Председателят на Народното събрание Цецка Цачева и народни представители участваха в Карлово в честването на 175-та годишнина от рождението на Васил Левски и празника на града. Пред Националния музей «Васил Левски» председателят на парламента положи цветя пред паметника на Гина Кунчева.
Народните представители присъстваха на архиерейската света литургия, водена от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, на панихидата на гроба на майката на Васил Левски и на литийното шествие от храм «Свети Никола» по ул. «Александър Стамболийски» до площад «20 юли».
Цецка Цачева присъства на тържествения ритуал по издигане знамената на Република България и град Карлово на площад «20 юли», където беше отслужен молебен за благоденствието на града и жителите.
Председателят на парламента се срещна с членовете на младежкия парламент в Карлово. Тя разговаря с представителите на общинското ръководство на Карлово и получи символа на града – позлатена роза.
Председателят на Народното събрание участва в тържествения митинг-заря, посветен на 175 години от рождението на Васил Левски. Цецка Цачева произнесе слово по повод 175-та годишнина от рождението на Васил Левски.
СЛОВО
на председателя на Народното събрание Цецка Цачева по повод 175 години от рождението на Васил Левски
18 юли 2012 г., Карлово
Уважаеми господин Кмете,
Ваше Високопреосвещенство,
Уважаеми народни представители,
Уважаеми генерали, офицери и войници,
Уважаеми членове на Общобългарски комитет и Фондация „Васил Левски”,
Граждани на Карлово,
Днес, 18 юли 2012 година, Карлово е нещо повече от красив, горд и родолюбив български град. Едно рождение, една забележителна годишнина го е превърнала в най-високия връх на България. Връх на паметта и почитта, на преклонението и на размисъла.
И аз ви благодаря, карловци, за поканата да застана до вас на този връх. Вълнението е голямо, защото от него се вижда цяла България. От този символичен връх можем да хвърлим поглед към нашето минало, да погледнем трезво на нашия делник или да отправим проникновен поглед към бъдещето.
Годишнината от рождението на Апостола на българската свобода, драги сънародници, ни призовава и задължава да направим и трите. И ние сме тук днес заедно в Карлово, за да го сторим.
Няма българин, който да не свързва Карлово с Васил Левски. Няма честен, мислещ и просветен наш сънародник, който да не знае, че той завинаги е вграден в историческата памет на България.
Че неговото име е неизличимо от народната душа. Но, драги сънародници, нашият Апостол не е паметник. Той е нашата съвест, нашето мерило за самите себе си, за бъдещето на нашата държава.
За Васил Левски казваме, че е безспорен. За безспорните неща нито се пита, нито говори. Но пък и нищо не ражда толкова спорове, колкото безспорното. Левски е от малкото безспорни факти в битието ни – връх, до който сме стигнали като народ в историческия си път.
Левски е образът на всичко безценно, възвишено и велико, което изгражда като обществен идеал епохата на българското Възраждане. Но и нещо повече – идеите, принципите и прозренията на Апостола надхвърлят времето.
Нека за момент си припомним пътя, който Левски ни посочи, заветите, които ни завеща. Нека за миг се запитаме в каква държава искаше да живеем Апостола? На знамето й да пише „Свята и чиста република”.
Държава с „народно управление”, държава на „личната и народна свобода”. Държава, в която всички живеят „под едни чисти и святи закони”.
Държава, в която „всичко зависи от нашите собствени задружни сили”. Държава, в която народните водачи са „ разсъдителни, постоянни, безстрашливи и великодушни”, а „народната работа е над всичко”.
Такава държава ни завеща Левски. И не е ли тя мерило, образец и най-висок стандарт в една Общност на свободните, просветени и напредничави народи на Стария континент, към която вече 7 години принадлежим?
Защото модерната Европа, дами и господа, e морална ценностна система. И този морал е темелът на европейската култура и европейската цивилизация.
При всичките си измерения Левски е именно моралът – моралният връх на България. Левски е моралният фундамент на националната ни идентичност. А моралът винаги ще бъде коректив на политиката.
Заветите на Левски са като жарава – може да те изгори, може и да те сгрее. Величието на Апостола е в това, че той, както никоя друга историческа фигура в нашата история, може да ни стопли, да ни накара да се гордеем, но и да се срамуваме.
И днес, когато ни е нужна енергия за най-голямата кауза – достойното ни присъствие в Европейския съюз, в сложния и противоречив глобален свят, Левски остава непреходен ориентир, безусловен коректив, неизчерпаем извор на национално самочувствие и мяра за европейско достойнство.
Драги сънародници,
Всеки народ има своя Пантеон. И за величието на всеки народ се съди по великите му личности. Ние, българите, имаме Левски.
И винаги когато ни е нужен огън, когато ни е потребно да се взрем в този огън – там, в най-горещото, винаги ще виждаме русата коса и черното расо на йеродякон Игнатий.
Честит празник Карлово!
Честит празник България!