължение разликата се връща на длъжника.
    (3) Разноски, свързани с прехвърляне на вещта или с въвод във владение, са за сметка на купувача.
    Начин на продажба
    Чл. 201. (1) Начинът на продажба се определя от публичния изпълнител.
    (2) Органът по ал. 1 може да определи продажбата да се извърши:
    1. отделно за всяка движима или недвижима вещ на длъжника;
    2. за групи от вещи, които обичайно се продават заедно;
    3. за всички активи на длъжника - търговеца, включително движими и недвижими вещи и оценими в пари права.
    (3) Когато се продават недвижими вещи самостоятелно или включени в група вещи, продажбата се извършва чрез търг.
    (4) Длъжникът може да предложи начина, по който да бъде продадена вещта или имуществото. Органът по ал. 1 може да приеме предложения начин, ако прецени, че държавата ще бъде удовлетворена.
    Цена и състояние на вещта
    Чл. 202. (1) Първоначалната продажна цена на вещта или на имота не може да бъде по-малка от оценката по членове 196 и 197.
    (2) Вещта се продава без данък върху добавената стойност. За регистрираните по Закона за данък върху добавената стойност длъжници продажбата се счита за освободена доставка.
    (3) Вещта или имотът се продават такива, каквито са в момента на продажбата им и купувачите не могат да претендират за недостатъци на закупената вещ.
    Продажба на специфични вещи
    Чл. 203. (1) Бързоразвалящи се стоки се продават с разрешение от органите на Министерството на здравеопазването. Те се продават чрез борсата, стоковите тържища или специализираните магазини.
    (2) Продажбата на произведения на изкуството, вещи с антикварна или нумизматична ценност, злато, сребро и други благородни метали и скъпоценни камъни или изделия от тях се извършва след експертна оценка чрез специализираните магазини, галерии и други подобни, одобрени от министъра на финансите.
    (3) Продажбата на стоки, търгувани на борсите, се извършва чрез тях.
    (4) Продажбата на чуждестранна валута се извършва на търговските банки."
    По членове 200, 201, 202 и 203 няма постъпили предложения. Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Някой желае ли да вземе думата? Господин Корнезов има думата.

    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ): Става въпрос за ал. 3 на чл. 202, където е казано, че купувачът след като закупи чрез търг дадена вещ, след това всъщност не може да развали договора за покупко-продажба, независимо, че закупената вещ има недостатъци. В класическото право, облигационното право знаете, че има тъй наречените скрити недостатъци. И при тези скрити недостатъци всеки може да се позове на тях, въпреки че вещта е закупена и да иска развалянето на един договор.
    Затова предлагам третата алинея:
    "Вещ или имот се продават такива, каквито са в момента на продажбата, и купувачите не могат да претендират за явни недостатъци на закупената вещ".
    Все пак гражданинът откъде да знае скритите недостатъци.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Вие искате да се допълни ноторно известно?
    Моля за становище на специалистите! Господин Корнезов предлага в чл. 202, ал. 3 да не бъде "претендират за недостатъци", а "претендират за явни недостатъци".
    Има думата господин Савов от Министерство на финансите.
    АНГЕЛ САВОВ: Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми дами и господа народни представители, принципът, който е възведен тук, е принципът, който е също в ГПК. Касае се за един оригинален способ за придобиване, при който е минала цялата процедура по оценка, по оглед, по даване на действителната стойност. Това са вещи втора употреба, предприятия или части от тях. Цялата тази процедура е минала. Ако е имало възражения било от взискател, било от длъжник по отношение стойностите и достойнствата по-скоро на тази вещ и нейните недостатъци, тя се е отразила в оценката. И оттук нататък, извършвайки продажба от името на държавата, вещта се продава такава, каквато е. Дали има явни или скрити недостатъци, това е установено до този момент. И всеки, който купува тази вещ втора употреба, поема и този риск, който е същият принцип, както и в ГПК. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Господин Корнезов, поддържате ли предложението си?
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ, от място): Поддържам го.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Господин Цонев, думата ли искате?
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Не, аз просто искам да кажа, че поддържам текста на вносителя и без да чета ГПК точно това обясних на господин Корнезов.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Добре.
    Поставям на гласуване предложението на господин Корнезов в чл. 202, ал. 3 - "да претендират за явни недостатъци".
    Гласували 121 народни представители: за 37, против 78, въздържали се 6.
    Предложението на господин Корнезов не се приема.
    Поставям на гласуване членове 200, 201, 202 и 203 със заглавията, в редакцията на вносителя, подкрепена от комисията.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Господин председател, докато трае гласуването, искам да кажа само, че в чл. 203, ал. 3 - "продажбата на стоки, търгувани на борсите, се извършва чрез тях" - "се извършва чрез борсите". Защото може да се изтълкува и чрез стоките. Да бъде "чрез борсите".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Моля, прекратете гласуването и обявете резултата.
    Гласували 105 народни представители: за 88, против 6, въздържали се 11.
    Членове от 200 до 203 включително са приети, като в ал. 3 на чл. 203 последната дума "тях" да се замени с "борсите".
    Господин Цонев, да минем още един текст.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Това е текстът на чл. 204 с едно предложение за ал. 2. Ще ви прочета окончателния вариант на текста.

    "Несъразмерност на разходите с приходите
    Чл. 204. (1) Не се започва принудително изпълнение върху права и вещи, за които разходите по описване, оценяване, съхраняване и продажба са несъразмерни с очакваните приходи.
    (2) Несъразмерността на разходите с очакваните приходи се установява с акт на публичния изпълнител.Постановлението може да се обжалва в 7-дневен срок пред директора на Агенцията за държавни вземания, чието решение е окончателно.
    (3) Когато само за някои от вещите и правата разходите по принудителното изпълнение се очаква да надхвърлят постъпленията от продажбата, изпълнението се насочва върху останалите активи на длъжника."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Желаещи да вземат думата не виждам.
    Поставям на гласуване чл. 204 със заглавие и ал. 1 и ал. 3 в редакцията на вносителя, и ал. 2 с редакцията на комисията. 
    Гласували 104 народни представители: за 91, против 1, въздържали се 12.
    Член 204 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Член 205 е в редакцията, която ви беше раздадена днес.

    "Съобщение за продажба
    Чл. 205. (1) Съобщението за продажба съдържа:
    1. органа, който го издава;
    2. номера и датата на изпълнителното дело;
    3. начина на продажба;
    4. времето и мястото за оглед;
    5. времето и мястото на продажба;
    6. списък на продаваните вещи и първоначална продажна цена;
    7. други условия, свързани с определения начин на продажба, включително оповестяване на мястото, където се намира тръжната документация за продажбата на разположение на всеки, който се интересува от вещта, или условията, при които може да я закупи;
    8. дата, подпис и печат на органа.
    (2) Съобщението се изпраща на длъжника с указание, че до извършване на продажбата може да плати задължението си заедно с разноските.
    (3) Съобщението се публикува в бюлетина на Агенцията за държавни вземания и се поставя на определени за целта места в служебните помещения на органите, определящи публичните задължения.
    (4) Съобщението се разгласява и чрез поставянето му на местата, където ще се извършва огледът или продажбата и чрез публикуването му в поне един централен ежедневник. Агенцията осигурява разпространението на бюлетина си и съобщенията за продажби и чрез ИНТЕРНЕТ.
    (5) Когато длъжникът е физическо лице, съобщението, с изключение на това, което се изпраща на длъжника, не може да съдържа данни за длъжника."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Благодаря.
    Някой да желае да вземе думата? Не виждам.
    Поставям на гласуване предложението на комисията за заглавие и съдържание на чл. 205.
    Гласували 107 народни представители: за 96, против 1, въздържали се 10.
    Член 205 със заглавие и съдържание, в току-що направеното предложение от комисията, е приет.
    Ще спрем дотук, за да продължим утре с раздел втори.



    Няколко съобщения:

    Комисията за противодействие на престъпността и корупцията ще има заседание на 4 ноември, четвъртък, от 17,00 ч.
    Комисията по културата и медиите ще проведе редовно заседание на 4 ноември, четвъртък, от 15,00 ч. в зала № 134.
    На 3 ноември, сряда, от 16,30 ч.  ще се проведе заседание на Комисията по външна и интеграционна политика.
    Комисията по труда и социалната политика ще проведе редовно заседание днес, 3 ноември, от 15,00 ч.
    Комисията по образованието и науката ще проведе заседание днес, 3 ноември, от 15,00 ч.
    Следващото заседание ще бъде утре, 4 ноември, четвъртък, от 9,00 ч. Ще продължим с Данъчния процесуален кодекс.

    Закривам заседанието. (Звъни.)



    (Закрито в 14,00 ч.)




    Председател:
    Йордан Соколов

    Заместник-председател:
    Александър Джеров

    Секретари:
    Анелия Тошкова

    Атанас Мерджанов
    Форма за търсене
    Ключова дума
    ТРИДЕСЕТ И ОСМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