Председателят на парламента Цецка Цачева посети ЦЕРН и се срещна с българските учени, които работят за уникалната научна лаборатория
21 юли 2010 г.
Председателят на Народното събрание Цецка Цачева, която участва в Третата световна среща на председателите на парламенти в Женева, посети Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН). Цецка Цачева разговаря с представители на ръковоството на ЦЕРН и с българските учени, които работят за уникалната междуправителствена организация. Специално за председателя на българския парламент бе направена презентация, показваща най-актуалните моменти от екперименталната дейност в научната лаборатория.
Проф. Серджо Бертолучи, директор на изследователскто звено към ЦЕРН, даде висока оценка за работата на българските учени и определи приноса й към научните експерименти като особено ползотворен. Към момента в организацията работят 53 български специалисти, ангажирани в различни експериментални направления. Сътрудничеството между България и ЦЕРН датира още от 1980 година, сподели проф. Фелиситас Паус, директор на отдела за международни връзки в организацията. България се присъединява към ЦЕРН през юни 1999 г. като 20-ти член на организацията, подчерта проф. Паус. Тя определи членството на страната ни като безусловно признание за сериозен научен потенциал. Проф. Паус изтъкна значителния принос на българските специалисти, който през последните години е бил посветен на изграждането на свръхмощния ускорител на елементарни частици. България е сред най-активните държави и в областта на образователните проекти на ЦЕРН, стана ясно по време на разговорите. Български университетски преподаватели и студенти участват в различни инициативи и проекти на организацията. Така например през септември т.г. Варна ще бъде домакин на традиционния обучителен курс на ЦЕРН по експериментална физика. В рамките на събитието се планира и бизнес-семинар в София с цел запознаване на българските индустриални производители с възможности за тяхно участие в бъдещи проекти и разработки на ЦЕРН.
Горди сме с постиженията на българските учени, но същевременно разбираме отговорността си като политици да работим за още по-добри условия, за да бъдат те успешни партньори и достойни участници в европейския и световен научен обмен, заяви Цецка Цачева.
Проф. Джоузеф Икандела от Калифорнийския университет показа на председателя на парламента и най-големия детектор в света, който тежи 14 000 тона и отбеляза, че български физици и инженери активно са участвали в проектирането и изработването му.
По-нататъшното сътрудничество на България с Европейския център за ядрени изследвания и участието на българските учени в европейския научен обмен бяха основни теми на срещата на председателя на Народното събрание с българите, работещи в ЦЕРН.