Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА
17/07/2014

    Законопроект №402-02-18 за ратифициране на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки от една страна, и Украйна, от друга страна, внесен от Министерски съвет на 15 юли 2014 година
    На редовно заседание, проведено на 17 юли 2014 година, Комисията по външна политика разгледа законопроект за ратифициране на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки от една страна, и Украйна, от друга страна, подписано на 21 март 2014 г. и на 27 юни 2014 г.
    Мотивите на вносителя бяха представени от министъра на външните работи Кристиан Вигенин.
    Със създаването на Източното партньорство започна осъществяването на реформи в ключови сектори и области в страните партньори с цел да се постигне по-тясно сътрудничество на тези държави с ЕС.
    Подписването на политическата част от Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна стана факт на 21 март 2014 година. Останалите дялове, анекси и протоколи от споразумението, засягащи сферите на правосъдие, свобода и сигурност; търговията и свързани с търговията въпроси; финансово сътрудничество и разпоредби за борба с измамите и икономическото и секторното сътрудничество.

    Прилагането на разпоредбите на Споразумението за асоцииране ще ускори политическите и икономическите отношения между Украйна и ЕС. Създаването на Задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия ще наследи решението за прилагане на временни едностранни търговски преференции за достъп на украински стоки до европейския пазар, което действа от април до ноември 2014 г. и ще даде подкрепа за развитието и стабилизирането на икономиката на страната.
    Чрез споразумението се регулира сътрудничеството в сферата на правосъдието, свободата и сигурността, което е от значение за консолидирането на принципа на върховенството на закона и за укрепването на институциите в сферата на правоприлагането и на правораздаването и като цяло за реформата на съдебната система в Украйна. Допълнително е регламентирано сътрудничеството по отношение на миграцията, убежището и управлението на границите, както и защитата на личните данни, което е от изключително значение за продължаващия диалог между ЕС и Украйна в областта на визовата либерализация.
    Регламентирано е икономическо и секторно сътрудничество, което определя условията за постепенно установяване на зона за свободна търговия за преходен период от максимум 10 години, започващ от влизането в сила на Споразумението, съгласно разпоредбите му и член XXIV от Общото споразумение за митата и търговията от 1994 г. Планира се страните да засилят своето сътрудничество в сферата на техническите регламенти, стандартите, метрологията, наблюдението на пазара, акредитацията и процедурите за оценяване на съответствието с оглед повишаването на взаимното разбиране на съответните им системи и улесняване на достъпа до съответните им пазари.


    Предложеният проект на акт няма да окаже пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет и не предвижда хармонизация на актове на правото на ЕС.
    Към момента Румъния, Литва и Латвия са ратифицирали споразумението.
    Комисията по външна политика на 42-то Народно събрание изразява своето очакване Украйна да приключи националните си процедури по ратифицирането на Споразумението за асоцииране в най-кратки срокове.
    Въз основа на проведеното обсъждане и гласуване, Комисията по външна политика с единодушие предлага на Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 1 и 7 от Конституцията на Република България да приеме Законопроект за ратифициране на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки от една страна, и Украйна, от друга страна, подписано на 21 март 2014 г. и на 27 юни 2014 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:

    ЯНАКИ СТОИЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума