Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА
20/11/2013

    Законопроект №320-02-20 за ратифициране на Договора за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз между Кралство Белгия, Република България, Кралство Дания, Федерална република Германия, Република Естония, Ирландия, Република Гърция, Кралство Испания, Френската република, Италианската република, Република Кипър, Република Латвия, Република Литва, Великото херцогство Люксембург, Унгария, Малта, Кралство Нидерландия, Република Австрия, Република Полша, Португалската република, Румъния, Република Словения, Словашката република, Република Финландия и Кралство Швеция, внесен от Министерски Съвет на 11 ноември 2013 г.
    На редовно заседание, проведено на 20 ноември 2013 година, Комисията по външна политика разгледа законопроект за ратифициране на Договора за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз между Кралство Белгия, Република България, Кралство Дания, Федерална република Германия, Република Естония, Ирландия, Република Гърция, Кралство Испания, Френската република, Италианската република, Република Кипър, Република Латвия, Република Литва, Великото херцогство Люксембург, Унгария, Малта, Кралство Нидерландия, Република Австрия, Република Полша, Португалската република, Румъния, Република Словения, Словашката република, Република Финландия и Кралство Швеция.
    В заседанието участваха представители на Министерството на външните работи – Руси Иванов, Генерален директор на дирекция „Европейски въпроси”; Румен Александров, директор на дирекция „Политики и институции на ЕС” и на Министерството на финансите – заместник-министър Кирил Желев, и Мария Маринова, старши експерт в Дирекция „Икономическа и финансова политика”.
    Мотивите на вносителя бяха представени от заместник – министър Кирил Желев.
    През месец декември 2011 година Европейският съвет обсъди възможните нови мерки и правила за справяне с кризата, за засилване на бюджетната дисциплина и за гарантиране на дългосрочна финансова стабилност в Европейския съюз. Взето е решение набелязаните мерки да бъдат приети под формата на международно споразумение /Договор за стабилност, координация и управление в икономическия и паричен съюз/, а не посредством изменение на Договорите на ЕС. На практика Договорът е междуправителствено споразумение извън рамките на договорната система на ЕС.
    С договора се предвиждат правила, свързани с бюджетната позиция на правителството, която трябва да бъде балансирана или с излишък. Това означава годишният структурен дефицит да не бъде повече от 0,5% от БВП. Дотолкова доколкото България е с публичен дълг значително под 60%, тя има право този структурен дефицит да достига до 1% от БВП. В случай на отклонения ще бъде задействан автоматичен механизъм за корекция, който предвижда мерки за отстраняване на отклонението.
    Преговорите на българското правителство по Договора са подкрепени с Решение на Народното събрание от 27 януари 2012 г., с което са поставени следните условия:
    - Република България да приложи разпоредбите на Дял III от Договора след ратификация от Народното събрание;
    - Участието в Договора на Република България да не води до финансови задължения за нея и ангажименти за хармонизиране на данъчната й политика с договарящите се държави;
    - Република България ще прилага Договора в неговата цялост от датата на присъединяването й към еврозоната и отпадането на дерогацията по чл. 5 от Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния и промените в Учредителните договори.
    Тези условия са отразени в законопроекта чрез специална декларация, която уточнява обхвата на разпоредбите на Дял III, с чието изпълнение България се ангажира преди членството в Еврозоната, както и датата, от която те ще станат обвързващи за страната (1 януари 2014 г.).
    Към момента 23 държави от ратифициралите го 25 страни-членки са приключили националните ратификационни процедури и са депозирали своите ратификационни документи. В съответствие с разпоредбите си, договорът вече е в сила за тези държави.
    Договорът за стабилност, координация и управление в икономическия и паричен съюз гарантира участие на държавните и правителствени ръководители на държавите извън Еврозоната на Срещите на върха на страните от Еврозоната.
    В отговор на въпрос, поставен от председателя на Комисията Янаки Стоилов, заместник-министър Желев информира народните представители как изискванията за придържане към ниски нива на структурния дефицит биха се отразили върху националната бюджетна и цялостна икономическа политика.
    България реално реализира тези изисквания, съобразявайки се с общата цел, като поддържа финансова стабилност. Изискванията в Договора присъстват в Закона за публичните финанси, който влиза в сила от 1 януари 2014 година.
    За сравнение, 2% бюджетен дефицит, измерени по приложимата методика, се равняват на приблизително 1,2 % структурен дефицит. Според заложеното в средносрочната бюджетна цел, структурният дефицит за 2014 г. следва да бъде 1,2%, за 2015 г. - 1,1%, за 2016 – 1 %. Тези стойности са съгласувани както чрез Националния план за реформи и Програмата за конвергенция, така и с Европейската комисия.
    Въз основа на проведеното обсъждане и гласуване, с 14 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се“, Комисията по външна политика предлага на Народното събрание да приеме Законопроект №320-02-20 за ратифициране на Договора за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз между Кралство Белгия, Република България, Кралство Дания, Федерална република Германия, Република Естония, Ирландия, Република Гърция, Кралство Испания, Френската република, Италианската република, Република Кипър, Република Латвия, Република Литва, Великото херцогство Люксембург, Унгария, Малта, Кралство Нидерландия, Република Австрия, Република Полша, Португалската република, Румъния, Република Словения, Словашката република, Република Финландия и Кралство Швеция, с декларацията към него.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:

    ЯНАКИ СТОИЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума