КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА
17/07/2014
Законопроект №402-02-16 за ратифициране на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки от една страна, и Грузия, от друга страна, внесен от Министерски съвет на 10 юли 2014 година
На редовно заседание, проведено на 17 юли 2014 година, Комисията по външна политика разгледа законопроект за ратифициране на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки от една страна, и Грузия, от друга страна, подписано на 27 юни 2014 г.
Мотивите на вносителя бяха представени от министъра на външните работи Кристиан Вигенин.
Със създаването на Източното партньорство бе изпратен ясен политически сигнал на солидарност и готовност от страна на ЕС да подкрепи безрезервно реформите, ориентирани към пазарната икономика, както и да спомогне за утвърждаването на независимостта и териториалната цялост на страните партньори.
След приключване на 14-ия кръг на преговорите през март 2013 г. ЕС и Грузия финализираха преговорите по Споразумението за асоцииране. Преговорите във връзка с частта за задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия бяха финализирани през юли 2013 г. На 29 ноември 2013 г. ЕС и Грузия парафираха текста на Споразумението за асоцииране, включително на частта относно ЗВЗСТ, като окончателният текст е подписан на 27 юни 2014 г.
Със Споразумението се установява асоцииране между Съюза и неговите държави членки, от една страна, и Грузия, от друга страна. То представлява нов етап в развитието на договорните отношения между ЕС и Грузия, чиято цел са политическото асоцииране и икономическата интеграция, като се предвижда възможност за по-нататъшното им постепенно развитие.
Цялостната цел на асоциирането е съсредоточена върху насърчаването на постепенното сближаване между страните въз основа на общи ценности, укрепването на рамката за засилен политически диалог, подкрепата, опазването и укрепването на мира и стабилността както в регионално, така и в международно измерение, насърчаването на сътрудничеството в областта на решаването на конфликти с мирни средства, отбелязването на напредък по отношение на постепенната икономическа интеграция на Грузия в определени области на вътрешния пазар на ЕС, засилването на сътрудничеството в областта на правосъдието, свободата и сигурността с цел укрепване на върховенството на закона и зачитането на правата на човека и основните свободи, както и създаването на условия за все по-тясно сътрудничество в други сфери от взаимен интерес.
В споразумението се определят целите на засиления политически диалог за насърчаване на постепенното сближаване по въпросите в областта на външната политика и сигурността.
Чрез Споразумението за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия се постигна премахване на митата при внос за почти цялата търговия, като едновременно с това е предвидена стабилна уредба, с която се забраняват ограничителни за търговията мерки, в това число митата при износ и количествените ограничения за износа.
Предложеният проект на акт няма да окаже пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет и не предвижда хармонизация на актове на правото на ЕС.
Към момента Румъния, Литва и Латвия са ратифицирали споразумението. Грузия е ратифицирала споразумението на 18 юли 2014г.
Сътрудничеството между ЕС и Грузия по енергийните въпроси се определя като важен приоритет. Основание за това е потенциалът на Грузия като транзитна държава, както и необходимостта от свързване на енергийната мрежа на ЕС с тази на държавите от Черноморския и Каспийския регион.
Въз основа на проведеното обсъждане и гласуване, Комисията по външна политика с единодушие предлага на Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 1 и 7 от Конституцията на Република България да приеме Законопроект за ратифициране на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки от една страна, и Грузия, от друга страна, подписано на 27 юни 2014 година.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ЯНАКИ СТОИЛОВ