Депутатите обсъдиха напредъка по програмите, съфинансирани със средства на Европейския съюз
31/05/2017
Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) проведе свое редовно заседание на 31 май 2017 г., на което бяха обсъдени специфичните препоръки за България и актуализираната Национална програма за реформи в Република България в рамките на Европейския семестър за 2017 г., както и бяха изслушани представители на Дирекция „Централно координационно звено“ (ЦКЗ) към Министерски Съвет във връзка с напредъка по програмите, съфинансирани със средства на Европейския съюз и на страните от Европейското икономическо пространство през програмен период 2014 – 2020 г. и приключването на програмите от програмен период 2007 – 2013 г.
Зам.-министърът на финансите Маринела Петрова информира народните представители, че за периода от 2017 г. до 2018 г. специфичните препоръки за България включват четири точки, фокусирани основно върху областите с макроикономически дисбаланс, банковия и небанковия финансов сектор, активните политики на пазара на труда, както и социалната политика и обществените поръчки.
В отговор на въпрос на Кристиан Вигенин за намеренията на правителството по отношение на присъединяването към Еврозоната, Маринела Петрова сподели, че в момента се проучват нагласите в страните- членки. Тя допълни, че министерството е създало и специален координационен механизъм за разработване на програма за приемане на еврото. Заместник-министърът разкри, че в момента съвместно с БНБ се изготвя анализ за разходи и ползи, който има за цел да идентифицира потенциалните рискове от прагматична гледна точка и се очаква той да бъде завършен скоро. Когато се финализира, анализът ще бъде представен за дискусия и одобрение, а след това ще бъде разпределен по сектори за разработване на мерки и пътна карта.
По втора точка директорът на ЦКЗ Иван Иванов докладва за напредъка по програмите, съфинансирани със средства на Европейския съюз.
За Програмен период 2007 г. - 2013 г., са усвоени над 95% от предвидените средства от Кохезионния фонд, Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд. Иван Иванов обаче подчерта, че не трябва да се обсъждат само числа. „Това беше първи програмен период, имаме редица научени уроци, опит, който натрупахме. Важно е да се говори и за ефектите, които постигнахме с тези средства, а не просто за процента, усвоен от тях“, каза той. Що се отнася до периода 2014-2020, темпото на нарастване и на разплатените, и на договорените средства според него е добро, като на този етап България е над средното за ЕС равнище.
По данни от СИБИЛА - инструмент, поддържан от Министерство на финансите, с помощта на който е възможно да се направи сравнителен анализ за ползите от европейските средства, БВП на страната е по-висок с 11%, отколкото би бил без използването на еврофондовете; частните инвестиции са 22% повече, заетостта и средната работна заплата са съответно 15% и 14% по-високи.
Председателят на КЕВКЕФ информира присъстващите, че на следващото заседание (7 юни 2017 г.) ще бъде изслушана г-жа Лиляна Павлова, Министър за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 г.
![](/pub/Documents/201706010700221.jpg)
![](/pub/Documents/201706010700344.JPG)
![](/pub/Documents/201706010700516.jpg)