Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА
16/10/2013

    Проект за решение № 354-02-108 за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на Република България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1 януари 2020 г., внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 18 септември 2013 година.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА


    ДОКЛАД

    ОТНОСНО: Проект за решение №354-02-108 за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на Република България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1 януари 2020 г., внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 18 септември 2013 година

    На 16 октомври 2013 година, на редовно заседание Комисията по външна политика разгледа Проект за решение за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на Република България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1 януари 2020 г., внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 18 септември 2013 г.

    Мотивите на вносителите на проекта за решение бяха представени от народния представител Илиан Тодоров.
    С проекта за решение се предвижда Народното събрание да възложи на Министерски съвет да предприеме всички необходими действия и актове по обявяване на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на Република България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1 януари 2020 година.
    На заседанието бяха поканени да изразят становищата си относно предложения проект за решение представители на Министерството на земеделието и храните, на Министерството на правосъдието и на Министерството на външните работи.
    Директорът на дирекция „Директни плащания и пазарна подкрепа“ от Министерство на земеделието и храните Слави Кралев изрази мнение, че забраната за закупуване на земя от чуждестранни юридически лица и чужди граждани от страни извън ЕС трябва да остане в сила и да се обмислят възможностите за удължаване срока на дерогация за чуждестранни юридически лица и чужди граждани от държави членки на ЕС. Това практически означава изменение на Договора за присъединяване с последваща ратификация по съответния ред.
    Заместник-министърът на правосъдието Сабрие Сапунджиева подчерта, че приемането на предложеното решение би довело до колизия с чл. 5, ал.4, чл. 22 ал.1 и чл. 85, ал.3 от Конституцията, както и с Договора за присъединяване на Република България към ЕС, който има примат спрямо националното законодателство в случай на противоречие. Неспазването на конституционната процедура, предвидена в чл.85, ал.3 от Конституцията, която не допуска с решение да се променят международни договори би довело до възможност съответното решение да бъде атакувано пред Конституционния съд на Република България на основание чл.149, ал.1, т.2 от Конституцията.
    Директорът на дирекция „Международно право“ в Министерството на външните работи Данаил Чакъров добави, че приемането на подобно решение би влязло в противоречие с поети от България международно-правни ангажименти, които страната е длъжна да изпълнява добросъвестно. Обърнато беше внимание, че чуждестранните граждани, извън съюза и в момента, и след 1 януари 2014 година са ограничени в закупуването на земеделска земя.
    Въз основа на мотивите на вносителите и представените становища по проекта за решение, народните представители проведоха дискусия, при която изразиха своите позиции.
    Председателят на Комисията по външна политика Янаки Стоилов посочи, че разглежданият въпрос има две страни. Едната, която се отнася до граждани и юридически лица от ЕС, и другата, която засяга всички останали. В проекта за решение това разграничение не е ясно представено.
    Точният прочит на чл. 22 от Конституцията показва, че и в момента действа забрана за продажба на земеделска земя на чужденци и чуждестранни юридически лица извън ЕС. Чл. 22, ал. 2 дава възможност това ограничение да отпадне, но само със Закон за ратифициране на международен договор, приет с мнозинство от две трети от всички народни представители. Към момента България няма подписани и ратифицирани такива двустранни споразумения.
    От друга страна, трябва да се има предвид, че и в момента в България земя се купува от юридически лица, регистрирани по българското законодателство. Всяко чуждестранно физическо лице може да създаде търговско дружество по българското право. То от своя страна може да придобива собственост, включително върху земя.
    Всичко това показва необходимостта от промяна на Закона за собствеността и ползването на земеделска земя. Тук ролята е на народните представители, както на Министерството на земеделието и храните. Важно е внимателно да бъде проучен и използван опитът на други страни-членки на ЕС, които имат подобен проблем.
    Отношение към разглеждания проект на решение взеха още народните представители Четин Казак, Румен Йончев, Янко Янков, Валентин Радев и Венцислав Лаков.
    Беше посочено, че евентуално предоговаряне на съществуващите срокове е практически неосъществимо. Още повече, това са договорености, постигнати на базата на споделени принципи и поети задължения. Свободното движение на капитали, което включва и правото на придобиване на собственост върху земя на граждани от ЕС и ЕИП е една от основните свободи на ЕС.
    От правна гледна точка, беше отбелязано, че предложеният проект за решение не е правилно насочен, защото мораториум може да се налага или отменя от парламента по отношение на действащ закон.
    На основа на проведеното обсъждане и гласуване, с 2 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 14 гласа „въздържал се“, Комисията по външна политика не подкрепи проекта за решение и предлага на Народното събрание да не приема Проект за решение №354-02-108 за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на Република България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1 януари 2020 г., внесен от г-н Волен Николов Сидеров и група народни представители на 18 септември 2013 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:

    ЯНАКИ СТОИЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума