КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА
29/05/2014
Законопроект за ратифициране на Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави-членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, подписано на 26 юни 2012 г. в Брюксел, № 402-02-9, внесен от Министерския съвет на 14.05.2014г.
На редовно заседание, проведено на 29 май 2014 година, Комисията по външна политика разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.
С Протокол № 22 от заседанието си на 6 юни 2012 г. Министерският съвет одобри Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави-членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, и упълномощи Димитър Цанчев - посланик, постоянен представител на Република България към Европейския съюз, да го подпише от името на Република България при условие за последваща ратификация.
Споразумението предвижда установяване на зона за свободна търговия между страните в рамките на 10 години за всички промишлени стоки и до 17 години за 85 на сто от селскостопанските продукти с произход от ЕС. След изтичането на този период се очаква ползите от спестени мита за износителите от Съюза да бъдат над 270 млн. евро годишно. В споразумението се дава възможност и за премахването на някои създаващи трудности нетарифни бариери.
Що се отнася до обхвата в областта на услугите и установяването, както и на обществените поръчки, Споразумението е сред най-амбициозните, които ЕС някога е договарял. То включва значителни ангажименти във всички ключови сектори като финансовите услуги, телекомуникациите и транспорта. Относно възлагането на обществени поръчки ЕС постигна поемането на ангажимент от страна на Колумбия и Перу за обхващане на институциите както на централно, така и на субцентрално равнище с разумно ниски прагове.
Споразумението също така установява набор от правила, които надхвърлят договорените в обхвата на многостранната рамка в сферите на интелектуалната собственост, устойчивото развитие, конкуренцията, техническите пречки пред търговията, санитарните и фитосанитарните мерки и др. Със споразумението се създават Комитет по търговията и редица подкомитети, които дават възможност за консултации по специфични въпроси от търговски характер. Поради това част от ключовата добавена стойност на споразумението е фиксирането и насърчаването на политики на откритост, които надхвърлят правилата, произтичащи от рамката на Световната търговска организация (СТО), и спазването на международно договорените най-добри практики на вътрешно равнище, като в същото време се гарантира прозрачна, недискриминационна и предвидима среда за операторите и инвеститорите от ЕС в региона, по-специално чрез предвидения в споразумението двустранен механизъм за уреждане на спорове.
Споразумението включва и част относно техническата помощ и изграждането на търговски капацитет, която цели насърчаването на конкурентоспособността, иновациите и улесняването на търговията и трансфера на технологии между договорилите се страни.
Споразумението се прилага временно с Перу от 1 март 2013 г. и с Колумбия от 1 август 2013 г. Към настоящия момент международният договор е ратифициран от Перу и Колумбия и от 14 държави-членки на ЕС (Германия, Дания, Естония, Испания, Латвия, Словакия, Унгария, Чешката република, Малта, Великобритания, Полша, Румъния, Финландия и Холандия).
След изслушването на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане, в резултат на което Комисията по външна политика с единодушие прие следното
СТАНОВИЩЕ
Предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 и 5 от Конституцията на Република България, да приеме внесения от Министерския съвет проект за Закон за ратифициране на Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, подписано на 26 юни 2012 г. в Брюксел.
29 май 2014 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ВЪНШНА ПОЛИТИКА
ЯНАКИ СТОИЛОВ