Временна комисия по проверка за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерски съвет, министерствата, държавните органи, държавни предприятия и дружества с повече от 50 на сто държавно участие през последните 10 години
Временна комисия по проверка за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерски съвет, министерствата, държавните органи, държавни предприятия и дружества с повече от 50 на сто държавно участие през последните 10 години
1. Информация за изпратените писма до държавните предприятия и ведомствата, включени в Стартовия списък с приоритети за работата на комисията.
2. Предложения за по-нататъшни действия на Комисията.
3. Разни.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Временна комисия по проверка за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерствата, държавните органи, държавни предприятия и дружества с повече от 50 на сто държавно участие през последните 10 години
ПРОТОКОЛ
№ 2
На 27 април 2021 г., (сряда) от 13.00 часа в зала ….., пл. „Княз Александър І” № 1 на Народното събрание, се проведе редовно заседание на Временна комисия по проверка за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерски съвет, министерствата, държавните органи, държавни предприятия и дружества с повече от 50 на сто държавно участие през последните 10 години при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Информация за изпратените писма до държавните предприятия и ведомствата, включени в Стартовия списък с приоритети за работата на комисията.
2. Предложения за по-нататъшни действия на Комисията.
3. Разни.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Временна комисия по проверка за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерствата, държавните органи, държавни предприятия и дружества с повече от 50 на сто държавно участие през последните 10 години, и списъкът на гостите, се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито в 13.05 часа и ръководено от госпожа Мая Манолова – председател на Временната комисия.
* * *
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми колеги, започваме заседанието на Комисията. Присъстват всички 18 души – членове на Временната комисия по проверка за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерствата, държавните органи, държавните предприятия и дружества с повече от 50 на сто държавно участие през последните 10 години.
Дневният ред, в срока, който е предвиден в нашите правила, е обявен в сайта на Комисията:
1. Информация за изпратените писма до държавните предприятия и ведомствата, включени в Стартовия списък с приоритети за работата на комисията.
2. Предложения за по-нататъшни действия на Комисията.
3. Разни.
Има ли предложения по дневния ред?
Заповядайте, госпожо Каназирева.
ДАНИ КАНАЗИРЕВА: Госпожо Манолова, преди да започнем по дневния ред, искам да ми отговорите на въпроса: в петък, когато нахлухте в държавното дружество – на какво правно основание от правилата, които часове преди това приехме, и то предложени от Вас… Вие няколко часа след това, вече грубо ги нарушихте. В качеството си на председател ли бяхте там, като Временна комисия ли бяхте и на какво основание?
Съгласно нашите правила, ние тук можем с решение да взимаме решение и да изслушваме дружества, техни управители, представители… Такова решение ние не бяхме взели на заседанието на първата комисия. Видяхме в социалните мрежи в 16.00 ч., в петък – с отделни членове на Комисията, но реално нито бяхме уведомени за дневния ред, както е по нашите правила – един ден по-рано, с писмени становища, материали и всичко останало. На какво правно основание бяхте там и в качеството си на председател или народен представител бяхте в държавното дружество?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Разбрах въпроса Ви.
Колегата Янков също иска да вземе отношение, преди дневния ред.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Благодаря, госпожо Председател.
Смятам, че този въпрос трябва да го обсъдим в т. 1. Той не е процедурен, а по-скоро влиза в обхвата на т. 1.
Предлагам да приемем дневния ред и да обсъдим този въпрос, който явно възбуди колегите от ГЕРБ, в т. 1.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Добре, има направено процедурно предложение, да включим въпроса на госпожа Каназирева в т. 1.
Подновявам въпроса си: има ли въпроси и предложения към предварително обявения дневен ред? Няма.
Който е съгласен с дневния ред на заседанието на Комисията, моля да гласува.
Гласували: „за“ – 18, „въздържали се“ и „против“ – няма.
Дневният ред е приет единодушно.
Уважаеми колеги, продължаваме с първа точка: Информация за изпратените писма до държавните предприятия и ведомствата, включени в Стартовия списък с приоритети за работата на комисията.
На пощата днес Ви е изпратен актуален списък на всички зададени въпроси. Те са 56 на брой, в 26 писма, до дружествата, които са включени в стартовия списък. Разпределени са по адресата на писмата, като съобразяването с решението на Комисията от предишното заседание е пълно, изцяло, 100%. Изпратили сме въпросите, които колегите от Комисията са настояли да бъдат зададени на въпросните дружества и държавни органи.
До момента са получени три писма. Първото е от „Монтажи“ ЕАД. Писмото е получено вчера, в него ни уведомяват, че не са в състояние в посочения срок да представят поисканите документи. Не са ни информирали в какъв срок ще представят поисканите от Комисията информации и документи.
Получени са още две писма с информация. Едното – късно снощи, след края на работния ден от Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовирите“, заедно с информация на електронен носител, с която отговарят, доколкото успяхме тази сутрин да се запознаем, на част от поставените въпроси.
Преди заседанието на Комисията – в 10.30 ч., получихме отговори от Министерството на финансите, с два диска с информация – отговор на въпросите, които сме задали. Към настоящия час не сме в състояние да докладваме подробно отговорите на тези две предприятия, защото буквално са получени преди часове. Всеки един от Вас на електронната си поща, която е посочил, би следвало, вече да е получил и текста на писмата, и информацията от две от ведомствата, от които сме поискали такава. Пак казвам – едното е Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовирите“, а второто е Министерството на финансите, което е отговорило във връзка с първия обект от нашия стартов списък, а именно постановленията и решенията на Министерския съвет за последните четири години за изразходване на публични средства.
Както колегите от финансите са информирали в писмото, там има информация за финансирането на капиталовите разходи на нефинансови предприятия за целия 4-годишен период и финансирането на капиталови разходи и трансфери, без общини, в същия период. Това са средствата, които са разпределени с решения и постановления на Министерския съвет.
Както сами можете да се убедите, информация от „Булгартрансгаз“ ЕАД, до момента не е постъпила, няма официална… (Реплика от народния представител Маноил Манев.)
Ще ме оставите ли да отговоря на въпроса, или искате Вие да говорите. (Реплика от народния представител Маноил Манев.)
Казвам, че… Оставете ме да се изказжа.
Освен писмо, което е пуснато на сайта на секретарката, за което стана дума онзи ден в петък, по време на срещата ни с изпълнителния директор и министъра на енергетиката, в което не е указан срок, в който ще бъдат представени документи, както и дали изобщо ще бъдат представени. Бяхме уверени тогава, че такава информация в надлежно писмо ще бъде изпратена от изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“.
В тази връзка, тъй като изпълнителният директор в петък по време на пленарното заседание се беше свързал със секретариата на Комисията и беше обяснил, че е в невъзможност да изпрати исканата информация на електронен носител, тогава по негово изявление, е ставало дума за между 150 и 300 хиляди страници. След това, тъй като кореспонденцията между нас се осъществяваше през секретариата, той е поискал среща и след като приключи пленарното заседание в 14.30 ч., помолих секретариата да се свърже с него, за да уточним час на срещата, която той поиска, за да изясним начина, по който ще бъде представена съответната документация и в разговора, на който присъстваха и колеги от Комисията, се разбрахме, че това ще се случи в петък в 16.00 ч. Тоест за петък за 16.00 ч. ние имахме покана за среща от изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“, среща, на която да уточним начина, по който ще ни бъде предоставена исканата информация. Това беше в разговор. След това се свързах с колегата Божанков, за да го информирам, че ще се състои такава среща в 16.00 ч. и че се събираме, членовете на Комисията, в 15.30 ч. в сградата на парламента, за да тръгнем заедно за „Булгартрансгаз“ . След това се свързах с господин Цонев – по един представител от група, господин Янков и господин Георгиев бяха в парламента към този момент, така че разговорите с господин Цонев и госпожа Каназирева, ги проведох в присъствието на двамата колеги, а също така и в присъствието на секретариата на Комисията. Господин Цонев каза, че има други ангажименти, по които работи и ще организира евентуално присъствие на някой от останалите членове, но в случай, че всички имат съответните ангажименти, не възразява срещата да се провежда и в тяхно отсъствие. След това се опитахме да се свържем с господин Манев, но телефонът, с който разполагахме, беше изключен. (Реплика от народния представител Маноил Манев.)
В момента, в който приключа, ще се изкажете. Извинявайте! (Шум и реплики.)
След малко, ще Ви дам думата, оставете ме. Ако не се интересувате повече от отговора на моя въпрос, давайте.
След това се чухме с госпожа Каназирева, която в присъствието на двамата колеги уведомих, че в 16.00 ч. имаме среща с изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ в сградата на „Булгартрансгаз“. (Шум. Реплики от народния представител Дани Каназирева.) Ето, колегите са тук, те присъстваха на разговора с Вас. Вие обяснихте, че пътувате за Пловдив и че знаете, че телефонът на господин Манев е изключен, при което аз Ви казах да прецените дали да се свържете по някакъв друг начин с господин Манев, след това ние отидохме на въпросната среща.
Разбира се, за всички неуредени в нашите правила ситуации, действат нормите на парламентарния правилник и на българската Конституция, според които всички органи и институции в България, това се отнася и за публичните предприятия, които са изцяло държавна собственост, са длъжни да предоставят информация и да оказват съдействие на народни представители. Тази комисия е избрана с решение на Народното събрание. Тя е Временна парламентарна анкетна комисия, в която участват народни представители. В което качество си избирате, в това приемете, че ние сме били в „Булгартрансгаз“, но във всичките ни качества, ние сме народни представители и институциите, дружествата, гражданите, организациите, са длъжни да ни оказват съдействие, още повече, че тази среща беше по покана, по искане на господин Малинов.
Междувременно докато пътувахме за „Булгартрансгаз“ станаха ясни две неща. Първо, че господин Малинов е извикан спешно при госпожа Енергийният министър, че той вероятно ще закъснее за въпросната среща, но че неговият екип ще ни посрещне, ще обсъдим начина, по който ще ни бъдат предадени документите, и че той ще се опита да се включи в срещата, ако ние имаме търпение да го изчакаме.
След това беше изпратено въпросното писмо, което ние вече, намирайки се в „Булгартрансгаз“, за което разбрахме, че същият предпочита ние да се срещнем на територията на Народното събрание, но ние така или иначе вече бяхме в залата за срещи на „Булгартрансгаз“. Това е.
Така или иначе писмо с информация, тъй като първа точка е свързана с писмата, които сме изпратили с въпроси и информация, която да съдържа отговор на въпросите, които сме задали, от „Булгартрансгаз“ не сме получили, освен уточняването, че той лично би предпочел да се срещне с нас в сградата на Народното събрание.
Аз предлагам по втора точка да го обсъдим, да му дадем тази възможност да се срещнем тук с него, за да удовлетворим неговото искане. Това е.
Това писмо не съдържа информация за отговор…
МАНОИЛ МАНЕВ: На 27 април сме получили писмо в Комисията.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Какво писмо?
МАНОИЛ МАНЕВ: Изходящият му № 24001085. Пратено е на 27 – днес е 27.04 и то е на разположение на Комисията и Вие или го укривате, или не знаете, че сте го получила.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Ще помоля секретариата – писмо, което е изпратено на 27…
МАНОИЛ МАНЕВ: Благодаря.
За писмата ставаше въпрос, за първа точка, това е уточнението ми – такова писмо е пристигнало и ние не сме информирани за него.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Аз не разполагам с такова писмо, което е изпратено на 27-и, то може да е изпратено преди 10 мин.
ДАНИ КАНАЗИРЕВА: Госпожо Председател, само ще Ви репликирам. Предполагам, че имам право, във връзка с дадения от Вас отговор на поставения от мен въпрос.
Ясно за всички е, че категорично Вие злоупотребихте с поста си председател на временната комисия по проверки, ревизии, липси и всичко останало…
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Не разполагаме с такова писмо към този момент. (Реплика от народния представител Маноил Манев.) Сега ще провери секретарят на Комисията…
ДАНИ КАНАЗИРЕВА: Може ли да ме изслушате?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Вие говорите двамата едновременно, как да Ви слушам и двамата?
МАНОИЛ МАНЕВ: Аз нищо не съм казал, Вие говорите за писмото.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Вижте, аз предлагам да спазваме някакви правила, вдигайте ръка и след като изчерпим едната тема, да преминаваме към следващата – ако искате, говорете едновременно, ние ще мълчим.
ДАНИ КАНАЗИРЕВА: Като член на тази комисия и поставила въпроса и приет в първа точка, и отговорът даден от Вас, просто искам да кажа само няколко думи.
Госпожо Манолова, категорично – Вие го знаете много добре, че злоупотребихте с тази комисия и с мястото си на председател. От самото начало ние подкрепяме създаването на Комисията и категорично нямаме притеснения каквато и да е проверка да бъде извършена. Единственото ни настояване беше това да се случва обективно и по приетите, предложени от Вас правила за работата на тази комисия. Ясно е, че в петък този целият цирк беше предизборен и никакви други оправдания не могат по никакъв начин да оправдаят това, което се случи и липсата ни на тази среща.
Тъй като съм нов народен представител, не съм била досега, не са ми ясни политическите игри, които тук вършите – само не мога да разбера, госпожо Манолова, как… Вас Ви разбирам, само че тази комисия Ви е нужна, за да минете 4% след два месеца на изборите. Другите партии как позволяват да бъдат използвани и употребявани, за да Ви осигурят главна роля в поредното реалити?!
Благодаря Ви. (Шум и реплики.)
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Да отговора на госпожа Каназирева, след това ще оставя всички да попитат…
Вижте, ако за Вас разходването на 3 млрд. лв. на българските данъкоплатци, начинът на тяхното разходване, е предизборна тема, това си е абсолютно Ваш проблем. Аз няма да коментирам Вашата политическа история и качествата, в които до този момент сте се подвизавали. Това си е Ваша работа. Със сигурност сте натрупали достатъчно опит, за да сте наясно, когато ръководите една институция, едно публично предприятие, Вие сте длъжен да изпълнявате решенията на висшия орган в българската държава. Такъв орган е Народното събрание. В резултат на изпратените от Комисията, която е избрана с пълно мнозинство от българския парламент, писма, отношението от страна на „Булгартрансгаз“, включително и на въпросната среща в петък, която ние предавахме онлайн и можехте лично да се осведомите за поведението на принципала и на самия изпълнителен директор, а на нас ни беше казано, че първо, информацията е секретна, представлява търговска тайна и едва ли не е класифицирана информация, а след това, че 800 хиляди страници са в невъзможност да ги преведат в електронен вид, тоест да ги сканират, а накрая министърката ни изпрати да се запознаем с публичната информация, която се отнася до „Български поток“ – този, който струва 3 млрд. лв. и до въпросното дружество „Булгартрансгаз“.
Аз няма да коментирам назначенията в последния момент на въпросните лица, които онзи ден с гърдите си бранеха информация за това как са похарчили 3 млрд. лв. От публичната информация, с която можахме да се запознаем и която наистина е налична и на сайта на въпросното дружество, се вижда например, че с един анекс към договор, този изпълнителен директор променя параметрите на основния договор като се съгласява да се начислява лихва върху размера на неплатената сума на изпълнителя на „Турски поток“, независимо от това дали българската държава е платили или не. По този начин 4,1% (Реплики) – всички тези документи можете да ги видите на сайта, върху 660 млн. евро, това са 280 млн. лв. на българските данъкоплатци. Даже един бегъл поглед на сайта на „Булгартрансгаз“ показва, че дружеството е пожертвало публичен интерес в интерес на 280 млн. лв., които се отнасят до плащане на въпросния изпълнител на български, турски, балкански какъвто искате поток. (Реплики.)
Да, ето ги документите, сега ще Ви ги дам. Те са на сайта. (Шум и реплики.) Документите са публични и са на сайта на дружеството. (Шум и реплики.) Аз ги прегледах… (Шум и реплики.) Ами отворете сайта и ги вижте. (Шум и реплики.) Това го направих по препоръка на Вашата министърка Петкова. Ако отворите сайта също така ще видите с просто око нарушения, свързани с процедурата за обществена поръчка, от която се вижда, че са сключени подизпълнителски договори в нарушение на основния договор. След деклариране на изпълнителя на проекта, че няма да ползва подизпълнители и забележете (Шум и реплики) – подизпълнителите са…
ТОМА БИКОВ: Какво правите в момента? Темата „Булгартрансгаз“ ли е в момента, или конкретните…?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Аз Ви казвам…
ТОМА БИКОВ: Може ли да спрете малко, за да можем и ние да кажем нещо?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Отговарям на госпожа Каназирева.
ТОМА БИКОВ: Говорите някакви неща, които не са в момента предмет на дневния ред.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Публичната информация, която се намира на сайта на „Булгартрансгаз“, показва, че това дружество има какво да крие...
МАНОИЛ МАНЕВ: Вие в момента преразказвате неща, които нямат никакъв смисъл.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: И затова беше организиран целият цирк от министър Петкова (Шум и реплики) и от изпълнителния директор. В тази връзка ще направя конкретно предложение по точка втора… (Шум и реплики.) изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“, заедно с принципала Петкова, да бъдат поканени тук (Шум и реплики) и да им зададем конкретни въпроси по публичната информация. (Шум и реплики.)
ДРАГОМИР ОШАВКОВ: Отговорът на госпожа Дани Каназирева – това, което Вие наричате цирк е написано отзад на Вашата депутатска карта. Ще Ви го прочета, за да знаете за какво става дума: „Държавните и местните органи и техните администрации, са длъжни да оказват съдействие на народния представител и да му предоставят при поискване сведения и документи във връзка с изпълнение на правомощията му. Народният представител има право да посещава всички държавни, местни органи, министерства, ведомства, учреждения и организации.“
Вие всъщност питате: защо госпожа Манолова е упражнила едно свое право – това е смешно. (Реплики.)
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Ако искате, разберете се с госпожа Каназирева, или поне Вие тримата се разберете, дали ще говорите едновременно, или…
ТОМА БИКОВ: Аз малко да вкарам ред, защото много сте се разгорещила, госпожо Манолова. Това разгорещяване според мен възпрепятства работата на нашата комисия, която е за установяване на някакви факти и обстоятелства.
Първо, една процедура по начина на водене. Вие в момента започнахте да обсъждате изобщо по същество работата на „Булгартрансгаз“, без да сте поканила изобщо човек от това държавно дружество, който да може да отговори на Вашите обвинения и внушения, които нито са обсъждани по някакъв начин в тази комисия, а нейната задача е да обсъжда точно тези неща, и да ги обсъжда заедно с хората, които участват в тях. Добре е, че се сетихте във втора точка евентуално да поканите и представител на това държавно дружество или министърът на енергетиката, но просто трябваше да направите първо това и след това, като дойдат те, тогава да започнете да ги обвинявате в каквото и да било, за да имат възможност те да Ви отговорят. Това, което направихте току-що, е още едно нарушаване на нормалната работа на тази комисия и изваждането й изобщо от някаква среда на нормалност, защото ние тук започваме да се превръщаме в някакъв Монти Пайтън – летящият цирк.
По същество, аз искам да Ви попитам и да докладвате пред нас като членове на тази парламентарна комисия – първо, каква информация придобихте докато бяхте в „Булгартрансгаз“ и да докладвате тази информация за нас? Твърдите, че сте отишли там, намясто, за да правите някаква проверка. Какъв е резултатът от Вашата проверка?
Второ, тази среща техническа ли беше? Това трябва да го уточните много ясно – дали е била техническа, или е била някаква форма на проверка. Веднъж обяснявате, че сте се чули с изпълнителния директор по някакъв технически въпрос – как те мога да Ви предоставят информацията и така нататък, и разбира се, това е съвсем нормално за един председател на комисия – да отиде, да обсъди този технически въпрос, дори и няма нужда да ходи някой член на Комисията с него. Ако сте били на проверка, мен никой не ме е уведомил за тази проверка. Аз съм член на тази комисия.
Има нещо друго – не можете да ходите, пътьом да решавате и да трансформирате един технически въпрос в някакво изнесено заседание на полукомисията, защото с Вас са били представители само на определени партии. Ако ще правим изнесени заседания на Комисията в различни търговски дружества, дайте да получаваме по нормалния ред информация, защото аз не получих никаква информация и го твърдя съвсем ясно. Мога да го докажа. Може да ми проверите и телефона, и мейла, и всичко.
Ако това, което се случи в петък, е правило на тази комисия, дайте да го правим по всички въпроси. Давайте да ходим навсякъде и да пускаме фейсбук, но ни уведомявайте, за да дойдем и ние с нашите фейсбуци, за да правим този цирк и да участваме в него така, както подобава, защото ние също можем да го правим и няма никакъв проблем в това.
Аз смятам, че тази комисия би имала някакъв смисъл, ако тя почива на нормалността преди всичко. Това, което казвате, че парламентът може да прави каквото си иска, не е така. Вие сте юрист по образование, знаете, че власт, власт възспира – няма върховна власт. Има различни власти, които разделението на властите предполага да не се намесват една в друга.
