Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА
17/07/2014

    Законопроект №402-02-15 за ратифициране на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки от една страна, и Република Молдова, от друга страна, внесен от Министерски съвет на 10 юли 2014 година
    На редовно заседание, проведено на 17 юли 2014 година, Комисията по външна политика разгледа законопроект за ратифициране на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки от една страна, и Република Молдова, от друга страна, подписано на 27 юни 2014 г.
    Мотивите на вносителя бяха представени от министъра на външните работи Кристиан Вигенин.
    Полско-шведската инициатива „Източно партньорство” от май
    2008 г. за задълбочаване на отношенията между ЕС и източните му партньори е изключително важна част от Европейската политика за съседство. Източното партньорство беше основано на принципите на демокрацията, човешките права, основните свободи и върховенството на закона.
    Двустранното направление на инициативата намира изражение в сключването на Споразумения за асоцииране и Споразумения за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия с държавите партньори.
    Република Молдова се присъедини към инициативата „Източно партньорство” през май 2009 г. През януари 2012 г. бе дадено началото на преговорите по Договора за задълбочена и всеобхватна свободна търговия като неразделна част от Споразумението за асоцииране.
    На 29 ноември 2013 г. Европейският съюз и Република Молдова парафираха текста на Споразумението за асоцииране. На 27 юни 2014 г. беше подписано Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна.
    Споразумението за асоцииране има за цел да ускори задълбочаването на икономическите отношения между Република Молдова и ЕС, както и да спомогне за постепенното икономическо интегриране на Република Молдова с вътрешния пазар на ЕС в определени области.
    Споразумението за асоцииране представлява нов етап в развитието на договорните отношения между ЕС и Молдова, чиято цел са политическото асоцииране и икономическата интеграция, като се предвижда възможност за по-нататъшното им постепенно развитие. То включва задължителни положения, основани на правила и договорености, излизащи извън рамките на традиционните отношения, като по този начин му се придава всеобхватен характер, покриващ всички сфери на взаимните интереси. Особено внимание в него се отделя на изпълнението и на последващото придържане към договореностите, включително определяне на ясни срокове и създаване на съответната административна и институционална инфраструктура.
    Общите принципи, залегнали в него, включват: зачитане на демокрацията, правата на човека и основните свободи, определени в съответните международни инструменти; зачитане на върховенството на закона; борба с разпространението на оръжия за масово унищожение и свързаните с тях материали и средствата за доставянето им; принципите на свободната пазарна икономика, доброто управление, борбата с корупцията, борбата с транснационалната организирана престъпност и с тероризма, насърчаването на устойчивото развитие и на ефективното многостранно сътрудничество.
    В споразумението се определят целите на засиления политически диалог за насърчаване на постепенното сближаване по въпросите в областта на външната политика и сигурността.
    Чрез Споразумението за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия се постигна премахване на митата при внос за почти цялата търговия, като едновременно с това е предвидена стабилна уредба, с която се забраняват всички произволни ограничителни за търговията мерки, в това число митата при износ и количествените ограничения за износа.
    Предложеният проект на акт няма да окаже пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет и не предвижда хармонизация на актове на правото на ЕС.
    Към момента Румъния, Литва и Латвия са ратифицирали споразумението. Република Молдова е ратифицирала споразумението на 2 юли 2014 година.
    Ратифицирането на Споразумението за асоцииране с Република Молдова ще допринесе както за българската политика и поетите ангажименти към страните от Източното партньорство, така и за политическите и икономическите отношения между ЕС и Република Молдова.
    Въз основа на проведеното обсъждане и гласуване, Комисията по външна политика с единодушие предлага на Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 1 и 7 от Конституцията на Република България да приеме Законопроект за ратифициране на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки от една страна, и Република Молдова, от друга страна, подписано на 27 юни 2014 година.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:

    ЯНАКИ СТОИЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума