На извънредно заседание парламентарната комисия по политиката при бедствия и аварии проведе парламентарно изслушване във връзка с пожарите в редица райони на страната
23 юли 2007 г.
Парламентарната комисия по политиката при бедствия и аварии проведе извънредно заседание на 23 юли 2007 г., на което бе осъществено парламентарно изслушване във връзка с пожарите в редица райони на страната. С информация по темата в заседанието участваха главният директор на Главна дирекция „Национална служба Гражданска защита” Андрей Иванов, директорът на НС „Пожарна безопасност и защита на населението” Николай Николов и заместник-директорът на службата Асен Игнатов.
В парламентарното изслушване се включиха членове на комисията и народни представители от засегнати от пожарите райони.
Председателят на комисията Венелин Узунов заяви, че във връзка със ситуацията с природните бедствия през последните месеци комисията ще изиска от кметовете на общини, от областните управители и от държавните институции по-подробна информация, преценка и становище как работи новият Закон за защита при бедствия и може ли законодателната уредба да се усъвършенства. Той посочи, че е подходящ моментът, когато се формира бюджетът за следващата година, да се реализира идеята на комисията да бъдат задължени държавните институции и общините да заделят за превантивна дейност определен процент от средствата за капиталови разходи.
Народните представители задодаха редица въпроси, сред които всички превантивни действия ли са извършени, липсата на техника ли е най-слабото място при справянето с бедствия, доколко може да се каже, че високите температури са причина за пожарите.
Главният директор на „Национална служба Гражданска защита” Андрей Иванов каза, че при справянето с пожарите през последните дни институциите са работили заедно и е била осигурена много добра координация. Той отбеляза, че нашата страна няма авиационно средство, с което своевременно да стигне до труднодостъпни местности и да потуши пожара.
Директорът на НС „Пожарна безопасност и защита на населението” Николай Николов отбеляза, че в три закона категорично е записано, че се забранява изгарянето на суха тревна растителност и други отпадъци. Той посочи, че до днес има съставени над 570 акта за палене на сухи треви и стърнища, а глобата е от 200 до 2000 лева, ако извършителите не подлежат на по-тежка санкция. Срещу 109 граждани се водят дознания за умишлени палежи.
Заместник-директорът на НС „Пожарна безопасност и защита на населението” Асен Игнатов посочи, че през юни структурните звена на Национална служба „Пожарна безопасност и защита на населението” са участвали в ликвидирането на 2 818 пожара, от които 1943 са в полския и горския фонд. За същия период на 2006 г. пожарите са 1516 , от които 976 са в полския и горския фонд, т.е. броят на пожарите е почти два пъти по-голям от миналата година. Само за периода от 1 юли до 22 юли пожарите са 6807, при 1842 за същия период на миналата година.