Няма диктатура на парламента, няма диктатура на съдебната власт, няма диктатура на изпълнителната власт. Така че сте се объркала малко в принципите на представителната демокрация. Да, парламентът е една от трите власти. Тя има своето значение, тя може да контролира изпълнителната власт. Това се случва с процедури, не се случва с обаждания по телефона, не се случва с някакви импровизации, които просто завличат в някакъв всеобщ хаос цялата комисия. Виждате, че благодарение на Вашето поведение, сигурно половин час вече, а може би и повече, се занимаваме с една изява на творчество, вместо да се занимаваме с работата по същество. Нямаме никакъв проблем да проверите всичко, но пак Ви казвам: Тук не сме нито трибунал, нито народен съд. Трябва да поканите хората, към които имате някакви претенции, по каналния ред и те да отговарят на Вашите въпроси. Всичко останало е нарушаване на Правилника, нарушаване на парламентаризма и уронване на авторитета на парламента. Аз не видях да сте въздигнала много този парламент, като се включихте от фейсбук и не видях изобщо, пак повтарям, каква информация придобихте при ходенето си.
На всичкото отгоре, неграмотно сте си задали и въпроса, след като се налага да Ви изпратят 800 хиляди страници. Ако знаехте за какво става въпрос, щяхте да попитате конкретни неща и да изискате конкретни документи, а не сега да се чудите къде ще съхранявате 800 хиляди страници. Това пък е в следствие на некомпетентност.
Имаме няколко неща – неорганизираност, неадекватност и адекватност при воденето на тази комисия. Резултатът от тази комисия ще бъде нулев.
Ние ще преседим тук още известно време, за да се наслаждаваме на Вашия талант.
Благодаря Ви.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Заповядайте, господин Янков.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Благодаря.
Госпожо Председател, тъй като присъствах на срещата в петък, бях свидетел и на насрочването на срещата, бих искал да отговоря на въпросите на господин Биков, дали срещата е била техническа и каква информация придобихме.
Срещата беше по покана на изпълнителния директор с основна задача да обсъдим как те – „Булгартрансгаз“ ще ни предадат информацията, която те имат и която ние сме поискали и по закон имаме право да получим. Нейният размер нарасна от 150 хиляди страници – за няколко часа станаха 800 хиляди. Не съм следил изявите на представителите на това дружество, дали страниците не са минали милион, но така или иначе, ние поискахме тази информация с писмо… (Реплика от народния представител Тома Биков.) Абсолютно…
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Господин Биков, Вие пледирахте за организираност и ред. Самият Вие не сте пример нито за организираност, нито за ред, нито за уважение към парламентаризма, с Вашето поведение. Много Ви моля, оставете господин Янков да се изкаже.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Основният въпрос, който за нас беше важен и тревожен, бих казал, е, че „Булгартрансгаз“ декларира, че не ползва скенера или го ползва много рядко. Те ни казаха, че ще предоставят информацията на хартиен носител, което за нас е начин, опит да се осуети изобщо работата на тази комисия. Затова се наложи тази среща да се проведе, за да се уточнят детайлите, по които това да стане. Нашето настояване, което е подкрепено от Правилника на Народното събрание и от нашите правила, че информацията трябва да ни бъде предоставена във вида и по начина, по който ние сме я поискали. Това беше задачата – да уточним с господин изпълнителния директор. Вместо това, обаче срещата се превърна в политическа – той дойде с госпожа министърката – един вид да кажем, че поне на мен така ми изглеждаше, той искаше… (Реплика от народния представител Маноил Манев.)
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Моля Ви, пазете тишина.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Той се скри под полата на министъра и дойде заедно с него, който го защитаваше през цялото време като че ли нещо лошо е направил човекът.
Отговорът на Вашия въпрос дали срещата беше техническа – срещата беше техническа. За съжаление, тя се превърна в политическа, като дойде и министърът. Тоест не дойде началникът на изпълнителния директор, а дойде началникът, на началникът на изпълнителният директор, който вече беше политическо лице.
Каква информация придобихме? Ще Ви кажа аз каква информация придобих за себе си и с какво впечатление останах. Моето впечатление е, че информацията от „Булгартрансгаз“ и останалите предприятия, от които сме я поискали, даването на тази информация зависи изцяло от политически лица.
Моето предложение по точка втора е да извикаме принципалите на всички дружества, от които сме поискали информация, за да можем да ги информираме, че те трябва да разпоредят на своите подчинени или на своите ресорни изпълнителни директори да предоставят тази информация, защото видяхме на срещата, че госпожа Петкова, въпреки нейните уверения, че ще предостави всичко, всъщност няма да предостави нищо – така излезе, защото няма как да я предостави. Тоест те се опитват да правят нещо, което Вие правите от доста дълго време. Казвате, че ще съдействате изцяло, но правите точно обратното. Между твърденията и Вашите действия и на госпожа Петкова има коренна разлика. Това е информацията, която придобих аз. Ние с изпълнителните директори вероятно няма да получим кой знае какво развитие. Ще трябва да извикаме политическите лица.
За изпълнителните директори…
МАНОИЛ МАНЕВ: Как го разбрахте това?
КАЛОЯН ЯНКОВ: От срещата, от срещата го разбрах.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Не прекъсвайте колегата, ние Ви слушахме.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Искам още нещо да кажа. Няма да се изказвам, просто отговарям на въпросите.
Всички изпълнителни директори, вероятно ни слушат, на дружествата, от които сме поискали информация, текат едни процедури по Закона за публичните предприятия за преизбирането им с пълна сила. Искам просто да кажа, че информацията, която ние искаме от тях, е законово определена. Те по закон трябва да я предоставят, има си закони и те трябва да спазват законите. Неспазването на законите е основание за търсене на отговорност от тях, както и за прекратяване на договора, ако неспазването им е в значителна степен. Това няма да се случи при настоящите министри и при настоящото управление, но някое следващо управление е възможно да разгледа този казус – как те са отказали да предоставят информация или са създали значителни затруднения за Комисията, за да придобие тази информация и може да вземе решение относно тяхната длъжност. Нека те да имат предвид, че това правителство, което ги защитава или което им казва какво да правят, но ги възспира от тази дейност, в един момент няма да го има и те трябва да се изправят пред последствията от своите действия.
Благодаря.
ТОМА БИКОВ: Така…
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Сам си взимате думата…
ТОМА БИКОВ: Народен представител съм, върховен орган, както казвате Вие.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Нека и другите да се изкажат, след това Вие…
ТОМА БИКОВ: Уточняващият ми въпрос е свързан с това, което коментираме, не с това кой как иска да предостави информацията. Уточняващият въпрос е следният: как Вие се оказахте на тази среща, на която сте организирали срещата? Аз не можах да се окажа там. Защо аз не можах да се окажа там, а Вие се оказахте на мястото, в което се била организирала тази среща? Как така се случи това? Аз също бях в София. Между другото пристигнах в „Булгартрансгаз“ 5 мин. след като си бяхте тръгнали, защото ми отне 40 мин. от центъра да дойда до там.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Да, имаше задръстване – факт.
ТОМА БИКОВ: Имаше – да.
Ако ми се бяхте обадили, щях да дойда с Вас.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Изпуснали сте представлението значи…
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми колеги, отново повтарям – свързах се с по един представител от парламентарна група, присъстващ на предишното заседание – „Има такъв народ“ – господин Георгиев, господин Янков от „Демократична България“, господин Божанков от БСП, господин Цонев от ДПС, и госпожа Каназирева от ГЕРБ. (Реплика от народния представител Дани Каназирева.) Ами добре, имаше двама свидетели…
ДАНИ КАНАЗИРЕВА: Нека да не слизаме на това махленско ниво. Ясно е, че Вие манипулирате, ясно е, че използвате Комисията. Нека, аз Ви пожелавам 800 хиляди страници – прочетете ги, кажете, произнесете се, но не използвайте всички нас в това шоу.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Разберете се кой от Вас колко пъти ще се изкаже по една и съща точка. Как останалите дружества, в случая само едно – Управление и стопанисване на язовири, може да изпрати целия обем от поискана информация в електронен вид? Как министърът на финансите може да го направи? Единствените, които не могат да го направят са „Булгартрансгаз“ очевидно, тук има най-много какво да се крие. В противен случай, щяха да представят документи. (Шум и реплики.)
Заповядайте, господин Георгиев.
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ: Аз ще бъда кратък. Възможно ли е да водим с Вас диалог, без да ползвате думите „махленско“, без да ползвате думите „цирк“? (Реплика от народния представител Дани Каназирева.)
Вижте, само Вие използвате тези думи. Само Вие ги ползвате. Само Вие използвате тези обидни думи.
Ако може малко да качите нивото, би било добре. (Реплика от народния представител Маноил Манев.)
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Има ли желаещи за изказване?
Заповядайте.
ИВАН ДИМИТРОВ: Вече 45 мин. обсъждаме едно обстоятелство, което всички знаем какво представлява по принцип като цяло. Имаме дневен ред…
Аз имам само едно чисто процедурно искане. Ако е възможно за действията на Комисията – както е в точка втора – Предложение за по-нататъшни действия на Комисията, да взимаме такива решения – какво ще действа Комисията и да го правим, тъй като действително, когато всички имаме мейли, които сме си дали, телефоните, които сме дали, редно е всеки един от нас да бъде информиран, тъй като може да сме от една група, ама в крайна сметка не си спим заедно и може и да не се видим. Това е чисто процедурно.
Ще Ви помоля да продължим по дневния ред, иначе така можем да откараме до 20.00 ч. и в крайна сметка да не получим информацията за изпратените писма до държавните предприятия и ведомства, включени в стартовия списък с приоритети за работата на Комисията и въобще да не ни остане време в това денонощие да направим предложения за по-нататъшни действия на Комисията.
Извинявам се, но ако някои са дошли да ползват това Народно събрание и до края на дните му използват като предизборна кампания, аз предлагам да свършим малко работа, защото някои колеги сме дошли за това тук.
Благодаря Ви.
МАНОИЛ МАНЕВ: Доколкото видях от тук, в ръцете си вече имате това писмо, за което казах, че не ни информирате, госпожо Председател, така че докато Ви търсят писма, да Ви потърсят и още едно писмо от МРРБ, което е изпратено вчера и при всички положения сте получили, но продължаваме да не сме информирани за него. Мога да Ви дам и номер, както и на предходното.
Колеги, аз също се присъединявам към думите на колегата, който се изказа последен. Дайте да затворим темата с едно съвсем прагматично обобщение. Първо, на първото заседание на Комисията... (Реплика.) В точката съм. (Шум и реплики.)
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Обобщенията накрая.
МАНОИЛ МАНЕВ: В точката съм. Искам да се изкажа. Нито веднъж не Ви прекъснах. (Реплики.) Ако мислите, че можем да се надвикваме, това няма да доведе до нищо добро. (Реплики.) Два апела.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Нека да Ви информирам за писмото.
МАНОИЛ МАНЕВ: Да свърша с изказването си, дадохте ми думата, изказвам се. Вие ме прекъсвате съвсем умишлено и това е нормално, но да приключим с моето изказване, после отговаряйте, правете изявления, аз не мога да се меся в това.
На първото заседание на тази комисия аз внесох няколко предложения, едното от които беше за гарантирането на даването на думата. Виждате, че съм бил прав.
Второто, което предложих, беше Комисията да гласува голяма част от решенията си. Чух страхотни думи и страхотни неща за добронамереността на тази комисия – как всичко ще върви пропорционално, правилно. Тук бяха и медиите, и гражданите чуха всичко това. Оказва се, че съм бил прав отново.
В нашия правилник колегата от Бургас... от Бургас бяхте, нали, колега (обръща се към народния представител Драгомир Ошавков), извинявам се, просто за първи път се виждаме в това събрание, е абсолютно прав, че като народен представител може да действа, на нашите карти е написано и така нататък. Само че от името на Комисията може да се действа единствено и само по този правилник и по Правилника на Народното събрание. Като лично качество всеки може да прави каквото си иска и той отговаря за това, което прави.
Като представител на Комисията ние действаме само с решение на Комисията, и това е записано в този правилник. Обаче няма да се връщам на това – детската градина – кой ми имал телефона, пък кой телефон нямал, пък аз като 12 пъти съм звънял по време на живото излъчване и никой не ми вдига телефона, че ме и блокира – нали, това са детски неща. Истината е следната – нито в Правилника, нито в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, нямаме формулиран начин, по който Комисията се грабва и отива някъде, без да е взела такова решение. Ние сме във второ заседание, на което се води протокол, и на това второ заседание ние трябва да решим едни неща по дневния ред в изпълнение пак на този правилник.
И накрая, като излязохме от първото заседание на Комисията пред медиите, аз заявих, че се съмнявам, че тази комисия ще го обърне на политиканстване и така нататък. Отново се оказах прав.
Накрая обаче искам да Ви кажа нещо, колеги, което е изключително важно. Всички тук, особено председателката на Комисията, дълбоко се съмнявам, че не е разбирала, когато е внасяла предложението за тази комисия. Дълбоко се съмнявам, че някой от тук уважаваните колеги не е разбирал какво ще се случи в тази комисия с такъв вид решения – 10 години назад на цялата държава, и една комисия ще събере всички документи и ще ги прецени, пък 900 хиляди ли са, 900 милиона ли са тези късчета документи, един Господ знае. На всички вече ни е ясно, и на българските граждани трябва да им стане ясно, че тази комисия е родена единствено и само за предизборна кампания, и тя ще продължи да върви в тази посока. Ние каквото и да направим, както и да протестираме, ще опрем до една прословута, ще си позволя да цитирам Айнщайн – много рядко цитирам Айнщайн или някой друг, и изобщо използвам цитати, но този го обожавам: „Безкрайността отговаря само на две неща в този свят. Едното е Вселената, за което не е сигурно, и второто е глупостта“. Когато правим глупави решения и вземаме глупави решения, че ще проверим с Комисия неща, които са в милиони страници, и не вземаме в тези решения как ще ги придобиваме, как ще дойдат, пък може ли електронните документи по тези много искани флашки от госпожа председателката да могат после да се ползват към, как беше, оторизираните органи на следствие, прокуратура, както сме го вписали в това, и ако те са само в електронния си вид, ще вършат ли работа? Ама това не е важно, колеги. Важното е госпожа председателката и антуражът ѝ да бъдат снимани.
И накрая, завършвам с последно изречение. Оттук насетне ще се изказвам в тази комисия само по същество и само точка, цитирам от Правилника и така нататък.
Колеги, в петък Вие всички, които участвахте в това, и ние, които не участвахме, за съжаление, сме помагачи. Ние приключихме с парламентарната комисия. Ние в петък, с Вашето действие и нашето поименно участие, без да желаем това, защото сме членове на Комисията, създадохме нов вид парламентарна практика – рекетьорско-предизборна групировка. Хващаш дърмите, отиваш, превземаш едно предприятие и приключваш. Това реализирахте Вие в петък, за съжаление. А кога, колега, ще довършвате това, при условие, че не поехте ангажименти да правите правителство, един Господ знае. На тази комисия ѝ трябват 10 години да поработи, не четири, не пет.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Заповядайте, господин Янков.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Кратка реплика на господин Манев по отношение на неговите изказвания за рекетьорската практика.
Господин Манев, аз се надявам повече такива глупости да не чуваме. Просто това, което се случи, беше покана за среща, на която ние отидохме, и за наша изненада, вместо да дойде изпълнителният директор, дойде министър Петкова, храбро охранявайки и бранейки го. И той, човекът, се беше свил в единия ъгъл и очакваше какво ще каже министърът. Просто това беше, това се случи, не беше рекетьорска практика, поне от наша страна.
МАНОИЛ МАНЕВ: Две думички само, защото ми използвахте името.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Освен това ние бяхме посрещнати, ние бяхме настанени и си отидохме, когато не бяхме желани повече, нали така? Няма нищо рекетьорско в това. Може сам да се запознаете, ако желаете. Виждам, че не желаете, искате да изкарате някакъв дивидент и Вие от тази среща. Не знам какъв е той обаче.
ДРАГОМИР ОШАВКОВ: Кратка реплика. Истината е, че нямаше да имаме нужда от тази комисия, ако главният прокурор, Специализираният съд и прокуратурата си вършеха добре работата. Това е причината да има тази комисия в момента.
Аз съм съгласен, че други хора трябва да ходят там. Въпросът е: защо в последните 4 – 5 години никой от тях не е бил на това място и не е вършел това, което се опитва да свърши госпожа Манолова.
Понеже Вие казахте един много хубав цитат на господин Алберт Айнщайн, аз ще Ви кажа един друг цитат на народния поет Бат Венци от песента „Кради, кради“: „Кради, кради, не му мисли, Дядо Господ се е обърнал настрани, обладана е от Дявола душицата ти, но аз те виждам и ти пея“. Край на цитата.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: От истеричния начин, по който и изпълнителният директор, и министърът, а сега и народните представители от ГЕРБ в Комисията, бранят „Булгартрансгаз“ и шиканирането, бойкотирането на дейността на Комисията и представянето на документи, разбираме колко сме били прави с това посещение. Всъщност, изпълнявайки препоръката на министъра и заравяйки се даже на сайта на дружеството, наистина там човек може да се натъкне на много притеснителни неща. (Реплики.) Ами ето, казах – анексът от месец септември миналата година, с който те са предоговорили основния договор и са ощетили публичния фиск с 280 млн. лв. – 280 млн. лв. само с един договор. Ами там са показани договорите. (Реплики.) Ами доказвам го, ето го споразумението.
Освен това там са показани договорите с подизпълнители, при положение че изпълнителят на проекта е декларирал, че няма да ползва подизпълнители. Там са подредени всички договори. Да не коментирам какви са фирмите – италианската, беларуската – да не ги коментирам, ще ги видите. Това са изключително и само чужди фирми. Там българският бизнес не е стъпил. Там български работници е имало само 200 и на половината не е платено. (Реплики.) Не, казвам просто това, което можеш да видиш на сайта. Наистина изключително притеснителни неща.
ТОМА БИКОВ: Искате да кажете, че тези големи фирми са участвали в корупционна схема по отношение на „Булгартрансгаз“?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Казвам, че Законът за обществените поръчки е тежко нарушен и процедурата е тежко нарушена след... (Реплики.) Ами да, казвам – основният изпълнител е декларирал, че няма да ползва подизпълнители. В същото време е ползвал 8 такива, три от които са част от конкурентите му в обществената поръчка. Това е много сериозно нарушение на правилата. Като погледнеш как се провежда процедура за 3 млрд. лв. от държавно дружество, даже на сайта на Комисията, мога да си дам сметка защо е тази истерия днес тук от Вас тримата.
ТОМА БИКОВ: Не, не е за това тази истерия. Истерията я създавате Вие.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: И защо е тази истерия на министъра и на изпълнителния директор. Очевидно има какво да се крие.
ТОМА БИКОВ: Госпожо Манолова, аз предлагам да спрете да нарушавате правилата и да поканите, който трябва да отговаря на тези Ваши въпроси, а не да говорите отново, без да сте поканили другата страна. Защото това е поредно нарушаване на правилата на Комисията.
МАНОИЛ МАНЕВ: Първата реплика. Колега, за разлика от госпожа Председателката, която прави общи такива умозаключения: „аз смятам“, „аз виждам на сайта подизпълнители“, на Вас ще отговоря по този начин. Четиринадесет години и шест месеца аз съм бил криминален полицай на улицата, и то някъде от 1996 г. до 2000 и някоя си. И като такъв, на улицата, като казвам, че една практика е рекетьорска, повярвайте ми, рекетьорска е. Тя си носи всички факти, обстоятелства и доказателства в това. Оттам насетне колегата, който ми цитира някакъв наистина много хубав народен поет, който, за съжаление, аз не познавам, ако ще обръщаме Комисията в рецитация, следващия път ще съм подготвен, по нашия край също има добри поети.
Накрая, госпожо Председател и колеги, всъщност аз наистина като един абсолютен наивник в първите дни на тази комисия смятах, че ние ще работим в тази комисия и ще вършим някаква работа. И може да си спомните, да извадите и протоколите от предното заседание, в което съвсем принципно исках да подредим нещата, така че да можем да работим. Убеден съм вече, че такова нещо няма. Не съм казал, колега, между другото, да се върна, че няма нужда от тази комисия. Никъде не съм го казал, не съм си го и помислил. Ревизията на тази комисия неслучайно, по предложение на ГЕРБ вътре в залата, в Народното събрание, беше да се върнем 10 години назад, за да може да проверим всички управления, които искаме. Така че нужда от проверка от депутатите, от Народното събрание, да направи проверка на управлението, винаги има. Такъв коректив винаги е необходим, но когато го правиш с цел да докажеш, да събереш факти и обстоятелства и накрая се докладва на Комисията, да докажеш, че ти си бил прав, или ако не си бил прав, да го посочиш. В случая обаче ние стигнахме, започнахме в петък и днес продължаваме с махленското – една жена ми каза, че ако ползваш подизпълнители, е престъпление. Ама ако се окаже, че не е престъпление, какво от това, аз нали го казах пред медиите? Ако се окаже, че не е ощетена с колко милиарда там беше България, какво от това? Аз нали пет пъти го казах това? Е, това ако не е Гьобелс, кой е? (Реплика: „Борисов!“) Ами не е Борисов – госпожа Мая Манолова е в случая, но така.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Нека да отдадем дължимото на Вашия лидер Борисов, той е пръв във всичко, включително и в манипулациите.
МАНОИЛ МАНЕВ: Ей, не можете да живеете без Борисов! Ей, като го чуете този Борисов, много Ви харесва да го повтаряте и да го цитирате, което само ме радва. Нищо друго! (Шум и реплики.)
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Добре. Така трябва – верни на ръководството.
Сега, нека да Ви запозная все пак и с писмото, което сме получили от „Булгартрансгаз“, в което те препотвърждават, че техническия проблем, който имаха в петък, го имат и във вторник. Очевидно не са го решили в понеделник и поради възникнал технически проблем те не могат да представят исканата информация. Очевидно скенерите не са могли да бъдат оправени от петък до вторник, което е повече от притеснително за едно такова дружество. По-късно...
ТОМА БИКОВ: Може ли да го прочетете?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Не, това е от днес писмото. Ето това пише: „Във връзка с Ваше писмо и мое писмо, което беше изпратено на 26-и, още веднъж декларирам, да Ви представим информацията. За съжаление, поради възникнал технически проблем, цитирам, както и предвид обема документи, няма да успеем в рамките на деня да Ви я представим“.
ТОМА БИКОВ: В рамките на деня!
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Този технически проблем е от петък, господин Биков. Те в петък обясняваха, че имат. (Реплики от народния представител Тома Биков.) Вижте...
ТОМА БИКОВ: Ако не днес ги получите, а утре, според Вас това ще бъде някакво тежко укриване на информация?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Всъщност факт е също така, че обемът документи расте. Първоначалната информация от изпълнителния директор беше за 150 хиляди документа, после станаха 300 хиляди, министърката качи на 800 хиляди, сега явно се е намесил някой по-висш, защото вече стигнахме милион. Стигнахме милион.
ТОМА БИКОВ: Стигнахме ли милион? Аз затова Ви карам да го прочетете, защото не Ви вярвам на нито една дума, която говорите, и се съмнявам в нея.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Освен това очаквано... Добре, не ме прекъсвайте.
ТОМА БИКОВ: Прочетете го цялото.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: „Предвид горното, изисканите с Вашето писмо документи са в обем на над един милион страници“, вече. (Реплики.) От 150, 300, 800, милион. И след това финалната част, която също препотвърждава това, което чухме в петък, е, че за изискуемата информация те са отправили запитване до министъра на енергетиката в оставка и след получаване на отговор те ще решат как да процедират. Ето, сигурно сте го прочели писмото. (Реплики.) Ами да, значи чакаме министърът на енергетиката да разреши на изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ да изпълни закона, тоест държавата в момента, не знам каква е – премиерска, диктаторска или друга, но законът се изпълнява след разрешение на началника. Началникът, ако разреши, министърът на енергетиката ще изпълни закона и ще предостави информация на Комисията.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Госпожо Председател, това, което прочетохте, е много смущаващо. Законите в България явно зависят от някой министър, а министърът зависи от някой над него и така нататък. Ставаме нещо като..., тоест ние се убеждаваме, че сме една премиерска република явно и в крайна сметка там се решават тези въпроси. (Реплики от народния представител Маноил Манев.) Министерска република. Народното събрание е подложено отново на унижение, когато изпълнението на правомощията на неговите органи е поставено под зависимостта от това някой министър да реши нещо. Няма такава процедура в Правилника и в нашите правила.
Това писмо представлява нарушение според мен на задълженията на изпълнителния директор господин Малинов, за което нарушение той трябва да носи съответната отговорност. (Шум и реплики.) Вкарайте го Вие, защото Вие управлявате в момента. Аз казвам, че той трябва да носи съответната отговорност и тази отговорност трябва да бъде преценена, трябва да бъде по тежест, по значение и така нататък, и неговият договор е поставен на изпитание, така да кажем. Неговият договор според мен е поставен на изпитание. Но това отново потвърждава моята теза, че ние, без да имаме политическа санкция от настоящото управление, от настоящите министри в оставка, няма да получим информация. Това е казано черно на бяло тук. Поради тази причина предлагам да поискаме... (Реплики.) Може ли, колеги, да замълчите? Свършвам. Ето го писмото.
МАНОИЛ МАНЕВ: Какво означава „ето го“. Къде е?
КАЛОЯН ЯНКОВ: И моля, само да приключа. Поради тази причина държа на предложението си. (Реплики от народния представител Маноил Манев.)
Господин Манев, може ли да спрете да говорите докато аз говоря? (Реплики от народния представител Маноил Манев.)
Господин Манев, може ли да спрете да говорите, докато аз говоря?
МАНОИЛ МАНЕВ: Не, не мога да спра.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Господин Манев, може ли да спрете да говорите докато аз говоря? (Реплики от народния представител Маноил Манев.)
Господин Манев, може ли да спрете да говорите докато аз говоря? (Реплики от народния представител Маноил Манев.)
Господин Манев, може ли да спрете да говорите докато аз говоря? Господин Манев? (Реплики от народния представител Маноил Манев.)
Господин Манев, в момента аз се изказвам. (Реплики от народния представител Маноил Манев.) Господин Манев, в момента аз се изказвам. (Реплики от народния представител Маноил Манев.)
Господин Манев, в момента се изказвам!
МАНОИЛ МАНЕВ: Добре, давайте.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Благодаря.
Значи, потвърждавам моето становище, че ние трябва да извикаме ресорните министри – ресорни казвам на предприятията, от които ние сме поискали информация, и да им припомним още веднъж техните задължения по закон.
Благодаря.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря, господин Янков.
Ще се съобразя... (Реплики от народния представител Тома Биков.)
Много Ви моля, господин Биков. Сега не сме на мегдана. (Реплики от народния представител Тома Биков.)
Много Ви моля, вече говорихте достатъчно.
Уважаеми колеги, списъкът с писмата, които са изпратени... (Народният представител Адлен Шевкед иска думата.)
Заповядайте.
АДЛЕН ШЕВКЕД: Госпожо Председател, обръщам се към Вас по начина на водене на днешното заседание и изобщо на работата на Комисията.
Имаме гласуван дневен ред от три точки. На този етап, аз не можах да разбера ние в коя точка сме, благодарение също и на Вас, защото Вие взимате думата по всяка една реплика, дуплика и всякакво изказване.
Второ, предложение за по-нататъшни дейности на Комисията е точка втора. В момента имаме дадени предложения, протоколът не знам как се води? Кога ще ги гласуваме? Един час вече, госпожо Председател, ние обсъждаме нещо, което е нищо за работата на Комисията.
Другото, което е, в 12.55 ч. не може да ни изпращате документите по имейлите. При положение, че днес ни казвате, че ще ни давате информация и ние трябва да имаме предложения за по-нататъшни действия на Комисията. Как, след като не сме се запознали с нито един документ, след като информацията е пристигнала в 12.55 ч. на електронната ми поща, предполагам и на колегите? Така че, много Ви моля, въведете ред в Комисията и да вървим по дневния ред.
Благодаря Ви.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря.
Проблемът е, че документите, които сте получили в 12.55 ч., пристигнаха тази сутрин в Народното събрание...
АДЛЕН ШЕВКЕД: Имаме Правилник – един ден, най-късно един ден преди работата на заседанието!
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: По тези документи...
АДЛЕН ШЕВКЕД: Тогава не трябваше да ни давате този дневен ред, госпожо...
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: По тези документи (Реплики), по тези документи... (Реплики.) Много Ви моля!
Тъй като имаше договорка между всички нас, че заседанието ще бъде днес в 13.00 ч. и непредставянето на никакви документи вчера до 13.00 ч., преди да обявим това заседание, ни накара – мен и заместник-председателят, да свикаме Комисията, за да информираме, че е налице бойкот от страна на проверяваните обекти и непредставяне на необходимата информация. Междувременно след насрочването на заседанието днес пристигнаха, тази сутрин, информация от Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовирите“ и Министерството на финансите, като едната информация е постъпила късно снощи, а другата тази сутрин, и писмо от „Монтажи“, които Вие сте получили днес и, които ние ще обсъдим утре, защото и ние, като ръководство на Комисията не успяхме да се запознаем, там са също стотици страници.
Така че това, което предлагаме ние, като по-нататъшни действия, предвид факта, че проверяваните обекти не съдействат на Комисията, е да започнем, както започнахме с „Булгартрансгаз“ с изслушване на заседание на парламентарната комисия.
Предложението...
АДЛЕН ШЕВКЕД: Това втора точка ли е вече?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Да, по втора точка е...
АДЛЕН ШЕВКЕД: Кога приключихме първа?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: ...то е и във връзка с предложението, което направи господин Янков, от утре следобед на заседания да започнем изслушване на проверяваните обекти по темите, които сме поставили, тъй като от писмата, които получаваме от „Монтажи“ и от „Булгартрансгаз“ не става ясно кога и по какъв начин те възнамеряват да предоставят исканата информация.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Процедура. (Шум и реплики.)
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Не, ще ги поканим тук, ще ги поканим тук на заседание на Комисията.
Конкретното ми предложение е, след което ще Ви дам думата, господин Гечев, да го коригирате или да направите друго такова, е утре на заседание, което да обявим в 17.00 ч., тъй като парламентът има напрегнат дневен ред, или в 16.00 ч. – да се договорим сега тук, да поканим ръководството на „Булгартрансгаз“, заедно с министъра на енергетиката – госпожа Теменужка Петкова по въпросите, които са предмет на нашата проверка. И за да действаме по-оперативно Ви предлагам да поканим и второто дружество от стартовия списък – „Автомагистрали“ ЕАД, АПИ и регионалния министър, за да си спестим искането на разрешение за представяне на информация.
Така че Ви предлагам, след като чуем и останалите членове на Комисията, утре да проведем изслушване на два от обектите от стартовия списък, като единият да бъде „Булгартрансгаз“, предвид че така или иначе проверките по отношение на това дружество започнаха и вторият – да бъде втори в представения списък – „Автомагистрали“, тъй като от страна на Министерството на финансите днес в 10.30 ч. получихме информация за харчовете на Министерския съвет, която е огромна по обем и, с която не сме се запознали, която Вие сте получили. Утре ще коментираме.
Предлагаме утре в 16.00 ч. да се проведе... (Реплики.) Да, да изслушаме ръководството на „Булгартрансгаз“ и „Автомагистрали“, обектите от точка две. (Шум и реплики.)
Давам възможност на останалите...
РУМЕН ГЕЧЕВ: Процедура.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Заповядайте, господин Гечев.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Благодаря Ви.
Госпожо Председател, колеги, да Ви информирам, че с колегата Пламен Милев трябва да отидем в Бюджетната комисия, която започва след минути – в другата сграда и оставяме тук Явор Божанков от нашата група да представлява нашите интереси. Това, първо.
Второ, имам само кратък въпрос. Предполагам, че е изпратено писмо на Банката за развитие – въпросите, които дадохме. Изпратено ли е?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Изпратени са писмата, да...
РУМЕН ГЕЧЕВ: Благодаря Ви.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: ...но, тъй като ставаше дума за две писма, второто е изпратено след първото.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Да, добре.
Благодаря Ви.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми колеги, на всеки един от проверяваните обекти са изпратени всички въпроси, които са поставени от членове на Комисията. (Шум и реплики. Народният представител Маноил Манев говори при изключени микрофони.)
МАНОИЛ МАНЕВ: Как ще изслушваме утре МРРБ при условие, че към нас има пратено писмо вчера от МРРБ и ние не знаем какво има в него? А там, ако се съдържат някакви информации, с които да се подготвим за утре? Аз попитах първо за писмото на „Булгартрансгаз“, Вие го намерихте. За писмото от МРРБ, свързано с въпросите, които сте им изпратели, продължавам да не получавам отговор, затова се наложи да гледам в системата и да видя, че то наистина е изпратено под № 02-02-50 на 26 април 2021 г. към Народното събрание и към Комисията и продължаваме да го нямаме, обаче утре ще се събираме, ще задаваме въпроси и да обсъждаме?
Не знам за какво го правим това, всъщност аз знам и казах за какво го правим?!
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Други предложения към работата на Комисията?
Заповядайте.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Благодаря, госпожо Председател.
Ние очевидно срещаме доста големи трудности по отношение на събирането на информацията и аз мисля, че преди Комисията да разполага с пълната информация за определено дружество – да кажем, не знам колко са 150 хиляди, милион, два, пет милиона страници на „Булгартрансгаз“, примерно ние не сме в състояние да разпитаме и да задаваме въпроси, да изслушваме министрите. Поради тази причина аз мисля, че ние трябва да разделим – очевидно пътят ще е трънлив, той е направен така, че да е трънлив, колегите от ГЕРБ са се постарали в това отношение, и ние трябва да ги изслушаме и да ги извикаме на първо място, за да видим как те ще ни предоставят тези документи, след което трябва да се запознаем с тях. От тях предполагам някаква част са интересни или върху, които ще имаме въпроси, и след това да ги изслушаме въз основа на този проект. Защото очевидно ни се създават трудности при събирането на документите, декларира се едно, че ще окажат пълна подкрепа, но не оказват никаква подкрепа. Ние тази първа трудност трябва да я отстраним, ако можем.
Нека да дойдат изпълнителните директори, нека да дойдат и министрите, да кажат какво ще изпълнят и защо не го изпълняват, да знаят, че носят отговорност на базата на своите договори за управление към нас и към цялата държава и тогава като ни предоставят информацията, ние да имаме въпроси по същество към тях едва тогава. Но към настоящия момент мисля, че сме в ситуация, в която просто не ни се дава информация – спира се, стопира се, бламира се работата на Комисията точно по този начин. Мерси.
ТОМА БИКОВ: Само да уточним…
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Нали се изказахте?
ТОМА БИКОВ: Това е уточнение. Утре ще изслушваме министрите за това кога ще дадат информация или по същество, това е много важен въпрос?! Каква е темата на изслушването утре.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Моето предложение е да ги изслушаме защо ни бламират, защо не ни дават информация и кога ще я дадат, кога ще купят ксерокси, по-точно скенери на подопечните си дружества.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Заповядайте, господин Божанков.
ЯВОР БОЖАНКОВ: Благодаря, госпожо Председател.
В т. 2 сме нали? (Реплика.) Бих искал да предложа на обсъждане следната идея, тъй като очевидно голям обем на информация, предвид хоризонта на това събрание, което изглежда все по-къс, трудно можем да обработим и да стигнем до някакви изводи, но пък голяма част от тези държавни предприятия и темите, които искаме да разгледаме, са били обект на журналистически разследвания.
Затова бих посъветвал Комисията да обмисли следния вариант – да поканим разследващи журналисти на заседанието на Комисията тогава, когато идват съответните министри за изслушване, за да чуем и техните въпроси. Лично аз като народен представител съм се информирал повече от разработки на „Бивол“, „Свободна Европа“, „Капитал“ и така нататък за съответните теми, отколкото други източници. Предлагам това на обсъждане и на дискусия.
Благодаря.
РЕПЛИКА: Искам официално да Ви направя забележка, макар да нямам това право. Престанете с тези подмятания, не Ви отива! (Шум и реплики.)
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми народни представители от ГЕРБ, ясно е, че искате да бойкотирате заседанието, просто оставете да се изкажат колегите, без да говорите върху тях.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Да, госпожо Председател, аз се изказвам по повод на предложението на господин Божанков. Смятам, че в него има много разум и можем да се възползваме с пълни шепи, така да се каже, от разработките и работата на разследващите журналисти. В тази връзка мисля да го направя в точка „Разни“, но сега…
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Добре, нека да е в точка „Разни“. Нека по същество да вземем решение за заседанието утре.
Заповядайте.
ИВАН ХИНОВСКИ: Колеги, колкото повече време минава от работата на тази Комисия, толкова повече се отчайвам, че ние влизаме в един тупик, от който никога няма да излезем с какъвто и да е консенсус. Не знам колко от Вас са участвали в работата на подобни комисии, аз съм участвал в една комисия 2012 г. за „Белене“, в която шест месеца спорихме това е вярно, това не е вярно. И знаете ли кога стигна до някаква развръзка – когато поканихме представители на АДФИ, когато те приемеха даден аргумент за обективен или необективен. Ние никога взаимно няма да си признаем факти и обстоятелства.
Аз съм запознат с Проекта „Южен поток“, както и с целия бизнес на „Булгартрансгаз“. Няма да правя квалификации, защото нямам право, но имайте предвид, че никой от нас не е компетентен да направи каквото и да е професионално заключение за нарушение.
Благодаря.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Заповядайте, господин Янков.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Реплика на господин Хиновски да кажа: ние нямаме никакви документи. Никакви документи! Не можем да направим никакво заключение, защото нищо не ни е дадено и по начина, по който се действа тук няма да ни бъде дадено в скоро време. Не можем да си свършим работата, като само си чешем езиците тук. Трябва някой да ни представи тези документи, да изпълни Правилника на Народното събрание, решението на нашата Комисия, да знае, че това е негово задължение той да го изпълни добросъвестно и след това ние да си свършим работата.
Аз съм адвокат, юрист, школуван съм като юрист и мисля, че в областта на правото мога да дам сравнително компетентно мнение за нарушения на закона. Вие вероятно в друга област може да дадете заключение и така нататък, и ние ще се допълним по този начин. Но без документация, ясно пълна, добросъвестно дадена, ние не можем нищо да направим. Тези хора ни правят смешни тук! Тези хора тук ни правят смешни, това искам да кажа! (Шум и реплики.) Радвам се, че сте го разбрали.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Предложението е утре да бъде извикано ръководството в лицето на изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ и ресорния министър на енергетиката Теменужка Петкова, на която да бъдат зададени въпроси във връзка с предоставянето… (Реплики.) Много Ви моля да не ме прекъсвате. (Реплики.) Оставете ме да си довърша изречението, или говорете само Вие, аз ще мълча…
Да чуем намеренията на министъра на енергетиката и на изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ да предоставят исканата от Комисията информация, първо. И второ, на база на личната публична информация, включително на сайта на въпросното дружество по същество да бъдат зададени въпроси от народните представители, което би могло и да фокусира обема на информацията, тоест първите документи, които ние бихме изискали от този един милион хартиени листа.
Утре очакваме докладване по темата как представяте информация, първо. И второ, въпроси по същество – тези, които могат да бъдат извлечени от публичната информация за работата на „Булгартрансгаз“. Аз предлагам да се съгласим, че след като заседанията на Комисията са открити, присъствието на журналисти, било то разследващи или неразследващи, е абсолютно допустимо, така че всички журналисти, които се интересуват от работата на „Булгартрансгаз“ и на министъра на енергетиката по темата български, балкански или турски поток, също могат да се включат в заседанието на Комисията.
ДРАГОМИР ОШАВКОВ: Нека и журналистите да са с право да задават въпроси.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Оставяме отворена покана, тъй като аз не искам да деля журналистите на разследващи и неразследващи. Тези, които проявяват интерес, работили са по темите, да заповядат, могат да се включат във въпросното обсъждане.
Вторият обект на изслушване предлагам да бъдат в сектор „Автомагистрали и пътища“, „Автомагистрали “ ЕАД , АПИ и техният ресорен министър госпожа Петя Аврамова. Тук всички, които разполагат също така, тъй като нямаме никаква информация, на сайта на парламента не е пристигнало такова писмо, то може да има изходящ номер, но до момента не е потвърдено, че има входящ, тоест то в парламента не е пристигнало, утре да се осведомим и от министъра на регионалното развитие по какъв начин смята да предоставят поисканата от Комисията информация, а също така и народните представители, които разполагат с публична информация. Аз погледнах, че колегите от БСП имат парламентарни въпроси, имат отговори, имат техните проучвания на темата „Автомагистрали и пътно строителство“ и те ще могат да зададат своите въпроси по същество. А също така, изхождайки от публичната информация всеки един друг член на Комисията ще може да зададе въпроси по същество и на обектите от втория… – как ще представят информация и по същество… (Реплики.) Публична информация казах, публичната информация, с която разполагаме.
Просто, за да формулирам окончателно предложението, като в процеса на изслушване могат да се включат и журналисти.
Заповядайте, госпожо Каназирева.
ДАНИ КАНАЗИРЕВА: Госпожо Председател, аз имам едно искане – като член на тази Комисия да ми бъдат предоставени всички сигнали, които са постъпили към Комисията – все пак да има прозрачност, обективност на цялата Комисия, всички членове да сме запознати с всички сигнали, които към момента са постъпили.
На миналото заседание Вие заявихте, че над 50 са тези сигнали. Нека да ги имаме, за да може да повдигаме и да внасяме предложения към дневния ред.
Отделно от това, колега (обръща се към народния представител Калоян Янков), с цялото ми уважение към изказването Ви и опита Ви като юрист, но в случая аз също съм юрист и не знам утре като обсъждане какво всъщност ще правим. Първо, нямаме документи, с които ние не сме запознати. Второ, искаме документи, които са 300, 500 или 800 хиляди страници. От петък до вторник няма как да се предоставят – това е абсурдно.
Виждам, че се бърза, защото ще има предсрочни избори и че животът на този парламент ще е още десет дни, а на Комисията сигурно още седем дни и се използва тази Комисия, за да може още няколко пъти да говорим по темата. Не смятате ли, че все пак трябва първоначално да зададем към тези дружества срок, в който да предоставят ясен и конкретен срок и ясно и конкретно какви документи и след това вече като се запознаем да дойдат и да е ясно да зададем въпроси? Утре ще ги викнем и всеки, който каквото е прочел по някой сайт ще им задава въпроси. Това ли ще е утре всъщност, при положение че нямаме никакви документи? Един е прочел една статия, друг е прочел трета статия, пета статия и ние ще си задаваме въпроси от този тип. Това е изключително несериозно! Изключително несериозно! И няма как да доведе до изготвяне и приемане на доклад. Просто ще доведе още веднъж до следващите внушения, които се опитват да се правят.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Уважаема госпожо Каназирева, изготвен е списък с постъпилите сигнали. Те продължават да постъпват и към тази сутрин са 43–ще ги получите на имейл. От господин Бареков има няколко сигнала, общият им брой е 46. Те са надлежно описани. (Реплики.)
Ще Ви бъдат изпратени още до края на днешния ден, тъй като въпросната справка е и на електронен носител.
ДАНИ КАНАЗИРЕВА: Не справка, сигналите…
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Сигналите, ако искате, ще оставим някакво място, в което да можете да се запознаете, защото… (Реплики.)
Вижте, става дума все пак за информация от граждани, които… (Реплики.)
Добре, всеки от Вас в стаята на Секретариата, може да погледне сигналите. Те се съхраняват там. Все пак става дума за физически лица, които…
МАНОИЛ МАНЕВ: Тоест Комисията ще заседава, без да получава документите?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Напротив, можете да видите сигналите от граждани. Добре, предлагам да вземем решение, тъй като не искам на моя глава да поемам отговорност за хора, които са се осмелили да сигнализират, да пускам техните сигнали в публичното пространство… Не така си представям защитата на гражданите, които са се осмелили да подадат сигнал. Можете да се запознаете Вие с тези сигнали. (Реплика от народния представител Дани Каназирева.)
РЕПЛИКА: Вие цитирате един документ на Европейския съюз.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Вие също, аз не ги разпространявам, госпожо.
Аз не ги разпространявам, аз съм ги видяла, както може да ги видите и Вие. (Шум и реплики.)
РЕПЛИКА: Явно Ви нямат доверие, заради това не Ви изпращат сигнали.
ТОМА БИКОВ: Колеги, само да Ви кажа нещо – това е по процедура.
Може ли процедура да взема?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Не, аз не възразявам, ако се вземе решение да получат всички сигналите – да го вземем решението, но отговорността за изтичане на информация по отношение на граждани…
ТОМА БИКОВ: Процедура?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Заповядайте.
ТОМА БИКОВ: Първо, наистина да го подложим на гласуване. Имайте предвид, че ние като народни представители имаме пълен достъп до класифицирана информация. Разбира се, че ще бъдат пратени само на членовете на Комисията и ако някой злоупотреби с тази информация, той ще носи отговорността по някакъв начин. Какво означава ние да не можем да получим сигналите на хора, които са подали сигнали и сме членове на тази комисия на всичкото отгоре? Не само ние. Всеки народен представител има достъп до тази информация.
Второто нещо – с предложенията да се изслушат журналисти, ако се прави това, нека тези хора да бъдат поканени – конкретните хора, а не да кажем по време на Комисията някой, ако иска да вземе думата да си я вземе, защото тук ще се окажем в още един хаос и още една невъзможност да работим нормално. Тези неща се правят предварително. Не се правят от днес за утре. Може да изпратите писма, ако има интерес към някой конкретен журналист или конкретно разследване, да го поканите тук в конкретен ден, час и той да бъде включен в дневния ред. А не – ние ще си работим, ако пък някой ако дойде – ще дойдат тук 20 журналисти и ще искат думата накрая и ние ще се чудим, какво да правим. Нека малко да мислим, преди да направим нещо.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Заповядайте, господин Янков.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Благодаря Ви.
По повод изказването на господин Биков виждам как ни изпращат в момента материалите за дейността. Изпращат ни ги на личните мейли. Да изпращат сигналите и тези сканирани и така нататък – по принцип нямам нищо против, но трябва да има някакъв все пак минимален ред и контрол. Може би трябва да се изпращат на парламентарните мейли, или не знам. Така или иначе хората наистина са се доверили, но трябва да имаме отношение към тях и защита на тяхната информация.
Например, това като се изпрати на личните имейли оттам нататък, какво става никой не знае?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Нека да се спрем – дайте по един мейл на парламентарна група, ако не възразявате, на който да бъдат изпратени сигналите. Молбата ми е все пак да не бъдат публично оповестявани най-вече заради, или поне без личните данни на лицата, които са подали сигналите.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Госпожо Председател, моля да бъдат мейли на парламента или на парламентарните групи, а не някакви в АБВ, или където ѝ да е било другаде.
ИВАН ДИМИТРОВ: Това в парламентарната група – всички тези хора не са членове на тази комисия. Вижте, дали ще ги изпратите на 16 имейла, или на шест имейла, каква е разликата? Всички ние трябва да се запознаем. Дали ще го изпратите на колегата Янков и той ще го препрати на мен, или ще го изпратите на нас всичките, какво значение има бе хора? Аз работя с лични данни, регистриран съм, адвокат съм. Значи няма проблем по отношение на личните данни.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Тук става дума за сигнали за корупция – част от тях са подадени от хора, които са…
ИВАН ДИМИТРОВ: Нали трябва да ги разгледаме? Как ще ги разгледаме, без да знаем. (Реплики.)
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Нека един да говори от група все пак. Не се вайкате едновременно тримата.
МАНОИЛ МАНЕВ: Спокойно, никой не се вайка. Вижте, опитвам се за последен път да помогна на Комисията с някакъв…
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Давайте по същество, ако обичате.
МАНОИЛ МАНЕВ: Точно по същество. Ако имате получени… (Реплики от председател Мая Манолова.) Омръзна ли ви?
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: По същество кажете.
МАНОИЛ МАНЕВ: Ако имате получена някаква информация, в която става въпрос за престъпление и Вие я държите все още, без да сте я отправили поне копие от нея към компетентните органи, мисля, че е по-добре да се замислите.
А що се отнася до това, дали ще ни я предоставяте – тук няма, какво да дебатираме. Информация, която идва до Комисията, членовете на Комисията трябва да я притежават, за да могат да работят по нея. Ако има някакъв друг ред – измислете го, кажете го, напишете го.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Информацията в сигналите в края на работата на Комисията, тъй като всички те съдържат данни за нарушения, ще бъдат изпратени по решение на Комисията на съответните компетентни органи, всички сигнали.
Тогава предлагам с молба все пак за запазване на личните данни на лицата, които са подали сигналите да… (Реплики: „Заличете ги.“)
Списъкът със сигналите по начина, по който е изготвен, и сигналите по този списък, моля,… (Реплики.)
Без да ги заличаване все пак носят някаква отговорност тук членовете на Комисията, че няма да разпространяват... (Реплики.)
По въпроса със сигналите има ли други предложения за решения за заседанието на Комисията утре? (Реплики.)
Добре, чухме вече или имате нещо друго?
ТОМА БИКОВ: За да уточним, какво гласуваме. Предлагам утре да изслушаме госпожа Петкова и другите, които все още не са подали сигнали, да ги изслушаме по темата за това защо не са изпратили или кога ще бъде изпратена информацията.
По другата тема не мисля, че тук има подготвени хора, които по същество да задават въпроси. Да ги извикаме на второ изслушване после по същество, за да може да стане ясно долу-горе, какво правим. Иначе ще стане това, което става днес.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Ние вече чухме за проблемите по изпращането на документи и имаме изпратено писмо. За трети път да питаме госпожа Петкова, какъв е проблемът със скенера – добре.
Има две направени предложения, първото, което направих аз – утре да бъдат поканени на заседание на Комисията изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ и министъра на енергетиката госпожа Теменужка Петкова, а също така и изпълнителният директор на „Автомагистрали“ ЕАД, и изпълнителният директор на АПИ, заедно с госпожа Петя Аврамова – това са два от проверяваните обекти по две теми.
Първа тема: „Кога и по какъв начин смятат да изпълнят задължението, което имат, да отговорят на въпросите и исканията за информация от народните представители от Комисията?“
Второ: въпроси по същество, които следват от наличната публична информация за дейността на тези дружества, а също така и в резултат от парламентарни питания, и проучвания, направени до този момент.
Това е моето предложение, моля, който е съгласен да гласува.
Гласували: „за“ – 12, „въздържали се“ - … и „против“ – 3.
ТОМА БИКОВ: Формулирайте ги поне в дневния ред като различни точки. Точка първа – изслушване за едно, втора за друго, трета за трето, защото тук практически имаме четири теми.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Първа точка: изслушване на „Булгартрансгаз“ и Теменужка Петкова.
Втора точка: изслушване на „Автомагистрали“ ЕАД – ръководството, АПИ – ръководството и министър Аврамова.
Ясно е, това са две отделни точки от стартовия списък. Два отделни кръга проверявани обекти. Ще бъдат изслушани един след друг. Предлагам да поканим в 16.00 ч. – „Булгартрансгаз“ заедно с Теменужка Петкова и в 17.00 „Автомагистрали“, АПИ и министър Аврамова по двете теми, кога и как ще представят необходимите документи и по въпроси, които са видни от налична публична информация, журналистически разследвания и разследвания, питания, въпроси на народни представители.
Тъй като заседанията на Комисията са открити и публични, по предложение на господин Божанков – предлагам да гласуваме днес, че ще имат право и журналисти, и представители на медии, които са правили съответни разследвания да зададат своите въпроси. (Реплики.)
