Парламентът отмени решението си за избор на Венета Марковска за конституционен съдия и откри нова процедура за избор на конституционен съдия от квотата на Народното събрание. За предложението за отмяна на решението на избора на Марковска, направено от Екатерина Михайлова, гласуваха 139, а един се въздържа. ПГ на ДПС не участва в гласуването, а въздържалият е от независимите депутати. За откриването на нова процедура гласуваха 110 депутати, а четирима бяха въздържали се. Народните представители от ПГ на Коалиция за България и ПГ на ДПС не участваха в гласуването. Четиримата гласували против бяха от ПГ на партия Атака. ПГ на Коалиция за България, ПГ на Синята коалиция, ПГ на ДПС и ПГ на партия Атака не участваха в приемането на решението за процедурните правила за новия избор. Според правилата подаването на документи започва от 22 ноември и продължава до 30 ноември, обсъждането в правната комисия е определено за 12 декември, а гласуването на новия конституционен съдия ще стане на 19 декември.
За агентурно минало ще бъдат проверявани и лицата, които са били членове на управителните, контролните и надзорните органи на държавни и общински предприятия, преобразувани и приватизирани по реда на отменения Закон за приватизация на държавни и общински предприятия, както и членовете на управителните и контролните органи на приватизационните фондове. Това предвиждат приетите на първо четене промени в закона за достъп и разкриване на документите и обявяване на принадлежност към Държавна сигурност /ДС/ и разузнавателните служби на Българската народна армия. Вносители са Красимир Ципов, Димитър Лазаров и Пламен Нунев - ПГ на ПП ГЕРБ.
Предварителната проверка се извършва в срок до 30 дни и резултатът от нея се предоставя в писмена форма на заявителя. Той ще се публикува в седемдневен срок на интернет-страницата на комисията за проверка на досиетата. Най-накрая българското общество ще разбере кои са били отговорните лица за приватизационните процеси от началото на демократичните промени, обясни Ципов. Занапред се отменя задължението на НСО да охранява сградата, архива и имуществото на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност към ДС. За принадлежност към бившата ДС ще бъдат проверявани и обявявани също имената на членовете на научните съвети на Висшата атестационна комисия. Трябва да се разбере какво е било присъствието на ДС в научните съвети, решавали съдбата на всички млади учени в България, посочи Красимир Ципов. Той добави, че с предлаганите промени се разширява и кръгът на проверяваните от системата на МВР. Агентурно минало ще се търси и при управителите на медии, реши Народното събрание.
Адвокатски дружества от страни-членки на Европейския съюз могат да създават свои клонове в България. Това беше решено при окончателното приемане на второ четене на промени в Закона за адвокатурата. Група адвокати от Европейския съюз, трайно пребиваващи на територията на страната, може да се установи като адвокатско дружество, е записано в промените. В адвокатското дружество могат да членуват самостоятелно или съвместно местни адвокати и адвокати от Европейския съюз, трайно установени в страната ни. Временното преустановяване на упражняването на адвокатска професия, както и възобновяването му се вписват в регистрите на адвокатската колегия, както и в Единния регистър на адвокатите, съответно в Единния регистър на чуждестранните адвокати въз основа на заявление. Адвокатите от ЕС имат свободен достъп и могат да правят справки по дела, да получават копия от книжа и сведения с предимство в съда, органите на досъдебното производство, административните органи и други служби в страната, и навсякъде, където е необходимо. С тези права се ползва и адвокатът от ЕС, временно упражняващ адвокатската професия на територията на страната, след представяне на пълномощно от доверителя и удостоверение. Местни адвокати и адвокатски дружества и адвокати и група повереници от ЕС, трайно установени на наша територия или временно упражняващи професията, могат да обединяват дейността си чрез договор за съдружие.