Добре, направено е предложение от…(Реплики.)
Добре, формулирайте си господин Божанков предложението, за да го подложа на гласуване.
ЯВОР БОЖАНКОВ: Нека да прецизирам, тъй като се събраха доста предложения едно върху друго. Например, нашето предложение, което касае стоковите борси, то касае всички министерства. Няма смисъл да правим отделно изслушване като дойде съответният министър, той би могъл да докладва директно, колко договора и какви са сключени. Моята молба е да ги имаме ден предварително, за да може да ги анализираме и да зададем въпроси на съответния министър. Това има смисъл и би дало някакъв резултат.
Също така предлагам, госпожо Председател, да Ви оторизираме и да каните, които министри, когато прецените и в колкото часа прецените, защото в крайна сметка губим страшно много време да обсъждаме кой, кога да бъде поканен от тази комисия и с какви въпроси съответно.
Журналистите, направили разследвания, не са чак толкова много. Ние бихме могли да отправим конкретни покани към тях. Аз съм убеден, че има какво да чуем. В крайна сметка нашата комисия е място, което не издава присъди, не провежда разследвания, а изслушва и излиза със съответен доклад.
Аз като народен представител съм любопитен да чуя как министърът отговаря на въпросите, зададени от съответните разследващи журналисти, защото в една голяма част от съответните материали, отговор от съответните министерства и министри няма. Затова като народен представител смятам, че ще бъде полезно на комисията на бъдат изслушани министрите как отговарят на въпроси по конкретни журналистически разследвания.
Ние от БСП имаме конкретна готовност с въпроси по темите, защото сме работили по тях. Дали обаче другите имат такава готовност, предвид липсата на документи, вече е въпрос, който комисията трябва да реши.
Благодаря.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Да, както предложиха колегите от ГЕРБ, тази среща, това изслушване, може да не бъде последно, но, за да не губим време само за технически въпроси, всички въпроси по същество, които могат да бъдат зададени, ще бъдат зададени на съответните ръководители. Предполага се, че те са запознати със собствената си дейност и ще могат да дадат съответни отговори.
Подлагам на гласуване участието на журналисти, които са правили разследвания по темите, които са предмет на изслушванията, да бъдат допуснати до задаването на въпроси.
Който е съгласен…
Гласували: „за“ – 14, „въздържали се“ - … и „против“ – …..
На заседанието на комисията ще се задават въпроси, свързани с обсъжданите теми пред залата, както винаги сме отговаряли всеки един от членовете… Миналия път господин Манев беше първият, който даде изявление, след като постави на въпрос тук как ще се правят изявления, което ние приветстваме. Има журналисти, има интерес, всеки е в правото си да говори, информацията е изключително важна.
Приехме го.
МАНОИЛ МАНЕВ: Ако откаже министърът да отговаря на журналист, който няма…
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Ами тогава този въпрос ще го задам аз като председател на Комисията и ще го получи от народен представител през народен представител. Това ще се случи.
ЯВОР БОЖАНКОВ: Аз виждам, че колегите от ГЕРБ искат максимално много да разширяват и да раздуват всеки дебат, но съзирам риск. Ако, да кажем, имаме 150 души с въпроси, физически да нямаме време да ги изслушаме.
Затова смятам, че е редно самата комисия и Вие като председател, да помислите в какъв ред, при какъв регламент и как ще давате думата за въпроси и изслушвания, съответно ние можем да гласуваме такъв ред – съгласни или не, да вземем решение и да знаем по какъв ред става това.
Аз съм убеден, че има хора, които си заслужава да изслушаме, но пък има и риск да бъде разводнена и дори целенасочено саботирана комисията, за да кажем 100 въпроса, които нямат никакво отношение към поставените теми във фокуса на комисията, които вече са гласувани.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Ще преценим. Може да дадем възможност на представителите на всяка парламентарна група да задават по един въпрос и така да ги въртим, ако въпросите са толкова много. Ако не са толкова много, всеки ще има възможност да зададе един, два, три, колкото въпроса има към изслушваните лица. (Реплика.)
Утре ще преценим намясто в зависимост от интереса.
ТОМА БИКОВ: Аз само ще Ви кажа нещо. Там, където няма ред, има хаос.
Казвам Ви, че Вие в момента лично предразполагате ситуацията утре да се превърне в един голям хаос, както се случва вече на две заседания, утре ще е третото. Нищо няма да се разбере накрая от цялата ни работа.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Аз разбирам, че това е Вашата цел да създавате хаос, приемам го. Това е поведение на политическата сила, която представлявате, аз съм го приела. Приела съм, аз предполагам и колегите вече, че Вие ще пречите всячески.
ТОМА БИКОВ: Не, госпожо Манолова.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Така че в рамките на Парламентарния правилник – правете каквото искате. Решенията се вземат с мнозинство.
Предлагам повече да не губим време. Взехме решение по точка 2.
Кой иска да направи предложение?
Заповядайте.
ПЛАМЕН АБРОВСКИ: Горе-долу между т. 2 и т. 3, да някъде посредата сме.
Въпросът ми е, понеже господин Биков не беше на предишното заседание, когато… (Реплика.) Да, да, но връзката е следната: понеже на предишното заседание обсъждахме примерния списък и понеже си спомням, че Вие в залата предложихте да се включи Изпълнителна агенция по лозата и виното, не можах да разбера – Вие имате конкретни сигнали, че там се извършват злоупотреби ли, та ги предложихте?
ТОМА БИКОВ: Предложих да я гледаме, но с оглед на това… Не, защото проверяваме всичко. Просто тя е част от инфраструктурата на българската държава.
С оглед на това, че имаме достатъчно работа вече, аз оттеглям това предложение и няма да гледаме лозата и виното. Надявам се, някой ден и това да направим.
БОРИСЛАВ САНДОВ: В контекста на първоначалния списък и с оглед на това, че министър Петкова, надявам се, ще присъства утре на заседанието, правя предложение за допълнение на списъка с проекта „АЕЦ – Белене“ и „Национална електрическа компания“ ЕАД. Утре вероятно по същество няма да може да бъде отговорено, но поне затова как да бъде предоставена информацията, тъй като отново се касае за проект, който е изхарчил на българските данъкоплатци няколко милиарда лева. И тъй като по него има също доста и разследващи материали, материали на разследващата журналистика, и доста важна информация, която българските граждани заслужват да научат, правя официално предложение за допълване на този списък с проекта „АЕЦ – Белене“ и „Национална електрическа компания“ ЕАД.
Благодаря.
Правя предложение за допълване на списъка, а това, че утре ще бъде…
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ: И аз само искам да допълня, тъй като сега точно преди да тръгнем насам, имаме получен сигнал за корупция в парламентарната група на „Има такъв народ“, свързан с Електроенергийния системен оператор. Бихме искали, ако е възможно, утре да присъства изпълнителният директор, тъй като става въпрос за обществени поръчки. Възложили сме той да постъпи и в комисията. Просто аз го видях сега на тръгване и затова предлагам да го извикаме. Предполагам, че ще Ви бъде представен възможно най-скоро.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми колеги, аз разбирам сериозността на сигналите. Такива постъпват и в нашата парламентарна група и в „Изправи се!“ на гражданската платформа, но нека първо да изчерпим обектите, които са включени в първоначалния списък.
Наистина да видим и какъв е и хоризонтът на работа на тази комисия. Просто да не разширяваме повече. Нека се постараем да изясним темите, които са включени тук.
Хубаво е всички да се запознаят със сигналите. Едва ли ще имаме време да ги изследваме, но ще изпратим всеки един от тях и този за ЕСО, и всички останали на съответните компетентни органи.
Заповядайте.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Въпреки, че не съм привърженик на практиката с допълване на списъка, ще предложа едно допълване в крайна сметка.
Ще внеса и по имейл, разбира се, за разглеждане Доклада за практиките и дейността на „Булгартабак“, публикуван в сайта „Бивол“ и бих искал да поканим господата, разследващи журналисти Атанас Чобанов и Асен Йорданов, защото той е изключително смущаващ и смятам, че дейността на нашата комисия ще е само от полза да разгледаме дейността на „Булгартабак“ в тази област.
Така че това ще внеса аз като предложение.
Благодаря.
Очаквам всякакви предложения от Вас. (Реплики от народния представител Тома Биков.)
Аз, каквото съм искал, съм формулирал.
Благодаря.
„Булгартабак“ е частно предприятие на господин Пеевски и той едва ли ще дойде. (Шум и реплики.) Не е ли негово, или съм се объркал?
ТОМА БИКОВ: Да поканим само журналисти, без да каним „Булгартабак“ и без да каним ресорния министър. Това ли предлагате?
КАЛОЯН ЯНКОВ: Дотолкова, доколкото са частни предприятия не виждам…
ТОМА БИКОВ: А някой от Чека да извикаме тук да извади един пистолет да ги застреля направо?
КАЛОЯН ЯНКОВ: Вие сте от Чека.
ТОМА БИКОВ: Не, Вие сте от Чека.
КАЛОЯН ЯНКОВ: Вие сте от Чека, така че...
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми, колеги, нека да повторя: заседанията на комисията са публични. Не е необходимо да бъдат канени журналисти. Журналистите имат свободен достъп до заседанията на тази комисия. Камерите, които виждате, журналистите, които виждате, не са канени специално. Те са проявили интерес към работата на Комисията.
Така че всички журналисти, които проявяват интерес към работата на Комисията са поканени, дори от самия факт, че заседанията са отворени.
Моля, предложените теми да бъдат насочени, ако имат връзка, с някои от проверяваните обекти в стартовия списък. Нямам нищо против сигналите по темата ЕСО. Ние също разполагаме с десетина сигнала за тежки нарушения в обществените поръчки или проекта „Белене“, или който и да е от чутите дотук предложения, или „Булгартабак“ и разследването на „Бивол“.
Имаме стартов списък, към който много моля да се придържаме.
Благодаря Ви за участието.
Заседанието на комисията утре ще бъде обявено, тъй като има 24 часа дотогава и на сайта на комисията.
Предлагам да започнем в 16.00 ч., с оглед заседанието на парламента и напрегнатия дневен ред.
Моля Ви, в случай, че заседанието продължи по-дълго, ще започнем направо в 17.00 ч. с изслушването на „Автомагистрали“. (Реплики.)
Значи, 15 мин. след приключване на заседанието, като утре евентуално ще коментираме заседание на Комисията, ако се налага в четвъртък след обяд.
(Закрито в 14.55 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
ВРЕМЕННАТА КОМИСИЯ:
Мая Манолова
Стенограф:
Галина Мартинова